Володимир Бахрушин: що є метою оптимізації шкіл?

Відповіді сьогодні немає, як і чіткої постановки завдання на формулювання такої відповіді

Володимир Бахрушин: що є метою оптимізації шкіл?

Автор: Володимир Бахрушин, головний експерт групи "Освіта" Реанімаційного пакету реформ.

В нас дуже часто говорять про оптимізацію в різних сферах – оптимізацію бюджетних витрат, оптимізацію програмного забезпечення, … При цьому дуже часто ті, хто говорить про оптимізацію, не розуміє, що це таке.

У спрощеному формулюванні оптимізація – це вибір одного з деяких наявних (можливих) варіантів. Тому вона передбачає, по-перше, наявність декількох варіантів і, по-друге, наявність критеріїв вибору. Рішення, що розглядає лише один варіант (чи два варіанти, один з яких – нічого не робити), вже за визначенням не є оптимізацією.

В більшості реальних ситуацій є декілька критеріїв оптимальності. Досить часто вони конфліктують один з одним. Тобто покращення одних критеріальних характеристик автоматично веде до погіршення інших. Тому навіть покращення одного з критеріїв за відсутності жодної інформації про зміни інших не можна вважати оптимізацією.

Тим більше, не можна вважати оптимізацією рішення, які взагалі не передбачають попереднього задавання критеріїв оптимальності. Зокрема, в нас часто говорять про «оптимізацію шкіл», не маючи чіткого розуміння, що це таке, і якими можуть бути її наслідки. Очевидно, що у цьому випадку мінімізація фінансування не може розглядатися як оптимізація. Фінансові витрати у такій задачі є ресурсом, який треба «оптимально» розподілити. Але ніяк не цільовим показником. Тоді що є метою оптимізації? Відповіді на це питання сьогодні немає. Немає навіть і чіткої постановки завдання на формулювання такої відповіді. То що ми можемо отримати внаслідок подібної «оптимізації»? Імовірно, відоме «як завжди».

Оригінал

Освіта.ua
18.04.2016

Популярні блоги
І. Лікарчук: кому і для чого потрібні вимірювання? Кожен учитель без дорогезного загальнонаціонального вимірювання знає, які прогалини в знаннях мають учні
В. Онацький: що робити з учителями-пенсіонерами Якщо вчитель досяг пенсійного віку, то це зовсім не означає, що він перестав бути сучасним
О. Істер: пошук оптимального формату НМТ–2023 Обов'язковим для випускників має бути тестування і з історії України, і з математики
Олександр Мірошниченко: навчання – це не тортури В Україні дитина без таланту до математики повноцінною людиною не вважається
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Вчитель
Починати треба з повної ліквідації відділів освіти, і створення громадських рад освіти при місцевих органах влади. Чиновників з відділів освіти заборонити брати в такі ради протягом 10 років. Жодної реформи люди, які протягом 10 років створювали тільки папірці , брали і давали хабарі, робити самі не будуть. І іншим не дадуть робити! Треба робити , як з міліцією.
Роман
Для Вчитель: Точно.
Коментувати
Освіта
Починати треба з малого: держава має визначити для себе, яку вона хоче освіту, сучасну чи гібридну совкову? А далі все дуже просто - виділяти кошти в повному обязі. Сьогодні школи фінансуються з державного бюджету відсотків на 80, а де решта 20%? Гроші шукають в місцевих бюджетах, в спонсорів і звичайно батьків. Але ніхто не ставить питання, а що буде, коли будівлі шкіл яким по 20-50 років вийдуть з ладу? Нові школи в нас не будують, тай коштів на ремонт старих також нема. Тому якщо ми хочемо якісної, сучасної, цифрової освіти потрібно міняти не шкільні програми, а саму систему функціонування освіти. А фундаментом в цій новій системі має бути належне фінансове забезпечення. Однак це не лише питання Міністерства освіти. Потрібно зрозуміти не лише куди гроші мають витрачатися, але й звідки вони візьмуться? Часом виникає цікаве питання: батько і мама - офіційно (в лапках) безробітні, молодша дитина відвідує садочок, а старша школу, хто оплачує їм освітні послуги?
Анна
Для Освіта: Точно-точно. Потрібно запровадити картку платників податків. Не платиш податки - плати за освіту, за медицину. Цей безлад вже дістав, чому я маю зі своєї освітянської зарплати оплачувати соціальні послуги тим, хто ніколи не копійки податків не заплатив? Ось з цього і починається Європа!
Ніка
100% поддерживаю вас, а то у нас некоторые "безработные" катаются на крутых тачках , а я за 18 лет в " освіті" и на колесо не заработала.
Коментувати
Nedolya
Оптимізація виявляється в заміні ставки вчителя в сільській школі на ставку водія плюс витрати на купівлю автобуса, його обслуговування і паливо. І це вважається реформою.