Osvita.ua Середня освіта Суд поновив право освітян на пенсію за вислугу років
Суд поновив право освітян на пенсію за вислугу років

За рішенням Конституційного Суду поновлено право працівників освіти на пенсію за вислугу років

Суд поновив право освітян на пенсію за вислугу років

4 червня 2019 року Конституційний суд України ухвалив рішення № 2-р/2019 щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень закону «Про пенсійне забезпечення». Про це, з посиланням на рішення КСУ, повідомили у Профспілці працівників освіти і науки.

Цим рішенням Конституційний Суд України визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення пункту «а» статті 54, статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788–ХІІ зі змінами (далі – Закон 1788), внесеними законами України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213–VIII, «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015 року № 911–VIII.

Конституційний Суд України зазначає, що зміни у сфері пенсійного забезпечення мають бути достатньо обґрунтованими, здійснюватися поступово, обачно й у заздалегідь обміркований спосіб, базуватися на об’єктивних критеріях, бути пропорційними меті зміни юридичного регулювання, забезпечувати справедливий баланс між загальними інтересами суспільства й обов’язком захищати права людини, не порушуючи при цьому сутності права на соціальний захист.

У Рішенні зазначається, що Законом № 911 встановлено як додаткову умову для призначення пенсії за вислугу років досягнення певного віку окремим категоріям працівників, зокрема досягнення віку 55 років для працівників освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення.

Статтею 51 Закону № 1788 пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.

Мова йде про роботи, які мають безпосередній вплив на здоров’я працівника і можуть призвести до втрати професійної працездатності (здатності виконувати роботу за професією) до настання віку, що дає право на пенсію за віком.

Таким чином, втрата професійної працездатності або придатності не пов’язана з досягненням працівником певного віку, тому не може бути умовою для призначення пенсії за вислугу років.

Конституційний Суд України виходить з того, що встановлення як додаткової умови для призначення пенсії за вислугу років досягнення віку 55 років для осіб, зазначених у пунктах «е», «ж» статті 55 Закону № 1788, нівелюють сутність права на соціальний захист, не відповідають конституційним принципам соціальної держави та суперечать положенням статей 1, 3, частини третьої статті 22, статті 46 Основного Закону України.

У Рішенні КСУ зазначається також, що законодавець, зрівнявши вік виходу на пенсію для чоловіків і жінок, зайнятих на відповідних роботах, що пов’язані зі шкідливим впливом на здоров’я та призводять до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком, скасував спеціальні гарантії щодо охорони праці і здоров’я жінок та встановлені спеціальні умови набуття права на пенсію за вислугу років.

Рішення Конституційного Суду України є обов’язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

Освіта.ua
06.06.2019

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Любов
Щоб звернутись до пенсійного фонду, треба звільнитись з роботи, а потім судитись довго і нудно. Тільки в нашій країні можливе таке одурманення людей.
Интересующийся
Уважаемые коллеги! Кто-нибудь обращался уже в пенсионный фонд по этому вопросу? Кто-нибудь получил отказ? Кто-нибудь начал уже процесс обращения в суд? Подскажите,как пойти на пенсию по данному решению КС?
Ну и что дальше??
Суд принял решение,что дальше? Когда оно вступит силу? Где конкретно узнать,сколько лет педстажа нужно для выхода на пенсию по выслуге?Прошла по разным сайтам-тишина. Пенсионный фонд ничего не слышал) В какой стране такое ещё возможно? В Гондурасе? Уникальное государство,уникальные " правители". Патриотизм мой " зашкаливает" от подобных запутанных решений.
Олена
Чи входять 5років інституту в загальний стаж? У мене 29 років педстажу, маю 51 рік. Чи можу я піти на пенсію?
Любов
Куди треба звернутись, щоб піти на цю пенсію, бо в управлінні пенсійного фонду щн про це не знають.
Вчитель
Для Любов: До Суду
Коментувати
Любов
Суд скасував, а треба щоб проголосували депутати зміни в законі. Без цього ще довго чекати пенсію.
Катерина
Чи входить в педагогічний стаж час перебування в декретній відпустці? (3 роки) І чи підлягають під цей закон вихователі дитячог садочка?
Віктор
Для Катерина: Так, входить.
Вчитель
Ні, не входить! Входить у загальний стаж! Читайте Закон
Коментувати
Елена
Здраствуйте, мне не дают пннсию по жизнено, мне после операции сказали мнн нужна пенсия по жизнено, как быть дальше.
Непонятно
Непонятно,так надо всё равно 30 лет педстажа?
Люба
Мені 48 роквПрацюю вчителе початкових класів.Маю стаж роботи 28років .Чи можу вийти на пенсію за вислугою ?
Lina
Дискримінаційне рішення, бо за станком фізично працювати людина може і до 65 років за логікою законотворців. Якщо освітяни так відстоюють право, що втрата професійної придатності настає через 25- 30 років стажу, чому працюють до 70 років і далі ?? Визначтесь, чи Ви втрачаєте проф. придатність чи стаєте досвідченими професіоналами :))
In God We Trust
Для Lina: Ваші слова, це всеодно, що прийти до військового і сказати, що ти мало був на війні іди ще повоюй! Ваш егоїзм пов’язаний в першу чергу з самими вами, а не з законами чи суспільним устроєм. (Те що всередені нас, те і навколо нас)
Юлія
Для Люба: Абсолютно погоджуюсь. Так можуть казати тільки ті, хто й уявлення не має, як це кожного дня заходити до повного класу і бути завжди в формі, гідно виглядати, бути на "хвилі" з учнями, бути й профі, й артистом, і психологом, і мамою, і ще багато чого одночасно. Біля станка це все теж необхідно, шановні, правда?!
Маргарита Дубова
Для Lina: цілком вас підтримую. Якщо професійна здатність втрачена, то не виходьте на роботу, а то працюють до 70 років і ще й серед вчителів велика кількість довгожителів. У мене складається таке враження, що це окрема каста населення, яким роблять купу пільг, а потім дивуються чому немає людей на робітничі вакансії, бо ті на заробітки виїжджають, туди, де їх цінують. Подивіться на біржі праці жодної вакансії освітянина(якщо є, то й то не довго вісить і фіг туди влаштуєшся, бо то для своїх), а ось зварювальників, продавців, кухарів, водіїв, хоч відбавляй.
Коментувати
людмила
Чи мають право вихователі учнівських гуртожитків виходити на пенсію в 55 років?
Тетяна
Краще вони повернули б педпрацівникам пільгову пенсію зі стажем 25 років. Я думаю що мене підтримало б чимало освітян.
?
Для Тетяна: Конечно,поддержали бы. А так-это какое-то " половинчатое" решение, " замылить глаза" опять людям. Если 30 лет стажа так и оставили,а не вернули 25- начинаю разочаровываться в новом президенте.
Коментувати
Ольга
Швидше за все це не старий зразок "вислуга років", а можливість вийти на пенсію в 55 років за наявності 30 років педстажу. Я так зрозуміла ...
Недопенсіонер
Ця стаття - зразок якогось юридичного ,,словоблудія’’. Чи хтось з читачів зрозумів хоч щось? Хіба не можна прокоментувати все сказане людською мовою? Але на те воно і словоблудіє, щоб можна було трактувати так, як кому потрібно у певний момент. Не сумніваюсь у правдивості слів пана Бєлого, але хіба не можна було так само коротко викласти цей висновок у статті?! Та ще й заголовок зробити менш провокативним.
Олександр
Для Недопенсіонер: дуже з Вами згоден.Нічого точного я не зрозумів. Спочатку підняли роки для виходу на пенсію за вислугою років(я був вчителем).з 25 років до 25,6 місяців.Потім поставили сроки.що цю кількість років потрібно мати на 16 рік 1 січня.на цей час у мене було 25 років та 3 місяці.Тобто на пенсію мені не вистачило 3 місяці.Розгнівився і покинув школу з цих законів не розумію.чи можу я піти зараз на пенсію чи ні
Коментувати
Владимир Белый
Не має поновлення такої пенсії для вчителів. Зняте лише обмеження у 55 років для тих, хто мав на таку пенсію право до моменту її сказування для вчителів з 1.01. 2018 р.
Раїса
Для Владимир Белый: І ЩО З ТІЄЇ ВИСЛУГИ?РОЗМІР ПЕНСІЇ В ПІВТОРИ ТИСЯЧІ ДАСТЬ МОЖЛИВІСТЬ ВИЖИТИ?НЕ ТРЕБА ТІШИТИ СЕБЕ ІЛЮЗІЯМИ!СПОКІЙНІШЕ МОЖЕ ПОЧУВАТИ СЕБЕ ТОЙ,ХТО ПРАЦЮВАВ НА ПІВТОРИ СТАВКИ.А ЯКЩО РОКАМИ МАВ ЛИШЕ 11,12,13,5,14ГОДИН, ТО ПРАЦЮВАТИ ДОВЕДЕТЬСЯ ДО СКОНУ.
Світлячок
Читайте статтю- За рішенням Конституційного Суду поновлено право працівників освіти на пенсію за вислугу років
Світлячок
Для Владимир Белый: Читайте статтю- За рішенням Конституційного Суду поновлено право працівників освіти на пенсію за вислугу років
Коментувати
Л
СЛАВА БОГУ!!!! НАРЕШТІ ДОЧЕКАЛИСЯ ! Лише ОДНЕ НЕ ЗРОЗУМІЛО: все ж таки скільки треба мати років стажу 25 чи 30?
Максима
Для Л: Згодна, нарешті! Я зрозуміла, що тепер освітяни зможуть виходити на пенсію "за вислугою років", як про те написано в Законі "Про освіту" за наявності 30 років педагогічного стажу.
Ольга
Поверніть педпрацівникам пільгову пенсію зі стажем 25 років
Ольга
Поверніть пенсію за вислугу 25 років....Вкрали у людей право бути вільними.
Коментувати

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!