У чому особливість прикладів із життя?

Щоб приклад із життя у власному висловлюванні був переконливим і показовим, треба намагатися зробити його «життєподібним».

Особливістю прикладів із життя є те, що це можуть бути ілюстрації до аргументу, що взяті як з минулого (історія), так і з теперішнього, як із суспільного досвіду, так і з досвіду автора власного висловлення чи його оточення.

Головне, щоб ці ілюстрації були переконливими.

Щоб приклад із життя був переконливим і показовим, треба намагатися зробити його «життєподібним».

Якщо, скажімо, в автора власного висловлення є бажання навести приклад зі свого життєвого досвіду, то йому варто цей приклад зробити цікавим, рельєфним, живим, несхематичним, варто в ньому згадати якісь деталі, які б утвердили читача (екзаменатора) в думці про правдивість, справжність розказаного.

Щоб побачити різницю між «живим» і «штучним, несправжнім» прикладом із життя, можна порівняти такі дві ілюстрації.

Із таблиці видно, що набагато «реальніша» мама зображена в першому прикладі. Цього авторові вдалося досягти шляхом інтимізації оповіді й уведення деяких деталей (ніби передані слова мами, ужито дуже по-домашньому слова матуся / мама).

Якщо в автора власного висловлення є бажання навести приклад з історії, то треба потурбуватися про те, щоб наведені історичні факти про події й людей були достовірними, а інтерпретації цих фактів були виправданими. У разі недотримання цієї вимоги приклад з історії буде оцінено низьким балом.

Увага! Приклади з життя митців – це приклади з життя, а не з літератури.

ЧИТАТИ ДАЛІ

Збірник для підготовки до власного висловлення створено Освіта.ua відповідно до діючих вимог до написання власного висловлення на зовнішньому незалежному оцінюванні з української мови та літератури. Копіювання та розміщення матеріалів збірника на інших ресурсах заборонено.

Освіта.ua
15.12.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
ясли-сад
намного реальнее мама,описанная в правой колонке таблицы. Но, в любом варианте, всё зависит от восприятия слов каждым конкретным человеком. А то, что авторами показано как живой пример, лично мне видится как надуманное и слишком слащавое...
Учитель
У "живому прикладі": "навчити мене цим законам". А хіба не "цих законів"? На попередніх сторінках теж помилки помічала. Отакі-то "знавці" оцінюють власні висловлення наших дітей! Про яку штучність, несправжність прикладу з власного життя можна говорити позаочі, не знаючи дитини, її психологічних особливостей, ступеню відкритості? Прикро. Моїй дитині не зарахували (поставили 0) отакий "штучний" приклад про маму, яка завжди поводиться стримано, контролює свої емоції. І мені, цій справжній, а не штучній мамі, хочеться забути про стриманість і вилаятися!