Чи знають українські вчителі свої права?

Значна кількість учителів не знають своїх прав, і часто не розуміють, у кого можна отримати підтримку

Чи знають українські вчителі свої права?

Директор «Фонду Максима Степанова», лідер проекту безкоштовної онлайн консультації вчителів «Прошколу» Юлія Бровінська розповідає про те, чи потрібен українським учителям юридичний захист? За її словами, значна кількість учителів не знають своїх прав, і, навіть не розуміють, до кого можна звернутись за підтримкою.

Проект Прошколу розпочинався з опитування самих учителів (загалом більше 2 300 педагогів) – чи хотіли б вони отримувати консультацію від юристів, психологів чи конфліктологів. Відповідь була однозначною – 91% «так».

Що ж найбільше турбує вчителів, які питання заважають їм працювати в комфорті та максимально концентруватися на дітях?

Правова грамотність, або що варто знати вчителям

Щотижня проект Прошколу отримує близько 50 запитань від педагогів. За останні три місяці до юристів проекту звернулося понад 340 вчителів.

Найгостріші питання – це виплати: надбавки, зарплата, заміна колег, а також мобінг (систематичне цькування, приниження з боку колег чи керівництва, з метою довести співробітника до звільнення) та конфлікти з батьками. Інколи ці питання можна розв’язати самотужки, якщо знати свої права.

По-перше, мати та підписати посадову інструкцію – вона врегульовує всі обов’язки вчителя і не дозволить повісити на нього зайву роботу.

По-друге, знати та перечитати Інструкцію про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти – цей документ затверджує всі виплати, надбавки за класне керівництво, перевірку зошитів, завідування кабінетами та всі зарплатні моменти.

На жаль, як показує опитування проекту Прошколу, 39% учителів не знають своїх прав. І найчастіше, навіть не розуміють, до кого можна звернутися за підтримкою та де шукати допомоги. Тому пропонуємо розглянути 3 найпоширеніші та важливих питання від учителів.

Чи може директор забрати у вчителя кількість годин?

Мабуть, усі педагоги добре знають, що навантаження вчителя – 18 годин на тиждень. Закон не передбачає максимальне навантаження, а от із мінімальним більше ясності. Ніхто не має права поставити вчителю менше, ніж 18 годин без письмової згоди самого викладача.

Якщо навчальний план передбачає зміну кількості годин протягом року і це погодив відділ освіти, звісно – у педагога може змінюватися кількість робочих годин. Але в будь-якому випадку, він має знати про це та дати свою згоду.

Навантаження розподіляє директор – це його право та обов’язок – але в жодному випадку він не може діяти проти закону та забирати без попередження робочі години. Якщо так стається, а вчитель згоди не дав, необхідно писати заяву до місцевого відділу освіти.

З якого предмета атестуватись, якщо вчитель викладає декілька?

Категорія та педагогічні звання вчителів розповсюджуються на все навантаження (відповідно до Типового положення про атестацію педагогічних працівників). Тому вчитель, який читає одразу кілька предметів чи дисциплін, має обрати той, який викладає за спеціальністю і проходити атестацію з нього.

Але не варто плутати різні посади та навантаження, якщо вчитель викладає предмет і окремо працює вихователем ГПД — це різні посади і атестацію необхідно проходити для кожної з них.

Окремо слід зазначити, що педагогічна освіта – не критерій для атестації, аби отримати категорію, вчителю необхідно мати вищу освіту, це правда. Але вона може бути просто фаховою, не обов’язково педагогічною.

Що робити вчителю, якщо він став жертвою булінгу?

На жаль, кожен четвертий учитель отримував погрози від батьків. Якщо стався конфлікт з учнем чи батьками, якщо ситуація набуває розголосу, чи на вчителя починають тиснути, цькувати, погрожувати, перше, що варто зробити — писати заяву директору та додати всі докази.

Це можуть бути аудіозаписи, відео, повідомлення в мережах, заяви батьків, будь-які нотатки. Учителю не завжди варто самотужки вирішувати конфлікт. Директор зобов’язаний зібрати комісію та провести розслідування випадку, подати заяву до відділу освіти та навіть поліції.

Але в реаліях України, це, звісно, майже утопічний сценарій. Юристи проекту радять фіксувати всі порушення прав учителя, щоб у випадку відвертих провокацій подати заяву до суду. Однак можна також звернутися до медіаторів (спеціалістів з перемовин та конфліктних ситуацій), які допомагають зібрати всі сторони за круглим столом та знайти вихід із ситуації. Такі спеціалісти є в проекті Прошколу і вони навіть виїжджають до шкіл, аби розібратися зі складними випадками.

Якщо ж у вас виникають будь-які запитання щодо ваших прав, пишіть на сайті проекту Прошколу і ви зможете отримати допомогу.

Юлія Бровінська, директорка «Фонду Максима Степанова», лідерка проєкту безкоштовної онлайн консультації вчителів «Прошколу».

Facebook проєкту

Освіта.ua
10.12.2019

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Di
17.03.2023 директорка школи Салтівського району за вимогою керівника РУО Салтівського району Карпової Л.Г. змушує йти всіх вчителів школи за свій рахунок, під час весняних канікул, пояснючи тим, що вони не з’являються на роботі, навіть маючи статус ВПО. Я працюю в дистаційному режимі, свої посадові обов’язки виконую. Також Карпова Л.Г. через директора школи постійно змушує повернутись до міста Харкова, постійно погрожує звільненням, постійно морально виводить з рівноваги, повідомляє, що все в порядку, заставляє бути у РУО на якихось заходах, під час війни з країною агресором вимагає постійної присутності під час обстрілів на робочому місці, а оскільки канікули і ти не будешь прибирати територію школи, саму школу, особисто чергувати у пункті незламності у директора стоїть завдання зробити всі умови для звільнення. Всі директори, які писали скаргу на Карпову Л.Г. звільнені з посади у різний час за власним бажанням, фактично людей було доведено до цієї дії, також звільнили всіх тих, кто був не згоден з позицею Карпової Л.Г. з самого РУО Салтівського району.
Євгена
Доброго дня усім! У мене в класі склалася складна ситуація. В клас прибув учень, який навчався два роки в Італії. Українською мовою не володіє, програми за перший та другий клас не засвоїв, навіть елементарного. Його директор за заявою батьків та за його віком взяв у третій клас. Я фактично працюю за двома програмами на одному уроці. Окрім цього учень дуже агресивний і я і учні класу від першого вересня потерпаємо від його агресії та нецензурних висловів в свій адрес та учнів. Чи є можливість цього учня перевести в 2 клас, спираючись на незнання програми, агресивність та скарги батьків решти учнів класу?
Алексей
Добрый день. Умения такой вопро как могут назначить бывшего директора школы начальником образования отг если он был смещен с должности за финансовые махинации. А теперь он начинает мстить новому директору и учетелям которые были Против неё.
Марина
Мене цікавить таке питання чи має право вчитель дати контрольну роботу не попередивши про неї?
Наталія
Доброго дня підкажіть будь ласка, чи має право вчитель одягати на роботу спортивний одяг.
Майя
Чи є десь список прав та обов’язків вчителів і окремо батьків? Так ,щоб конкретно за законодавством знати , як захиститись від погроз батьків вчителям, я маю на увазі конкретна стаття в законодавстві ( бо ,як раніше зазначалося, не мають права ні вчителі ні батьки вести відеозйомку чи аудіозапис- це сумнівний доказ булінгу), а так ,коли є конкретні статті щодо покарання ображаючих? Бо протистояти суто на словах нереальна справа і посадові обов’язки також не вичерпні щодо цього.
Тимур
Для Майя: Так є стаття за булінг вчителів
Коментувати
Наталія
Добрий вечір!Скажіть,будь ласка,чи має право адміністрація школи заставляти, примушувати писати роботу МАН без згоди вчителя,який працює тільки перший рік в школі після 11-річної перерви (інше місце роботи)?Дякую.
123
Для Наталія: Взагалі не зрозуміле питання. МАН не відноситься до шкільної мережі. Роботи мають писати учні, які навчаються в МАН. До чого тут вчитель.
Коментувати
Наталія
Добрий вечір. Підскажіть, будь ласка, я заочно навчалася і паралельно працювала вихователем у дитсадочку. Чи зараховується цей період роботи до педагогічного стажу і виплати надбавки за вислугу років?
Witalina
Для Наталія:ПРОБАЧТЕ!!!! Таке враження,що Ви з Місяця впали. Раз працюєте на педагогічній посаді,то і СТАЄ іде!
Коментувати
Юлія Julia
Доброго дня. Підскажіть, будь ласка, я збираюся взяти відпустку з 30.12 по 10.01. Але 30 і 31 переносяться на роботу в суботу 21 і 28. Поясніть я юридично маю право не вийти на работу по суботах, якщо вони мені не оплотяться, адже фактично я у відпустці????
serj
Для Юлія Julia: Беріть 01 по 10
Галина
Для Юлія Julia: Ні не маєте. Перенесення робочих днів змінює режим роботи закладу (підприємства) відповідно 21 та 28 грудня стають робочими днями. Отже Вам правильно відповіли: беріть відпустку з 1 січня. Або ж з 28.12 - тоді 21.12 Вам треба буде вийти на роботу, а 28.12 вже ні.
Коментувати
Лозінська Вікторія
А як назвати цькування сільських шкіл та вичтелів, рорзподіл учнів на сільських та міських? Тільки ра результатами ЗНО? А де заслуга міських шкіл та вчителів в цьом? Всім відомио, що ті, хто бажає добре здати ЗНО, займаються з репетиторами. Де аналітична довідка, що дійсно сільські школи надають неякісні знання? ще багато питань можна поставити нашому міністру про це. Але жодної грамотної обгрунтованої відповіді...
Witalina
Для Лозінська Вікторія: Я б це назвала ще й дискримінацією! Моніторинги свідчать,що результат навчання, якість навчання, напряму залежать від соціального, інтелектуального, матеріального рівня батьків.! Ви подивіться, який контингент залишився в селі??? Як правило,ті,хто сам з труднощами вчився, без бажання. Їх діти вчаться так же,без бажання, і не маючи часто-густо здібностей. Але МОН на все це закриває очі і замається цькуванням сільських вчителів.А це вже дискримінація.Можна і в суд подавати за приниження честі і гідності!!!!
Коментувати
Зоряна
Найстрашніший мобінг не від батьків- від дирекції. Батьків педколеджу підключив директор з камандою, через керівника групи.. батьки пізніше вибачалися, за скоєне: дітей бачте шкода, а вчитель стожильний -витримає. Був самосуд, 24 адміністратори у 2012 судили викладача, що не брав хабарів. За такі заслуги директор отримав... Заслуженого. Вже вдруге вчителі гімназії цього звання не отримали. То звідки ноги ростуть у корупції? Хто кришує своїх директорів? Мерія, корупція. Вступи невігласів продовжуються, все заради кількості, але не якості. Женіть банду з керіаницва освітніми та ін.коледжами: -поголовно корупціонери.
Олекса Позняк
Ну я успешным себя считаю. Начинал с 10 долларов за урок , вот недавно начали платить 50.Я учу детей по всему миру и вижу какая у нас тупая, мерзкая, средневековая, рабская система образования. Дикость , дебильная иерархия , о которой ещё Шевченко писал :"Дивлюсь, цар підходить До найстаршого... та в пику Його як затопить!.. Облизався неборака Та меншого в пузо — Аж загуло!.. а той собі Ще меншого туза Межи плечі; той меншого, А менший малого, А той дрібних, а дрібнота Уже за порогом Як кинеться по улицях, Та й дівай місити Недобитків православних, А ті голосити; Ну что поменялось??? За Украину обидно. Одни пашут за копейки как рабы, другие валяют дурака изображая "науковцыв" ни в одном приличном журнале ненапечатанных, другие "менеждеры" разворовывают всё до чего можно дотянуться. Только в районо по всей Украине работает 20 000 человек. Это полнокровная советская дивизия! Трутни и воры. Ну а у меня лично всё хорошо
Для Олекса Позняк: Ещё одна " раковая опухоль"- отделы образования,культуры и спорта при ОТГ!!! Клондайк!!!
Юлія Julia
Ви працюєте на разі вчителем?
Олекса Позняк
Для Юлія Julia: Працюю і доволі успішно. Я скрізь встигаю
Коментувати
Світлана
Ніяких прав у вчителя немає. Скоротили навантаження, згоди не питали, подала в суд першої інстанції, - програла, другої інстанції - така сама відповідь, Верховний суд відповів, що справа малозначуща. Є правда? Немає. Директор тріумфує. І цього року зменшила навантаження до 6год. От вам і права.
doubleSpirit
Для Світлана: а унас в детском саду вихователі виконують роботу двірника....кожного ранку мені треба підмести майданчик,полити квіти,кусти та інше
Коментувати
mmm
і це тому вчителі гонять на батьки сос, бо вони зуміли об"єднатись і знають тепер більше і чим роблять вчилкам проблеми, бо їм від незнання нічим крити і корона зі звоном злітає і оголює пустий мозок, що означає "мене не поважають, мене опускають, рятуйте мою святість".
Олекса Позняк
Для mmm: дурню, батькососи то проект Гриневич, це як нацжони Авакова, домашні шавки які гавкають на кого міністерка вкаже. Відповідно вони і фінансуються через гранти направлені МОНом і непогано живуть.Основне завдання - усі недоліки освіти скинути на голову учителя
Коментувати
Катя
А еще учитель ,как и другой любой работник из другой сферы, требовать компенсация за неиспользованный отпуск. Так было у меня. Ушла в декрет и остался отпуска, я решила взять деньги, потому что отпуск мне этот не нужен. Я пришла в бухгалтерию, мне 26 лет, и вот я прихожу к "тетям" которым уже за 50 и они мне говорят, что компенсация только при увольнении и точка. Я ушла ни с чем(( На следующий день я пришла с мужем и законом в руках, который говорит, что я права! Так вся бухгалтерия на ушах стояла, все орут на меня, что вот я такая умная пришла свои права доказывать, лучше бы я детей учила, а то все учителя так учат,что приходиться репетиторов нанимать! И еще возмущались, что это теперь начнут ходить все и требовать деньги!!!
Везде такое- сякое
Для Катя: Вы молодец! У нас в ОТГ не только вся бухгалтерия такая,но и сам пан голова. Законов не знают,а руководить хочется. А если кто- то из учителей приходит " с законом на руках" или с письмом из вышестоящих инстанций- всё,он личный враг головы. И голова мстит.
mmm
Для Катя: уух, так там бьіло чем насладиться ) как совковое бьідло под хвост вожжу получило и от беспомощности начало верещать про все наболевшие проблемьі. а вьі им говорите, что при чем тут ваше профдеятельность, когда вопрос сейчас не об єтом. их єто класно в ступор вводит. биомасса с когнитивньім диссонансом всегда на єто виснет, сбой матрицьі.
учитель
Для Катя: У мене таку відпустку "заникали" багато років. Виявила служба з охорони праці. Вирішила через 16 років забрати. ОЙ який хайп підняли! Кричали, тупотіли ногами, верещали, але... Віддали.
Коментувати
Катя
Как быть,если директор обвиняет учителя,если его родители не хотят сдавать в фонд школы деньги?
mmm
Для Катя: заявить на директора в полицию о принуждении в участии в вьімогательстве.
mmm
Для Катя: "сдавать в фонд школьі" - єто вьімогательство, за єто есть статья. у уччителя есть вьібор - делать как говорит директор и потом в директором паровозиком по статье, или сделать хоть конем - первьім обьявить об насилии или присоедитится к родителям, которьіе єтому тоже сопротивляеются. вам на батьки сос. но там сидят училки, которьіе вас первьіе ж и здадут.
Олекса Позняк
Для mmm: недоучка, какая статья? Во всех школах сдают и никого не посадили. Если родители захотели купить детям в класст елевизор то директора посадить? Шастают тут идиоты
Коментувати
Уляна
Для того люди створюють подібні організації,щоб допомогти.Не обзивати одні одних,а в правовому полі розібратись. Звертайтесь,а може це ваш шанс.
Олена Петрівна
Якщо буде така думка, як у попередньому коментарі, то ніяка освічена людина не захоче працювати у школі, де принижують з усіх боків.Чи працювали ви? Шановний Олеісій Олегович ? Не буде вихованим суспільство з такими поглядами і знищенним авторитету вчителя!
Родион
Для Олена Петрівна: Олена Петрівна... Цікавий факт: чомусь лише учителі величають сами себе ім’ям і по-батькові. При знайомстві, по телефону і т.д. В інших професій це виглядає недоречно.
Zzz
Для Родион: глупый и неуместный факт. Учителя по имени отчеству ТОЛЬКО в школе для детей и родителей. Нигде и никогда не замечала такого чтоб вне школы учителя при знакомстве представлялись по имени отчеству. И абсолютно в любом коллективе высших по званию и старших по возрасту называют по имени отчеству.
mmm
Для Олена Петрівна: будете знати закони і вміти ними користуватися, у вас буде інший погляд. а поки загнані собаки.
Коментувати
Олексій Олегович
Шановні "вчителі"! Якщо вас щось не влаштовує - заява на стіл, ноги в руки і на фабрику, завод, інші структури на мінімалку. З 8 до 17. Що вас тримає? Ви ледачі трутні, які сидять у школі до 70 років. Якби ви працювали на максимум, то після 5-10 років у вас вже сил не було б. А у вас сили є працювати 50 років і вигнати вас не можна. Контрактна форма трохи розрулить це туніядство. Чому ви ниєте??? Ви ж важче крейди не підіймаєте! Ледарі! Ваші права, права вчителів, булінг, мобінг, прес ... - це все створено трутнями для трутнів. Жодний директор НІКОЛИ не буде вставляти палиці в колеса професіоналу. А зараз принцип один - за таку зарплату не буду робити. То звільняйся! Чому сидиш? А ? Ви сядьте один раз у житті і перечитайте всі нормативно-правові акти у галузі освіти і ви зрозумієте, що не робите НІЧОГО. Лише ниєте. І все. Є одинокі випадки, коли у школу приходять учителі, які працюють для діток, але це поодинокі та рідкісні випадки, які прирівнюються до цвітіння папороті.
Анонім
Для Олексій Олегович: хоч сам розумієш, що написав? Йди тоді і вчи своїх дітей, будеш тількт крейду в руки брати і каву пити, недоумок.
Катя
))) ще раз підтвердив, що вчитель лише бере крейду і п’є каву. Є хороші вчителі. Є,але їх одиниці.І не категорія це визначає. А рівень людських якостей. Вищі категорії мають в основному хто? Підлабузники, які навіть собі місця роблять на псевдорайонних олімпіадах, будучи членами журі. Беруть участь у різних псевдоконкурсах, які ніде не котируються і все. МАН, "Вчитель року" і т.д. - для них це вища математика)
олекса
ласкаво просимо до школи,якщо розуму вистачить
Коментувати
Ви працювали у школі???
Люди! Ви що не працюєте в школі? Про які права йде мова?! Директор- Бог! Райво- Всевишній! Скажи проти- не вмиєшся у воді ніколи. Забрати години без згоди? -Легко! Не дати клас учителю з дипломом з вищою освітою, а дати комусь іншому? Елементарно! І чим дільше від столиці, тим менше прав у вчителів і більш прав у керівництва