Нова фізична культура для НУШ: як змінюються уроки
PR

«Нова фізична культура» – це набагато більше, ніж по-новому проведені 45 хвилин уроку

Нова фізична культура для НУШ: як змінюються уроки

Нова українська школа – це ключова реформа Міністерства освіти та науки України. Її головна заявлена мета – створити школу, у якій буде приємно навчатись і яка даватиме учням не тільки знання, а й уміння застосовувати їх у повсякденному житті.

Новий стандарт з 2017 року тестували у 100 пілотних школах, а з 2018/2019 навчального року за ним навчаються всі початкові класи.

Реформа НУШ – це довготривалий процес, розрахований на роки. Утім, чимало змін помітні вже зараз. Про те, як змінюються шкільні уроки фізичної культури, розповідає директор Інституту модернізації змісту освіти Євген Баженков.

Ключова зміна – академічна свобода

Одне з нововведень НУШ – модельна навчальна програма. Її основне завдання – не здійснювати спортивну підготовку учнів, а розвивати їхні фізичні якості. Буквально місяць тому широкому загалу презентували модельну програму з фізичної культури для 5–6 класів. Програма містить понад 35 варіативних модулів із різних видів спорту. Які саме використовувати в роботі, обиратиме сам вчитель.

«Ключова особливість нової системи – відсутність обов’язкових модулів. У закладу освіти й особисто вчителя є можливість обирати. Зараз таких модулів уже більше 35, і їхня кількість зростатиме. Програми для шкіл адаптували федерації з різних видів спорту і подали на гриф. А вчитель самостійно може обрати той вид спорту, який вважає доцільним, орієнтуючись на зацікавлення учнів та матеріально-технічну базу навчального закладу. Умовно кажучи, далеко не кожна школа має у своєму розпорядженні басейн, у той же час інший заклад може розвивати в себе навіть лижний спорт», – пояснює Євген Баженков.

Це не означає, що учні роками гратимуть лише у футбол, бо так вирішив вчитель. Навпаки – модулі видів спорту обиратимуть учні спільно з учителями. Одночасно можна обирати 3–4 модулі. В одному спортивному залі може одночасно викладатися кілька видів спорту на кожному уроці, тож 30 учнів у класі не займатимуться одним і тим самим видом спорту, а зможуть обрати цікавий для себе. Наскільки це реально в одному спортзалі? Цілком. Приміром, петанк, чирлідинг, мініфутбол, теніс чи корфбол не потребують великої площі.

Планується, що варіативні модулі змінюватимуться кожну чверть або триместр. Водночас передбачено, що школи можуть закуповувати інвентар під кожен варіативний модуль, а не обходитися виключно тією матеріально-технічною базою, яка в них є зараз.

Зміни незворотні. Вчителі зацікавлені

З 1 вересня 2021 року нову програму пілотуватимуть у 140 школах України. Уже з наступного 2021/2022 року модельна програма стане обов’язковою для всіх закладів загальної та середньої освіти в Україні.

На презентації модельної програми було понад 17 тисяч учасників серед освітян, і зацікавленість програмою велика. Це саме ті зміни, на які вчителі давно чекали.

«З наступного навчального року модельна система стане обов’язковою у всіх навчальних закладах по країні. У Києві й віддаленому селі – зміни відбудуться синхронно по всій країні. І жодних перешкод на шляху до нової фізичної культури я не бачу», – зазначив Євген Баженков.

Якщо в майбутньому гриф і рекомендацію міністерства отримають ще й інші програми, крім модельної, заклади освіти зможуть обирати і між ними.

Учителі почали готуватися до нових підходів у викладанні ще раніше. Міжнародний благодійний фонд Parimatch Foundation запустив безкоштовну програму для шкільних вчителів «Нова фізична культура» на освітній онлайн-платформі Prometheus. Особлива увага в програмі – інклюзивності у фізичному вихованні й роботі за методикою STEPS (Space – простір, Task – завдання, Equipment – обладнання, People – люди, Speed – швидкість). Ця програма допоможе вчителям при впровадженні популярних нових видів спорту в шкільну програму – баскетболу, кросфіту, бігу, степ-аеробіки, чирлідингу і регбі.

Де дізнатися більше про нову фізичну культуру

6 вересня за ініціативи міжнародного благодійного фонду Parimatch Foundation відбудеться онлайн-конференція «Інновації тіловиховання 2.0.», присвячена сучасному викладанню фізичної культури в школі. Співорганізатори конференції – Інститут модернізації змісту освіти, яким керує Євген Баженков, та Всеукраїнський центр фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх».

На конференції можна буде з перших вуст почути більше про нововведення, які чекають на вчителів та учнів (серед спікерів – заступники міністрів молоді та спорту, освіти та науки, голова комітету з фізичного виховання і спорту), надихнутися успішними кейсами від закордонних спікерів, підготуватися до переходу на інклюзивні методи викладання, які також є важливою складовою реформи НУШ. І не варто думати, що вся відповідальність за здорову активну націю лежатиме виключно на шкільних вчителях: на конференції також обговорять роль батьків, держави та суспільства у популяризації здорового способу життя.

«Нова фізична культура» – невід’ємна складова нової української школи. І це набагато більше, ніж по-новому проведені 45 хвилин уроку. Долучайтеся до івенту конференції «Інновації тіловиховання 2.0», щоб дізнатися більше.

ДОЛУЧИТИСЬ ДО КОНФЕРЕНЦІЇ

Освіта.ua
26.08.2021

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Олександр
Либонь,в Києві програму цю складали зоотехніки,або агрономи.Вчителю на уроці розчленитися,чи що?А база,інвентар хіба увсіх є?Був волейбол,футбол,баскетбол та інші основні види, і вистачало з головою.А тепер на уроці вчитель,вибачте, замахається за всіма встигати.А не дай Бог щось трапиться,хто буде відповідати?Може Педан,чи Баженков?
Юрій
Один учитель на три модулі, зарплата в три рази більша.Ніхто нічого не купить для проведення цих модулів.
Татьяна
Нарешті придумали те,що я давно впроваджую))) Згодна на всі 100%. Давно пора було зробити уроки для розвитку якостей, а не шліфування техніки. Мені подобаються змвни. Молодці!!!
Нерогуль
НУШ - это то же самое, что и НЯШ МЯШ? Одни те же рогули аббревиатуры сочиняли.
Ганьба
Аякже! Вже музичне мистецтво перепаскудили! Хренуш а не нуш. Вчителі музики не можуть викладати свій же предмет, а початкова школа займається хрєнотєнью! Ганьба!!!
Вас
НУШ, КУШ, ХРЕНУШ .... як не назвивай, а спортзал як був один - так і є. Як було 3 класи по 36 учнів у спортзалі - так і залишилось. Але ж в "Інституті" огого як добре стало.... Розігнати б всіх нероб що присмокталися до вчительства, то й на спортзали й на зарплату достойну коштів вистачилоб.
Василь
Поки не буде досойної зарплати,доти не буде достойного навчання.Корова не дасть більше молока , якщо її повноцінно не кормити.Так і вчитель,голодний не зможе нікого якісно навчити.Накорміть вже грошима вчителя, а не курсами чи новими програмами Нушами чи другою херньою
ТТ
Для Василь: ...а ще постійними обіцянками та підняттями зарплат та престижу до європейського рівня!
Коментувати
Ольга
люди, та немає нічого нового в нашій освіті по-новому, все старе як світ, тільки подане по-іншому
Василь
Все по новому !!! Супперрр!. ТІЛЬКИ СПОРТЗАЛ - СТАРИЙ, У СПОРТЗАЛІ ЯК БУЛО 3 класи так і залишилось, зарплата - як була найменшою в економіці так і залишилась, спортінвентаря як не було так і немає.а РЕШТА все ПО НоВоМу.
Виктория
А что делать со спецгруппой? Не всем детям можно играть в такие игры. Учитель разорваться должен будет?
Анжела
крм уже зазначених проблем (один зал, відсутність місць дл глядачів, або звільнених, які можна б було використовувати для теориї чи настільних ігор тощо) ЯК ОДИН ВЧИТЕЛЬ ЗМОЖЕ 1 - ВІПОВІДАТИ ЗА БЕЗПЕКУ ДІТЕЙ , 2 - НАДАВАТИ ПРАКТИЧНУ ДОПОМОГУ, ПІДКАЗАТИ АБО ЗВЕРНУТИ УВАГУ ДИТИНИ НА ПОМИЛКУ У ТЕХНИЦІ ВИКОНАННЯ, ТА 3 - ЯК БУДЕМРО ЗАПИСУВАТИ У ЖУРНАЛ ТЕМУ І ЗМІСТ УРОКУ ?
Йобак І.І.
Які фізичні якості розвиває гра Петанк? Чим поганий футбол, баскетбол, волейбол,легка атлетика, гандбол і т.д.? Будуйте спортзали 40х20м. з трибунами,роздягальми,душевними. А якщо цього немає, ніпрощо говорити.
Наталя
Для Йобак І.І.: петанк це гра для пенсіонерів 65+ Хіба що для перерви добре відірвати від гаД жетів
Коментувати
Оксана
Знову винайшли велосипед. Краще б дотримувались положень про кількість дітей в класах, кількість класів в спортивних залах і забезпечили належні і власні медогляди для учнів.
Фізрук
Оце так, круто, молодці, те що треба, все по новому,! Тільки зарплата по старому, а так супер, те що всі хотіли. Ще б вчителя з уроку забрати, щоб роботу собі високооплачуваниу знайшов!