Володимир Бєлий: призрак сертифікації бродить по країні

Нова ідея сертифікації лякає більшість вчителів та працівників управлінського сектору в освіті

Володимир Бєлий: призрак сертифікації бродить по країні

Автор: Володимир Бєлий, вчитель.

ПРИЗРАК СЕРТИФІКАЦІЇ БРОДИТЬ ПО ВКРАЇНІ

Зазвичай примари лякають. Нова ідея сертифікації вчителів/педагогів лякає більшість з них. І не тільки. Не менш перелякалися й працівники управлінського сектору.

А чого боятися? Адже насправді боятися взагалі нічого, якщо спробувати вийти за межі ІСНУЮЧОЇ МАТРИЦІ.

Цією матрицею є наш досвід атестації вчителів, яку саме й має замінити сертифікація. Метою впровадження сертифікації є реалізація принципу академічної доброчинності, що передбачає суворе дотримання таких чинників як рівні умови, незалежність, відкритість, гласність та у підсумку, головне, безсумнівну об'єктивність у питанні рівня кваліфікації педагогічних кадрів.

Існуюча практика атестації педкадрів є недоречною щодо сертифікації матрицею, бо в основі атестації завжди був і є її обов'язковий характер. Кожен вчитель/педагог знав, що раз на п'ять років держава в особі своїх адміністраторів «прийде по його душу». Такий формат вкарбувався у голові як вчителя, так і представників держави — могутнього суб'єкта, зацікавленого в обов’язковій, контролюючій кожного атестаційній процедурі. Відтак потрібно щороку запускати у дію щонайменше 18 тисяч атестаційних комісій різного рівня. А результати плачевні: тисячі педагогів країни бояться навіть завдань ЗНО, передбачених для їхніх учнів.

Натомість СЕРТИФІКАЦІЯ є для вчителя/педагога ДОБРОВІЛЬНОЮ. Саме у цім і полягає принциповість відмови від наявної матриці на користь нової МОДЕЛІ.

При цьому є очевидним, що в епоху ІТ-засобів оцінювання діяльності для здійснення державної СЕРТИФІКАЦІЇ достатньо мати обмежену кількість регіональних сертифікаційних Центрів з мінімальним числом працівників. Навіть не у кожній області. Вони легко задовольнять запити бажаючих використати своє право на сертифікацію (один раз на п'ять років чи з часом у іншій версії).

Робота таких Центрів буде оптимально продуктивною з наступних причин.

ПО-ПЕРШЕ, є очевидним, що бажаючих не буде багато за умови збереження наявних у педагогів категорій як діючих у певний перехідний період. При цьому має діяти правило, що кожен з тих, хто спробує отримати нову категорію у ході сертифікації автоматично втрачає стару і далі працює на підставі результатів нової сертифікації. Так відпаде ажіотажний інтерес, що підігрівався б надією на «просте везіння». Тому на сертифікацію виходитимуть лише ті, хто впевнений у своїй підготовленості.

ПО-ДРУГЕ, добровільна вмотивованість до сертифікації автоматично знімає проблеми взаємних претензій між педагогами та Центром щодо всього комплексу проблем, гіпотетично пов’язаних з необхідністю приїзду до місця проходження процедури тестування.

ПО-ТРЕТЄ, завдяки сучасним ІТ- засобам не є проблемою як щодо електронного формату самої процедури у Центрі, так і попередньої реєстрації на її проходження. Більше того, саме електронна форма проходження тестування на визначення кваліфікаційної категорії для нового рівня оплати праці стане дійсно НЕЗАЛЕЖНОЮ, що й забезпечуватиме найвищий рівень її об’єктивності.

Звісно, що будь-яку гарну проектну ідею можна легко скомпрометувати за бажання зберегти існуюче статус-кво. При цьому весь час говорити про довгоочікувані реформи.

Оригінал

Освіта.ua
15.12.2015

Популярні блоги
Людмила Булигіна: не «бідні діти», а треба було вчитись Плачі щодо відсотку тих, хто не подолав поріг, бісять неймовірно, адже тест з математики елементарний
А. Ночкін: зраду щодо ЗНО з математики скасовано Збільшили процент тих, хто не подолав поріг, ті учні, які і не збирались користуватися цим результатом
О. Северенчук: що роблять учителі, яких обманули? Якщо вчителі не страйкують – значить, їм можна давати обіцянки, які потім не виконуються
Т. Ткачук: цьогоріч була одна перевірка письмових робіт ЗНО На дуже важливому етапі проведення ЗНО відбувається суб’єктивне оцінювання письмових робіт
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Льоня Космос
День молча сменит ночь за твоим окном, любимая моя Сеет прохладу дождь мокрым серебром с приходом сентября Золотом листопад осыпает всю страну Дремлет осенний сад, словно ждет весну Ночь пеленает дом, мы с тобой вдвоем, любимая моя Звук в тишине повис, гости разошлись друг друга догонять Выпито все до дна, аромат живых цветов... Ты у меня одна, и не нужно слов Яркий далекий свет потревожил сон, любимая моя Даже осеннний клен был в тебя влюблен, желаний не тая Стекла умоет дождь, ручейки сольются с крыш После вчерашних встреч ты тихонько спишь Утро ворвалось в дом, и проснулась ты, любимая моя Сонной улыбки свет, милые черты - не вычеркнуть ни дня Золотом листопад осыпает всю страну Ветер метет асфальт, дворник жжет листву.
красивенно
Для Льоня Космос: -0000000000000000000000000000000000000
Коментувати
Олекса Позняк
Так есть 2 минуса: сертификация по педагогике и психологии и то что сертификация есть дополнительной нагрузкой к районовской аттестации а не заменяет её. Володя не сдашь и ты педагогику с психологией.
Меркель
Все хорошо в статье, но забыли один маленький нюанс: тот, кто не проходит сертификации, вылетает с работы, "из системы образования", как выразились разработчики реформы.
Валентина Валентина
Знаю вчителів, які пройдуть сертифікацію на відмінно, а з дітьми працювати не вміють.На кожному уроці вони демонструють свої глибокі знання, підкреслюю -СВОЇ, а не учнів.Жодна комісія не допоможе...
разочарованная
аттестация этого года: звонок из области-не подавать на повышение категорий и звания если:нет публикации в "Віснику профтехосвіти",нет победителей, призеров республиканских олимпиад,нет изданных методичек и еще много чего,а главное папки,папки,папки и презентации РАСПЕЧАТАНЫЕ!!!(бредовое изобретение уже местных гениев методработы),зарплату нужно урезать,урезать,и еще раз урезать.хоть за счет сертификации,хоть аттестации.а кто идет в ПТУ они даже не учитывают.вот и получается-преподаватель в профтехосвите это самоубийца,а еще ноухау - стравить мастеров с преподавателями - первые"надрываются",группы"собирают",а вы,учителя,научить не можете.Учитель с 34 летним стажем,из них 14 в профобразовании. печально что мы здесь пишем о наболевшем,но на это никто не обращает внимания.разве что потролят. PS кабмин своим постановлением от 9.12. увеличил необходимый для выхода на льготную пенсию стаж еще на 5 лет.подарок под елочку.10% повышение зарплаты -издевка.зарплата Зайчика выросла больше чем на...
Вчитель
Все правильно, але наші "реформатори" як завжди перевернуть все з голови на ноги, і сертифікація буде банальним обов’язковим додатком до атестації. Пам’ятаєте, чим закінчилося виконання наказу МОН (при Ніколаєнку "Про подолання проявів бюрократизму у освіті") - писанини стало на порядок більше, чхати хотіли предтавники ВО на накази і листи МОН... Так і тут. Вічне питання: "А судьи кто?". Будуть "рішали" які здійснюватимуть сертифікацію для тих хто більше заплате... Зайвий раз поширюватимуть корупцію...
Fktrcfylhf
Конечно,некоторым учителям в ы с ш е й категории страшно: не самый трудный диктант сама напишет со множеством орфографических ошибок...
василь
все правильно. а пройшовшим сертифыкацыю збильшити зарплату до рівня депутатів верховної ради.
Ірина
Для василь: відразу пройду, не задумуючись)
Коментувати