Чим приклад відрізняється від аргументу?

Аргументування – це етап, який іде після формулювання тези й до надання прикладів

Як показує практика, автори власних висловлень плутають аргументування з ілюструванням, аргумент із прикладом, аргумент із фактом, що призводить до написання непослідовного, неструктурованого, хаотичного й неясного за своєю логікою й смислом тексту. Щоб такого не сталося, варто пам’ятати, що аргументування – це етап, який іде після формулювання тези й до надання прикладів.

Щоб на практиці зрозуміти різницю між аргументом і прикладом, можна попрацювати над такою темою: «Наскільки виправданою є думка, що друг – це дзеркальне відображення тебе самого?», намагаючись дібрати до неї аргументи й приклади.

Так, одним із аргументів на доведення певної тези до цієї теми може бути такий.

Як видно з ілюстрації, у цьому аргументі йдеться взагалі про людей, ні про кого конкретно. Крім того, тут подається перелік багатьох можливих чинників, що впливають на будь-яку людину. Фактично, в аргументі подано узагальнене судження про типову ситуацію, про усереднені закономірності, про будь-яку людину. Коли ж від цих теоретичних міркувань перейти на рівень осмислення життя якоїсь конкретної людини, то виникне необхідність говорити про якісь конкретні впливи, що позначилися саме на цій конкретній людині. Отже, приклад до цього аргументу може бути таким.

Як видно з наведеного, автор у своєму прикладі змальовує цілком конкретну ситуацію зі свого життя, яка підтверджує думку аргументу про те, що на людину впливають різні фактори, у тому числі й оточення, унаслідок чого близькі по духу люди стають схожими одне на одного.

Схематично співвідношення між аргументом і прикладом можна уявити як геометричну фігуру параболу, де одна крива – це всі важливі «точки» аргументу, інша крива – усі відповідні аргументу точки прикладу. Водночас точки аргументу й прикладу є дзеркальними відбитками одна одної, але в різних площинах: у площині нашого мислення про реальність (аргумент, теорія) і в площині самої реальності (приклад, практика) (див. схемку).

Графічна модель співвідношення аргументу й прикладу як елементів змістово-композиційної структури власного висловлення

ЧИТАТИ ДАЛІ

Збірник для підготовки до власного висловлення створено Освіта.ua відповідно до діючих вимог до написання власного висловлення на зовнішньому незалежному оцінюванні з української мови та літератури. Копіювання та розміщення матеріалів збірника на інших ресурсах заборонено.

Освіта.ua
15.12.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
ярослава
праця хліб село хрущі гудуть і я з ними/ а ви любете любити бо я люблю ві ияп яи