Чи ділити власне висловлення на абзаци?

Саме абзаци є найвиразнішими показниками логічності викладу автором своєї думки

Поділ на абзаци – справа автора тексту, однак у випадку з власним висловленням поділ на абзаци краще вважати обов’язковим.

Як відомо, абзац – це частина писемного тексту від одного відступу до другого, яка містить одне, кілька чи й багато пов’язаних логічно речень, що становлять певне відносно завершене змістовне й граматичне ціле. Найчастіше в абзаці як змістово-конструктивному елементі тексту розкривається одна мікротема.

Власне висловлення є різновидом тексту, що містить кілька змістово-конструктивних елементів (мікротем), що пов’язані між собою тематично й логічно, однак інформують читача про різні аспекти міркування. Тому текст власного висловлення необхідно поділити щонайменше на чотири абзаци відповідно до визначених умовою відкритого тестового завдання структурно-композиційних елементів (теза, аргументи, приклади, висновок), у яких розкриваються окремі мікротеми:

  • теза (тут подається загальна думка, позиція, окреслюються шляхи подальших міркувань, даються необхідні визначення тощо);
  • аргументи (у них ідеться про певні доводи тези);
  • приклади (у них пропонуються ілюстрації, практичні «віддзеркалення» аргументів);
  • висновок (у ньому «зв’язуються докупи» всі міркування тексту).

Увага! Саме абзаци є найвиразнішими показниками логічності викладу автором своєї думки: абзацні відступи повідомляють читачам (екзаменаторам), що один необхідний за умовою відкритого тестового завдання змістово-конструктивний елемент тексту завершився й почався наступний. Тому при оцінюванні логіки викладу думок (а це 2 бали в загальній оцінці за власне висловлення) читачі (екзаменатори) враховують наявність абзаців, їх доречність, співмірність тощо.

Скільки абзаців може бути у власному висловленні?

Зважаючи на те, що за умовами відкритого тестового завдання у власному висловленні мають обов’язково бути такі змістові частини, як: 1) теза, 2) 2-3 аргументи, 3) приклад із мистецтва, 4) приклад із життя, 6) висновок, то кількість абзаців буде від чотирьох до восьми, що залежатиме від композиційно-змістової моделі, обраної автором для викладу думок. 

Таким чином, можливими варіантами поділу власного висловлення на абзаци можуть бути ті, які наведені в таблиці (див. таблицю) (поділ на абзаци здійснено в таблиці з розрахунку, що аргументів у власному висловленні лише два й прикладів – теж лише два).

Варіанти поділу власного висловлення на абзаци

Увага! Щоб навчитися виокремлювати абзаци у власному висловленні, варто спробувати спочатку попрацювати з «чужими» текстами. Наприклад, узяти якусь статтю й, уважно читаючи її, спробувати знайти пояснення того, чому автор відповідної статті саме в тих, а не в інших місцях робив абзацні відступи (заступи). Проведення такої роботи, безперечно, посприяє формуванню «відчуття абзацу».

ЧИТАТИ ДАЛІ

Збірник для підготовки до власного висловлення створено Освіта.ua відповідно до діючих вимог до написання власного висловлення на зовнішньому незалежному оцінюванні з української мови та літератури. Копіювання та розміщення матеріалів збірника на інших ресурсах заборонено.

Освіта.ua
15.12.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
fi
А если я например вот так вот напишу: Теза,Аргумент,Приклад із життя,Другий аргумент,Приклад із життя,Висновок.Тобто я не викорстаю прикладу із літератури,та мистецтва.МЕНІ ЗАРАХУЮТЬ БАЛИ?
Роман
Для fi: Так, але буде мінімум на 2 бали менше за відсутність прикладу з мистецтва
Коментувати