Щодо роз’яснення порядку приймання дітей до першого класу

Лист МОН № 1/9-71 від 14.02.15 року

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

№ 1/9-71 від 14 лютого 2015 року

Департаментам (управлінням) освіти і науки
обласних, Київської міської державних адміністрацій,
керівникам загальноосвітніх навчальних закладів

Щодо роз’яснення порядку
приймання дітей до першого класу

Міністерство освіти і науки надсилає інструктивно-методичний лист щодо роз’яснення порядку приймання дітей до першого класу загальноосвітніх навчальних закладів.

Доручаємо довести до відома керівників загальноосвітніх навчальних.

Додаток: на 2 арк.

Заступник Міністра       Павло Полянський

Додаток до листа
від 14.02.2015 № 1/9-71

Інструктивно-методичний лист
щодо роз’яснення порядку приймання дітей до першого класу загальноосвітніх навчальних закладів

Відповідно до статті 18 Закону України "Про загальну середню освіту" зарахування дітей до першого класу початкової школи загальноосвітніх навчальних закладів державної та комунальної форми власності (у тому числі ліцеїв, гімназій, колегіумів, коледжів, що містять у своїй структурі школу І ступеня) здійснюється на безконкурсній основі. Відтак, проведення тестувань, вступних випробувань, співбесід, інших заходів, що мають на меті встановлення відповідності рівня підготовки дитини до школи, не допускається.

Відповідно до Інструкції про порядок конкурсного приймання дітей (учнів, вихованців) до гімназій, ліцеїв, колегіумів, спеціалізованих шкіл (шкіл-інтернатів), затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 19.06.2003 № 389 та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України від 4 липня 2003 р. за № 547/7868, на конкурсній основі (співбесіда) організовується прийом до першого класу виключно у спеціалізованих школах (школах-інтернатах).

Під час проведення співбесіди у спеціалізованих школах (школах – інтернатах) забороняється перевірка знань з математики, вмінь з читання і письма та іноземної мови. Співбесіда може мати на меті винятково пересвідчення достатності рівня загального розвитку дитини, її функціональної готовності до систематичного навчання та здатності до вивчення дисциплін відповідно до спеціалізації закладу, наприклад, фонематичний слух.

Результати співбесіди оголошуються не пізніше 5 днів після її проведення. Діти зараховуються до навчального закладу за наказом директора до початку навчального року.

Прийом дітей до першого класу загальноосвітніх навчальних закладів (у тому числі ліцею, гімназії, колегіуму, колежу, що містить у своїй структурі школу І ступеня), які працюють, (планується організація навчання) за науково-педагогічними проектами, також відбувається на безконкурсній основі. Можливість успішно навчатись за обраною програмою має забезпечуватись не селекцією  дітей, а створенням відповідних навчально-виховних умов для всіх дітей, які є учнями даного навчального закладу.

Дітям, які вступають до першого класу школи І-ІІІ ступеня, що обслуговує мікрорайон, де мешкає дитина, не може бути відмовлено у зарахуванні.

У випадках, коли кількість заяв щодо вступу дитини до першого класу загальноосвітнього навчального закладу не за місцем проживання перевищує кількість вільних місць, перевага надається тим, чия заява була зареєстрована раніше.

Інформація про закріплення (чи відсутність закріплення) за певним загальноосвітнім навчальним закладом мікрорайону (певної території обслуговування) обов’язково має розміщуватись на сайтах школи та інформаційному стенді для батьків майбутніх першокласників.

Для прийому до першого класу батьки або особи, які їх замінюють, надають такі документи:

  • заява на ім’я директора школи;
  • копія свідоцтва про народження дитини;
  • медична картка встановленого зразка.

Інших документів для зарахування дитини до 1 класу не передбачено. Також не можуть вимагатися відомості про місце роботи, посади батьків або осіб, що їх замінюють та інша інформація, не передбачена чинним законодавством.

Згідно зі статтею 12 Закону України "Про охорону дитинства" батьки несуть відповідальність за стан здоров'я дитини, її фізичний розвиток.

Відповідно до статтей 12, 15 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" медичні працівники, які проводять профілактичні щеплення, зобов'язані надавати об'єктивну інформацію особам, яким проводять щеплення, або їх законним представникам про ефективність профілактичних щеплень і можливі післявакцинальні ускладнення. Особам, що не досягли п'ятнадцятирічного віку, профілактичні щеплення проводяться за згодою їх об'єктивно інформованих батьків або інших законних представників, які мають право відмовитися від щеплень за відсутності повної об'єктивної інформації про вплив щеплень на стан здоров'я і подальші наслідки. Якщо особа та (або) її законні  представники відмовляються від обов'язкових профілактичних щеплень, лікар має право взяти у них відповідне письмове підтвердження, а в разі відмови дати таке підтвердження - засвідчити це актом у присутності свідків.

Питання про відвідування навчального закладу дітьми, батьки яких відмовляються від щеплень, вирішується лікарсько-консультативною комісією (наказ Міністерства охорони здоров'я України від  29.11.2002 № 434 та затвердженого цим наказом примірного "Положення про підготовку дітей на педіатричній дільниці до відвідування дошкільного та шкільного загальноосвітнього навчального закладу").

Директор департаменту       Ю. Г. Кононенко

Освіта.ua
14.02.2015

Популярні новини
Суспільний діалог щодо моделі НМТ завершений, – міністр Парламент найближчим часом має затвердити презентовану МОН модель вступу до вишів
Школярі мають дуже серйозні освітні втрати, – омбудсмен Наразі в Україні відсутні процедури дослідження рівня освітніх втрат та їх компенсації
Діти, перебуваючи за кордоном, не мають навчатися паралельно МОН не встановлено вимог щодо паралельного навчання в Україні та за кордоном
При вступі не будуть використовувати середній бал атестата Під час вступу використовувати середні бали документів про освіту не планується
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Таня
Доброго дня чи можуть відмовити взяти дитину на підготовку в селі в початкову школу якщо є 2дітей?
Марія
Доброго дня.Чи можуть законно відмовити приймати дитину до 1 класу якщо станом на 1 вересня її виповниться тільки 5років 7 місяців.Томущо законо незазначенно що забороняється .
Ольга
Доброго дня, мене цікавить питання прийняття дитини до 1го класу. Ми живемо біля школи, що відноситься до нашої адреси, але директор школи відмовляється зараховувати дитину до школи, аргументують тим, що моя дитина прописана в іншому мікроройоні. Чи є місце прописки підставою для відмови? Квартиру в якій зараз мешкає наша сім’я не є тимчасовим житлом, це постійне місце проживання дитини і власність батьків.
Ирина
Интересует вопрос об инклюзивном образовании. Ребёнок с физическими вадами, умственно развит, психологических отклонений нет, адаптирован социуму, чечь чёрная и ясная.
Ольга
Підскажіть , будь ласка, ми живемо в селі наш садочок має дві випускні групи , які йдуть в перший клас.Чи можливо написати колективну заяву щоб наші діти так і пішли в перший клас цією групою і до певної вчительки?
Наталія
Шановні батьки, діткам бажано йти до школи в сім рокім, якразь близько цього віку у них формуються механізми психологічних захистів, які допомагають адаптуватись до нових форм діяльності. В шість років більшість дітей ще орієнтованя на гру. Звичайно треба дивитись на дитину, але на жаль батьки які дуже рано віддають дітей до школи, керуються своїми власними потребами, дехто з дітей звикає, але знаю багато випадків коли батькі жалкуюють і кажуть, що краще б віддали дитину до школи на рік пізніше
Мама
Для Наталія: Шестирічки часто вже рік або два ходять в якість інші навчальні заклади (спортивні школи, танцювальні колективи, різні гуртки), тому вже розуміють що таке навчання і як слід вести себе на заняттях. В нормальних сім’ях діти до цього часу вже вміють читати і рахувати. Тому відкладати вступ до 7-ми років не слід, бо дитина за цей рік може втрати інтерес до вивчення чогось нового. Донька мого кума взагалі пішла в школу в 5 років (6 виповнилось в листопаді), закінчила в 16 з золотою медаллю та з перемогою в обласному конкурсі проектів МАН.
Коментувати
надя Іванюк
Скажіть якщо дитині 6 років в жовтні чи візьмуть до школи
Мирослава
Для надя Іванюк: Якщо Ви забажаєте дуже то ВІЗЬМУТЬ!!!! НЕ мають права не взять,АЛЕ чи це в інтересах дитини??? У Ваших інтересах??? НЕ СПІШІТЬ !!!!
вчитель  початкових класів
Чому це "не мають права не взяти"? Навпаки, мають. 6 років дитині має бути станом на 1 вересня.
Коментувати
Анна
Доброго дня, скажіть, будь-ласка, якщо у мене старша дитина навчається у школі, чи можуть мені відмовити у прийомі меншоі дитини у перший клас, якщо ми не відносимся до мікрорайону цієі школи?
Наталія
Доброго дня, отіла б дізнатися чи мав директор школи право відмовити мені у виборі вчителя, хоча клас в який я хочу відправити дитину на навчання непереповнений.
Валентина
Я маю дитину 6 ти років чи обовязковим є проходження співбесіди з психологом школи загально освітньої 1-3 ст при вступі до першого класу , чи можу я відмовитись
Анна
Якщо дитина не пройшла по конкурсу до колегіуму,але за місцем проживання цей заклад обслуговує мікрорайон.Чи зобов’язаний заклад,в такому випадку,прийняти мою дитину до першого класу?
Коментувати
Ольга
Доброго дня. Скажіть якщо моїй дитині повних 6 років буде у листопаді, чи маєм ми право цього року піти до школи....
ирина
Доброго дня, скажіть будь-ласка чи заборонено писати в школі ручками-стирачками. Якось я поїхала у відрядження на цілий тиждень. Після повернення вчителька і я сама звернули увагу на поганий почерк моєї дитини, хоча у першому класі ми отримала грамоту за письмо. Тоді я купила цю ручку і моя дитина виправила каліграфію, ручка гарно пише, тоненький стержень, один недоліки що коштує 70 грн. І ось одного разу дзвонить моя дитина зі школи в сльозах, вчителька забрала ручку і сказала що ніколи не поверне її. Що поганого в тому, що дитина почала із задоволенням писати каліграфічно і з бажанням. Навіщо травмувати дитину, і чи захоче дитина потім гарно писати після таких стресів. Якщо ручки продають в магазинах-кантоварів, то напевно для того щоб ними користувались і діти також. Дайте відповідь чи є це порушення з мого боку, як мами.
Спогади учительки
Для ирина: Пригадую, що десь так років 12-14 тому такі ручки були дуже популярні. Деякі мої учні писали такими ручками. І тут ми почали помічати, що написне зникає під дією сонячних променів і часу, тому відмовилися від таких ручок. Адже контрольні роботи повинні зберігатися протягом усього навчального року, а якщо написане стане малопомітним раніше, то що тоді? Щодо стійкості написаного сучасними ручками нічого сказти не можу, але з допомогою таких ручок діти легко можуть робити "капості" один одному. От посварився з однокласником, тихенько підтер правильну відповідь у його зошиті і "радієш"... Тай, на жаль, інколи учні намагатимуться хитрувати на самостійних чи контрольних роботах. От учитель виправить неправильну відповідь, оцінить роботу, а тоді дитинка тихенько витре свою помилку, напише вірну відповідь у буде переконувати, що то учитель помилився (такі випадки траплялися навіть під час письма звичайними ручками).
Спогади учительки
Для ирина: Звичайно, Ірино, я не мала на увазі Вашу дитину. Але щоб уникати таких ситуацій, учителька,напевно, забороняє писати ручками-стирачками.
Коментувати
Ілона
Добрий вечір, чи правомірно мені відмовляти у зарахуванні дитини до першого класу спеціалізованної школи якщо я не з іхнього ройону але набрала більше балів чим дитина з іхнього району
шевченко н.і.
чи мають право примушувати батьків здавати дітей шестирічок до першого класу?
Уляна
Добрий день. Дайте, будь-ласка, пояснення: маємо цього року іти в 1й клас. Коли подавали заяву, мені в усній формі сказали, що місце проживання не пілягає до цієї школи (дослівно слова не повторю). І ми вступимо якщо будуть вільні місця (я це розумію). Але такий нюанс - це школа-садок. І двоє моїх дітей ходить сюди в садок. Один з яких має іти в1й клас. Дякую.
Петро Мороз
У листі неправильне цитування ст. 18 Закону України «Про загальну середню освіту». В оригіналі листа треба виправити: «колежей» на «коледжів»; «статтей» на «статей»; «затвердженого» на «затверджене»; «примірного» на «примірне»; «які працюють,» на «які працюють»; «примірне «Положення про підготовку дітей на педіатричній дільниці до відвідування дошкільного та шкільного загальноосвітнього навчального закладу» на «Примірне положення про підготовку дітей на педіатричній дільниці до відвідування дошкільного та шкільного загальноосвітнього навчального закладу»; «Доручаємо довести до відома керівників загальноосвітніх навчальних.» на «Доручаємо довести до відома керівників загальноосвітніх навчальних закладів.». Термін «колéж» (середня школа у Франції, Бельгії та деяких інших країнах) не передбачений чинним законодавством України. Термін «колéдж» (вищий або середній навчальний заклад в Англії, США та інших країнах) передбачений у ст. 43 Закону України «Про освіту». Грамотність жахлива!