Чи дотримуватися у тезі поглядів на проблему у темі завдання?
Автор власного висловлення самостійно має вирішити, чи дотримується він тих поглядів на проблему, які вже загадані в мікротексті
Тема власного висловлення на сьогодні формулюється у вигляді мікротексту й питання після нього. Часто в мікротексті висловлюється кілька поглядів на певну тему чи проблему, наприклад:
Багато хто переконаний, що книги відіграють важливу роль у формуванні особистості, її духовному становленні. Інші ж твердять, що сьогодні можна легко обійтися взагалі без книжок. Чи збереглося значення книги в нашому інформаційному суспільстві?
У цій ситуації автор власного висловлення самостійно має вирішити, чи дотримується він тих поглядів на проблему, які вже загадані в мікротексті, чи ж у нього є своє – відмінне – розуміння порушеної проблеми.
Стосовно наведеного прикладу теми (мікротексту й запитання після нього) учасник тестування міг би сформулювати такі тези:
- Переконаний, що книги як раніше, так і сьогодні відіграють найважливішу роль у становленні особистості.
- Думаю, що на сьогодні книга поступово втрачає свої позиції як засіб формування особистості.
- Упевнений, що книга в сучасному інформаційному суспільстві хоч і дещо втратила свої позиції як засіб формування особистості, проте продовжує відігравати надзвичайно значущу роль у цій сфері на етапі раннього розвитку людини.
Увага! Найважливіше, щоб теза відповідала темі, порушеній у мікротексті й давала відповідь на питання після цього мікротексту. Якщо, наприклад, автор власного висловлення на згадану вище тему зосередитися на темі інформаційних технологій або інформаційного суспільства, то його текст буде оцінений в 0 балів як такий, що не відповідає темі.
Збірник для підготовки до власного висловлення створено Освіта.ua відповідно до діючих вимог до написання власного висловлення на зовнішньому незалежному оцінюванні з української мови та літератури. Копіювання та розміщення матеріалів збірника на інших ресурсах заборонено.
Освіта.ua
15.12.2020