Osvita.ua Середня освіта Сучасна освіта Особливі випадки атестації педпрацівників
Особливі випадки атестації педпрацівників

Запитання і відповіді щодо змін Типового положення про атестацію педагогічних працівників

Особливі випадки атестації педпрацівників

1. Просимо дати роз’яснення щодо пункту 3.20 Типового положення. Які курси має пройти вчитель, який викладає кілька навчальних дисциплін, зокрема математику, фізику та інформатику. За дипломом ‑ учитель математики. Чи поширюється кваліфікаційна категорія на педагогічне навантаження вчителя, який викладає предмети варіативної складової змісту загальної середньої освіти?

Учитель, який викладає два або більше навчальні предмети (дисципліни) має атестуватися з предмета (предметів), який він викладає за спеціальністю. Присвоєна за результатами атестації кваліфікаційна категорія буде поширюватися на все педагогічне навантаження вчителя, якщо він пройшов курси підвищення кваліфікації з навчальних дисциплін інваріантної складової змісту загальної середньої освіти, які він викладає, як це передбачено пунктом 3.20 Типового положення про атестацію педагогічних працівників.

Якщо вчитель, окрім предмета за спеціальністю викладає навчальні дисципліни варіативної складової, присвоєна кваліфікаційна категорія також поширюється на це педагогічне навантаження. При цьому, вимоги щодо проходження курсів підвищення кваліфікації з цих навчальних дисциплін Типовим положенням не пред’являються.

Учитель математики, який крім математики викладає інформатику та фізику, має проходити підвищення кваліфікації з цих трьох навчальних дисциплін за інтегрованими програмами.

Наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 20. 12. 2011 р. № 1473 доручено Міністерству освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим, управлінням освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, закладам післядипломної педагогічної освіти забезпечити підвищення кваліфікації вчителів та викладачів, які мають педагогічне навантаження з кількох предметів, за інтегрованими програмами.

2. Як атестується методист районного (міського) методичного кабінету з психологічної служби, якщо він за сумісництвом працює практичним психологом загальноосвітнього навчального закладу? Комісія якого рівня у такому випадку приймає рішення про присвоєння практичному психологу навчального закладу педагогічного звання "практичний психолог-методист"?

Відповідно до пункту 2.13 Типового положення, методисти районних (міських) методичних кабінетів з психологічної служби атестуються на відповідність займаній посаді та на присвоєння кваліфікаційних категорій "спеціаліст", "спеціаліст другої категорії", "спеціаліст першої категорії" атестаційними комісіями районних (міських) відділів освіти.

Питання про присвоєння методисту районного (міського) методичного кабінету з психологічної служби кваліфікаційної категорії "спеціаліст вищої категорії" розглядається атестаційною комісією районного (міського) відділу освіти та у разі позитивного розгляду цього питання, порушується клопотання перед атестаційною комісією управління освіти і науки облдержадміністрації про присвоєння (відповідність раніше присвоєній) кваліфікаційної категорії "спеціаліст вищої категорії".

Пунктом 3.18 Типового положення визначено, що педагогічні працівники, які працюють у навчальних закладах за сумісництвом, атестуються на загальних підставах. Тобто, якщо крім посади методиста Ви обіймаєте посаду практичного психолога навчального закладу, слід атестуватися окремо на кожній з посад. При цьому, практичний психолог навчального закладу атестується за правилами, встановленими для атестації працівників навчальних закладів.

Педагогічне звання "практичний психолог-методист" практичному психологу навчального закладу, відповідно до пункту 2.13 Типового положення, присвоюється атестаційною комісією районного (міського) відділу освіти (комісія ІІ рівня).

3. Чи може педагогічний працівник відмовитися від чергової атестації?

Ні, не може. Статтею 27 Закону України "Про загальну середню освіту" встановлено, що атестація педагогічних працівників загальноосвітніх навчальних закладів є обов’язковою і здійснюється, як правило, один раз на п’ять років. Такі ж вимоги щодо обов’язковості атестації містяться в законах "Про дошкільну освіту" (ст. 32), "Про професійно-технічну освіту" (ст. 45), "Про позашкільну освіту" (ст. 25), "Про вищу освіту" (ст. 48). Пунктом 1.5. Типового положення також визначено, що атестація педагогічних працівників є обов’язковою.

Відповідно до пунктів 3.1 та 3.2 Типового положення, керівник закладу щорічно на початку навчального року подає до атестаційної комісії списки педагогічних працівників, які підлягають черговій атестації. Атестаційна комісія затверджує ці списки та визначає графік проведення атестації працівників. З огляду на викладене, згода педагогічного працівника для проходження чергової атестації не потрібна.

Водночас, пунктами 3.15 та 3.16 Типового положення передбачено випадки, коли атестація може бути перенесена або відстрочена. Зокрема, атестація працівника може бути перенесена на один рік у разі його тривалої непрацездатності або при переході у рік проведення чергової атестації на роботу до іншого навчального закладу та з інших поважних причин. Чергова атестація педагогічних працівників, які поєднують роботу з навчанням у вищих навчальних закладах за напрямами (спеціальностями) педагогічного профілю, за їх згодою може бути відстрочена до закінчення навчання.

4. Як атестуються вихователі дошкільних навчальних закладів, які закінчили однорічні педагогічні класи?

Згідно з додатком 4 до Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15. 04. 1993 р. № 102, освіта педагогічних працівників, які закінчили однорічні педагогічні класи після 31 серпня 1961 року, прирівнюється до середньої спеціальної освіти (після набрання чинності Законом України "Про освіту – неповна вища освіта").

Пунктом 4.11 Типового положення встановлено, що педагогічним працівникам, які не мають повної вищої освіти за результатами атестації встановлюються тарифні розряди. Така ж норма містилася у пункті 2.2 Типового положення про атестацію педагогічних працівників України, затвердженого наказом Міністерства освіти України від 20. 08. 1993 р. № 310 (зі змінами), яке нині втратило чинність.

Відповідно до Схеми тарифних розрядів посад керівних та педагогічних працівників дитячих дошкільних навчальних закладів усіх типів і найменувань (додаток 9 до наказу Міністерства освіти і науки України "Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ" від 26. 09. 2005 р. № 557), вихователям, які не мають освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста (до введення в дію Закону України "Про освіту" ‑ середньої спеціальної освіти), установлюється 8 тарифний розряд.

За таких підстав, за результатами атестації педагогічним працівникам, які закінчили однорічні педагогічні класи, може встановлюватися 9 тарифний розряд.

За матеріалами роз’яснень з питань атестації Міністерства освіти і науки молоді та спорту України.

Освіта.ua
19.09.2012

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Тетяна
Доброго дня! Працюю заступником директора з НВР. Стаж роботи по цій спеціальності 3 роки. Одночасно маю навантаження на початковій школі 8 годин вчителя - дефектолога (інклюзивне навчання) (закінчила в 2015 році ДОІППО за спеціальністю вчитель спеціалізованої школи для дітей з вадами інтелектуального розвитку, слуху, мови,зору; корекцйний педагог). Остання атестація була в 2010 році за посадою вихователь спец. групи. Було присвоєно кваліфікаційну категорію "спеціаліст вищої категорії". На яку категорію я маю атестуватися в 2016 - 2017 навчальному році, якщо атестація буде проводитися за двома спеціальностями: заступник директора з НВР та вчитель - дефектолог? Дякую за відповідь!!!
Леся Мізик
чи можна атестувати вчителя, який має високі професійні досягнення одночасно на вищу категорію та звання "вчитель - методист". оскільки згідно положення про атестацію пед працівників педагогічне звання "вчитель - методист" присвоюється , якщо вчитель має кваліфікаційну категорію "спеціаліст вищої категорії". В даному випадку у вчителя є вища категорія, тому можна присвоїти пед звання "вчитель - методист"?
Sveta
Якщо вчитель викладає фізику, природознавство, інформатику. Курси пройшов тільки з фізики, бо на курси з інших предметів адміністрація відмовляє давати направлення. Чи правомірно йому з інформатики та природознавства платять по 9 тарифному розряду (маю вищу категорію, звання "вчитель-методист").
Наталія
Чи можна під час чергової атестації понизити Вишу категорію?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!