Як дібрати якісні аргументи у власному висловленні?

Найпростішим способом добирання аргументів до тези власного висловлення з української мови є пошук відповіді на кілька питань

Зважаючи на те, що у власному висловленні теза – це найчастіше відповідь на запитання, що поставлене в завданні після мікротексту, то найпростішим способом добирання аргументів до цієї тези є пошук відповіді на такі питання

  • ЧОМУ я (автор висловлення) уважаю, що моя теза (погляд на проблему, ідея) правильна? 
  • ЧОМУ я (автор висловлення) дотримуюся саме такої позиції стосовно порушеної проблеми, а не якоїсь іншої? 

Пошук щонайменше двох задовільних відповідей на ці питання (Чому? – Тому що / та ще й тому що) дозволить сформулювати аргументи (див. таблицю).

Зразок формулювання аргументів до тези власного висловлення

Щоб легко добирати якісні аргументи в процесі написання власного висловлення, варто пам’ятати, що за своєю сутністю й функцією аргумент тісно пов’язаний із такими видами діалогічної мовленнєвої діяльності, як дискусія, суперечка.

Таким чином, шукаючи аргументи для доведення тези, автору власного висловлення варто уявити співрозмовника-суперника, який не погоджується з ним, заперечує висловлену ним тезу, і спробувати знайти ті докази, доводи, які переконають співрозмовника-суперника в правоті автора, у виправданості його тези. 

Зразки «простих» тез і аргументів до них

Щоб «набити руку» у створенні аргументів, варто спробувати спочатку навчитися добирати докази стосовно якихось простих тез, пам’ятаючи, що за своєю природою аргумент у власному висловленні є відповіддю на питання ЧОМУ я (автор тези) уважаю, що моя теза є правильною?

Увага! Дуже зручним та ефективним способом аргументації є використання «обернених аргументів» – аргументу та його протилежності – контраргументу. У цьому переконує приклад міркувань на тему «Як знання історії може допомогти молодій людині досягти успіху?» (див. приклад).

Зразок аргументування тези у власному висловленні за моделлю «аргумент – контраргумент»

ЧИТАТИ ДАЛІ

Збірник для підготовки до власного висловлення створено Освіта.ua відповідно до діючих вимог до написання власного висловлення на зовнішньому незалежному оцінюванні з української мови та літератури. Копіювання та розміщення матеріалів збірника на інших ресурсах заборонено.

Освіта.ua
15.12.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів