Вартість навчання в університетах Польщі

Популярність польської освіти обумовлена ​​співвідношенням вартості і якості навчання

Вартість навчання в університетах Польщі

В даний час у Польщі приділяється величезна увага якості вищої освіти. При цьому разом з прагненням вивести польські виші на рівень кращих університетів світу пріоритетним завданням є залучення іноземних студентів і створення їм максимально комфортних умов навчання. Важливу роль в цьому процесі відіграє врегулювання питань, що стосуються вартості навчання.

Вступний внесок

У Польщі під час вступу до вищих навчальних закладів прийнято вносити реєстраційний внесок, сума якого щорічно зазначається у відповідному указі міністра науки та вищої освіти. Так, в указі від 15 травня 2014 на підставі ст. 98 п. 2 закону "Про вищу освіту" від 27 липня 2005 максимальний збір, пов'язаний з прийомом на навчання в 2014/15 академічному році становить:

а) 150 злотих для абітурієнтів, які вступають на спеціальності мистецького та архітектурного напрямів і проходять ряд перевірок на наявність відповідних здібностей;

б) 100 злотих для абітурієнтів, які вступають на спеціальності, що вимагають попередньої перевірки фізичної підготовки;

в) 85 злотих для абітурієнтів, що вступають на навчання іншим спеціальностям.

Даний збір стягується з усіх студентів, незалежно від наявності або відсутності громадянства або певних пільг, як і вступний внесок, який призначений в основному для оформлення студентської документації (заліковки, студентського квитка тощо) і становить в середньому 200 євро.

Вартість навчання

Офіційно для іноземних студентів, які не мають польського громадянства або «Карти поляка» (документа, що підтверджує належність особи - громадянина однієї з країн СНД і Балтії - до польського народу), навчання в державних і приватних вищих навчальних закладах Польщі платне. Також завжди платне навчання англійською та іншими іноземними мовами. Однак для даної категорії все ж існують можливості безкоштовного навчання в державних вузах польською мовою, якою потрібно володіти мінімум на рівні В1, В2.

Перевагою вартості навчання в польських вузах є її фіксований розмір на весь період, тобто сума, зазначена в договорі, залишиться незмінною аж до кінця навчання.

Урядом Польщі встановлено мінімальний рівень оплати, верхня ж межа не регламентована і визначається адміністрацією конкретного вищого навчального закладу. Згідно з постановою міністра науки та вищої освіти Польщі навчання в державних вузах на І ступені (бакалавраті) для отримання ступеня "Licencjat" (BA) або "Inżynier" (BSc), а також на ІІ ступені (магістратурі) для отримання ступеня "Magister" (MA, MSc) становить мінімум 2000 євро/рік; навчання на ІІІ ступені (докторантурі) і післядипломна освіта - мінімум 3000 євро/рік. У приватних вузах мінімальна вартість складає 700 євро/рік.

Наприклад, у трьох найпрестижніших і рейтингових державних вишах Польщі навчання оцінюється в такий спосіб:

а) у Варшавському університеті вартість одного року навчання на бакалавраті становить 2000-4000 євро залежно від спеціалізації, в магістратурі - 2000 - 4500 євро;

б) в Ягеллонському університеті вартість навчання на бакалавраті також варіюється залежно від обраної спеціальності від 2000 до 4000 євро/рік, в магістратурі - від 2200 до 5000 євро/рік. Єдина магістерська освіта, програма якої розрахована на 5-6 років навчання, є більш дорогою: від 4500 євро/рік до 11000 євро/рік (на лікувальному факультеті);

в) в Університеті імені Адама Міцкевича вартість одного року навчання на бакалавраті становить 2500-4500 євро, в магістратурі - від 3000 євро для студентів з країн, що не входять в Європейський союз, і до 4500 євро/рік.

Слід зазначити, що для студентів з України багато польських вишів передбачають спеціальні пільги, що включають зниження оплати. Так, наприклад, ректор Люблінського політехнічного університету (Politechnika Lublińska) в 2014 році офіційно заявив про своє рішення знизити в два рази вартість навчання для всіх українських студентів, а також дозволив вносити плату двома платежами.

До того ж в рамках національних польських проектів "Стратегії розвитку вищої освіти 2010 - 2020" і "Просування навчання в польських вищих навчальних закладах серед іноземців" існує безліч інших акцій та програм, якими можуть скористатися українські студенти навіть з незаможних сімей. Важливо, що в державних вузах завжди можна подати мотивовану заяву на ім'я ректора з проханням зменшити вартість навчання. І, як правило, такі заяви отримують позитивну відповідь.

Освіта.ua
12.04.2018