5 причин чому вчителі повинні записувати себе на відео

Хороші вчителі, як і хороші спортсмени, повинні постійно доводити що вони найкращі

5 причин чому вчителі повинні записувати себе на відео

Всі люди від дітей до дорослих, коли вони в чомусь не впевнені, просять: «Подивись як я це роблю». І вони мають рацію, адже погляд чи думка з боку завжди може розкрити ті аспекти, які ви особисто не помічали. Але, як бути в ситуації, коли ви авторитет і від вас чекають, що ви маєте все знати, вміти та ще й навчати цьому інших. Прохання про допомогу більшість, на жаль, може сприйняти за слабкість, або не компетентність. То як бути в такій ситуації? Відповідь проста, записувати себе на відео. Сьогодні така можливість доступна кожному, адже цифровий фотоапарат, або смартфон є в більшості сімей. Розглянемо, чим ця процедура може допомогти українському учителю.

Мовні паразити

Більшість людей допускає під час живої мови безліч обмовок, слів-паразитів. Вчителі не виключення: «ану», «якто», «такби», «окей», «отже», «ммм», «еее», «ааа», «тоо», та інші які ставлять на перший погляд під сумнів вашу професійність перед колегами та батьками, а головне, перед дітьми. Адже  давно існує стереотип, що вчитель має бути взірцем у всьому. А колеги помічають ваші недосконалості, і можуть про це мовчати роками, бо гірка правда може зіпсувати з вами стосунки. Записуючи себе на відео під час уроків ви зможете діагностувати всі недоліки і самотужки їх виправити, зберігши усі чесноти у стосунках з оточуючими.

Юрій Коноваленко під час виступу на TEDxNPU. Фото Анни Лещинської.

Зовнішній вигляд

Які тут можуть бути проблеми? Кожен з нас щодня з десяток разів дивиться в дзеркало, і те що там бачимо нам або подобається, або є прийнятним для виходу в світ. Та проблема в тому, що ми бачимо себе в анфас, а головне в статиці. А як ми виглядаємо з боку, в русі, тут і криються усі невидимі деталі. Чи не задирається улюблена спідниця, чи животик не розтягує ґудзики на сорочці, і тому подібне. Переглянувши відео, ви особисто побачите проблемні моменти та зможете їх вирішити.

Професійні огріхи

Здавалось би, ви так чітко і зрозуміло пояснюєте, а діти чомусь не засвоюють, не слухають і не сприймають. А чи все, насправді, так вдало, як ми собі уявляємо. В педагогіці давно існує поняття «прокляття знань», що означає процес, коли вчитель навчає, і вимагає непомірної віддачі, але забуває, як цю ж тему було важко вивчити самому, а головне те, що педагоги роками повторюють ці теми, а учні чують і мають вивчити їх вперше. Самостійне вирішення таких аспектів, — це вже вищий пілотаж, але якщо ви помітите і докладете зусиль на менш глобальні, але від того не менше важливі аспекти, від цього виграють усі.

Голос

Голос це не тільки популярне в десятках країн талант шоу. Це один з головних інструментів будь якого педагога і вчителя, безпосередньо. І проблема лишається в тому, що наше суспільство дуже толерантне, а ми особисто дуже негативно ставимось до критики навіть конструктивної. Отож, записуючи себе, ви чітко зрозумієте, як у вас з цим компонентом. Чи не занадто тихо, або зашвидко ви говорите. А можливо у вас дуже високий голос, коли ви хилюєтесь. Перший крок до вирішення проблеми, це не почати про неї говорити, а дізнатись про її існування.

Імідж

Але давайте про позитив. Якщо ви зробили записи, переглянули і зрозуміли, що ви, як і думали до цього, еталон та взірець, поділіться отриманими записами з громадськістю, розмістивши їх на власних профілях у соціальних мережах та відеохостингах. Або, ще краще, на офіційній сторінці навчального закладу, аби батьки учнів могли зрозуміти, хто і якого рівня працює з їхніми дітьми. А колеги, як з вашого навчального закладу, так і будь-яких інших, могли б використати ваш досвід та покращити свій професійний рівень, відповідно. Це також сприяло б вашому авторитету серед учнів, адже покоління «Z» (також відоме як «MeMeMe» - «ЯЯЯ» якщо українською, тобто ті хто народився з 1993 по 2013) за авторитетів та лідерів думок сприймають тих, хто звертається до них з екранів їхніх гаджетів.

Хороші вчителі, як і хороші спортсмени, повинні постійно доводити що вони найкращі, або просто демонструвати хороші результати. Спортсмени для цього постійно дивляться відеозаписи своїх змагань та тренувань, аби працювати над помилками і вдосконалювати сильні сторони. Вчителі теж можуть отримати значну користь, користуючись цим простим, але дієвим методом. Лише спробуйте. Адже ніхто не знає, що може виявити у вас об’єктив камери.

Юрій Коноваленко, кандидат педагогічних наук для Освіта.ua

Освіта.ua
12.05.2017

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Пес Сірко
Це корисна порада для студентів - записувати свої перші уроки, визначати сильні слабкі сторони, проводити аналіз. Для вчителя з досвідом роботи - ну хіба що аналіз запису репетиції надважливого відкритого уроку. А що стосуються іміджу - зараз звернуся до стиліста, він мені підбере щось з останньої колекції Louis Vuitton. :)
«Стомлений ґудзик»
Звичайно, ґудзик, який тримає з останніх сил сорочку на пупку, має право на увагу, (це елементарні правила охайності), але найголовніше, що повинен робити вчитель, це думати, наскільки ефективно він працює. Професіоналізм – це набагато більше, ніж «не задрана» спідниця.
вчителька
Юрію Коноваленко! Ви, на жаль, немаєте нічого спільного з процесом освіти! Судячи з вашої статті, ви звичайний чиновник, який не надихає на якісь якісні зміни в освіті! Чому я-вчитель, маю комусь щось доказувати (що я краща, чи гірша за інших)? Я, як і кожен з нас, є неповторною особистістю і якщо у мене вистачає якихось знань і вмінь, щоб навчати дітей, то оцінку моїй роботі мають дати САМІ ДІТИ та їх батьки, а не "чинуші", що зараз реформують нашу бідну освіту.
Гость
посмотрела я на свой корешок зарплаты и так захотелось сказать а не пошли бы вы на хуууууутор бабочек гонять. за 80 долларов я еще и видео должна записывать?
Pasha 23
ПОТІХА Не варто переживати пане професоре взуття непотрібне - вмирають босі в пеклі вже не топлять залізо тільки знання саджають на палю сумно і швидко Ян Твардовський (переклад Леся Демська)
Богдан
Якщо раптом кандидат педагогічних наук прочитає коментарі, то найперше хочеться зазначити наступне: перш ніж писати, скажімо, про "мовні паразити" вчителів, самому треба бездоганно володіти культурою мовлення. А по-друге, усі покоління учнів, у тому числі й «Z», чи «MeMeMe», чи «ЯЯЯ», визнають авторитет учителя (і то, повірте, безвідносно до його віку), якщо той має чого навчити і вміє те зробити. Зрештою, учитель має не повинність, а обов’язок (!) навчати, тож слово "повинні" сприймається як недоречне. А щодо спідниці, котра "задирається", та "животика", який "розтягує ґудзики на сорочці", то про них взагалі варто подумати завчасно. І останнє: чи не сумно стає від того, що вчителеві радять позувати перед камерою на уроці?
Vika Arkushenko
А Большой Брат будет наблюдать за нами)) Что за ересь!
а мальчик то не/////
ОЧЕНЬ///////. "Хороші вчителі, як і хороші спортсмени, повинні постійно доводити що вони найкращі, або просто демонструвати хороші результати. " Абсолютное НЕПОНИМАНИЕ сути работы учителя и результативности работы учителя.
Наталья
Хорошие учителя, как и хорошие спортсмены, должны постоянно доказывать что они лучшие))) А можно, чтобы это нам каждый день доказывало МИНИСТЕРСТВО ОБРАЗОВАНИЯ, что они лучшие, и отчитывалось об этом хотя бы раз в неделю. А я бы на их примере училась. Я прилежная ученица)
Наталья
А обеспечьте меня всем необходимым для работы: хочу мультимедийную доску со всеми приложениями, разработками к урокам; весь современный раздаточный материал, мини-лаборатории на парту для каждого ученика, планшеты на каждый рабочий стол (а стол - не просто парту, а специальный -мне для кабинета химии и биологии), отмените ПРОЦЕНТОМАНИЮ, а не так, как иногда бывает (знает на два, хочет восемь, а родители требуют десять), программы не упростите, нет, а приведите их в нормальное состояние, уберите предметы, дублирующие основной (не дробить на ОЗ, медицину, валеологию, экологию, экологию родного края, а лучше добавьте эти часы к биологии, ну и по другим предметам аналогично), покажите, как наши министры - методисты ведут уроки, и я буду вести свои уроки он-лайн.
Наталя
А давайте начнем с администрации, районной,городской. Пусть покажут свой рабочий день,свои выступления,доклады. Будем брать пример с " головы".
Елена
А давайте "усугубим ситуацию"! Будем транслировать свои уроки в онлайн-режиме! Это так будет бодрить учителя, так будет современно и клёво! А как там в Европе, с которой нам надо брать пример?
Роман
Для Елена: Я только "за". Пусть видят родители как дети работают и за что получают оценки.
Коментувати
Anna
А почему в этих ситуациях всегда забывают про детей? Может им тоже неприятно быть под наблюдением камер...
Natalya Bondar
Для наших "продвинутих" батьків відеозйомка уроку та демонстрація в неті запису з їх дітьми може вилізти боком для вчителя. Згодна, що зйомка - це як погляд на себе зі сторони, де недоліки будуть замічені. А виставляти відео - не зовсім згодна!
Галина
Відеозйомки пропоную вести на прийомах в кабінетах лікарів...нехай вони побачать себе і проведуть для себе роботу над помилками...
Накипелов
Вчителі не порноактори. Головне результат - вміння учнями застосовувати отримані компетентності в реальному житті. Звичайно, самоконтроль потрібен. Однак лише самоконтроль, а не публічне порно... Якось так...