Osvita.ua Середня освіта Як влаштована сімейна освіта в Україні
Як влаштована сімейна освіта в Україні

На екстернатній, заочній, індивідуальній формах навчання знаходяться приблизно 6500 дітей

Як влаштована сімейна освіта в Україні

Домашнє навчання – homeschooling – бере початок у США 80-х років, на початку нового тисячоліття почало набувати популярності на пострадянському просторі, і стрімко поширюється в Україні сьогодні.

Ідея домашньої освіти в тому, щоб вчитися поза школою, у власному темпі, в дружньому оточенні – але при цьому отримати атестат державного зразка.

Для довідки, у 2010 році в Америці було зареєстровано 2,35 мільйонів хоумскулерів, у Росії на сімейній формі навчання – понад 100 тисяч школярів.

В Україні сімейна (домашня) освіта наразі не легалізована. Але на екстернатній, заочній, індивідуальній та дистанційній формах навчання знаходяться приблизно 6500 дітей, і ця цифра постійно збільшується.

Фактично ці чотири форми означають самоосвіту в домашніх умовах із подальшим оцінюванням знань в державних і приватних закладах – отже, той-таки хоумскулінг.

1990-ті

Ще 10-20 років тому дитина, яка не ходить до школи і вчиться вдома, була винятком: нездорова, нерозвинена або навпаки – геніальна, обдарована. Таких дітей оформлювали на екстернат чи на індивідуальний графік у звичайну школу.

В 1997 році у Києві відкрилась "Школа екстернів" – перший заклад для тих, хто хотів вчитись самостійно. Раз на півроку дитина пише контрольну з кожного предмету, отримує оцінки, а згодом і заповітний атестат.

Прихильники екстернату впевнені, що така форма навчання дозволяє приділяти більшість часу здоров'ю, спорту, мистецтву, профільному навчанню – за умови, що обов'язковий державний стандарт діти опанують самостійно.

Директор "Школи екстернів" Едуард Войтович відмічає, що раніше до школи в основному переводили старшокласників, які вже обрали майбутнє заняття. Однак протягом останніх п'яти років екстерни значно помолодшали: черга у 1-4 клас.

2008

Того року подарунком для українських хоумскулерів став державний експеримент з дистанційної освіти на базі Сімферопольської школи №31.

За задумом, дистанційна школа мала не тільки атестувати, а й забезпечити учня навчальними матеріалами та консультаціями. При цьому дитина залишалася у комфортних домашніх умовах, родина могла обрати зручний час занять і оптимальне навантаження.

За шість років, після анексії Криму у 2014-му, учнів із Сімферополя на пільгових умовах прийняла до себе приватна гімназія "Очаг" у Харкові, яка навчає, в тому числі, дистанційно.

А на материковій Україні, на жаль, державних шкіл з дистанційною формою навчання не залишилось.

2013

Державний експеримент по сімейній освіті на базі Переяслав-Хмельницької школи-інтернату дав батькам можливість офіційно вчити дітей вдома.

Згідно з договором між школою і родиною, батьки "самостійно організовують та здійснюють навчальний процес з учнем відповідно до державних навчальних програм та забезпечують дотримання вимог Державного стандарту початкової, базової і повної середньої освіти". Школа супроводжує учня, оцінює його знання і видає табель чи атестат.

На відміну від семестрових контрольних "Школи екстернів", для атестації в Переяслав-Хмельницькому необхідно надіслати поштою цілу бандероль: стоси самостійних робіт з кожного предмету, описи лабораторних, малюнки. Англійські теми та українські віршики записують на відео, проекти з інформатики пересилають електронною поштою. Роботи багато.

До 2016

Зручною для домашніх учнів залишається дистанційна школа. У відповідь на запит суспільства за три роки відкрилися приватні заклади з дистанційною формою навчання: НВК "Всезнайко", "Оптіма", "Мир" та "Ангстрем". У школі "Афіни" кількість дистанційників протягом року зросла з 50 до 140.

Очевидно, що екстернат, дистанційна, сімейна форма вимагають значних вкладень часу, грошей, зусиль задля навчання дитини.

Так чому ж батьки все частіше відмовляються від безкоштовної державної школи?

Хоумскулер: теорія

Історій переходу на домашнє навчання багато, але причина здебільшого одна: незадоволення державною школою.

Перевантажені підручники, великі класи, суто академічна, відірвана від життя програма, причому одна на всіх, незалежно від здібностей і талантів – усі ці фактори перетворюють науку на муку для всієї родини.

Батьки помічають, що вже у п'ятому класі діти втрачають бажання вчитися, псують зір і поставу. У середній школі доводиться звертатись до психолога через депресію або агресію. У старшій школі виявляється, що після 10 років за партою треба наймати репетиторів, щоб підготуватись до ЗНО.

Тож про альтернативну освіту замислюється дедалі більше батьків.

"Моїй дитині чотири, але я знаю, що не віддам її до школи", "після першого класу нема бажання вчитися, тому у другий не підемо", "у школі діти не вчаться, а проводять час", – говорять мами і розпитують про домашнє навчання.

Перше традиційне запитання "новобранців" домашнього навчання: як законно не ходити в школу, але отримати атестат?

Закон "Про освіту" передбачає три форми, які дозволяють вчитися самостійно і отримати атестат державного зразка – екстернат, заочна та дистанційна форми навчання.

Екстернат означає повністю самостійне навчання з атестацією у будь-якій школі. Ця форма ніколи не вважалась повноцінною. Тому для переведення на екстернат потрібні вагомі підстави: довідка від медико-педагогічної комісії, довідка з музичної чи спортивної школи, випередження чи відставання по програмі на рік, часті переїзди родини.

Заочна форма також передбачає самостійне опрацювання програмного матеріалу і так само розглядається як виключення. Донедавна заочниками легко було уявити старшокласників чи студентів. Сьогодні ж на заочну форму в 5-11 класи київської школи №328 стоїть черга.

Дистанційна форма була введена окремим положенням у 2013 році. Для батьків вона зручна тим, що не потребує обґрунтувань. Необхідно лише знайти заклад, який має відповідну акредитацію, написати заяву і оплатити навчання. Нагадаємо, дистанційні школи України – заклади виключно приватні.

Вартість навчання на дистанційній формі становить в середньому 4000 гривень на рік. При цьому варто добре усвідомлювати, які саме послуги надають дистанційні школи.

Більшість з них пропонує перевірку знань без особистої присутності – назвемо це "дистанційною атестацією". Школа забезпечує учня деякими навчальними матеріалами, пропонує консультації з викладачами через Skype, перевірку робіт, онлайн-тестування та інші форми контролю, видає документ про освіту.

Але власне організація навчання лягає на родину і дитину. Це означає, що батьки не тільки платять гроші за свободу від всюдисущої парти, а й знаходять час для допомоги своїм дистанційникам.

Проте повноцінне "дистанційне навчання" на кшталт масових відкритих онлайн курсів Coursera чи Prometheus потребує набагато серйознішої технічної бази та наявності всіх навчальних матеріалів у електронному вигляді. Поки що подібну платформу має лиш "Оптіма". Деякі альтернативні школи ("Древо пізнань", Freeschool) також розпочнуть розвиток цього напрямку з поточного року.

Нарешті, в проекті нового закону "Про освіту" від 30 березня 2016 року з'явилась сімейна (домашня) форма здобуття освіти: "Спосіб організації освітнього процесу дітей самостійно їх батьками або законними представниками для здобуття формальної та/або неформальної освіти.

Відповідальність за здобуття освіти дітьми на рівні не нижче стандартів освіти несуть батьки або законні представники.

Щорічне оцінювання результатів навчання, а також присвоєння освітньої кваліфікації здійснюється у відповідному закладі освіти за визначеними процедурами або в інший спосіб, визначений законодавством".

Однак, щоб батьки могли прийти в найближчу або обрану школу і записати дитину на сімейну форму навчання, – потрібне окреме положення про те, хто і як атестуватиме "сімейників". Сімейна форма запрацює на практиці, лише якщо буде визначено процедури оцінювання і відповідні заклади, які його проводитимуть.

Отже, наразі актуальними для хоумскулерів залишаються лиш екстернат, заочна та дистанційна форми освіти.

При переході на домашнє навчання можливі два підходи:

  1. Шлях найменшого супротиву: дистанційна форма, довідка для екстернату, заочна школа №328 у Києві.
  2. Бійка за екстернат в будь-якій державній школі. Батьки можуть довести своє право навчати дитину, спираючись на 59-му статтю закону "Про освіту", першу частину 3-го пункту положення "Про екстернат", Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод. Прецеденти були.

Часто сільські школи охоче беруть дітей на екстернат, оскільки це дозволяє їм доукомплектувати заклад.

Хоумскулінг: практика

Отже, коли батьки з більшими чи меншими зусиллями оформлюють домашнє навчання, постає друге традиційне запитання: а як саме вчитися вдома?

Хоумскулінг дозволяє суттєво зменшити тиск шкільної системи на дитину. Можна обрати зручний темп і навантаження, прийнятний ступінь свободи, побудувати навчання на довіри і доброзичливості...

Проте так чи інакше, батьки і вчителі хоумскулерів прив'язані до програм. Раз на місяць, семестр, рік дитина має пройти оцінювання, щоб перейти до наступного класу або отримати атестат.

Тому доводиться балансувати між перевантаженим сухим підручником і актуальними для дітей і дорослих знаннями. Щоб реанімувати програму, часто необхідно розробляти власний курс з дисциплін, підбирати матеріали, писати опорний конспект.

Затрати батьківського часу на навчання вдома – приблизно три години в день на одну дитину. Мами хоумскулерів часто працюють дистанційно або у фрілансі.

З власного досвіду знаю, що до шостого-сьомого класу включно можна обійтись без репетиторів. Можна вчитися своїми силами і до 11го класу. В "Школі екстернів" зустрічала 10-класницю, яка справляється з державним стандартом самотужки.

Отже, домашнє навчання потребує часу, самоорганізації і бажання ділити своє життя з дітьми. Це можливо, але важко для родини.

Тому не дивно, що батьки об'єднуються у сімейні школи.

Про це – наступна стаття.

Аліна Туз, засновник КІТЕРРА, Євген Матвєєв, староста школи "Соняшник", для УП.Життя

Текст написаний у рамках освітнього вікенду "Діти. Освітній експеримент"

Освіта.ua
18.08.2016

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Євген
"Отже, домашнє навчання потребує часу, самоорганізації і бажання ділити своє життя з дітьми. Це можливо, але важко для родини." Напрашивается вопрос, а рожали вы зачем?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!