У чому особливість прикладів із мистецтва?
Автор власного висловлення шукає приклади з мистецтва не в реальному світі, а у світі вигаданому, створеному уявою митця.
Особливість прикладів із мистецтва, зокрема з літератури, полягає в тому, що автор власного висловлення їх шукає не в реальному світі, а у світі вигаданому, створеному уявою митця.
Увага! У вигаданих світах мистецьких творів усе: люди, предмети, події – образи. Про це не можна забувати, щоб не з’являлися абсурдні за своєю суттю формулювання, як, наприклад, таке: За приклад хочу взяти Марусю Чурай із однойменного роману у віршах Ліни Костенко. За приклад у цьому разі треба було б узяти образ Марусі, у якому (образі) автор утілив певні риси людини (реальної). Набагато кращим було б, скажімо, таке формулювання: Прикладом українки, яка здатна всю себе віддати на вівтар кохання, може бути головна героїня роману у віршах Ліни Костенко «Маруся Чурай». Поетеса втілила в образі Марусі всі найкращі уявлення про жіночу відданість у коханні.
Уводити приклад із художнього твору слід так, щоб він був конкретним і в усіх своїх точках відповідав тому, про що говорилося в аргументі (див. приклад).
Зразок гармонійного співвідношення аргументу й прикладу у власному висловленні на тему «Чим зумовлено те, що інколи гармонія стає недосяжним для людини станом
Щоб зрозуміти це, можна спробувати знайти відповідний приклад такому аргументу:
Людина інколи може тяжко помилитися, що спричиняє до тяжких наслідків і зупиняє її рух до щастя.
Що саме необхідно, щоб було наявне в прикладі з літератури як конкретному вияві аргументу? Щонайменше таке:
- указівка на якусь конкретну людину;
- указівка на якусь конкретну помилку, зроблену цією людиною;
- указівка на те, що ці помилки з’являються лише інколи;
- указівка на наслідок, тобто на те, що помилка може справити тяжкий вплив на когось.
Якщо врахувати ці параметри, то можна буде пригадати роман у віршах Ліни Костенко «Маруся Чурай», адже саме в цьому тексті розказана історія, у якій є все необхідне:
- людина – дівчина Маруся Чурай;
- помилка – Маруся Чурай покохала не того, покохала слабку людину;
- частотність помилок – Маруся Чурай покохала один раз і на все життя Гриця Бобренка;
- наслідок – Маруся Чурай поплатилася тяжко за свою помилку на все життя, так і не змігши пережити зраду коханого хлопця.
Схематично відповідність наведених аргументу й прикладу можна зобразити в такий спосіб.
Схематична модель співвідношення «точок» аргументу й «точок» прикладу
Нескладно помітити, що співвідношення теорії (аргументу) й практики (прикладу) ідеальне, що дає підстави говорити, що приклад із художньої літератури добре «прикладається» до аргументу, а отже, є прикладом на 2 бали.
Увага! З огляду на умову відкритого тестового завдання, прикладами з мистецтва на 2 бали можуть бути й набагато простіші ілюстрації, у яких даються не розгорнуті пояснення, а коротенькі зауваги до творів, натомість називається кілька авторів, творів, образів.
Зразок прикладу із літератури без розлогих міркувань
Проблему фатальності для людини помилкового вибору порушують чимало письменників у своїх творах. Тут можна, наприклад, згадати й історичний роман у віршах Ліни Костенко «Маруся Чурай», де показано, як дівчина жорстоко поплатилася за свою «помилкову» любов, і соціально-психологічний роман Панаса Мирно та Івана Білика «Хіба ревуть воли, як ясла повні?», де показано, як нездатність робити правильний, обдуманий вибір призводить до трансформації доброго в душі хлопця у вбивцю. Логіка митців показує, що в житті завжди є місце таким крокам, що ведуть тільки в прірву.
Збірник для підготовки до власного висловлення створено Освіта.ua відповідно до діючих вимог до написання власного висловлення на зовнішньому незалежному оцінюванні з української мови та літератури. Копіювання та розміщення матеріалів збірника на інших ресурсах заборонено.
Освіта.ua
15.12.2020