Як атестуватися вчителю, який викладає кілька предметів?

Атестація та оплата праці вчителя, який викладає кілька предметів, веде групу подовженого дня чи гурток

Як атестуватися вчителю, який викладає кілька предметів?

Як атестується вчитель, який викладає кілька предметів? Як відбувається оплата праці педагогу, який додатково працює з ГПД та веде гурток? Як атестується учитель початкових класів вищої (першої, другої) категорії, який працює за суміщенням вихователем ГПД та керівником гуртка?

Відповідь на питання щодо атестації вчителя, який викладає декілька предметів, дає пункт 3.25 Положення про атестацію педагогічних працівників. Дуже часто в школах учителі викладають кілька предметів. Наприклад, вчитель музичного мистецтва може викладати додатково «Основи здоров’я» та «Захист Вітчизни» (у дівчат).

У такому випадку вчителю не потрібно атестуватися з усіх предметів, атестацію педагог проходить як вчитель музичного мистецтва (відповідно до диплома та займаної посади), а заробітна плата за результатами атестації буде нараховуватись і на години з «Основ здоров’я» і «Захисту Вітчизни», але тільки за умови проходження курсів підвищення кваліфікації з усіх предметів. Де і якої тривалості потрібно проходити курси з додаткових предметів — на сьогодні, у зв'язку зі змінами в царині підвищення кваліфікації педагогічних працівників, це питання залишається відкритим. Найкраще в цьому плані співпрацювати з ІППО, які надають можливість одночасного проходження курсів з кількох предметів чи навіть посад.

Отже, якщо вчителю музичного мистецтва за результатами атестації присвоєно кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії», то йому будуть оплачуватись години «Основ здоров’я» та «Захисту Вітчизни» по вищій категорії, якщо він пройшов курси з цих предметів, а якщо вчитель пройшов курси підвищення кваліфікації тільки з «Основ здоров’я», то за години «Основ здоров’я» оплата буде йти по вищій категорії, а за години «Захисту Вітчизни» по категорії спеціаліст.

Оплата праці педагогу, який працює додатково ГПД та веде гурток

З подібним питанням найчастіше стикаються вчителі початкових класів, але схожа ситуація може бути, наприклад, і у практичного психолога, який додатково викладає українську мову, педагога-організатора, який працює один день в групі подовженого дня, або вчителя фізкультури, який проводить гурткові заняття з певного виду спорту.

Оплата праці залежить від категорії працівника, а категорія від атестації. Отже, щоб оплата праці здійснювалась у повному обсязі, працівник має бути проатестований правильно. Відповідно до пункту 3.23 Положення про атестацію педагогічних працівників, при суміщенні працівниками педагогічних посад в одному навчальному закладі їх атестація здійснюється з кожної займаної посади.

Досить часто вчителі та керівники шкіл вважають, що вчителі, які ведуть додатково групу подовженого дня чи гурток не мають «суміщення». Але, вчитель проводить уроки та викладає певний предмет, у групі подовженого дня працює вихователь, а гурток проводить керівник гуртка.

Таким чином, вчитель початкових класів, який два дні працює з групою подовженого дня та додатково має 1 годину гурткової роботи, має бути проатестований і як вчитель початкових класів, і як вихователь ГПД, і як керівник гуртка. Також психолог, який, наприклад, додатково викладає українську мову, атестується як практичний психолог і як вчитель української мови.

Атестація за кожною займаною посадою при суміщенні може проводитись в один рік (одночасно), але по кожній посаді оформлюється окремий атестаційний лист. Усе це необхідно враховувати і при проходженні підвищення кваліфікації, адже вчитель початкових класів повинен мати ще й свідоцтво про проходження курсів вихователів ГПД та керівників гуртків.

Практичний психолог додатково має пройти курси для вчителів української мови і навіть вчителю фізкультури додатково потрібно пройти курси керівників гуртків. Знову ж таки, питання де проходити курси та у якій кількості годин залишається відкритим, багато педагогів проходять такі курси в ІППО.

При відсутності зазначених курсів підвищення кваліфікації неможливо проатестувати педагога, а отже за посадами, з яких працівник не атестований, оплата праці буде здійснюватись як «спеціалісту» або за нижчим тарифним розрядом (керівникам гуртків не присвоюються категорії, їм встановлюються розряди).

Також, досить часто виникає питання, як правильно атестувати учителя початкових класів вищої (першої, другої) категорії, який додатково працює за суміщенням вихователем ГПД та керівником гуртка і раніше не атестувався ні як вихователь ГПД, ні як керівник гуртка?

З таким питанням часто стикаються керівники навчальних закладів, коли вперше дізнаються, що працівник має бути проатестований за всіма цими посадами. Як правило, хороший вчитель гарно працює і на ГПД, і чудово працює з гуртківцями, і у такому випадку є бажання проатестувати вчителя «максимально».

Це можливо. Атестаційний лист вчителя початкових класів заповнюється традиційно. А в атестаційному листі вихователя ГПД мають бути зроблені такі записи: в графі «Результати попередньої атестації» – «Атестувався як вчитель початкових класів, присвоєно вищу категорію», а в графі «Результати атестації» — «Відповідає займаній посаді, порушити клопотання перед атестаційною комісією ІІ рівня про присвоєння кваліфікаційної категорії «спеціаліст вищої категорії». В атестаційному листі керівника гуртка в графі «Результати попередньої атестації» буде такий самий запис як і в атестаційному листі вихователя ГПД, а в графі «Результати атестації» – «Відповідає займаній посаді, встановити 12 тарифний розряд».

Автор: Володимир Онацький, юрист, заступник директора з навчальної роботи.

Освіта.ua
26.12.2019

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Левченко Світлана Олексіївна
Добрий день. Два роки тому я атестувалась, як педагог-організатор. У мене ще є чотири години мистецтва. На наступний рік мене записали проходити атестацію по мистецтву. Я можу її не проходити?
Марина
Для Левченко Світлана Олексіївна: Нет. Педагог- организатор и учитель- две разные должности.
Коментувати
Maya
За яким розрядом будуть нараховувати заробітню плату вихователю ГПД,який має І категорію як педагог-організатор?Курси про підвищення кваліфікації вихователя є.
Леся
Доброго дня. За дипломом університету ім. Т.Г.Шевченка,який закінчила в 1987 році,я - філолог,викладач російської мови та літератури. Маю більше 20 років педстажу,з яких понад 10 років працювала вчителем початкових класів,двічі проходила курси підвищення кваліфікації( 1994 та 1998 ). Атестована як вчитель початкових класів у 2000 році - "спеціаліст 1 категорії". 15 років у школі не працювала. По якій категорії мене повинні взяти вихователем ГПД та чи можу отримати 1категорію вихователя ГПД під час атестації?
Ірина
Доброго вечора. Я вчитель по диплому англійської та німецької мови. Цього року викладаю німецьку мову. І атестуюсь цього року, попередні рази атестувалась з англійської . Чи можу я атестуватись цього року не маючи год.англійської ? В мене І категорія. І чи це вплине на категорію?
Мар'яна
Добрий день.Прошу поради і посилання на документ.Якщо я викладач коледжу і читаю предмети "Математичний аналіз",Лінійну алгебру...","Теорію ймовірностей ..."-це складові розділи математики.Диплом -вчитель математики.Стаж 18р.Тепер у мене вимагають курси +підтвердження,що я можу викладати ці предмети(раніше видавали залікові книжки)!Дякую
Екатерина  Поддубная
Катерина. Вчитель математики і фізики. Викладаю багато років математику в старших класах. Три роки викладаю і мистецтво у 8 і 9 класах. У травні 2019 року пройшла курси підвищення кваліфікації вчителів з математики, образотворчого мистецтва ( які були на той час) і початкових класів. У 2019-2020 році пройшла атестацію. Маю І категорію. Але мені ставили у минулому навчальному році і на сьогодні ставлять в тарифікації з предмету " мистецтво" - спеціаліст. І відповідно йде оплата праці. Це правильно?
Підписую тарифікації
Для Екатерина Поддубная: в 2019-2020 роках на який предмет В пройшли атестацію? на математику? З кожного предмету, який викладаєте своя атестація. Якщо, як вчитель образотворого мистецтва Ви атестацію не проходили і відсутній наказ про присвоєння Вам І категорії, то все вірно. У мене є в тарифікації закладів особи в яких є й така різниця: за одним придметом вища категорія, а за іншим - ІІ.
Коментувати
Людмила
Людмила. Вчитель початкових класів за освітою і працюю за фахом. У 2019 році атестувалась як вчитель початкових класів. Встановили вищу категорію. В 2019 - 2020 н. р. працювала вчителем початкових класів і вихователем ГПД (три дні на тиждень) проходила атестацію як вихователь ГПД. Курси пройшла. Але в атестаційному листі прочитала, що мені встановлено кваліфікаційну категорію "спеціаліст другої категорії", атестаційний лист побачила 10.06.20, підпис хтось поставив проти мого прізвища і дату ознайомлення 27.03.20. В графі "результати попередньої атестації" вказано "не атестувалась". Прошу допомогти встановити справедливість. Чи правомірні дії адміністрації, яка прикривається рішенням атестаційної комісії.
Заступник директора
Прошу допомоги. Як правильно оформити атестаційний лист? За основною посадою працівник - педагог-організатор (стаж 3 роки на цій посаді), має години основ здоров’я за суміщенням. Підійшов час атестуватися як учителю, раніше було присвоєно як учителю - "спеціаліст другої категорії", зараз планується "спеціаліст першої категорії". Як правильно оформити саме учительський атестаційний лист? А саме графи: "Посада, яку займає педагогічний працівник", "Рішення атестаційної комісії" тощо
Тетяна
Вчитель біології, І категорія, атестація 2017 року. З 2018 року викладаю основи здоров’я, образотворче мистецтво і ін.. В І семестрі 2019 р.підвищила кваліфікацію (курси) з усіх предметів, що викладаю. Підтверджуючі документи подала дирекції і економісту, яка відмовилась внести зміни в тарифікацію. Зміни в тарифікації вон зробить тільки з 1 вересня 2020 року
Автор
Для Тетяна: це неправильно, оскільки зміни в освіті тягнуть зміни в оплаті праці з дня подання відповідної заяви. Тут аналогічно: з дня отримання свідоцтва, пишіть відповідну заяву, директор видає наказ, бухгалтер нараховує по-новому
Коментувати
Інна
Як атестувати вихователя з середньою освітою, 20 років педагогічного стажу? Дякую.
Автор
Для Інна: як і завжди, нічого поки не змінювплось
Коментувати
Альона
Доброго дня! Як потрібно атестувати практичного психолога, який викладає психолого-орієнтовані спецкурси?
Автор
Для Альона: якщо всизрлог викладає факультативному, то атестується і як правило.психолога і як вчителя.
Коментувати
Світлана
Чи можна сформувати перелік офіційних сертифікованих освітніх платформ, де вчитель може пройти курси та отримати документ (з певною кількістю годин) про підвищення свого проф.рівня! Дякую! Це було б дуже корисно!
Автор
Для Світлана: повністю підтримую, але МОН цього не збирається робити.
Коментувати
npmoska
за дипломом я вчитель німецької та англійської мов, викладаю у школі обидві мови. Підвищувати категорію не планую. Чи маю я проходити курси з обох мов?
Автор
Для npmoska: не зрозуміло, чому ви не збираєтеся проходити атестацію. Поки санкцій немає за непроходження курсів.
Коментувати
Оксана
Доброго вечора всім! Прошу поради. Я була прийнята на посаду вихователя дошкільної підготовки до школи, але за дипломом я вчитель початкових класів. Додатково отримала 2 год у початкових класах. При атестації заповнювали два атестаційні листи. Але як вчителю початкових класів присвоїли 2 категорію, а як вихователь залишаюсь постійним "спеціалістом" оскільки посада не відповідає диплому. Чи це правильно?
Вилен
Для Оксана: ні, це не правильно. Я не приймаю таку аргументацію як відсутність фахової освіти. В Україні величезна нестача вихователів ДНЗ, повно вакансій. Положення про атестацію говорить про те, що у випадках, коли приймається педагог без відповідної фахової освіти на вакантні посади, то він атестується, як такий, що має відповідну освіту за умови проходження курсів підвищення кваліфікації.
Коментувати
Віктор
А у випадку, коли викладач вищої категорії ВНЗ І-ІІ р.а. проводить практику, яка тарифікується як години майстра виробничого навчання також необхідно атестація з двох посад?
Вилен
Для Віктор: саме так. Ви правильно зрозуміли зміст статті і вимоги Положення про атестацію.
Коментувати
Марина
Пост ні про що.Все це вже було відомо з попереднього Положення про атестацію педагогічних працівників.А ось як тепер проходити атестацію згідно змін, де і якої тривалосьті повинні бути курси з додаткових предметів, на це автор пише, що питання відкрите...А коли на нього дадуть відповідь?
Вилен
Для Марина: Положення про атестацію глобально не змінювалась кілька років. Це ж чудово, що Ви про це все знаєте. Проте є багато вчителів, які вперше стикаються з тим, що їм по-різному платять за гуртки і за ГПД, а ще й за основні години, а ще й вимагають пройти курси і як вихователям, і як предметами, і як керівникам гуртків. То на кого ж розраховано допис? Та на всіх: завуч ще раз переконається, що все робить правильно і що не тільки він не знає відповіді на питання про курси; учитель, що викладає кілька предметів пересвідчиться, що його адміністрація не сама щось вигадує, а представники МОН, можливо, закриють відкриті питання у своїх нормативних актах.
Коментувати
Купрійчук
Такі курси підвищення кваліфікації можна пройти не лише в ІППО але і в університетах які мають ліцензію на здійснення освітньоі діяльності. СТАТТЯ ЯВНО ЛОБІЮЄ лише ІППО.
Вилен
У Києві ІППО є структурним підрозділом Київського університету імені Бориса Грінченка. Вважайте, що автор і університети лобіює.
Анжела
Я вчитель біології 1 категорії, але ще викладаю хімію , яка відсутня в дипломі. В 2015 році пройшла курси по біології та хімії. Отримувала заробітну плату за зімію теж по першій категорії. В жовтні 2020 року знов курси, але вже з вересня 2020 року мені нараховують зімію по спеціалісту. Коментують, що курси були в лютому 2015 року і вони діяли по лютий. Але з березня по вересень отримувала по першій категорії .Коментують , що знімають коли нова тарифікація. Але ж проходила однаково два предмети і все по граку, рік 2020 ще триває. Чи мали право так зробити і де знайти письмове підтвердження цьому
Мар'яна
Добрий день.Прошу поради і посилання на документ.Якщо я викладач коледжу і читаю предмети "Математичний аналіз",Лінійну алгебру...","Теорію ймовірностей ..."-це складові розділи математики.Диплом -вчитель математики.Стаж 18р.Тепер у мене вимагають курси +підтвердження,що я можу викладати ці предмети(раніше видавали залікові книжки)!Дякую
Коментувати