Чому підліткам так важко вибрати професію?
PR

Відсутність інтересів чи їх широке коло, нерозуміння себе та сутності професій – ось причини невизначеності

Чому підліткам так важко вибрати професію?

У підлітковому віці, разом з купою інших проблем, виникають труднощі з вибором майбутньої професії. Для 15-річних зробити крок, що впливає на подальше життя, подібно до катастрофи. «Невже так складно зрозуміти, чим ти хочеш займатися?!» – дивуються батьки. Тут, мабуть, необхідно випустити пар і розібратися в реальних причинах невизначеності дитини. Допоможуть це зробити фахівці компанії AnyWay, що спеціалізується на отриманні освіти за кордоном.

1. Відсутність інтересу

Як проводять час тінейджери? У соціальних мережах, за комп'ютерними іграми та на вечірках – стандартний розклад для старшокласника. Час і бажання заглиблюватися у щось інше, звичайно ж, відсутні. Займатися чимось іншим зовсім не хочеться, а будь-які спроби батьків прищепити щось нове сприймаються негативно.

З таким підходом до справи визначитися з тим, що дійсно до вподоби, неможливо. Обернено пропорційно тому, як час для прийняття рішення спливає, зростає опір підлітка. Захисної реакції та небажання брати на себе відповідальність за власний вибір не уникнути.

У цьому випадку не потрібно тиснути на підлітка. Навпаки, варто зрозуміти, що заважає йому розвиватися, – і проблему вибору професії буде легше вирішити.

2. Занадто широке коло інтересів

Перебір не завжди краще, ніж недобір. Якщо дитина займається музикою, ходить на танці, відвідує різноманітні гуртки, а у вільний час захоплюється фотографією – це теж не причина для радості. З одного боку, чудово, що підліток різнобічно розвинений, а з іншого – де гарантія, що зовсім скоро ці інтереси не зміняться.

Перш ніж подавати документи на будь-яку спеціальність, потрібно ретельно вивчити всі пропоновані варіанти. Краще, якщо професія буде поєднувати різні напрями, які входять у коло інтересів. Наприклад, якщо дитині цікаві різні культури та притаманний своєрідний азарт, то кар'єра фахівця з міжкультурних комунікацій пасуватиме ідеально. Багато сучасних професій, які зараз знаходяться на стадії розвитку, зовсім скоро можуть стати досить перспективними та прибутковими. Тому їм потрібно приділити особливу увагу.

3. Незнання своїх сильних сторін і здібностей

Якщо талант проявляється яскраво, за допомогою малюнків, віршів, спортивних успіхів, то це складно не помітити. А що, коли вражаючих результатів не спостерігається? Судити за оцінками в щоденнику – не вихід.

Щоб виявити здібності та розкрити природні задатки дитини, необхідно створювати умови для їхнього розвитку. Наприклад, якщо в домі не було музичних інструментів, ви можете не здогадуватися про те, що дитина наділена тонким слухом і моментально освоює фортепіано.

Знаходити різноманітні схильності та особливості, пізнавати таланти – це прекрасно. Не оцінюйте, а визнайте здібності дітей. Так у них буде стимул розвиватися у правильному напрямку.

4. Нерозуміння суті професій

З висоти власного досвіду дорослій людині складно усвідомити, що її дитина абсолютно не розбирається у професіях. Знання школярів часто не виходять за рамки базових понять, закладених ще в дитячому садку. Якщо ви запитаєте у дитини про суть декількох професій, то вона навряд чи зможе докладно та змістовно відповісти. Більше того, професії власних батьків залишаються для них таємницею.

Черпати інформацію про реальну суть професії, організацію роботи відверто ніде. Допомоги залишається чекати знову від батьків. Розкажіть про вашу роботу, досягнення, обов'язки, можливо, обговоріть професії ваших знайомих. Словом, розширюйте кругозір, тим самим збільшуючи шанси підлітка знайти своє. Не соромтеся вчитися разом з дитиною, розбирайте нові професії. Разом ви точно впораєтесь!

5. Невпевненість і страх перед вибором

Припустимо, спільними зусиллями ви зупинилися на кількох спеціальностях. Попереду – болісний вибір однієї з них. Саме в цей момент зважитися стає найскладніше, у свідомості щоразу виникають десятки «а якщо». Неправильний вибір для дитини дорівнює краху всього життя.

Завдання батьків – пояснити, що варто прислухатися до своїх відчуттів, зупинитися на тій професії, яка приноситиме задоволення і зможе максимально розкрити здібності. Необхідно сказати про те, що не всі можуть досягти успіху, вступаючи на популярні напрями. Долаючи труднощі, ми стаємо сильнішими. Не потрібно боятися приймати рішення, адже за бажанням їх можна змінити. Це дуже важливо донести до дитини.

6. Завищені очікування від професії

Вплив телебачення колосальний, особливо в період формування уявлення про життя. Тому багато хто чекає, що одразу ж зароблять мільйони та житимуть у будинку на узбережжі моря, як герой улюбленого фільму. Так виникає бажання отримувати все, нічого не роблячи, тобто формується суспільство споживання.

Коли пріоритети зміщені, будь-яке рішення буде здаватися невдалим. Завдання батьків у такому разі – знову-таки дати дитині зрозуміти, що необхідно прагнути до кращого. При цьому потрібно докладати купу зусиль, часу, сил, енергії. Нічого не дається за помахом чарівної палички, і чим раніше дитина це усвідомить, тим краще.

Підліток перед важливим кроком у своєму житті як ніколи потребує вашої підтримки та уваги. Натомість він буде вам безмежно вдячний та успішний у кар'єрі. За необхідності звертайтеся до фахівців, які допоможуть розкрити здібності дитини.

Подолати труднощі вибору допоможе й тест на профорієнтацію, в результаті якого психолог дасть старшокласникам цінні рекомендації. А для всіх, хто оформиться на освіту або курси за кордоном, компанія AnyWay надає консультацію з профорієнтації безкоштовно.

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ

Освіта.ua
21.04.2017

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Tet-a- tet
Відсутність інтересу - на совісті батьків і школи, які не підготовляють дитину до дорослого життя працюючої людини. Подивіться"Україна має таланти" і переконаєтеся, якими можуть бути діти коли ними займаються дорослі. Краще ширше коло інтересів, ніж сидіння у смартфоні. Нерозуміння суті професій формується відсталими шкільними програмами та байдужістю батьків. Звідси невпевненість та страх перед вибором професії. Завищені очікування від професії - це наслідок від усього негативного, що я виклав вище.
А істина причина?
А відсутність у батьків фінансових можливостей? Чи про такі речі прийнято мовчати?