Чи обов’язково використовувати метатекстові засоби

Приклад використання метатекстового засобу для введення тези й виокремлення її у вступі.

Використання метатекстових мовних засобів для введення тези не є обов’язковою вимогою. Зазвичай, ці засоби автори власних висловлень полюбляють вживати тому, що за їх допомогою вдається «попередити» читача (екзаменатора) про те, що висловлена далі думка – це і є теза, тобто позиція автора стосовно порушеної проблеми, особисте переконання автора у якомусь питанні, безпосередній погляд автора на відповідну проблему.

Іншими словами, метатекстові засоби допомагають виокремити у вступній частині власного висловлення тезу – ту основну думку, ідею, яку автор надалі збирається доводити в подальшому викладі. Це наочно показано в прикладі (див. приклад), де спочатку йдуть загальні міркування (вступ) і через кілька речень автор заявляє свою тезу – чітко означає позицію, яку буде доводити.

Увага! Якщо теза чітка, то вона буде зрозуміла хоч із метатекстовими засобами, хоч без них, порівняйте:

Теза з метатекстовими засобами: На моє глибоке переконання, кожна людина в цьому світі сама повинна визначати, ким їй бути в майбутньому.

Теза без метатекстових засобів: Кожна людина в цьому світі сама повинна визначати, ким їй бути в майбутньому.

Приклад використання метатекстового засобу для введення тези й виокремлення її у вступі

Формуючи своє ставлення до життя, люди за звичкою особливу увагу приділяють так званим вічним темам (віра, надія, моральність і подібні). Особливе місце серед цих «вічних тем» належить проблемі свободи. Що є свобода? Чи можлива абсолютна свобода? Якщо абсолютна свобода неможлива, то де її межі?– Ці питання кожен у якийсь момент ставить перед собою в житті й намагається знайти на них відповідь. На моє глибоке переконання, абсолютна свобода неможлива в людському світі, оскільки кожен із нас є частиною системи – суспільства, а отже, кожен приречений поступатися часткою своєї свободи заради спільного гармонійного існування.

ЧИТАТИ ДАЛІ

Збірник для підготовки до власного висловлення створено Освіта.ua відповідно до діючих вимог до написання власного висловлення на зовнішньому незалежному оцінюванні з української мови та літератури. Копіювання та розміщення матеріалів збірника на інших ресурсах заборонено.

Освіта.ua
15.12.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів