Osvita.ua ЗНО Підготовка до ЗНО Українська мова: власне висловлення Які типові помилки при формулюванні тези?

Які типові помилки при формулюванні тези?

Чітка теза спростить роботу й на завершальному етапі створення власного висловлення.

Практика показує, що типовими помилками (вадами) при формулюванні тези є такі:

 • автор дослівно повторює міркування мікротексту, замість сформулювати своїми словами відповідь на запитання після мікротексту;
 • автор сплутує тезу (Що я думаю з приводу порушеної проблеми?) й аргументи (Чому я так думаю?);
 • автор подає вступ, забуваючи в ньому треба чітко й зрозуміло означити тезу – ідею, яку далі необхідно буде аргументувати;
 • автор дуже-дуже лаконічно дає відповідь на запитання завдання, тим самим показуючи нездатність висловити розгорнуте судження;
 • автор формулює тезу «туманно», показуючи тим самим, що або не зрозумів запитання, або не має своєї позиції стосовно порушеної проблеми.

Для з’ясування різниці між якісною й неякісною тезами до власного висловлення на тему «У чому цінність для сучасної людини досвіду минулого?» варто проаналізувати приклади (див. нижче).

У добрій, якісній тезі можна зафіксувати (повторити) проблему, порушену в мікротексті, однак найважливіше – запропонувати цій проблемі чітке розв’язання, тобто дати відповідь на запитання після мікротексту.

Увага! Чітка теза спростить роботу й на завершальному етапі створення власного висловлення, тобто на етапі написання висновку, оскільки висновок, кажучи просто, є словесно переінакшеною тезою, яка збагатилася міркуваннями, висловленими в аргументах і прикладах.

Порівняння якості тез у власному висловленні

Якісна теза

Невизначеність майбутнього завжди лякала людину. Що буде сьогодні за мить? Завтра? Через рік? Інколи зі страхом подумки ставить кожен собі подібні питання й розуміє, що попереду все неясно, незрозуміло, неокреслено й хитко. Де ж знайти хоча б якесь опертя? Знову питаємо себе й усвідомлюємо, що цією опорою може слугувати лише минуле – «майбутнє», що вже набуло чітких обрисів і визначило наше існування в теперішньому, у якому ми крокуємо в нове майбутнє. Тож, щоб подолати страх перед майбутнім, ми звертаємося до минулого, прожитого, щоб зрозуміти, як нам краще діяти в теперішньому заради того, щоб день прийдешній виявився не жаским, а навпаки, прекрасним. Виявлена логіка існування людини в цьому світі дає мені всі підстави стверджувати, що ми, люди, приречені на те, щоб іти в майбутнє, зважаючи на минуле. Тож надалі я спробую довести, що майбутнє цілком залежить від того, чи здатні ми озиратися на минуле й застосовувати його «багаж» для руху вперед як те, на чому тільки й може вирости майбутнє.

Неякісні тези

 • Я думаю, що цінність минулого досвіду для сучасної людини дуже велика.
 • На мою думку, цінність досвіду минулого для сучасної людини полягає в тому, що людина може використати цей досвід.
 • Як на мене, минулий досвід цінний тим, що він минулий і ми не наступимо на ті самі граблі.
 • Думаю, що досвід минулого нічим не цінний.
 • Досвід минулого цінний тим, що ми там можемо побачити все, що відбувалося колись і використати його для майбутнього.
 • Минуле відійшло. Одні його пам’ятають. Інші – ні. У чому ж цінність минулого досвіду для сучасної людини?
 • Досвід минулого корисний, тому що в ньому люди завжди можуть знайти відповіді на злободенні питання сучасності.
 • Сучасна людина – це продукт минулого, а тому треба знати те, що було й не повторювати його.

ЧИТАТИ ДАЛІ

Збірник для підготовки до власного висловлення створено Освіта.ua відповідно до діючих вимог до написання власного висловлення на зовнішньому незалежному оцінюванні з української мови та літератури. Копіювання та розміщення матеріалів збірника на інших ресурсах заборонено.

Освіта.ua
01.03.2016

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!