Що таке висновок у власному висловленні?

У власному висловленні учасник ЗНО повинен підсумувати, узагальнити свої міркування й доведення загальним висновком.

За умовою відкритого тестового завдання, у власному висловленні учасник повинен наприкінці тексту підсумувати, узагальнити свої міркування й доведення загальним висновком.

У тлумачному словнику слово висновок визначене так: «Остаточна думка про що-небудь, логічний підсумок, зроблений на основі спостережень, міркувань або розгляду певних фактів». Словник синонімів подає такі близькі за значенням слова: висновок (остаточна думка, логічний підсумок спостережень, міркувань, розгляду фактів), умовивід, мораль (повчальний висновок).

Щоб глибше зрозуміти сутність висновку як останнього змістово-композиційного елемента власного висловлення, варто усвідомити сутність процесу висновування, звернувши увагу на те, що це слово має спільний корінь зі словом снувати.


Таким чином, створити висновок, виснувати – означає з’єднати всі елементи павутини-міркування в одне ціле, витягти останню найважливішу нитку-думку, яка пронизує все складне плетиво й робить його цілісною й гармонійною єдністю.

Це момент істини: якщо все, що снувалося-плелося в тексті, наприкінці легко об’єднується в цілісність останньою ниткою-висновком і не розповзається, значить павутина-текст досконала. Отже, теза, аргументи й приклади до них створюють логічне, послідовно організоване ціле, яке тримається купи й легко вібрує під найменшим порухом останньої нитки – висновків.

За загальною логікою, передбаченою умовою відкритого тестового завдання, висновок має показувати, що авторові вдалося викласти свій погляд на проблему, порушену в завданні, і довести свою позицію стосовно цієї проблеми як цілком життєздатну й правильну. З огляду на це тональність висновку має бути ніби повідомляти читачеві (екзаменаторові): «Я доводив, аргументував, ілюстрував СВОЮ ПОЗИЦІЮ й нарешті ДОВІВ, що вона правильна!».

Наприклад, якщо автор створював власне висловлення не тему «Чи можна вибачити людині «маленьку» зраду, то з висновку має бути зрозумілим, яку відповідь він дав на запитання завдання, а отже, яку тезу сформулював і як її доводив. Наведені нижче варіанти висновків переконують у тому, що їхній автор упевнений у своїй висновковій позиції, а отже, очевидно, вона логічно випливає з усього тексту.

Увага! У висновку автор має, з одного боку, відобразити загальну логіку своїх міркувань у власному висловленні, а з іншого, – чітко й зрозуміло означити ту головну думку (тезу, ідею), яку доводив у тексті в цілому.

ЧИТАТИ ДАЛІ

Збірник для підготовки до власного висловлення створено Освіта.ua відповідно до діючих вимог до написання власного висловлення на зовнішньому незалежному оцінюванні з української мови та літератури. Копіювання та розміщення матеріалів збірника на інших ресурсах заборонено.

Освіта.ua
15.12.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів