Osvita.ua ЗНО Підготовка до ЗНО Українська мова: власне висловлення Що таке висновок у власному висловленні?

Що таке висновок у власному висловленні?

У власному висловленні учасник ЗНО повинен підсумувати, узагальнити свої міркування й доведення загальним висновком.

За умовою відкритого тестового завдання, у власному висловленні учасник повинен наприкінці тексту підсумувати, узагальнити свої міркування й доведення загальним висновком.

У тлумачному словнику слово висновок визначене так: «Остаточна думка про що-небудь, логічний підсумок, зроблений на основі спостережень, міркувань або розгляду певних фактів». Словник синонімів подає такі близькі за значенням слова: висновок (остаточна думка, логічний підсумок спостережень, міркувань, розгляду фактів), умовивід, мораль (повчальний висновок).

Щоб глибше зрозуміти сутність висновку як останнього змістово-композиційного елемента власного висловлення, варто усвідомити сутність процесу висновування, звернувши увагу на те, що це слово має спільний корінь зі словом снувати.


Таким чином, створити висновок, виснувати – означає з’єднати всі елементи павутини-міркування в одне ціле, витягти останню найважливішу нитку-думку, яка пронизує все складне плетиво й робить його цілісною й гармонійною єдністю.

Це момент істини: якщо все, що снувалося-плелося в тексті, наприкінці легко об’єднується в цілісність останньою ниткою-висновком і не розповзається, значить павутина-текст досконала. Отже, теза, аргументи й приклади до них створюють логічне, послідовно організоване ціле, яке тримається купи й легко вібрує під найменшим порухом останньої нитки – висновків.

За загальною логікою, передбаченою умовою відкритого тестового завдання, висновок має показувати, що авторові вдалося викласти свій погляд на проблему, порушену в завданні, і довести свою позицію стосовно цієї проблеми як цілком життєздатну й правильну. З огляду на це тональність висновку має бути ніби повідомляти читачеві (екзаменаторові): «Я доводив, аргументував, ілюстрував СВОЮ ПОЗИЦІЮ й нарешті ДОВІВ, що вона правильна!».

Наприклад, якщо автор створював власне висловлення не тему «Чи можна вибачити людині «маленьку» зраду, то з висновку має бути зрозумілим, яку відповідь він дав на запитання завдання, а отже, яку тезу сформулював і як її доводив. Наведені нижче варіанти висновків переконують у тому, що їхній автор упевнений у своїй висновковій позиції, а отже, очевидно, вона логічно випливає з усього тексту.

Увага! У висновку автор має, з одного боку, відобразити загальну логіку своїх міркувань у власному висловленні, а з іншого, – чітко й зрозуміло означити ту головну думку (тезу, ідею), яку доводив у тексті в цілому.

ЧИТАТИ ДАЛІ

Збірник для підготовки до власного висловлення створено Освіта.ua відповідно до діючих вимог до написання власного висловлення на зовнішньому незалежному оцінюванні з української мови та літератури. Копіювання та розміщення матеріалів збірника на інших ресурсах заборонено.

Освіта.ua
01.03.2016

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!