Фото та відео фіксація протиправних дій під час навчального процесу

Роз'яснення Офісу освітнього омбудсмена щодо фіксації протиправних дій під час навчального процесу

Фото та відео фіксація протиправних дій під час навчального процесу

Офіс освітнього омбудсмена надає роз'яснення щодо фото і відео фіксації протиправних дій у ході навчального процесу.

Відповідно до ст. 34 Конституції України, кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб – на свій вибір. Здійснення цих прав може бути обмежене законом. Зйомки, наприклад, на мобільний телефон є не що інше як збирання інформації.

Крім Конституції України право на інформацію закріплене у Законі України «Про інформацію», Цивільному кодексі України та інших законах.

Згідно з ч. 2 статті 11 Закону України «Про інформацію», не допускаються збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини.

Відповідно до ч. 1 статті 21 Закону України «Про інформацію», інформація про фізичну особу є конфіденційною інформацією. Однак зйомки протиправних дій посадових осіб чи громадян не підпадають під обмеження щодо збирання інформації, що наведені вище, оскільки є реалізацією права особи на власний захист.

Також відповідно до статті 307 Цивільного кодексу України фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Згода особи на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку припускається (згода за умовчанням), якщо зйомки проводяться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру.

Фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя. Така згода може виражатись як у письмовій, так і в усній формі та має бути отримана до початку зйомки. Але даючи згоду на зйомку, особа може не давати згоди на публікацію власного зображення.

Знімання фізичної особи на фото-, кіно, теле- чи відеоплівку, в тому числі таємне, без згоди особи може бути проведене лише у випадках, встановлених законом.

Але, діяльність посадових осіб органів державної влади та органів місцевого самоврядування є публічною, тому зйомки на мобільний телефон дій таких осіб під час виконання службових обов’язків є допустимими, крім випадків встановлених законом.

Враховуючи вищенаведене, керуючись ст. 32 Конституції України, зйомки на мобільний телефон ПРОТИПРАВНИХ ДІЙ посадових осіб органів державної влади або місцевого самоврядування, службових осіб правоохоронних органів та фізичних осіб допускаються без їх дозволу за умови, що зйомки спрямовані на захист прав людини.

Хочемо попередити, що використання цих матеріалів як належних доказів у суді може бути проблематичним.

Освіта.ua
20.12.2019

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Олександр
Чи мав я право здійснювати зйомку директора і вчителя без дозволу, під час якого вирішувалося питання поведінки моєї доньки, а саме конфлікту між вчителем і учнем. Підскажіть будь ласка на скільки я порушив закон і чи можу я понести за це відповідальність.
Роман
Для Олександр: Знімання фізичної особи на фото-, кіно, теле- чи відеоплівку, в тому числі таємне, без згоди особАле, діяльність посадових осіб органів державної влади та органів місцевого самоврядування є публічною, тому зйомки на мобільний телефон дій таких осіб під час виконання службових обов’язків є допустимими, крім випадків встановлених законом.и може бути проведене лише у випадках, встановлених законом. Директор і вчитель не є посадовими особами державної влади, тому Ви не мали права їх знімати і будете притягнут до відповідальності
Коментувати
Костянтин
Чи має право вчитель фізкультури вимагати фото і відео дитини ? як вона виконує зарядку?Мова іде про дистанційне навчання під час карантину,дитина відмовляється щоб її знімали я як мати теж проти,одне діло фото виконаної роботи з інших предметів,а знімати як моя дитина скаче і робить вправи, дитина має комплекси,що робити в такій ситуації?
Галина
Для Костянтин: а к без відео Ви уявляєте вчитель оціне чи працює дитина? Відмовлєтесь, отже дитина буде неатестована з предмету.
Коментувати
Ганна
Вчитель не є представником органів державної влади і місцевого самоврядування. Забезпечити всі приміщення камерами і не буде проблем щодо протиправних дій. А знімати тихцем вчителя, не важливо з якою метою, неприпустимо.
Олекса Позняк
Правозахисники, поясніть цьому ідіотодебілу горбатому що школа не є публічним простором а вчитель не належить до посадових осіб органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Ця скотиняка підштовхує дітей на протиправні дії. Навіщо знімати, якщо не маєш права поширювати і використовувати, а таємна зйомка з під парти взагалі може закінчитись статтею КК? Рідкісна сволота бажає створити хаос у навчанні, натравити батьків на учителів і навпаки.