Як проходитиме зовнішнє оцінювання 2022 року

Що необхідно знати про ЗНО і ДПА випускникам шкіл і вступникам до вишів 2022 року

Як проходитиме зовнішнє оцінювання 2022 року

Що таке зовнішнє незалежне оцінювання

Зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО) – це тестування з різних навчальних предметів, яке мають пройти випускники закладів середньої освіти. 

ЗНО проводять для того, щоб визначити рівень досягнень випускника за час навчання в школі та забезпечити рівний доступ усіх випускників до вищої освіти. 

Таким чином, результати зовнішнього оцінювання можуть бути використані для двох цілей:

 • як результати випускних іспитів у школі (державної підсумкової атестації, ДПА) – оцінки за шкалою від 1 до 12;
 • як результати вступних іспитів у заклади вищої освіти – бали за шкалою від 100 до 200.

Зовнішнє оцінювання проводить Український центр оцінювання якості освіти та його підрозділи – регіональні центри оцінювання якості освіти. ЗНО проходить у спеціально створених пунктах тестування. 

Хто має складати ЗНО

Брати участь у ЗНО можуть особи, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти 2022 року (випускники 2022 року), або вже здобули її (випускники минулих років).

Випускникам 2022 року потрібно обов’язково пройти державну підсумкову атестацію у формі зовнішнього незалежного оцінювання. До цієї категорії належать випускники старшої школи, а також учні та студенти професійно-технічних і вищих закладів освіти, які цього року здобувають повну загальну середню освіту. Випускники 2022 року реєструються на ЗНО в тому закладі освіти, де вони навчаються.

Випускникам минулих років потрібно складати ЗНО, якщо вони планують вступати на навчання до закладів вищої освіти. Для реєстрації на ЗНО ці випускники мають надіслати реєстраційні документи до регіонального центру оцінювання якості освіти або звернутися до пунктів реєстрації, перелік яких є на сайті Українського центру оцінювання якості освіти.

Реєстрація на зовнішнє незалежне оцінювання пройде на початку 2022 року.

Які предмети потрібно складати на ЗНО

Відповідно до наказу Міносвіти, кожен зареєстрований учасник має право безкоштовно пройти зовнішнє незалежне оцінювання щонайбільше з п’яти предметів. 

Учасник також має змогу скласти тести з більшої кількості предметів за кошти фізичних і юридичних осіб.

Тестування відбувається з таких предметів:

 • українська мова;
 • українська мова і література;
 • математика (завдання рівня стандарту);
 • математика;
 • історія України;
 • англійська мова;
 • іспанська мова;
 • німецька мова;
 • французька мова;
 • біологія;
 • географія;
 • фізика;
 • хімія.

Випускники 2022 року мають обов’язково скласти тести (тобто пройти ДПА) з таких предметів:

 • українська мова;
 • математика;
 • історія України або іноземна мова (англійська, іспанська, німецька або французька) – за вибором випускника;
 • четвертий предмет за вибором випускника (історія України, біологія, географія, фізика, хімія, англійська мова, іспанська мова, німецька мова, французька мова).

Для вступу до закладів вищої освіти і випускники 2022 року, і випускники минулих років мають пройти зовнішнє оцінювання з тих предметів, які потрібні для вступу до конкретного вишу (наприклад, українська мова, математика, фізика тощо). 

Аби правильно визначити, які предмети треба скласти для вступу в заклад вищої освіти, учасникам потрібно ознайомитися з переліком конкурсних предметів ЗНО на обрану спеціальність. Такий перелік буде передбачений умовами прийому до закладів вищої освіти. З ним можна буде ознайомитися на сайті Освіта.ua.

Які результати потрібні для ДПА, а які – для вступу до вишу 

Важливо пам’ятати, що тести з деяких предметів різняться залежно від того, чи складається цей предмет як ДПА, чи як вступний іспит у виш.

Так, існують окремі тести з української мови та з української мови і літератури. Як ДПА зараховують тільки результат виконання завдань з української мови. Для вступу можуть знадобитися або результати з української мови, або з української мови і літератури. Це залежить від спеціальності, на яку має намір вступати учасник.

Окрім того, у переліку предметів ЗНО є математика і математика (завдання рівня стандарту). Як результат ДПА з математики зараховують результат виконання завдань рівня стандарту (якщо випускник вивчав у школі математику на рівні стандарту) або всіх завдань тесту (якщо випускник вивчав математику на профільному рівні). Для вступу до закладів вищої освіти потрібні результати виконання всіх завдань тесту з математики. 

Для державної підсумкової атестації з історії України враховують результат виконання завдань частини «Період XX – початок XXI століття». Для вступу до закладу вищої освіти потрібні результати виконання всіх завдань тесту.

Як результат ДПА з іноземної мови (англійської, іспанської, німецької або французької) буде зараховано результат виконання завдань рівня стандарту (якщо випускник вивчав цю іноземну мову на рівні стандарту) або всіх завдань тесту (якщо випускник вивчав цю іноземну мову на профільному рівні). Для вступу до закладів вищої освіти потрібні результати виконання всіх завдань тесту з іноземної мови. 

Які знання перевірятимуть на ЗНО

Тести зовнішнього оцінювання створені для перевірки знань, здобутих за час навчання в школі.

Більше того, конкретний зміст тестів відповідає спеціально розробленим програмам зовнішнього незалежного оцінювання.

Ознайомившись із цими програмами, учасник тестування може зосередитися саме на тих темах, поняттях, явищах, датах, творах, які знадобляться йому під час складання ЗНО.

Як готуватися до ЗНО

Після того як учасник визначився з предметами зовнішнього оцінювання, варто почати підготовку до тестування. 

Необхідно зважати на те, що тести з різних предметів по-різному охоплюють шкільну програму. Подекуди знадобляться знання за 5-й – 11-й класи, подекуди – за 7-й – 11-й тощо. Саме тому треба орієнтуватися на зміст програми ЗНО з конкретного предмета.

Для комфортної підготовки до тестування учасники можуть скористатися матеріалами сайту ЗНО-ОНЛАЙН. На цьому сайті вони матимуть змогу виконувати тести за всі роки зовнішнього оцінювання, опрацьовувати завдання, згруповані за темами, читати коментарі до завдань, написані провідними фахівцями-предметниками.

Окрім того, на сайті Освіта.ua розміщено додаткові матеріали, які стануть у пригоді під час підготовки до ЗНО. Зокрема, учасники можуть скористатися:

Для ознайомлення з процедурою проходження зовнішнього оцінювання учасники мають змогу взяти участь у пробному ЗНО, яке проводиться Українським центром оцінювання якості освіти.

БІЛЬШЕ ПРО ЗОВНІШНЄ НЕЗАЛЕЖНЕ ОЦІНЮВАННЯ

Для отримання оперативної інформації про проведення ЗНО та вступної кампанії приєднуйтесь до сторінок Вступна кампанія в Telegram або Абітурієнт і Освіта.ua у Facebook.

Освіта.ua
17.09.2021

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Лариса
Добрый день. А что будет, если не придти на математику? Знаю, что не сдадим. В колледже говорят, что можно отказаться и выбрать другой предмет. Для вступу не потрiбна матем. А мы уже зарегистрировались.
Галина
Для Лариса: не розумію що у вас в коледжі за викладачі працюють. Математика є обов’язковим предметом на ДПА, замінити її нічим не можна. Навіть якщо Ви нічого не знаєте з математики, мусите піти, і хоча б щось спробувати зробити або проставити відмітки випадковим методом (раптом щось вгадаєте). За результатами отримаєте якусь оцінку (хоч і 1), яка буде виставлена в свідоцтво про повну середню освіту як ДПА. ДПА до вступу жодного стосунку не має.
Коментувати
Маряна Міджак
Доброго вечора. я навчаюсь на другому курсі коледжу. Цього року здаю ЗНО/ДПА та не планую продовжувати навчання. Тому бали ЗНО для мене не важливі. Хотілось би здавати ДПА з математики а не ЗНО. Як можна поступити? Чи отримаю я після цього атестат та якийсь документ про підготовку молодшого спеціаліста з коледжу? Я можу так зробити. Можливо є інші варіанти? Ніде не можу знайти про це інформацію. Зарання дякую!
Влад
Для Маряна Міджак: Ви можете здавати тільки ДПА у формі ЗНО і не отримувати сертифікат у 200 бальній системі. Але різниця в кількості завдань для математики дуже маленька, для історії однаково, тому якщо отримаєте бали ЗНО, хуже не буде. Можливо ще надумаєте на майбутнє вступати.. Атестат отримаєте, і як довчитеся отримаєте ще і диплом
Коментувати
Галина
Доброго часу доби! Дитина планує вступати на матфакультет стаціонар та англійська мова заочно. На матфак потрібен іспит з укр мови, а на англ. потрібно укр мова та література. Напишіть, будь ласка, який саме предмет потрібно вибрати: укр мова чи укр мова та літ. Дякую!
Поліна
Для Галина: тоді потрібно здавати зно укр мова та література і в майбутньому ви отримаєте два бали: однин за зно з мови та літ і інший просто з мови
Коментувати
Людмила
Підскажіть, будь ласка. Дитина здавала ЗНО в 2021 році. Та хоче передати два предмети ще раз, в 2022. А якщо раптом результат 2022 буде гіршим за попередній, то чи можна буде подавати ЗНО за 2021 рік, як кращий? Чи він вже анулюється (зникне) в зв’язку з передачею того ж самого предмета? Чи в такому випадку у дитини буде два результати з одного предмета наявні? Дякую за відповідь.
Галина
Для Людмила: нічого не анулюється. можна подавати одночасно декілька сертифікатів: з одного предмету за один рік, з іншого - за інший
Коментувати
Дядько Франклін рулить
В одному з коледжів назвали ціну ЗНО - 1000 заокеанських! За часів діда Лікарчука було 400.
Якось так
Для Дядько Франклін рулить: те, що в коледжах для крутості називають словом "ЗНО" - це їх внутрішній іспит, завдання якого лише нагадують структуру питань справжнього ЗНО. Проте коледжське псевдо ЗНО, яке, за Вашими словами, продають і справжнє ЗНО (для вступу до ЗВО) це абсолютно різні речі. І справжнє ЗНО купити в коледжі точно неможливо.
Коментувати
Юля
Здравствуйте! у меня такая ситуация я в этом году 2021 закончила школу и не получились сложить ЗНО. Можно перезадать в следующем году И что делать в этой ситуации подскажите(!!!!) У меня паника и не знаю что делать в этом случиее Как подать документы зно прошлых лет подскажите???
Якось так
Для Юля: Можна. Деталі почитайте тут: https://osvita.ua/test/advice/54302/. Якщо й будуть якісь зміни в наступному році, то не значні.
Галина
Для Юля: чому Ви панікуєте? Є купа професія, які можна отримати без зно. В пту або коледж можна вступити без зно.
Коментувати
Тетяна
В мене є одне питання. В 2021 році з двох предметів був гарний результат (190+), а з одного предмета з 3-х, які треба було подавати до ВИШу, був поганий результат (174), завдяки чому абітурієнт не вступив на бюджет. В 2022 році хочемо перездати ЗНО з цього саме предмета, і подавати до вступу сертифікати з 2-х предметів за 2021 рік, а один предмет з сертифікатом за 2022 рік . То чи можна зареєструватись на саме цей один предмет, чи треба обов’язково здавати 3 предмети ? Чи буде дійсним сертифікат з одним предметом?
Якось так
Для Тетяна: 1). можна; 2). буде.
Коментувати
Наталія
Якщо випускник має вади здоров’я і не буде далі вступати до вищого закладу, може він бути звільненим від проходження ДПА?
Якось так
Для Наталія: все залежить від вад здоров’я. З Переліком захворювань, що можуть бути підставою для звільнення учнів (вихованців) загальноосвітніх навчальних закладів від проходження державної підсумкової атестації за станом здоров’я можна ознайомитися тут: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0288-13#n42
Коментувати
Студентка 1 курса
А почему теперь нельзя поступить с результатами прошлого года? Хотела еще подать свои результаты этого года на контракт на следующий год и оформиться там на индивидуальный план. Теперь отпрашиваться и во время сессии снова ходить на зно. А вдруг хуже напишу или математику ипучую завалю.
Якось так
Для Студентка 1 курса: а, хто Вам сказав, що не можна? Результати ЗНО "дійсні" три роки і їх можна подавати для вступу.
Коментувати
Xayc
Налоги платят все из расчёта на все 25 млн претендентов, а сдают преимущественно выпускники текущего и предыдущего года, да и то не все. И куда девают разницу? А как насчёт того, чтобы все обязательно приходили на ЗНО, освежая знания и параллельно улучшая показатели страны? И пенсионерам, и безработным будет чем заняться.
Дарина
Якщо у атестаті з предмету стоїть висока оцінка , а дпа -зно з цього ж предмету здала на нижчу оцінку. В атестат дитині ставиться нижча оцінка ? На зно -дпа потрібно вибирати меньше предметів , щоб не погіршити оцінки в атестаті ? Не справедливо . Дитина гарно вивчала 11 років предмет,а дпа -зно це 80 відсотків везіння ,а не знань .
Xayc
Для Дарина: ЗНО - это огрызок "угадайки", где можно без напряга и в полглазика набрать от 170 баллов. Если молодой человек не обладает критическим мышлением, вниманием и навыками работы в стрессовой ситуации, то что это за специалист? Недоработка, которую всё же проявила ЗНО. Тем более, на фоне группы и класса, не равно на фоне параллели или города - или даже просто в другого учителя. И, как ни странно, сейчас подходящее время, чтобы даже бесплатно повышать свою ценность и улучшать навыки фактически не выходя из дома. (Хотя утренняя зарядка, регулярные пробежки и (вело)прогулки в лесу или парке для здоровья обязательны.)
Галина
Для Дарина: по перше, в атестаті стоятимуть обидві оцінки. По друге, дпа не можна здавати з більшої чи меншої кількості, здають чітко з 4 предметів. По третє, людина, яка гарно вчила предмет, так само й гарно, а може й краще здасть дпа, а якщо ставили оцінки за гарні очі, або за завчений віршик, який тут же забувався, то дпа покаже реальні знання.
Татьяна
Подскажите пожалуйста, если дочка обучается на 1 курсе мединститута бюджет, може т она подать отчислиться и подать документи на бюджет в педогогический или только можно на контракт
Коментувати