Osvita.ua ЗНО Підготовка до ЗНО Українська мова: власне висловлення Як створити якісну тезу у власному висловленні?

Як створити якісну тезу у власному висловленні?

У добрій тезі автор власного висловлення повинен якнайчіткіше спробувати визначити свій погляд на проблему

Якісна теза – це чітке, зрозуміле положення на початку тексту, яке:

  • з одного боку, автор власного висловлення може легко й переконливо довести у своїх подальших міркуваннях, бо впевнений у його істинності, правильності;
  • з іншого боку, читач (екзаменатор) може легко вичленувати й розпізнати як тезу, тобто як таку позицію, яку автор надалі хоче доводити. 

Таким чином, у добрій тезі (на 2 бали з двох можливих) автор власного висловлення повинен якнайчіткіше спробувати визначити свій погляд на проблему, що порушена в завданні, чітко й однозначно (без приховування, без «інтригантства») сформулювати свою ідею.

Для того, щоб створити якісну тезу, варто пам’ятати, що на сьогодні в умові відкритого тестового завдання проблему, яка потребує обговорення у власному висловленні, формулюють у вигляді питання після мікротексту. Відповідно, вдумливий автор повинен передусім зважити на це питання й спробувати дати на нього спочатку коротку відповідь, а потім більш розгорнуту. 

Іншими словами, гарна теза – це ясна, однозначна, чітка, зрозуміла відповідь на питання, що поставлене в умові відкритого тестового завдання. 

Наприклад, якщо в завданні після мікротексту питання починається зі слова ЯК?, то, закономірно, що у відповіді-тезі треба сказати – У ТАКИЙ СПОСІБ, а не ТОДІ, якщо КОЛИ? – то у відповіді-тезі варто сказати ТОДІ, а не, скажімо, ТАМ. 

Щоб краще зрозуміти сказане, можна проаналізувати таблицю, подану нижче (див. таблицю).

Формулювання якісної тези як пошук відповіді на запитання в завданні

Якщо автор власного висловлення проігнорує запитання після мікротексту, то його теза може виявитися зовсім не такою, якою повинна бути, а отже, і власне висловлення стане важче написати за визначеною темою.

Увага! Визначаючись із тезою (ідеєю, яку надалі треба буде доводити), передусім варто звертати увагу на запитання після мікротексту, а не на сам мікротекст, оскільки метою цього тексту є лише показ того, що на певну тему чи проблему різні люди дивляться по-різному, що ця проблема є актуальною, суперечливою.

ЧИТАТИ ДАЛІ

Збірник для підготовки до власного висловлення створено Освіта.ua відповідно до діючих вимог до написання власного висловлення на зовнішньому незалежному оцінюванні з української мови та літератури. Копіювання та розміщення матеріалів збірника на інших ресурсах заборонено.

Освіта.ua
01.03.2016

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!