Учителі-пенсіонери можуть працювати без контракту, – КСУ

Конституційний Суд визнав припис про роботу вчителів-пенсіонерів за контрактом неконституційним

Учителі-пенсіонери можуть працювати без контракту, – КСУ

У Конституційному Суді визнали неконституційною норму закону про можливість працювати в школі вчителям пенсійного віку лише за контрактом.

Відповідне рішення ухвалене на пленарному засіданні Конституційного Суду України.

Зокрема, Суд розглянув справу за конституційним поданням 56 народних депутатів щодо відповідності Конституції України (конституційності) приписів абзацу третього частини другої статті 22 Закону України «Про повну загальну середню освіту».

Згідно з оспорюваним приписом, шкільні вчителі, які досягли пенсійного віку та яким виплачується пенсія за віком, мають працювати на основі трудових договорів, що укладаються строком від одного до трьох років.

У ході розгляду справи Суд визнав, що даним приписом порушено принцип рівності.

«Цей припис призвів до поділу педагогічних працівників на дві категорії та створив умови для дискримінаційного підходу до однієї із них, а саме поставив у нерівне становище тих педагогів, які досягли пенсійного віку та отримують пенсію», – йдеться у повідомленні.

Тому Суд визнав оспорюваний припис Закону України «Про повну загальну середню освіту» таким, що не відповідає Конституції України.

Освіта.ua
07.02.2023

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Олена
І що далі? З тими хто на контракті до кінця травня, з тими кому наразі виповнюється 60? Чекаємо поки в Закон внесуть зміни і він стане конституційним? Порушувати Закон чи Конституцію?
Практик
Як керівник закладу хочу сказати, що вчителя-пенсіонера, який є "скарбом" для школи навіть із підписаним контрактом ніхто не відпускає. А скільки є таких, що ходять до школи з метою "вийти в люди"?Куняють на уроках, не визнають нового і шалено опираються, коли необхідно щось змінювати. Контракт - це можливість для керівника пропустити пенсіонерів через професійне сито. І ніякий КС не повинен позбавляти цієї можливості керівників закладів освіти. Для того, щоб молодий спеціаліст став досвідченим, треба дати йому можливість набути цього досвіду.
Криниця
Для Практик: цілком підтримую Вас
Михайло
Де гарантія, що це сито опиниться в руках справедливої людини, яка серцем і душею переживає за якісну освіту, про що говориться в даному законі, а не переслідує свої меркантильні інтереси? В конкурсі на посаду директора школи ці напрямки взагалі не розглядаються.
Коментувати
Володимир
.Цікаво послухати думку Міністра, Комітет з питань освіти.Цікаво, а що думає юридична експертиза ( будь-який проєкт закону проходить зазначену експертизу). Як таке може бути, що законодавство не відповідає Конституційним вимогам ...І правильно хтось писав: притягнути до відповідальності всіх: від авторів до тих, хто голосував....
Людмила
Мені здається,якщо вчитель пенсійного віку ,то у нього не та нервова система,не той підхід до новітніх технологій,підхід до сучасних дітей і , накінець,треба дати місце іншим педагогам.Є молодь,яка немає де працювати,або ж комусь не хватає років до пенсії.Прийшла пора і щасливої дороги на відпочинок.
Молодий вчитель.
Для Людмила: Я, молодий вчитель. Не маю такого фахового досвіду, як мої старші наставники. Серед них- вчителі пенсіонери. Це скарб нашої школи. Зі мною працюють молоді педагоги, які вчилися в моїй школі на слабеньке "3". Тепер ми в одному колективі. Розумію, що мододих вчителів, які прийшли працювати до школи за покликанням, зовсім мало. Дякую своїм вчителям, тепер моім наставникам, що мені є в кого вчитися і перймати досвід. Працюйте довго, на скільки вистачить у ВАС сил і здоров"я.
Коментувати
Наталія57
Для Анна Коваль: Справжній патріот України ніколи не підніме руку на вчителя пенсіонера, який надає сильні знання дітям. Завдяки їм процвітатиме нація. У нас немає часу грати в ігри "Мені години-тобі години". Ми повинні думати про майбутнє наших дітей та цінувати знання старшого покоління.
Анна Коваль
Для Наталія57: Згодна з Вами! Дійсно, в учителів непенсійного віку нема часу грати в ігри, бо вони нічого не зароблять на своїх посадах на неповні ставки. І спитайте у Ваших учнів, що вони вважають сильними знаннями і на яких уроках в школі вони отримують сильні знання. Мені цікаво, що вони Вам скажуть
Коментувати
Анна Коваль
Цікаво, що робити вчителю непенсійного віку, коли не вистачає годин через зміну статусу? У гімназії скоротили 3 ставки, а вчителі всі залишилися, правда, один вчитель на війні. Пенсіонери сьогодні влаштували шабаш в кабінеті пенсіонера-завуча, раділи, як маленькі діти... А нікого не зачіпає той факт, що директор на контракті? Я не вважаю,що підписання контракту з вчителями -пенсіонерами хоч якось порушувало їхні права. Всі будемо рано чи пізно пенсійного віку, комусь просто треба якось допрацювати до пенсії, а комусь варто задуматися про вічне. Я тут одна така, яка вимагатиме підписання контракту через 18 років? Збираюся на пенсію завчасно?
Михайло
А що робити медикам, юристам, фінансистам і іншим випускникам, які не можуть знайти жодного робочого місця? Так реформи потрібні. Правда саме слово _ реформа_ огорнуте теплою аурою і не завжди можна розгледіти що за ним ховається. Спочатку Супрун в 2017 році розпочала реформи в медицині. Її закон від 2017 порушує 10 статей Конституції України. У 2018 Гриневич реформує освіту і вносить в закон, який має шо найменше три невідповідності Конституції . Її фраза" "Є такі , які вже не здатні працювати... Тоді вони відпрацювали контракт - і його далі можуть не продовжити". Хто має визначати трудову спроможність вчителя - директор!? Тоді для принципових вчителів місця в школі не буде! Будь яку проблему можна розглядати з різних позицій. Хто - під мікроскопом дивиться, а хто - в телескоп розглядає. Тому і виникають різні оцінки. Мені шкода, що правильний крок Конституційного Суду викликав не тільки схвальні відгуки, а і роздратування. Як це все надоїло!
Анна Коваль
Те, що будуть суперечності стосовно укладання контрактів з пенсіонерами, не викликало сумнівів, бо неправильно прописали механізм, там було до чого вчепитися, от і вчепилися. Звісно, хто ми такі, щоб оцінювати кроки Конституційного Суду... Я сподіваюся на те, що правильніше сформулюють умови контрактів, в тому нема нічого поганого, адже є повно професій з нормально прописаним умовами, і ніхто не оскаржує прийнятий закон. Щодо принципових вчителів можна подискутувати, якщо вони непенсійного віку. Щодо нездатних працювати, серед молодших за віком вчителів теж є така тенденція. А директор на контракті, тому він не встигне наламати дров за 5 років, плюс щорічні звіти перед громадськістю. Реформи потрібні, але робота ще потрібніша. Маленькі пенсії у вчителів? А ми не знали, коли вчилися у педвузах, що пенсія буде ніякою? Здогадувалися, але думали, що реформи нам проведуть і заживемо! Роздратування буде тоді особисто в мене, коли моя пенсія буде ще меншою, ніж у теперішніх пенсіонерів. Та й таке
Коментувати
Ігор
Шановні! Скажіть: яка причина втителю-пенсіонеру за віком працювати в школі? Однозначно - мізерна пенсія! А яка причина, що молоді вчителі - випускники вузів не спішать себе працевлаштувати в школі? Однозначно - мізерна зарплата для молодого вчителя, бо не заробив ще освітянських "регалій"! Сидіти в більшості на "голому окладі" - це не серйозно. Це питання Держави Україна. Пенсії педагогів та зарплати молодих вчителів - мізерні! А Основний Закон Держави - Конституцію - не дано права нікому порушувати! Цікаво одне: чи понесуть відповідальність ті "законотворці", які подають такі законопроєкти, а потім більшістю приймаються в сесійній залі Верховної Ради України? Скільки вже можна "гвалтувати" Конституцію України? Тільки уявіть собі: йдеться мова про невідповідність положень Закону трьом статтям 8, 24 та 43 Конституції України!!! Про яку перспективу до ЄС, європейських цінностей та правового порядку можна говорити з такими "дискримінаторами"? Без коментарів...
Наталія
Більшість вчителів пенсійного віку - профнепридатні, психологічно та професійно вигорілі особи. Верховенство права безумовно має дотримуватись, але люди, яких з віком природньо втомлює дитячий колектив - мали б звільняти місце для молодих вчителів. Але ці екземпляри пострадянської системи продовжують працювати і не приймають ані змін, ані НУШ, ані нових методів та концепцій у навчанні. Шкода дітей..
Анна
Для Наталія: Згодна з Вами
Наталія57
Як Вам не соромно!!!! Хто Вам дав право принижувати інших людей!! У вас немає Бога у душі. А якщо ви ще вчитель, то ви просто непорядна людина.
Ганна
Для Наталія: Дійсно, шкода дітей, яких навчають такі, як Ви. Ви хто така, щоб заявляти про непридатність більшості вчителів пенсійного віку? Психологічна і педагогічна невідповідність не залежить від віку. Може Ви не в курсі, але еволюція не оборотна і через декілька років хтось Вам скаже, що ви проф непридатні, але судячи з допису, Ви вже такою є.
Коментувати
Директор
Ну от, тепер реформу НУШ можна впевнено згортати. Раніше у керівника був хоч якийсь інструмент для того, щоб спонукати отих "з досвідом" хоч якось змінюватись відповідно до вимог часу. Хоча переважно їх "досвід" полягає лише у здатності просто ходити на роботу і бубніти дітям на уроках про завчене ще при СССР. Тепер директор змушений буде забезпечити отих "з досвідом" повною ставкою незалежно від результатів їх роботи. Чому тоді це не вважати дискримінацією учнів ???
Микола
Для Директор: СССР - це на мокшанській мові. Українською- СРСР.
Коментувати
Олена
Для Сестричка: Ви правильно сказали досвідчений ,а не той, що алгебру і геометрію дистанційно на пальцях вчить, керівництво знає ,але чомусь тримає його на роботі. А батьки шукають репетиторів...
sergey1979
Скажіть дякую Шуфричу, Кузьміна , Киві. Добряче підклали міну владі . Це вже демократія :(
Надія
Діти хочуть молодих учителів! Хай кожен себе згадає. Чиї уроки подобалися всім? Правильно, молодої і гарної вчительки, чи вчителя. Старі вчителі і малі діти по різному дивляться на світ, на все. Тому так багато конфліктів. На жаль, про потреби дітей ніхто не думає. Раптом що, то я вчителька, яка вступилася зі школи на пенсію за вислугу років. І ні дня не пошкодувала про це.
Скрябін
Для Надія: А хто хоче й для чого - бухати та тіктокатись по кабінетах? Старше /не старе/ покоління на те й старше, що крім життєвого досвіду бачили не одне "покращення" програм й "зно" та у більшості вміють полагодити з людьми. А який приклад покаже теля на пару років старше за учня? Побтрібно принаймні десять років різниці та гарна результативність по фаху, а не щось схоже на молоко на губах.
Коментувати
Микола
Це говорить про те, що нині при владі стадо, якому наплювати на Конституцію України і на права громадян.
Михайло
Для Микола: Для Володимир: Підвалини вище згаданого закону були закладені пані Гриневич за часів Порошенка..
T20
І тут Порошенко в штани нагадив? Вах-вах...
Коментувати
Лідія
Так,є вчителі на пенсії,які хочуть працювати.’Але є вчителі,які хотіли б піти на пенсію за вислугою років. А вона,дякуючи рефрмам,відмінена.Якби заоаз повернули ноому про можливість виходу на пенсію за вислугою при стажі 25 років,- було б дуже багато вакпнтних місць для молоді.
Володимир
Для Лідія: Дякую. З Вами погоджуюсь повністю....Людина вийшла на пенсію, хоче працювати- уклали угоду і працюйте, ніхто не забороняє....
Коментувати
Володимир
Рішення є. Необхідно внести зміни до законодавства. Шкільні колективи ніколи не обновляться, бо працюватимуть одні пенсіонери. Попросіть пенсіонера дати відкритий урок.нехай молоді дають.А спробуй пенсіонеру на Перше вересня не дати 18 годин чи престижність встановити 5 відсотків - порушуємо права людини.Отак вони і живуть
Микола
Для Володимир: Знаєте Володимире, мені б не хотілося бачити, як Вас, ще повного сил і бажання працювати, викинули на узбіччя життя, та ще й мізерною пенсією...
Володимир
Давайте трохи думати про молодь. Дайте їм можливість заробити пенсію.
Юрий К-к
Цікаво виходить, скрізь дають молоді, а тільки в школі не дають. А порахуйте скільки молоді з педагогічною освітою взагалі працює не за фахом, а скільки закінчили по контракту, і навіть не думали працювати в школі бо потрібна тільки "корочка" про освіту. Знаю багато молодих завзятих і досить кваліфікованих молодих фахівців, і знаю таких що не тільки не проведуть відкритий урок, вони й до звичайних не готуються. Теж саме можна сказати і про старше покоління, серед них теж є різні. Але якщо таким принизливим методом випроводжати людей які пропрацювали, заробили мізерну пенсію із школи, то що це за НУШ така з таким підходом до людей, може є інші методи, але тоді випроводжати потрібно не за віком, а як працюєш
Коментувати
Сестричка
Все правильно. Дискримінація за віком це порушення конституційних прав людини. Це ейджизм, який неприйнятний, в цивілізованому світі. Вчитель, це перш за все, досвід, носієм якого він є. Досвідчений вчитель потрібен суспільству, як і молодий. Особливо тепер! І нарешті прийняте рішення вирішило ганебну ситуацію, розділення вчителів на тих хто має право, і на тих, хто повністю безправний за віковою ознакою! Вітаю це рішення, адже Конституція гарантує право на роботу, без обмежень, за віеом!
Вікторія Проць
За кордоном вчителі пенсійного віку не працюють, а займаються волонтерством, якщо мають бажання, а молодь не виїжджає з країни через безробіття, бо пенсії не заробить з таким підходом і політикою. Треба думати про майбутнє, а не жити минулим і цінувати кожного громадянина.
Василь Лютик
Для Вікторія Проць: Та молодих зараз не заженеш на цю роботу за мізерну зарплатню....Скажіть спасибі старшому поколінню за їх працю.а як їм жити на оту пенсію...
Олена
Деяким пенсіонерам немає за що говорити спасибі... Приходять ,щоб "відсидіти" урок і таких багато серед молодих вчителів. До чого дійде освіта тяжко уявити.
Коментувати
Михайло
Нарешті!!! Правда, а що робити тим вчителям, які уже звільненні на основі цієї антиконституційної норми??? Як добитися справедливості?
Наталія
Для Михайло: Я також звільнена з роботи керуючою освітою Олицького ОТГ з 31.08.22..Маю вищу категорію, люблю дітей і свій предмет. До цих пір не можна прийти до тями.
Коментувати
Тетяна Сологуб
А чкже бути тим, кого звільнили. Я вчитель вищої категорії, звання " старший вчитель". Постійні перемоги на обласних конкурсах мої та моїх дітей. 31 серпня минг року минув рік- контракт закінчився. Мене звільнили.
Наталія
Для Тетяна Сологуб: Звертатися до доброго адвоката і подавати до суду з проханням компенсувати втрачені гроші за час звільнення і поновлення на посаді (звичайно, якщо Ви не написала заяву на звільнення за власним бажанням або за згодою сторін).
Сестричка
Всіх пенсіонерів, хто хотів працювати, ПРИМУСИЛИ, всім відомим рішенням перейти на контракт. Там було безваріантно. Або перехід, або звільнення. А трму, мусить бути розроблений механіщм повернення права на працю, працюючим пенсіонерам, а звільненим,, компенсація. Щоби такої ганьби і порушень Конституції, більше не траплялось.
Світлана Левченко
Вчителі-пенсіонери вчилися на бюджеті і отримували в університеті знання. А більшість молодих вчителів вчилися заочно на контракті, вступаючи на навчання із 110 балами за ЗНО. Чому вони можуть навчити?
Коментувати
Геннадій
Це вже свідчить про те ,що ми наближаємося до Європейських цінностей ,де заборонений будь який вид дискримінації .
Саша
Нема чого махати руками після бою
Ніна Івангівна
Конституція гарантує право на роботу без обмежень за віком! Учителі-пенсіонери працюють відповідально, добросовісно, впроваджують нові технології, дають міцні знання! Я це бачу у нашому колективі: ведемо електронні журнали, щоденники, маємо тісний зв’язок з батьками... Гарно та творчо у нас працюють молоді колеги! В колективі - іділія!
Практик
Як керівник закладу відповідально вам кажу - Ви лукавите. Багатьом вчителям-пенсіонерам часом важко, часом взагалі неможливо опанувати ті новітні технології, які можливо використовувати в освітньому процесі. Те що ви про себе думаєте і те, що є насправді інколи інколи дві полярності. Про ідилію та гармонію між молодими педагогами та пенсіонерами, особливо під час розподілу годин тижневого навантаження, я взагалі мовчу.
Коментувати