В Україні з’явиться етичний кодекс учителя

Національною експертною комісією України з питань захисту суспільної моралі розроблено проект документа, що має визначити основні засади професійної етики українських вчителів

В Україні з’явиться етичний кодекс учителя

Проект Етичного кодексу українського вчителя, розроблений Національною експертною комісією України з питань захисту суспільної моралі, буде представлений в рамках ІІІ Всеукраїнського з’їзду вчителів, що відбудеться 28 жовтня.

В проекті документа, зокрема зазначається, що дотримання норм моралі та професійної етики набуває у діяльності вчителя особливого значення, оскільки педагогічна діяльність має пряме відношення до майбутнього життя людини в суспільстві, її фізичного, психічного і духовного здоров’я.

Розроблений документ має закріпити єдину систему норм, правил і критеріїв професійної етики в усіх видах педагогічної діяльності, що діятимуть на всій території України.

Розроблений кодекс врегульовує відносини між вчителями та їх учнями, а також іншими членами колективу навчального закладу.

Відповідальність за дотримання норм моралі має бути спільною, узвичаєною, загальноприйнятою для всієї педагогічної корпорації у вигляді норм, правил і принципів професійної педагогічної етики, йдеться у проекті документа.

Проектом кодексу встановлено основні засади педагогічної етики, що включають до себе етичну складову діяльності учителя засновану на принципах законності, блага, справедливості, гендерної рівності, відповідальності по відношенню до своїх учнів.

Проект Етичного кодексу також встановлює етику взаємовідносин між вчителем та батьками та вчителів між собою. Також кодексом визначені етичні принципи участі вчителя у громадському житті, підтриманні професійної компетентності та оплати праці.

Проектом документа передбачено функції контролю за виконанням кодексу, що мають здійснювати комісії педагогічної етики навчальних закладів та професійні об’єднання вчителів.

До складу комісії педагогічної етики навчального закладу, за пропозицією розробників, мають увійти 2 представники адміністрації навчального закладу та 5 представників трудового колективу, які делеговані загальними зборами трудового колективу.

У разі порушення Кодексу вчителями або іншими працівниками навчальних закладів, які працюють з дітьми, до винних осіб можуть бути застосовані методи впливу передбачені чинним законодавством, зазначається в запропонованому проекті.

Необхідно зазначити, що профільне міністерство звернулося до регіональних управлінь освіти з проханням обговорити текст документа у педагогічних колективах загальноосвітніх навчальних закладів.

Додатково див.: Проект Етичного кодексу українського вчителя

Освіта.ua
12.10.2011

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
ольга
О какой зарплате вы говорите, уроки проводятся как попало, а после работы преподают за деньги, за один час от 60 грн... И налоги не платят за дополнительные доходы, и каждое лето отдыхают на курортах, что не каждый рабочий может себе позволить!!!
Аліна
Для ольга: Не судите о том чего сами не знаете. Вы сначала побудьте ХОРОШИМ учителем и покажите на собственом примере как нужно работать, а потом выдвигайте подобные реплики
Коментувати
ольга
Правильное решение, а то хамству учителей нет предела, сплетни и склоки - это их работа!
Банникова Ольга
На мою думку, етичний кодекс українського вчителя мав з’явитися набагато раніше. Україна вже 20 років є демократичною незалежною державою, а для будь-якої дійсно демократичної країни дотримання норм моралі та повага один одного є основою відношень між людьми. На жаль, багато вчителів в Україні не усвідомлюють значимість дотримання норм моралі і професійної етики. Вчитель має завжди пам’ятати, що він виступає взірцем для учнів, впливаючи на психічний, духовний та морально-етичний розвиток особистості.
Adanedhel
В этом "Кодексе" просто огромное количество параграфов за которые можно теперь будет при желании засудить любого учителя, абсолютно каждого. Во вторых, отдельные его положения прямо противоречат Конституции Украины. В частности, такой норме, как свобода слова.
Валерій
Гідна заробітна платня і належні умови праці для вчителя - я впевнений, що це ті чинники, за яких справжній вчитель зробить усе можливе і не можливе. А КОДЕКСИ моралі та етики в першу чергу потрібно написати для батьків, які від народження починають виховувати свої ЧАД ! А ще шановні автори цього "видавництва" перегляньте етичний кодекс судді на 1 сторінку (12 статей), державного службовця (мізер) в порівнянні з кодексом вчителя (12 сторінок), та порівняйте зарплату судді, держслужбовця з зарплатою вчителя, а також їхню безнаказаність та нашу відповідальність. Люди добрі схаменіться, не знущайтеся !!!
Олена
З тим, що ПОВИНЕН вчитель зрозуміло! А як щодо прав вчителя, ставлення до вчителя зі сторони держави, батьків , учнів. Як вчителеві захистити честь і гідність від хамства, принижень і т.д. і т.п.?????
Олекса
Ніщо так не принижує вчителяЄ, як низька зарплата не відсутність важелів ізоляції учнів з лихою поведінкою зі звичайних шкіл.
делегат
про яку свободу вчителя йдеться при тарифному окладі від 1150 до1500грн. та доплаті за диплом з відзнакою-1.5грн.?Я за такий кодекс не голосуватиму!
!!!!!!!!!!!
Для делегат: Ви їдете делегатом?!
!!!!!!!!!!!
Для делегат: Но КАК стают делегатами?
Коментувати
Світлана
а прийняти кодекс для батьків, згідно якого вони будуть нести відповідальність за те, що не займаються вихованням своїх дітей, а спихнули все на школу і при цьому ще й хають вчителів у присутності своїх невихованих чад; за те, що говрять лише матом, розпивають спиртне і палять цигарки у присутності своїх діточок, надаючи їм приклад - ніхто не пробував? А коли ж нарешті приймуть хоч якийсь документ, який захистить гідність вчителя, якого образив учень, якого образили батьки або перевіряючі? Якби сьогодні вчитель був шанований державою, яка б турбувалася про своє майбутнє не на словах, а на ділі, якби вчитель не був засмиканий всіма, не думав чим годувати власних дітей, мав би змогу відпочивати у санаторіях хоча би раз на 2 роки, а у свою відпустку не підпрацьовувати все літо у таборі, а гідно відпочивати, то він не...
Владимир
А за великим рахунком вчителям підкидають тему для безплідних дискусій, замість як поговорити про на зїзді про більш значущі речі - як жалюгідне фінінсове положення педагогів.
Владимир
Юристи стверджують, кодекс не буде мати жодних наслідків, адже всі правові відносини урегульовано в Трудовому кодексові. Хіба що є один нюанс: вчитель можуть звільнити за аморалку. А розшифровку аморалки може дати цей кодекс. Так що він зло і це однозначно.
Євген Смотрицький
Я прочитав цей проект. Мій висновок: Все, що тут написано, зрозуміло для кожної нормальної, здорової людини і не потребує письмового закріплення. Але як документ, цей Кодекс буде використовуватись як ще один засіб, ще один інструмент психологічного тиску, державного моббінгу на вчителя. Я сприймаю цей документ як ще один спосіб політичної руйнації суспільства, як соціальну зброю, що вбиває без пострілів і не поодинці, а всіх разом. Якщо ті, хто розробляв і підписав цей документ цього не розуміють – вони , напевне, неповноцінні. Якщо вони роблять це свідомо – вони злочинці. Текст Кодексу з моїми коментарями можна скачати тут: http://narod.ru/disk/28404791001/Proekt_et_kodeks-SMOTRYTSKYY.pdf.html
Владимир
Для Євген Смотрицький: Ознаймився з коментарями. Професійно розкритиковано. Згоден на 100%.
Євген Смотрицький
Для Владимир: Дякую за увагу і підтримку.
Олекса
Для Євген Смотрицький: Дякую. Вірно. Хоч можна розширити до рамок дисертації.
Коментувати
12
а нимб себе прицепить не нужно?
Євген Смотрицький
Для 12: Во-во! Ви идеально сформулировали! А то я никак не мог!
ТАЛИБ
Для 12: Хоч німб! Хоч щось інше ситуації це не змінить і погоди в домі це теж не зробить. Треба я правильно сказав пан Смотрицький: "Спочатку заставити Уряд працювати в інтересах народу, а вже потім вуиховувати суспільство і педагогічних працівників". А то в нас получаэться що раніше при СРСР ботьбу вели з багатими , а зараз все навпаки боротьбу ведуть з бідними... ні як не вийдуть на Золоту Середину.
Коментувати
ТАЛИБ
Мабуть для мене 24 серпня та 1 грудня 1991 року- дати обведені чоним кольом! А хотілось вірити, що все буде інакше.
Євген Смотрицький
Для ТАЛИБ: а в мене й сумнівів не було, що це чорні дні.
Коментувати
ТАЛИБ
Якщо така тенденція в політиці України і на далі продовжиться, думаю потрібно буде шукати нову країну , де до людей ставляться - як до людей. Де держава зацікавленна в добробуті власного народу, де освітяни цінуються і поважаються. Сподіваюсь що десь всеж таки є така країна.
Євген Смотрицький
Для ТАЛИБ: Зараз всюди панує банда! БАНДА! Просто ще є ситі країни, а є голодні. Зокрема, я бачу, як німецькі діти ставляться до німецьких вчителів. Мені це неприємно і неприйнятно!
Коментувати
ТАЛИБ
Кращє для Міністра Освіти і Уряду країни разом з президентом введіть цей кодекс. Може в них з`являться хоч якісь рамки стосовно знущання над власним народом та системою освіти разом бідними викладачами. Кодекс треба не вчителям створювати а батькам та дітям, щоб для них були хоч якісь правила. А в нашій системі освіти - вчитель та школа по відношенню до дітей практично ніхто і звати ні як... зате у дітей стосовно вчителів та школи прав вищє нікуди. Хоча що можна очікувати від людей які мабуть не зацікавленні і вихованні гідних громадян своєї країни а прагнуть лише перетворити власне населення на тупориле бидло, яким би було легко керувати. Своїх дітей відправлять здобувати освіту закордон.Дуже тяжко дивитись на те як країну і систему освіти перетворюють на бо зна що...
Оля
Кодекс ваш втручається в моє особисте життя! Робити цього я нікому і ніколи не дозволю! Тим більше це протирічить Конституції!
Лана
для Businka: Чому ж ви, якщо є випускницею педвузу не стали Вчителем, Зразком для учнів... Слабо? Повчати завжди легше
Євген Смотрицький
Для Лана: Не треба зараз і тут сваритися, шановні! Навіть, якщо є чого! ПОТІМ! Спершу треба примусити Державу працювати на Суспільство, а не вести війну з Суспільством.
Коментувати
Svit
Учора всією сім'єю перечитували в голос проект. ЖАХ! Рік тому мені довелось писати рецензію на проект Типового положення про атестацію педпрацівників та в Черкасах на Всеукраїнському консиліумі доводити його творцям усю абсурдність його змісту. Господь, мабуть почув молитви освітянської спільноти, і цей проект не пройшов!)))) Те ж саме маємо з цим документом. Багато вартого уваги і поваги... Проте... Помітно, що створювали окремі розділи різні люди, а потім хтось звів їх докупи, не вчитуючись, оскільки протягом усього Кодексу простежується майже повне дублювання смислу. Це перше. Друге: перед опублікуванням не завадило б доручити простому вчителю української мови сільської школи перевірити текст і виправити помилки. Орфографія ще куди не йшло, а от пунктуація - тримайте мене семеро!..(((( Навіть перед сполучником...
Businka
Станьте для своїх вихованців взірцем, прикладом!! Тому що у хорошого , чесног вчителя, який викладається на всі 100% немає поганих, тупих та невихованих учнів!!! І я вважаю, що працю таких людей потрібно достойно оплачувати! А на рахунок шкідливих звичок-будь-ласка, у себе вдома робіть що вважаєте за потрібна, тільки не при наших дітях.
Учитель
Для Businka: Может вы соавтор этого «шедевра» ? Вам лучше в «палату №6» !
Маша
Для Businka: А Вашим детям при нас можно? Если вы закончили пед.вуз, почему не в школе? Снова поучительный менторский тон - "станьте взірцем" и т.д. Тупые и невоспитанные ученики были и у Макаренко, брак есть и в педагогике, что он честно и признавал. Все идет от семьи и моральных качеств ребенка, а так же его родителей. Но на защите детей стоят миллионы документов, а защиты для учителя - НЕТ. А насчет репетиторства - вранье, есть старое неглассное правило - со своими не занимаются. Да и после уроков кого-то репетировать уже нет ни сил, ни энергии, не стоит это нашего здоровья. Не повторяйте этот глупый миф. У подруга живет в США, там родители несут очень серьезную ответственность за детей, а у нас только бабки зарабатывают, а на воспитание детей у них времени нет.
Олена
Для Businka: Я роблю у себе дома те, що вважаю за потрібне. І ніякими нормативними документамаи не потрібно мене контролювати. тим паче, батьки учнів хай контролюють своїх невихованих та туповатих дітей. яких спихнули до школи і умили руки, а не вчителів. У хороших, чесних батьків , які викладаються на 100%, немає поганих, тупих та невихованих дітей. Батьки! Станьте для своїх дітей взірцеv, прикладом!
Коментувати