Osvita.ua ЗНО Підготовка до ЗНО Українська мова: власне висловлення У чому особливість прикладів із мистецтва?

У чому особливість прикладів із мистецтва?

Автор власного висловлення шукає приклади з мистецтва не в реальному світі, а у світі вигаданому, створеному уявою митця.

Особливість прикладів із мистецтва, зокрема з літератури, полягає в тому, що автор власного висловлення їх шукає не в реальному світі, а у світі вигаданому, створеному уявою митця.

Увага! У вигаданих світах мистецьких творів усе: люди, предмети, події – образи. Про це не можна забувати, щоб не з’являлися абсурдні за своєю суттю формулювання, як, наприклад, таке: За приклад хочу взяти Марусю Чурай із однойменного роману у віршах Ліни Костенко. За приклад у цьому разі треба було б узяти образ Марусі, у якому (образі) автор утілив певні риси людини (реальної). Набагато кращим було б, скажімо, таке формулювання: Прикладом українки, яка здатна всю себе віддати на вівтар кохання, може бути головна героїня роману у віршах Ліни Костенко «Маруся Чурай». Поетеса втілила в образі Марусі всі найкращі уявлення про жіночу відданість у коханні.

Уводити приклад із художнього твору слід так, щоб він був конкретним і в усіх своїх точках відповідав тому, про що говорилося в аргументі (див. приклад).

Зразок гармонійного співвідношення аргументу й прикладу у власному висловленні на тему «Чим зумовлено те, що інколи гармонія стає недосяжним для людини станом

Щоб зрозуміти це, можна спробувати знайти відповідний приклад такому аргументу:

Людина інколи може тяжко помилитися, що спричиняє до тяжких наслідків і зупиняє її рух до щастя.

Що саме необхідно, щоб було наявне в прикладі з літератури як конкретному вияві аргументу? Щонайменше таке:

  • указівка на якусь конкретну людину;
  • указівка на якусь конкретну помилку, зроблену цією людиною;
  • указівка на те, що ці помилки з’являються лише інколи;
  • указівка на наслідок, тобто на те, що помилка може справити тяжкий вплив на когось.

Якщо врахувати ці параметри, то можна буде пригадати роман у віршах Ліни Костенко «Маруся Чурай», адже саме в цьому тексті розказана історія, у якій є все необхідне:

  • людина – дівчина Маруся Чурай;
  • помилка – Маруся Чурай покохала не того, покохала слабку людину;
  • частотність помилок – Маруся Чурай покохала один раз і на все життя Гриця Бобренка;
  • наслідок – Маруся Чурай поплатилася тяжко за свою помилку на все життя, так і не змігши пережити зраду коханого хлопця.

Схематично відповідність наведених аргументу й прикладу можна зобразити в такий спосіб.

Схематична модель співвідношення «точок» аргументу й «точок» прикладу

Нескладно помітити, що співвідношення теорії (аргументу) й практики (прикладу) ідеальне, що дає підстави говорити, що приклад із художньої літератури добре «прикладається» до аргументу, а отже, є прикладом на 2 бали.

Увага! З огляду на умову відкритого тестового завдання, прикладами з мистецтва на 2 бали можуть бути й набагато простіші ілюстрації, у яких даються не розгорнуті пояснення, а коротенькі зауваги до творів, натомість називається кілька авторів, творів, образів.

Зразок прикладу із літератури без розлогих міркувань

Проблему фатальності для людини помилкового вибору порушують чимало письменників у своїх творах. Тут можна, наприклад, згадати й історичний роман у віршах Ліни Костенко «Маруся Чурай», де показано, як дівчина жорстоко поплатилася за свою «помилкову» любов, і соціально-психологічний роман Панаса Мирно та Івана Білика «Хіба ревуть воли, як ясла повні, де показано, як нездатність робити правильний, обдуманий вибір призводить до трансформації доброго в душі хлопця у вбивцю. Логіка митців показує, що в житті завжди є місце таким крокам, що ведуть тільки в прірву.

ЧИТАТИ ДАЛІ

Збірник для підготовки до власного висловлення створено Освіта.ua відповідно до діючих вимог до написання власного висловлення на зовнішньому незалежному оцінюванні з української мови та літератури. Копіювання та розміщення матеріалів збірника на інших ресурсах заборонено.

Освіта.ua
01.03.2016

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!