МОН надало школам рекомендації з виховання учнів

Міносвіти надані рекомендації про організацію виховного процесу в 2020/21 навчальному році

МОН надало школам рекомендації з виховання учнів

Міністерством освіти і науки надані рекомендації про деякі питання організації виховного процесу в школах в 2020/21 навчальному році.

Відповідний лист надісланий на адреси регіональних департаментів освіти і науки, а також закладів післядипломної педагогічної освіти.

Рекомендації розкривають питання формування в дітей та учнівської молоді ціннісних життєвих навичок, профілактики булінгу, кримінальних правопорушень, вживання наркотичних і психотропних речовин та запобігання торгівлі людьми.

Зокрема, у Міносвіти зазначають, що Закон України «Про освіту» визначає право здобувачів освіти на захист під час освітнього процесу від приниження честі та гідності, будь-яких форм насильства та експлуатації, дискримінації за будь-якою ознакою.

Водночас до Міністерства продовжують надходити звернення від учасників освітнього процесу щодо порушень прав дитини, зокрема щодо випадків булінгу.

З метою профілактики булінгу (цькування) МОН рекомендує школам впроваджувати в освітній процес гурток «Вирішення конфліктів мирним шляхом. Базові навички медіації» та факультатив «Вирішую конфлікти та будую мир навколо себе».

Також школам рекомендовано розвивати медіацію однолітків та створювати служби порозуміння, проводити освітню роботу з батьками та законними представниками дітей з питань профілактики насильства, булінгу, формування ненасильницької моделі поведінки та вирішення конфліктів мирним шляхом.

«Поруч із булінгом (цькуванням) великою проблемою в Україні є домашнє насильство. У 2019 році на телефонну лінію "102" для реагування поліції надійшло понад 115 тисяч дзвінків із заявами про домашнє насильство», - зазначають в освітньому відомстві.

З метою забезпечення комплексного інтегрованого підходу до протидії домашньому насильству у Міністерстві освіти радять користуватись Методичними рекомендаціями щодо виявлення, реагування на випадки домашнього насильства і взаємодії педагогічних працівників із іншими органами та службами.

Актуальною в 2020/21 навчальному році залишається профілактична робота щодо протидії торгівлі людьми.

Особлива роль тут належить предметам соціально-гуманітарного циклу: історії, географії, правознавству, суспільствознавству, літературі (українській та зарубіжній), філософії, соціології, політології тощо.

«Головні завдання навчально-виховних заходів із зазначених негативних явищ - підвищити загальний рівень правової свідомості дітей та молоді, рівень обізнаності з проблем порушення прав людини, навчити моделям безпечної поведінки, виховати повагу до прав та основних свобод людини, толерантне ставлення до потерпілих від насильства», - зазначають у відомстві.

Також у Міністерстві освіти акцентують увагу педагогів на тому, що належне місце в організації виховного процесу закладу освіти має бути надано роботі із запобігання вживання дітьми та учнівською молоддю наркотичних і психотропних речовин.

«Особливу тривогу викликає те, що порушується стаття 54 Закону України «Про освіту» в частині недостатньої діяльності педагогічних і науково-педагогічних працівників закладів освіти щодо запобігання вживанню здобувачами освіти алкогольних напоїв, наркотичних засобів та тютюнових виробів», - зазначають у МОН.

Зважаючи на це, школам рекомендовано впроваджувати профілактичні стратегії формування життєвих навичок, формувати у молоді вміння протистояти ризикам, здійснювати комплекс профілактичних заходів, підвищувати психолого-педагогічну компетентність батьків, впроваджувати в програми підготовки та перепідготовки педагогічних працівників сучасні методики профілактичної роботи з подолання негативних проявів серед дітей, створювати методики раннього виявлення дітей, які належать до груп ризику тощо.

Ще одним етапом виховної роботи шкіл має стати профілактика кримінальних правопорушень.

У цьому напрямі школам рекомендовано проаналізувати стан справ та посилити індивідуальну корекційну роботу з дітьми, які вже скоювали кримінальні правопорушення, та дітьми, які мають ознаки агресивної поведінки; провести інформаційно-просвітницьку роботу з батьками дітей, схильних до протиправної поведінки; налагодити міжвідомчу взаємодію з підрозділами ювенальної превенції Національної поліції України, службами у справах дітей, соціальними службами для сім'ї, дітей та молоді тощо.

Зміст рекомендацій Міністерства освіти і науки має бути доведений до відома керівників органів управління освітою різних рівнів, керівників шкіл та педагогічних працівників.

Освіта.ua
27.07.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
К
МОН не хоче дати рекомендації школам,для вчителів щоб не ділили дітей на чорне і біле?!(Це не про всіх вчителів).
Учасник
Єдиний спосіб щось змінити в школі -- ввести на законодавчому рівні хоча б адміністративну (а краще -- кримінальну!) відповідальність батбьків за виовання і навчання дітей, і адміністративну відповідальність дітей за результати навчання і поведінку. Але не номінально, а щоб це неухильно виконувалось! Ось тоді і почнуться справжні зміни! А чергові інструкції з міністерства -- ні про що.... Чергова галочка, що якийсь чиновник намагається виправдати свою зарплату. Марш до школи, нероби монівські!!!
1
Для Учасник: Верно.
Коментувати
Маруся
Нашей учительнице 79 лет,инклюзивный класс - по моему это булинг над детьми.Где молодые, красивые современные,сколько можно держать старушек на такой работе?кто с ними поиграет,попрыгает, поозорничает,сходит в парк?Какая там электронная доска,какой компьютер,какой онлайн?Скидывание задания в Вайбер,а кто , что понял или не разобрался неинтересно уже человеку.Да низкий поклон за работу в прошлом,но сегодня как-то это надо отрегулировать.Пусть приходят на подмену,когда кто-то заболел или ещё что.Но ещё 2 года-это какой-то адренохром.
Шта?
Для Маруся: Молодые там же где и з/п. Думаешь все спешат за 6000 идти работать в школу? Да еще и не врядовоц клас?
олеся
Дело не в возрасте, а в учителе. Есть и молодые, которые скучные. Нашей учительнице 70 лет, с нами на одной волне, с детьми разговаривает, как с друзьями.
Юрий
Для Маруся: Ага, молодая, ещё чтоб и бюст был 4 размера, иначе не проходит по параметрам, и зарплата у неё будет 5-6 тыс. А ещё лучше, чтобы она бесплатно работала, или за грамоту-подяку в конце рабочего года. Карантин в этом году показал, что все таки учителя на работе "работу работают", а не просто чаек поживают. За два-три недели родители от пребывания дома с детьми взвыли. И пока работа учителя не будет высокооплачиваной, пока забота о детях будет лежать только на учителя, а родители воспринимать школу, как дитсадок для дорослих, никаких молодых в школе не будет, а если кто то и пойдёт, то Вы первая напишите, что она ничему не может научить (ну или не хочет), потому что сейчас в пед вузы идут те, кто еле преодолели пороге ЗНО, и больше никуда поступить не смогли.
Коментувати
Мама
А як щодо педодагічного булінгу??? Маю яскравий приклад з молодшої школи,коли вчителька-пенсіонер називала дітей дибілами і дурнями та постійно кричала! А батьки "жували соплі" і боялися зробити їй зауваження! Є таке в школах,є! Щодо дитячого булінгу: все починається з почат.школи.Гарний педагох може зробити з свого класу дружню родину або поділити дітей на погановчащих,на улюбленців та на мажорів.І діти так і зростають в такому колективі! Радила б вчителям ,з першого класу, читати з дітьми твори Сухомлинського про добро! А не зриватись на дітях,а потім кричати БУЛІНГ
Оксана Полищук
Для Мама: Хто такий "педагох"?
Мама
Я так розумію Ви і є той самий вчитель,якому кортить повсюди застосовувати свою "червону ручку", вишукувати помилки, щоб занизити бал!?? )) Ну вибачте,писала на емоціях і зробила помилку! Маєте повне право занизити бал та поставити палочьку на полях мого зошита - радійте, Ви змогли реалізувати Ваші амбіції вчителя укр мови.Вітаю.Далі що? Питання по суті будуть??? Це все,що Ви змогли розгледіти в моєму коменті? Шкода...
Вікторія
Ви дуже емоційна. Цього разу "ь" зайвий в слові "палочьку". Побережіть нерви????
Коментувати
Віктор Логвін
діти виховуються не словами, а прикладом дорослих. Назавжди запам’ятають пів сотні харківських дітей-спортсменів виховний урок від МОН, що минулого року викинув їх зі свого басейну "Гарт", закривши секцію яка існувала пів віку, як з їх тренера, літньої жінки,, що все життя віддала навчанню дітей, поглумилися чиновники МОН.
Валерія
Для Віктор Логвін: Повністю погоджуюся з Вами, приклад - дійсно виховує краще, ніж балачки " про те , яким треба бути", хоча ті, які надають оті " рекомендації", далекі від поняття "чесної, порядної, духовної людини..." Нажаль.
Яна Клочкова
Для Віктор Логвін: Можно плавать и дома в балии. Прикольные спортсмены. Их выучили, выкормили, а они юац и за бугор свалили. Туда, где жлпе тепло и вкусно кормят. Нет, такие спортсмены нам не нужны.
Дамврот Япатриот
Для Яна Клочкова: О, патриотка объявилась. Со&сать за сколько будешь? За 20 гривен? Договорились. Еще у тебя фамилия подходящая, клОчкова. Прям фамилия настоящего патриота.
Коментувати
Богдан а
А питання патріотичного виховання в цій брошурі присутнє? Можливо, я його пропустила. Чи зараз це не актуально? Говоримо про толерантність, емпатію. І взагалі, какая разніца.
Местный
Для Богдан а: военкомат научит "как родину любит, сынок" (с) Louna
Богда н
Для Богдан а: Налоги все заплати, заставь начальника тебе белую зарплату дать, покрась двери в подьезд вот и будет тебе патриотизм.
Коментувати
Прокіп Свиридович Сєрков
МОН вже розіслало інформаційні матеріали щодо організації роботи безлічі гуртків, факультативів з виховання. На чому хочу наголосити: якою б варіативна складова не була крихітною, щороку оте саме: "впроваджувати за рахунок варіативної складової". Чому МОН взагалі лізе у варіативну складову із самого початку її запровадження? Мало того, що деякі предмети доводиться за рахунок цієї складової, так треба отаким нахабним способом "рекомендувати". Яка моя пропозиція? Дуже проста: на законодавчому рівні захистити школи з їх правом на невеличку складову у навчальному плані. Іншими словами, якщо хтось навіть обмовився щодо грабунку варіативної складової, то документ вважати недійсним
Марго
Для Прокіп Свиридович Сєрков: Хочу трохи додати: у кого в школі, в розкладі занять є класна (виховна) година? Коли впроваджувати все те, що рекомендує МОН? Всі виховні години проводяться або на перервах, після уроків, або за рахунок власного предмету. Усі ці теми, на які треба звернути увагу вивчають на "основах здоров’я". У гуртки йдуть за власним бажанням, а теми які пропонує МОН цікаві лише десятку учнів зі усієї школи.
Коментувати
Вчитель
"Особлива роль тут належить предметам соціально-гуманітарного циклу: історії, географії, правознавству, суспільствознавству, літературі (українській та зарубіжній), філософії, соціології, політології тощо." Колеги, у якій школі вивчаються усі ці предмети?. У нас звичайна ЗОШ І-ІІІ ст, але.... І ще одне: все на школу, на вчителів, а батьки? Де їх участь у формуванні, розвитку, бла-бла-бла? А, забула, там же написано, що ми і батьків маємо формувати, спонукати, розвивати.
Ммм
Для Вчитель: цікаво, вчителям дали інструкцію, а батькам не дали. Але батьки повинні виховувати, а вчителі ні. Ну і каша у вас? Ви не на своєму місці, бо досі не догнали своїх обов’язків. Да, батьки не знаходяться під інструкціями мон, це ваша вчительска професійність - чи будуть і батьки з вами на одній хвилі.
Григорова
Жахіття: батькам давати "інструкцію" з виховання своїх дітей! Оце так закрутили Ви.
Валерія
Для Ммм: Бути на одній хвилі з Освітою, перш за все, ваша зацікавленість. Чи ви думаєте, що хтось відповідальний за вашу дитину, а не ви
Коментувати
Местный
А можно эти рекомендации по воспитанию разослать родителям под подпись?
Вчихочтрісни
Для Местный: так у нас же за все школа відповідає. А батьки тільки репетують про взносы. Вдома п ють і палять при дітях. А школа не проводить з ними роботи.... А матюки?! В школі від вчителя, чують???
Родители
А что дети родителям рассказывают, это уму непостижимо! Как учителя их обзывают, это капец.
Учитель
Видимо правду говорят в глаза, воспитывают
Коментувати

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!