МОН: здобуття середньої освіти в Україні є безоплатним

Міністерство освіти отримує інформацію про порушення прав дітей на безоплатну освіту

МОН: здобуття середньої освіти в Україні є безоплатним

Керівники закладів освіти та посадові особи місцевих органів управління освітою зобов’язані реагувати на кожен факт тиску на батьків учнів щодо їх примушування до вибору конкретної освітньої програми чи придбання для їх реалізації за кошти батьків різних навчальних матеріалів. Про це йдеться у зверненні Міністерства освіти до керівників закладів та управлінь освіти усіх рівнів щодо необхідності забезпечення безоплатності здобуття повної загальної середньої освіти.

У відомстві наголошують, що останнім часом до МОН все частіше надходить інформація про порушення прав дітей на безоплатне здобуття повної загальної середньої освіти, порушення рівних прав дітей, у тому числі за майновою ознакою, змушування батьків дітей до вибору конкретної освітньої програми, придбання для її реалізації за кошти батьків «навчальних матеріалів», придбання «для навчання» телевізорів, які є «інструментами навчання», у тому числі нібито «для забезпечення реалізації Нової української школи» тощо.

«Враховуючи зазначене, Міністерство вкотре акцентує увагу на необхідності обов’язкового дотримання положень Конституції та законів України в частині реалізації права дітей на безоплатне здобуття повної загальної середньої освіти», - наголошують у Міносвіти.

У відомстві, посилаючись на норми Конституції, зазначають, що повна загальна середня освіта є обов’язковою і безоплатною, а витрати на забезпечення навчально-виховного процесу в державних і комунальних загальноосвітніх навчальних закладах здійснюються за рахунок коштів відповідних бюджетів у повному обсязі.

«Таким чином, здобуття дітьми повної загальної середньої освіти не може бути поставлене в залежність від придбання чи непридбання батьками за їх власні кошти додаткових робочих зошитів, хрестоматій, посібників чи будь- яких інших додаткових або допоміжних ресурсів», - підкреслюють в освітньому відомстві.

Отже, наголошують у Міністерстві освіти, будь-які форми тиску на батьків щодо сплати ними будь-яких коштів чи їх примушування до придбання робочих зошитів, підручників, посібників, хрестоматій, телевізорів, комп’ютерної техніки, проведення ремонтів у класах тощо для реалізації освітньої програми закладу освіти та досягнення учнями результатів навчання, визначених державними стандартами загальної середньої освіти, є прямим порушенням зазначених вище положень Конституції та законів України, та є неприпустимим.

«Отже, як керівники закладів освіти, так і посадові особи місцевих органів управління освітою зобов’язані не лише не допускати будь-яких проявів дискримінації дітей та їх батьків за будь-якою, у тому числі майновою ознакою, а й реагувати на кожен факт тиску на батьків учнів щодо їх примушування до вибору конкретної освітньої програми чи придбання для їх реалізації за кошти батьків різних навчальних матеріалів, припиняючи таким чином порушення прав дітей на безоплатну освіту в державних і комунальних закладах освіти», - йдеться у зверненні Міністерства освіти і науки.

Освіта.ua
13.08.2018

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Сізіф
В Україні є ціна земля , копалини.... школи заважають в селах і містах... Нарід мусить розбігтися по світу , вимерти( супрун для цього),школи закрить( Гриневич і к ) , земля __ безкоштовна стає, дешева,,,! Ось тобі і Нуш , Зно і прочая нечисть
Вчитель математики
Просто подивіться відео "Бидло - найкращий електорат". Його можна легко знайти через гугл або ютюб. І все вам стане ясно!
Влада
Мені цікаво,наші можновладці в курсі,що вся країна готується до зно з української мови та літератури лише по тестам Авраменко? Виходить,що саме ця людина є монополістом з питань мови в нашій країні. Коштують його підручники,тести та інша додаткова література немало. Її також має надати школа учням? Бо виходить,якщо дитина здає зно з трьох предметів,то і 600 грн замало буде,щоб придбати тести. Скажу відразу,в електронному вигляді не завжди зручно виконувати завдання,а для дітей з послабленим зором взагалі час,проведений за гаджетами,має бути скорочено до мінімуму.
11е1
«Враховуючи зазначене, Міністерство вкотре акцентує увагу на необхідності обов’язкового дотримання положень Конституції та законів України в частині реалізації права дітей на безоплатне здобуття повної загальної середньої освіти», - наголошують у Міносвіти. Виходить, шановне міністерство не забезпечує учнів загальноосвітніх шкіл атласами, контурними картами і т. д., а має!!! Як сприймати цю інформацію?
11ё1
Дайте выдповыдь, будь ласка! Ы атласи для ысторыы теж школа має видавати ? І контурні карти?
Географія
Для 11ё1: Атласи можливо і да і тільки у школі, бо це методбаза кабінету і вчитель знає, що всі учні будуть мати матеріали для роботи на уроці, бо нажаль електроннні ресурси мають не всі. Контурні карти- це як робочі учнівські зошити, мають бути особистими
Коментувати
Retro
Всем, кто нуждается исключительно в БЕСПЛАТНОМ образовании: скупой платит дважды! Да, приход учителя на урок и его "речь"(а именно так будет выглядеть объяснение без доп.материалов - читайте: с материалами, приобретенными на деньги МОН) для ваших детей БЕСПЛАТНО. А результатах такого обучения вы тоже узнаете БЕСПЛАТНО. Что вы только потом делать с этим будете? А будет как в бесплатной медицине, когда и рад бы заплатить, но уже не помогут....
Правдоруб
Для Retro: у приватних школах, де батьки платять десятки тисяч гривень кожного місяця (!) результати ЗНО не вищі ніж в безкоштовних державних школах. Часто навіть нижчі.
Коментувати
Правдоруб
Я вам зараз дещо і про платну освіту в Україні розкажу. Є у нас деякі гамназії, де з батьків деруть по кілька десятків тисяч гривень в місяць, типу за "навчання". І дебіли платять! А я зараз на сайт з оголошеннями про вакансії зайшов, так там у ці "елітні навчальні заклади" вчителів набирають. Зарплата чистими на руки - менше 10 тисяч гривень в місяць. Так що неважливо чи навчаються ваші діти в державних школах, а чи платите ви за навчання десятки тисяч гривень в місяць - вчителями все одно будуть розумововідсталі невдахи, знання і практичні навички яких коштують менше 10 тисяч гривень в місяць. Так навіщо платити більше?
Правдоруб
Все одно потім наша "иліта" з Конча-Заспи буде звертатися до мене і паралельно з навчанням у гамназії, платити мені й моїм колегам-репетиторам, щоб ми їхніх дітей витягли на рівень, хоча б у 150 балів. Ото такий нині рівень "педагогів" у всіх цих невиправдано дорогих приватних, типу "навчальних" закладах.
Правдоруб
Просто хочу щоб ви розуміли: справді кваліфікованих фахівців в Україні залишилися одиниці. Працюємо ми в основному в районі Конча-Заспи. Рівень нашої оплати стартує від 30 тисяч гривень на місяць. В той же час навіть в самих "илітних" приватних школах і університетах викладач отримує на руки менше 10 тисяч гривень в місяць. Це я до того, що в жодній приватній школі і в жодному університеті України немає жодного кваліфікованого викладача. Нам просто невигідно зранку до ночі сидіти в тому гадючнику за зарплату менше 10 тисяч, якщо ми можемо всього за 3-4 години роботи в день заробляти більше 30 тисяч.
гость
Ну ты и мерзость! Учителя - розумововідсталі? Не те учителя тебя учили. Именно тебя. До Вы не дотягиваешь!
Коментувати
Людмила
Наші МОН пише ,що ніхто не має права требуваьи з батьків гроші,але нехай дадуть таку відповідь на таке питання:чому ми батьки повинні постійно купувати друковані зошити з усіх предметів.А потім бачимо в кінці навчального року,що є зошити в яких діти нічого не робили,тобто ми викинули гроші разом з друкованим зошитом в мусорний бак.Раніше всі завдання ми виконували в звичайних зошитах,а зараз дивишся в зошиті все надруковано,дітям потрібно лише написати декілька слів,навіть думку вже не можуть свою висловлювати.Можливо потрібно переглянути МОН про використання в навчальному процесі друкованих зошитів.
Леонідович
Для Людмила: Частіше заглядайте в зошити ваших дітей. Чому діти в зошитах нічого не робили? Бо дожилися, що "дітям потрібно лише написати декілька слів,навіть думку вже не можуть свою висловлювати." А батьки це побачили лише в кінці навчального року.
Retro
Для Людмила: Причем тут МОН? Спрашивайте с конкретного учителя, почему он не использовал тетради и откажитесь покупать тетради по его предмету. А не обобщайте, что все учителя их не используют и их надо запретить МОНу!
Witalina
Для Людмила: Якщо Ваша дитина НЕ ПИСАЛА,то це не означає,що не писали інші діти!!!!
Коментувати
Мальвина
Якщо хочете заробити на навчання своєї дитини, реєструйтесь: ForCatEat.at.ua Все що потрібно вашій дитині.
Правдоруб
А ще в нас є "безкоштовна медицина", ги-ги-ги. І, ви не повірете, гройсмани і вальцмани не розкрадають бюджет, бу-га-га. Припиніть так жартувати, а то я упісяюся від сміху! Йдіть краще на черговий гей-парад, як ви це любите.
linda
Для Правдоруб: таки так
Коментувати
Вчитель географії
Як можна провести урок географії без атласу і контурної карти або тих же зошитів для практичних робіт з друкованою основою? Невже вчитель повинен закупити контурні карти для всіх учнів?
Андрій
Для Вчитель географії: Так вчитель повинен закупити всі необхідні матеріали за кошти виділені місцевою владою. І в разі відмови органів місцевої влади оплатити необхідні матеріали подати заяву в МОН.
Андрій
Для Вчитель географії: Також, що заважає вам зробити електронну бібліотеку з свого предмету, зараз же важко уявити собі школяра без смартфона чи комп’ютера вдома? Дайте дітям та їх батькам вибір, для того щоб мати загальне уяввлення з предмету географії цього вистачить, а хто хоче знати більше хай купує те що їм потрібно для цього, хоча зараз важко уявити, що чогось не можна знайти в інтернеті.
Андрій
Для Вчитель географії: Чому, наприклад, діти не можуть отримувати домашнє завдання в електронному вигляді і скидати його вам на електронну пошту? Адже згідно заяв МОНу всі вступники мають подавати свої заяви із електронних кабінетів, тобто зараз вони взагалі не розглядають такий варіант, як відсутність ПК вдома. Та й купити ПК для домашки вийде значно дешевше, ніж всі підручники і зошити за 11 років.
Коментувати
Учитель
Звичайно, учитель за свої гроші зробить ремонт у класі, купить для наочності папір і фарбу, роздрукує за власні кошти кожній дитині тестові завдання, які обов’язково передбачені програмою. А комісія у складі працівників відділу освіти перед початком навчального року проїде по школах перевірити, чи якісно зроблено ремонт. А місцева влада завжди кричить, що грошей немає. То, мабуть, МОН повинно зобов’язати відповідні органи забезпечити школу матеріально.
1
"... примушування до придбання робочих зошитів..." Робочих! Не друкованих, а робочих, а значить у лінійку чи клітинку! А писати вони на чому будуть, чи, може, вчителі із своєї зарплати повинні всім учням зошити купити. Адже міністерство сказало, що купляти нічого не треба, бо навчання безкоштовне. "...здобуття дітьми повної загальної середньої освіти не може бути поставлене в залежність від придбання чи непридбання батьками за їх власні кошти додаткових робочих зошитів, хрестоматій, посібників..." - дешева рибка - погана юшка. Мені все одно за яким підручником вчити: є в міністерському підручнику тільки одна вправа - значить тільки її виконаємо. А то привчилося міністерство вчителів змушувати викидати особисті кошти на робочі матеріали та ще й хаяти на кожному кроці. Більше жодного міністерства такого нема, щоб паскудило скрізь працівників своєї галузі. Набридло!
Н(нормальна)УШ
Безоплатна освіта проголошується -ДА, МОН нагадує та попереджає про недопустимість порушення Конституції та Закону! А де всі ті кошти, що забезпечують гарантовану освіту та реалізацію програм? Де матеріально-технічна та методична база за державні кошти!? Є новина ( чергова новація НУШ)- створення міжшкільних ресурсних центрів, нажаль лише для ліцеїв! А основи наук у 5- 9 класах як вивчати без унаочнення та лабораторій? І т.д. А батьки не мають робити проблем, якщо вчитель рекомендує купити зошит для удосконалення та розвитку дитини (більше витрачаються кошти на усілякий непотріб за бажанням дитини)
Андрій
Для Н(нормальна)УШ: Значна частина батьків удавиться за гривню, але регулярно витрачає значні кошти на купівлю наркотичної отрути - цигарок, пива тощо.
одна бабця
Для Андрій: коли доросла людина починає скиглити подібним чином, я роблю висновок, що в цій країні так все й залишиться. Ми будемо зникати із карти світу.(((.
Коментувати
одна бабця
про навчання онуки в крутючому ліцеї Києва:"Варто воно отих грошей? Не варто воно ТАКИХ грошей" . Але - платили, бо... А знання дитина отримає, якщо батьки мотивують, і не отримає, якщо не схоче. Будь-де. Але :"Всі біжить, і я побігла"
Андрій
Для одна бабця: Ви цілком і повністю неправі! Якщо ваша дитина бездарний ледар, то звісно толку з ліцею, а якщо у вас дитина обдарована, то її весь потенціал звичайна школа не відкриє!
одна бабця
Для Андрій: надто сумно читати подібні висловлювання. Як думаєте, чому? Звиняйте, пояснювати не стану. Пояснювати варто лише надто обмеженим людям. Маю надію, що Ви не такий.
Коментувати