Навчання в Тарту, Естонія: український погляд

Випускник Київського політехнічного інституту про своє навчання в Університеті Тарту, Естонія

Навчання в Тарту, Естонія: український погляд

Дмитро Фішман – студент з України, який навчається в Університеті Тарту, Естонія. Ми поставили йому кілька запитань про те, чому він вибрав Тарту і яким чином він впливає на розвиток академічних відносин між Естонією та Україною.

Що ти вивчаєш в університеті Тарту?

Я приїхав у Тарту як студент на курс програми «Інженерія програмного забезпечення» (Software Engineering), після його закінчення поступив у докторантуру, і зараз моя спеціальність має назву «Комп'ютерні науки».

Чому ти вибрав навчання в Естонії?

У той час коли я закінчував бакалаврат у Київському національному технічному університеті «Київський політехнічний інститут» (НТУУ «КПІ»), то розглядав два варіанти продовження своєї освіти: RWTH Aachen (Німеччина) й університет Тарту (Естонія). У німецькому ВНЗ мене приваблювали високий рейтинг серед університетів Європи та сильний викладацький склад, а в естонському – висока ймовірність отримання стипендії при вступі, а також порівняно низька вартість життя. Я поступив у німецький університет, але там мені не дали стипендію, на відміну від Тарту, що на той час для мене було вирішальним фактором. Хочу зазначити, що я вважаю цей момент величезною вдачею в моєму житті.

Чим відрізняються життя й навчання в Естонії та Україні?

Якщо дуже коротко, то це зовсім різні речі. В Україні дуже багато людей отримують освіту з кількох причин: а) тому, що мама або тато захотіли або примусили, б) тому, що в армію або заміж не хотіли. В основному студентами в Україні стають відразу після закінчення школи, коли люди ще не до кінця усвідомлюють, навіщо їм особисто потрібна вища освіта.

В Естонії ситуація зовсім інша, вищу освіту здобувають люди вже зрілі та досвідчені. За мій перший рік викладання в університеті Тарту я зустрів безліч студентів, які прийшли в університет, тому що захотіли зрозуміти й вивчити більше про те, чим займаються або займались уже давно, тобто працювали в цій сфері. Це робить процес навчання набагато цікавішим і продуктивнішим, бо люди вчаться у своє задоволення і виходячи із власної зацікавленості.

Звісно ж, існує різниця в підходах до викладання, у Тарту не прийнято дистанціюватись від студентів, начебто відгороджуючись від них стіною: «Ви студенти, а я викладач, і моя думка авторитетна й сумніву не підлягає». Тут усі рівні, а викладач виступає в ролі людини, яка просто добре розібралась у тому чи іншому матеріалі і готова ним поділитись із зацікавленою публікою. При цьому викладач у жодному разі не відкидає ймовірності того, що якісь із його суджень можуть бути помилковими.

Ти закінчив магістратуру за спеціальністю «Інженерія програмного забезпечення». Чи важко було поступити на курс цієї програми?

Процес подання документів був простим та ясним, мені допомагали з початку й до самого останнього моменту, коли я опинився на автовокзалі з валізами в руках. Я відчував зацікавленість університету в моїй скромній персоні, що робило спілкування з його представниками ще простішим і приємнішим. У цілому команда, яка в університеті працює з абітурієнтами, дуже професійна та відповідальна.

Чи доступні стипендії в університеті Тарту?

Як я вже раніше підкреслював, при вступі на різні факультети в Тарту існує дуже висока ймовірність отримання стипендії, яка буде покривати не тільки вартість навчання, а і проживання в цьому місті, що є й буде одним з найважливіших і вирішальних факторів для багатьох студентів при виборі ВНЗ, особливо з України, де рівень достатку населення, на жаль, ще не на стільки високий, щоби батьки могли дозволити своїм дітям учитися за їх рахунок. Вибираючи факультет або програму, уважно вивчіть її сайт, там обов'язково повинна бути інформація про те, які стипендії доступні для абітурієнтів, а якщо таку інформацію не знайдете, варто пошукати розділ «стипендії» на сайті університету (http://www.ut.ee/en/scholarships).

Ти продовжив своє навчання, поступивши в аспірантуру. Якою була твоя мотивація?

Мотивація була простою: мені дійсно цікаво тут, я постійно знаходжу все нові й нові виклики: на початку попереднього семестру я став викладати предмети, які любив найбільше, – Data Mining, Advanced Algorithms. Я також став членом дослідницької групи BIIT (http://biit.cs.ut.ee/), яка за допомогою знань у галузях аналізу даних, машинного навчання, штучного інтелекту та статистики намагається знайти відповіді на одні з найскладніших запитань сучасності – як вилікувати, наприклад, рак або інші хвороби, від яких на даний момент немає порятунку.

Яке в тебе враження від лекцій і викладачів у Тарту?

Загалом, за всі мої два з половиною роки навчання й півроку викладання в Тарту я не зустрів жодного професора або лектора, який би мені не сподобався, з яким було би складно спілкуватися чи співпрацювати. Не варто, звісно ж, перебільшувати, адже всі люди різні, і Тарту в цьому сенсі також не виняток, але варто зауважити, що колектив тут дуже добрий, і наш факультет більше нагадує мені одну велику інтернаціональну сім'ю.

Окрім навчання та викладання, ти також виступаєш в якості посередника в науковому та навчальному співробітництві Естонії та України. Розкажи докладніше про літню школу, яку ти організуєш у Києві.

Літня школа AACIMP (http://summerschool.ssa.org.ua/) – це проект, який щорічно проводиться в Національному технічному університеті України «Київський Політехнічний Інститут» науковим товариством студентів та аспірантів (НТСА), в опікунській раді якого я перебуваю. Літня школа – це проект, який я не зміг повністю полишити, навіть поїхавши в Естонію.

Мені складно стримано казати про цей проект, оскільки я відчуваю себе якщо не батьком, то принаймні хрещеним батьком цього двотижневого літнього свята науки і дружньої атмосфери, яке проходить традиційно на початку серпня в Києві. Торік на заняття восьмої за рахунком Літньої школи приїхало більш ніж 75 учасників і 30 викладачів з різних куточків земної кулі. Зрозумілим фактом є те, що в останні роки серед них усе більше й більше стали зустрічатись люди з Естонії. За підтримки голови мого інституту Яяка Віло я зміг запросити до участі в заняттях Літньої школи одразу шість викладачів, а також кількох студентів університету Тарту і думаю, що цього року їх кількість тільки зросте.

Що ти думаєш про наукове співробітництво України та Естонії?

Для мене абсолютно очевидно, що подібного роду проекти пов’язують наші університети й навіть країни. Я впевнений, що у сфері наукової та освітньої співпраці між Україною та Естонією існує величезний потенціал, який я і прагну розвивати.

Ти підтримуєш зв’язки з іншими українцями в Тарту?

Так, тут досить багато українців, я знаю осіб п'ять тільки на моєму факультеті. Тут постійно відбуваються різні заходи, на яких українці збираються разом і щось роблять – презентують країну на день мови (презентація мов студентів-іноземців) або на фестивалі іноземних страв (презентація національної їжі) й т. ін.

Як тобі Тарту в якості студентського містечка?

Тарту дуже маленьке місто і все тут так чи інакше зав'язане на університеті. 60 % населення (усього тут проживають близько ста тисяч людей) працює або в самому університеті, або в установах, які з ним пов'язані. Тут проживають і вчаться близько вісімнадцяти тисяч студентів, серед яких тисяча –це іноземці. Це накладає свій відбиток на місто й атмосферу в ньому. Через великий відсоток студентів у місті постійно організуються якісь заходи – спортивні, загальноосвітні, культурні тощо.

Тарту – це справжнє європейське місто, адже, не дивлячись на його невеликий розмір, тут є все, чого душа забажає: величезні спорткомплекси, нічні клуби, бари, ресторани, кінотеатри, басейн, ковзанки тощо.

Чи існує тут можливість поселення в гуртожитках?

Ще не разу не було такого, щоб я не отримав місце в гуртожитку, хоча подавав заяву на проживання в ньому вже тричі в різні періоди.

Чи існує тут можливість працювати паралельно з навчанням?

Я вже працюю як асистент і дослідник, паралельно пишу свою докторську дисертацію, більше того, я знаю, що більшість (якщо не всі мої студенти) працюють, в основному всі програмісти.

Чи треба отримувати дозвіл на проживання для навчання в Естонії?

Так, це, напевно, найбільш неприємна частина вступу в університети Європи (не тільки Естонії). Вам доведеться отримати дозвіл на проживання, а сьогодні це досить складний і дорогий процес, але поки що від нього нікуди не подітися.

Що б ти розповів українському студенту, який планує навчатись у Тарту?

Напевно, усе, що хотів і міг, я вже розповів, але якщо коротко все це підсумувати, то вчитись у Тарту дуже круто. Для мене це не просто університет, який дав (і продовжує давати) мені висококласну освіту, а й місце, де мені довіряють і дають можливість впливати на стан речей на вищому рівні (наприклад, співробітництво в Літній школі AACIMP або участь в обговоренні маркетингової стратегії університету). Тут я відчуваю себе потрібним.

Дізнайтесь більше про процес вступу на безкоштовний курс магістерської програми «Інженерія програмного забезпечення» (Software Engineering) у Тартуському університеті: http://www.ut.ee/software.

Дізнайтесь більше про участь в Літній Школі AACIMP в Києві: http://summerschool.ssa.org.ua.

Освіта.ua
12.03.2014