50% іноземних студентів у Польщі - українці

Студенти з України пріоритетні для польських вишів і становлять більше 50% серед іноземців

50% іноземних студентів у Польщі - українці

На сьогодні у Польщі навчається більше 46-ти тисяч іноземних студентів з 158 країн світу, що на 10 тисяч більше у порівнянні з минулим роком (зростання більше 28%). Такого великого приросту польські виші ще не знали. Зараз іноземні студенти складають 3,1% від загального числа студентів у Польщі (сім років тому цей показник дорівнював 0,6%, рік тому - 2,3%).

Зростання числа іноземних студентів у Польщі обумовлено, головним чином, безпрецедентним збільшенням кількості студентів з України. У цьому навчальному році в польських вищих навчальних закладах навчаються 23 329 українців, що на 8 206 більше, ніж лише рік тому. В цілому, відсоткове співвідношення студентів з України серед іноземців вже перевищило 50%.

Для порівняння, згідно з аналізом польського Освітнього фонду «Perspektywy», заснованого на даних офіційної статистики, в 2005/06 навчальному році українців налічувалося 1 989 осіб, в 2007/08 – 2 467, в 2010/11 – 4 879 і в 2012/13 – 9 747 осіб.

Швидке зростання кількості молодих українців, які бажають отримати європейську освіту в Польщі, обумовлено послідовною, десятирічною стратегічною маркетинговою та рекламною діяльністю польських вишів (зокрема, в рамках програми «Study in Poland»), а також теперішньою складною ситуацією в Україні.

«У зв'язку з постійним, динамічним зростанням числа українців, все частіше можна почути про феномен «українізації» польських вищих навчальних закладів. У зв'язку з цим академічне середовище, органи місцевого самоврядування та особи, відповідальні за державну політику в галузі вищої освіти, повинні з особливою увагою пропонувати рішення, що підтримують правильну інтеграцію студентів з України в життя університетів і місцевого співтовариства. Наприклад, хорошою практикою став конкурс на кращого іноземного студента у Польщі «INTERSTUDENT». Але цього поки недостатньо», - говорить доктор Б'янка Сівінська, представник фонду.

Процес інтернаціоналізації має й іншу позитивну сторону для наших студентів у Польщі - розширення міжнародного кола спілкування. За даними Освітнього фонду «Perspektywy», другу найбільшу групу іноземних студентів складають білоруси (4 118), далі норвежці (1 538), іспанці (1 188) і шведи (1 290). В цілому, в 2014/15 навчальному році більше 83% від загального числа студентів-іноземців приїхали до Польщі з Європи. Також за останні п'ять років спостерігається тенденція до збільшення кількості студентів з країн Азії, Африки, Саудівської Аравії та Туреччини.

Однак, попри вражаюче зростання, у Польщі як і раніше вчиться не тільки набагато менше іноземних студентів, ніж у найбільш розвинених країнах Заходу або в Китаї, але й менше, ніж в сусідніх країнах: Чехії, Угорщині, Словаччині, Литві, Латвії, Естонії та у Болгарії. Тому Польща і далі має намір дотримуватися політики інтернаціоналізації та всіляко заохочувати навчання іноземних студентів, зокрема студентів з України, як найбільш пріоритетної категорії.

Освіта.ua
14.04.2015