Про надання інформації

Лист ДСЯО № 01/01-22/419 від 18.03.22 року

ДЕРЖАВНА СЛУЖБА ЯКОСТІ ОСВІТИ УКРАЇНИ

№ 01/01-22/419 від 18 березня 2022 року

Керівникам закладів освіти

Про надання інформації

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, вторгненням її збройних сил, а також окупацією частини території України виникла ситуація, за якої частина населення нашої держави з метою збереження власного життя та життя членів своїх родин тимчасово покинула місця свого проживання та виїхала за кордон.

З огляду на відносно стабільну безпекову ситуацію починаючи з 14 березня 2022 року в окремих областях після вимушених канікул відновлено освітній процес.

Враховуючи вищезазначене, Державна служба якості освіти України звертає увагу засновників, а також керівників закладів освіти на необхідності залучення до освітнього процесу педагогічних, науково-педагогічних, наукових та інших працівників, які тимчасово виїхали за межі України, але мають бажання і можливість працювати за дистанційною формою.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про освіту», особа має право здобувати освіту в різних формах або поєднуючи їх. Відповідно до Положення про дистанційне навчання, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України 25.04.2013 № 466, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 квітня 2013 р. за № 703/23235, та Положення про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України 08.09.2020 № 1115, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 вересня 2020 р. за № 941/35224, заклади освіти уповноважені:

  • навчати учасників освітнього процесу за дистанційною формою (як окремою формою здобуття освіти);
  • використовувати технології дистанційного навчання під час навчання за різними формами (очною (денною, вечірньою), заочною, мережевою, екстернатною, сімейною (домашньою), педагогічним патронажем), у тому числі на період введення Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 воєнного стану та виконання заходів із забезпечення національної безпеки і оборони України необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки.

Враховуючи специфіку виконання педагогічними, науково-педагогічними, науковими та іншими працівниками, які тимчасово виїхали за межі України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, роботи та наявної можливості здійснення її віддалено, за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій, а також з метою забезпечення здійснення освітнього процесу за дистанційною формою або з використанням технології дистанційного навчання Державна служба якості освіти України звертає увагу засновників, а також керівників закладів освіти на необхідності переведення таких працівника на дистанційну форму роботи.

Так, відповідно до статті 602 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП), дистанційна робота – це форма організації праці, за якої робота виконується працівником поза робочими приміщеннями чи територією закладу освіти, у будь-якому місці за вибором працівника та з використанням інформаційно-комунікаційних технологій. У разі запровадження дистанційної роботи працівник самостійно визначає робоче місце та несе відповідальність за забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці на ньому.

Внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України дистанційна робота може бути запроваджена наказом засновника та/або керівника закладу освіти без обов'язкового укладення трудового договору про дистанційну роботу в письмовій формі.

У статті 602 КЗпП зазначено, що з таким наказом працівника мають ознайомити протягом 2 днів із дня його прийняття, але до запровадження дистанційної роботи.

Водночас, працівник який перебуває за межами країни та не може бути ознайомлений із наказом під підпис, може зробити це в електронному форматі.

З цією метою Державна служба якості освіти України рекомендує засновникам та/або керівникам закладів освіти заздалегідь домовитися з педагогічними, науково-педагогічними, науковими та іншими працівниками про умови комунікації та взаємодії між сторонами під час виконання дистанційної роботи:

  • визначити засоби електронного зв'язку, наприклад електронну пошту, номер телефону, мобільний додаток тощо;
  • умови звітності працівника про виконану роботу (якщо це необхідно);
  • умови повідомлення працівником про виникнення ситуацій, що унеможливлюють належне виконання дистанційної роботи;
  • інші умови щодо комунікації та взаємодії сторін.

Далі працівникам, які бажають змінити умови праці, необхідно за допомогою узгоджених засобів електронного зв'язку направити засновнику або керівнику закладу освіти заяву з проханням перевести їх на дистанційну форму роботи на період введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 воєнного стану та виконання заходів із забезпечення національної безпеки і оборони України необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки.

Заява про переведення на дистанційну форму роботи складається в довільній формі та може містити наступну інформацію:

«Прошу змінити мені умови праці, а саме дозволити тимчасово на період введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 воєнного стану та виконання заходів із забезпечення національної безпеки і оборони України, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, працювати дистанційно з можливістю віддаленого доступу до робочого комп’ютера, починаючи з __.__.2022 року із дотриманням встановленого у закладі освіти режиму праці без зміни інших умов праці та визначити робоче місце за моїм місцем знаходження: (вказати місце знаходження та країну перебування)».

На підставі отриманих заяв засновник або керівник закладу освіти вправі одразу видати наказ на переведення таких працівників на дистанційну роботу:

«Відповідно до статті 602 КЗпП та на підставі заяви (вказати ПІБ працівника) від __.__.2022 року про переведення на дистанційну форму роботи

НАКАЗУЮ

1. Змінити умови праці, а саме перевести тимчасово на період введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 воєнного стану та виконання заходів із забезпечення національної безпеки і оборони України, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки на (вказати ПІБ працівника) на дистанційну форму роботи починаючи з __.__.2022 року із дотриманням встановленого у закладі освіти режиму праці.

2. Визначити робоче місце (вказати ПІБ працівника) за місцем його знаходження: (вказати місце знаходження та країну перебування).»

Примірник наказу за 2 дні до дня запровадження дистанційної роботи за допомогою електронного поштового зв’язку (у незмінному вигляді, з підтвердженням отримання) повинен бути направлений працівнику.

На роздрукованій копії наказу працівник робить напис «із наказом ознайомлений /дата/ підпис/ прізвище» і надсилає у вищезгаданий спосіб керівнику закладу освіти.

Державна служба якості освіти України додатково звертає увагу засновників, а також керівників закладів освіти на можливості надання працівникам, що тимчасово виїхали за межі України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та не мають можливості виконувати свої трудові обов’язки за дистанційною формою роботи, оплачуваних відпусток (щорічних, соціальних), а також відпусток без збереження заробітної плати, що надаються в обов'язковому порядку та відпусток без збереження заробітної плати, що надаються за угодою сторін у порядку, визначеному законодавством (ст. ст. 25, 26 Закону України «Про відпустки»).

При цьому необхідно пам’ятати, що надання відпусток без збереження заробітної плати з ініціативи роботодавця законодавством про працю не передбачено.

Принагідно повідомляємо, що листи Державної служби якості освіти України не є нормативно-правовими актами, мають лише роз’яснювальний, інформаційний характер і не встановлюють правових норм.

Заступник Голови
з питань цифрового розвитку,
цифрових трансформацій і цифровізації                            Іван Юрійчук

Освіта.ua
18.03.2022

Популярні новини
Випускників шкіл звільнять від ДПА Випускників, які завершують здобуття повної середньої освіти, звільнять від ДПА
У Києві діти навчатимуться у світловий проміжок дня Такий режим навчання вводиться, щоб максимально зменшити залежність шкіл від відключень електроенергії
У київських школах перенесено час початку уроків Навчальні заняття у столичних школах відтепер розпочинатимуться о 9.00
В Україні розробляють Концепцію безпечної школи Метою концепції є створення безпечних умов для ефективного очного навчання
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів