Держава порушує права учасників освітнього процесу, - опитування

Фахівці Європейської дослідницької асоціації зазначають, що в Україні постійно порушуються права учнів, студентів та освітян

Держава порушує права учасників освітнього процесу, - опитування

Про це свідчать результати експертного опитування "Право на освіту та права освітян: теорія та практика в Україні", які були презентовані фахівцями Європейської дослідницької асоціації.

За словами дослідників, батьки учнів заявляють, що безкоштовна освіта у школах давно вже стала платною, а на якість освіти скаржаться й учні, і студенти. Учителі шкіл і викладачі вищих навчальних закладів (ВНЗ) вказують на постійні порушення своїх прав, пов’язані з умовами праці та фінансовим забезпеченням роботи, і наголошують, що в таких умовах важко забезпечити якість сучасної освіти.

Освітяни найчастіше скаржаться на порушення трудових прав. Зокрема, 32% опитаних учителів було залучено до безоплатних надурочних робіт, а 29% виконували роботи, не передбачені трудовою угодою. 44% викладачів вишів зазначили, що мали досвід перевищення максимального навчального наукового й педагогічного навантаження, 34% опитаних мали перевищення річного робочого часу на виконання навчальних, методичних та організаційних робіт.

Зі свого боку, батьки учнів наголошують, що найчастіше порушується право школярів на безкоштовну освіту. Так, 84% опитаних батьків відзначили надання платних послуг і вимагання “благодійних” внесків у школах. 40% опитаних заявили, що в них незаконно вимагали сплатити за навчання в державних і комунальних навчальних закладах.

У структурі порушень прав студентів переважає порушення права на отримання якісної освіти. Зокрема, 62% опитаних стикалися з невідповідністю освітніх послуг ВНЗ наявним стандартам. 60% студентів відзначили порушення, пов’язані з невиконанням нормативів матеріально-технічного та фінансового забезпечення вишів. На проблему гуртожитків указали 51% студентів, затримку виплати стипендій чи заборгованість – 39%. Формальність практичної підготовки у вишах відзначили 52% опитаних.

Важливим аспектом дослідження стало вивчення ролі неурядових організацій і профспілок у захисті прав учасників освітнього процесу. 36% студентів захищали свої права за допомогою студентських профспілок. 30% представників шкіл і 21% працівників вишів зверталися до профспілок.

"Законодавчо систему захисту прав освітян створено, але вона не працює так, як має працювати. Держава не виконує своїх зобов’язань. Згадаймо 57 статтю закону "Про освіту" (щодо оплати праці), яка вже 12 років не працює. Боротися за свої права освітяни мають із державою", – зауважив під час інтерв’ю голова Профспілки працівників освіти й науки України Георгій Труханов.

Дослідження показало, що 31% працівників загальноосвітніх шкіл із тих, хто боровся за свої права, зверталися до суду.

Водночас виконавчий директор Всеукраїнської коаліції з надання правової допомоги Віталій Місяць відзначив: "Учителі в нашій державі є одними з найнезахищеніших у правовому плані верств населення. Особливості трудового законодавства для освітян такі, що сьогодні ти позивач у справі до рідного райвідділу освіти, а завтра в тебе мінімальне навантаження й мінімальна заробітна плата".

Експертне опитування "Право на освіту та права освітян: теорія та практика в Україні" було проведено у квітні-травні 2013 року. Дослідження було здійснено спільно з компанією "InMind" за підтримки Освітньої програми Міжнародного фонду "Відродження". Зі звітом за результатами дослідження можна ознайомитися за наступним посиланням.

Освіта.ua
29.06.2013

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Оля
ой у 6нас так само було медалістка кілька разів переписувала дпа щоб все ідеальненько було і чистенько а ми типу лохи!!!!смішно що все робиться на показ. хоч би все не при всіх
)))
Для Оля: Ну вы же учителей за лохов считаете.Разве не так!!!Почему бы и вас разок в жизни не лохонуть!!!)))А что вы хотели целый год байдыки бить, на головы учителей грязь лить и издеваться, а вам еще и переписать дай)))
Коментувати
справедливий
а тепер вона ж зно завалила.Що скажете ,що медаль анулюють?
справедливий
а у нашій школі одній учительській донечці перездачу організували, щоб медаль змогла отримати і з усього класу лохів зробили "мов найрозумніша, а то випадково погано написала"а Ви кажете "не корупція!!!!!!!!"
Сергій
Для справедливий: Положення про медаль не передбачає перездач...
Коментувати
Петро
ТА В МЕНЕ ВЗАГАЛІ МАЛА БУТИ МЕДАЛЬ, АЛЕ МЕНІ ПОСТАВИЛИ 9 БАЛІВ ЗА ОСТАННЄ ДПА З МАТЕМАТИКИ ...............І ЗНАЄТЕ СКІЛЬКИ В МЕНЕ ЗА ЗНО З МАТЕМАТИКИ .......195 балів.......................корупція процвітає
Петро
Для Петро: добре що зно хоч якось контролюється
?
Петр, открою вам большую тайну - никто валить на экзаменах в школе претендентов на золотую медаль не будет.Есть негласные законы успеваемости).Либо вы к экзамену не подготовились и на что-то надеялись, либо в контрах с учителем-предметником были, либо лукавите говоря, что шли на медаль. Да и все у вас отлично - ЗНО написали очень хорошо, проходной балл у вас достаточно высокий(экзамены не идут в средний бал аттестата, если вы отличник - годовая по алгебре у вас должна быть соответствующая)Так что у вас все будет нормально).Коррупция в школе - это когда тем кто идет на 7-6 баллов ставят годовые 10-11 и соответствующие аттестаты, но поверьте на ЗНО это им никак не поможет
hater
вот только одно но: дпа учитывается в среднем балле аттестата
Коментувати
!
Всё зависит от того, как человек относиться к своей работе или учёбе. Есть учителя, которые 40 минут урока "Базарят" о чём-попало, остальные 5 минут ставят "Н" в журнале. В "Разговоре" о чём-попало обычно можно услышать, что книги плохие, программа авно и тд и тп. Некоторые могут решать одну задачу целый урок, а потом опять же программа авно, времени мало. Конечно времени мало, если 45 раз за урок выйти в коридор, чтобы обсудить последние новости. Таких учителей приблизительно 90-95% в школе. Да, кстати, любят ещё пообсуждать, какое у нас правительство "галимое". "Cgfcb,j ;bntkzv ljy,fcf pf ghbptltynf gfgefcf" можно услышать во время урока уже в классе 8-9-ом. Хочу поблагодарить тех учителей, которые приходят на работу, чтобы работать. Спасибо вам огромное за ваш труд. Но а тем, кому постоянно что-то не нравиться-дерзайте, уезжайте за границу и работайте там, зарплата же там више. Но тут вопрос в другом. Кому вы там нахрен нужны такие специалисты.
Светлана
Для !: "Таких учителей приблизительно 90-95% в школе." Как же Вам не повезло с учителями! Если в вашей школе были такие учителя, какое же Вы получили образование!
!
Я в большей степени занимался самоообразованиям. Единственное, что сейчас даёт школа, так это купленный аттестат.
Ира
Вот это да...в какую же ты школу ходил. Соглашусь, тебе реально не повезло с учителями. В моей школе если и есть такие учителя, то единицы
Коментувати
Женя
с понтом они этого не знали!типа ой,у нас здесь такое творится
Родион
Давно учителя забыли о своих правах. Всё делается по понятиях, установленных директорами, начальниками отделов и т.д. Кому пожалуешся в маленьком городке или районе? Разве что камикадзе может связаться со спрутом местных чиновников под названием КОРРУПЦИЯ. Вот здесь корень зла. А знаете господа чиновники с министерства, с управления, за чей счёт вас встречают, угощают, провожают? Как вам глотается ?
Стьопа
Здивували, але що це змінить?
Виталий Бабенко
Для Стьопа: ничего, пока не изменится сама социально-экономическая структура государства о которой говорят комми! ведь без кардинальных изменений так и будем бесплатно работать на олигархов и выходцев из ОПГ 90-х!
Стьопа
+100500 к ответу!
Коментувати
Андрій
Не очікував побачити таку новину на цьому сайті. Здивували)
DR
Для Андрій: розкрию для Вас ще один секрет — цей сайт до міністерства жодного !!! відношення не має ))
Коментувати
Юрій
Навіть європейські вахівці вже зазначають порушення прав учасників навчального процесу, а в нас досі все "покращується".