Г. Сищук: починати реформи варто не з підручників

Починати слід з перегляду самої суті: функції учителя, аспектів, які погіршують ефективність його роботи

Г. Сищук: починати реформи варто не з підручників

Автор: Галина Сищук, учитель, м. Харків.

В освіті зміни керівництва. І це не може не радувати. Бо зміни – то завжди рух. Та от у якому він буде напрямку? Мені хочеться, щоб до Перемоги (як і всім, до речі).

Призначення пана Лісового не обговорює тільки лінивий. І усі висловлюють мрії і побажання щодо змін.

І я свої сформую. Щоб ця інформація почала свій рух у Всесвіті. Може, таки дістанеться правильного місця призначення...

Читаю коментарі про платформи, підручники, контент і т. ін.

Не кажу, що це не важливе, просто, на мою думку, необхідно починати не з цього.

1. Необхідно переглянути принцип оплати праці вчителю (погодинна оплата).

Така система не ефективна, адже, щоб мати гідну заробітну платню, необхідно набирати велику кількість годин, і це сильно погіршує якість. Забембаний учитель – поганий учитель, як не крути.

Також така форма нарахування платні не дозволяє регулювати навантаження у випадках форсмажорів. У нас війна, навчання у таких умовах має бути полегшеним, а школи зав'язані на погодинне відпрацювання програми, бо заробітна платня вчителів від ного залежить.

Та і класний журнал не має бути документом, підтверджуючим факт роботи учителя.

Ну і останній аргумент цього пункту: якість породжується конкуренцією.

2. Принципи планування.

Планувати на пів року поурочно – то абсурд з абсурдів.

Так, я маю резервні години. Так, я їх можу використовувати на ті теми, які мені потрібні. Але! Я маю це або спланувати на пів року (що в принципі неможливо, бо залежить від дітей і класів), або кожного разу переробляти календарне... Ну камон!

3. Ввести посаду «учитель на заміну».

Щоб учитель, як нормальна людина, міг хворіти, вирішувати особисті справи і не мучитись від «проблем із замінами», а керівник закладу не ламав мізки, як забезпечити освітній процес, коли пів колективу звалив ковід.

4. Узгодити питання відповідальності за дітей на перервах.

Цей аспект у всіх документах різний:

  • мій робочий день не має перерви на обід, бо після кожного уроку є перерва, яка дозволяє задовільнити фізичні потреби.

Але!

  • перерва мені для того, щоб підготувати кабінет до наступного уроку, викласти посібники, забрати / роздати зошити…
  • і я маю слідкувати за порядком у кабінеті / коридорі, адже відповідаю за життя і здоров'я учнів...

Тільки у мене це не сходиться?

5. Зняти відповідальність з учителя за дотримання дітьми правил збереження життя і здоров'я.

Єдині, хто відповідають за дітей, – це батьки. А в нас мільйон інструкцій, журналів і перевірок... Так, доносити цю інформацію на уроках, так, обговорювати правила, прийняті у суспільстві, але не відповідати за те, що хтось не приділяє вихованню своїх дітей належної уваги.

Загалом мій меседж про те, що починати варто не з підручників і платформ, а з перегляду самої суті: функції учителя, аспектів, які погіршують ефективність його роботи, створення можливостей для розвитку і відчуття, що ти не цап-відбувайло, а людина, яка піклується про майбутнє країни...

Панові Оксену бажаю сил і мудрості. А нам усім – Перемоги!

Оригінал

Освіта.ua
23.03.2023

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Olena
Пані Сищук, Ви ж харків’янка? Мабуть, працювали онлайн? А намріяли тут такого... Для початку дітей до шкіл треба повернути на очне навчання. Які там бажання і мріїї... Я більше 10 міністрів застала. Обіцяли - гарбою не вивезти... А що маємо? Вчителі звільняються. Учні вже не сприймають онлайн. Я зіпсувала зір і гаджет.
Мама учнів
Шось реформуєте в освіті, а толку... Моя старша дитина у 5 класі рік вчиться онлайн. Не буду засуджувати вчителів, переважна більшість старається з усіх сил. Але онлайн - то не навчання. Меншому йти до 1 класу, і мені доведеться їхати на інше місце проживання, де хоча б змішане навчання. Що мені ваші реформи? Діти мають ходити до школи.
Вася
Дякую за допис, викладено проблеми з якими ми стикаємося щодня, і тому моє побажання новому міністру було б таким: уважно перечитати дописи даного видання, особливо ті, які написані УЧИТЕЛЯМИ, і коментарі до них. Це за умови, що він дійсно хоче стати справжнім міністром (тільки надії мало...)
Раиса
Так згодна з пропозиціями , які озвучила вчитель. Але мої побажання щодо програм навчання . По перше,без словосполучення «сталий розвиток» не повинний залишитися ні оден предмет ! Щоб бути за критеріями країною ЄС , вчити треба з перших класів і так ми заглянемо в майбутнє країни і розквіт наш стане, як у них!Ми отримаємо покоління ,яке впроваджуватиме соціально -екологічні виміри життя і поняття добробут украінців залежитиме від знань та вмінь ,як це зробити у селі, містечку, країні !Пропоную обговорити з громадськістю рішення прийняті на Міжнародному молодіжному конгресі щодо сталого розвитку https://science.lpnu.ua/ecocongress-2020/youth-congress-2022. Є необхідність оголосити конкурс на розробку Програм навчання з теми сталого розвитку з 1- 11 класи . Успіхів нам всім , дорогі вчителі , викладачі у передачі здобутків нащадкам!
Светлана
Дякую, пані Галино за Ваш лист. Вже так наболіло, що не вистачає сил ні фізичних, ні моральних. А ще перед батьками треба « качечку танцювати», щоб не доведи Боже, нічим не образити. Бо відразу летять скарги в усі інстанції. А про паперову роботу взагалі ТАБУ! Бо спиш по три години на добу. Тому щиро Вам вдячна! Сподіваюсь, нас почують!????????????
Олександр
Оплата праці, це перше, що має бути переглянуто. Адже з учителів познімали всі надбавки і це все йде з "усних наказів" начальників управлінь освіти м. Києва. Натомість залишили надбавки адміністрації та, звісно, преміювання виписуються не за результатами роботи,а скільки"накаже" начальник управлвння освіти. Звичайно директори і заступники отримують відповідні премії, щоб начальник вийшов на економію по райну. Прикро, але вчитель для них, це просто"робоча сила", а самі заробляють в цей час гроші.... Районні управління освіти вже давно нікому непотрібні, має бути Департамент і МОН у Києві. В РУО м. Києва відмиваються гроші на освіті, на всьму, на чому лише можна, в долі директори та завгоспи шкіл, а до дітей і вчителів нічого не доходить. Там потрібні перевірки на усіх ланках, і дуже серйозні!!!
Svetlana Svetlana
А за кордоном є такі вчителі на заміну. І вчитель може виходити на заміну в різні школи, та в різні класи. За це відповідає департамент. І І за оплату, і за календарні плани все вірно сказано. І за перерви, і навантаження.
Галина
Не уявляю посади "учитель на заміну". Це ж не підмінна доярка! І що, він має заміняти всі предмети? Чи сидіти й чекати, поки на роботу покличуть? Та й зараз взагалі вже вчителів не вистачає, куди ще на заміну...
Ліна
Для Галина: Знаю, що в Канаді є така посада «вчитель на заміну» . Для кожного предмету свій фахівець. І він, як ви кажете, сидить і чекає, коли покличуть.Викликає такого вчителя департамент освіти, до якого звертається дирекція навчального закладу.Оплата там регулюється певним чином і все нормально . Ми живемо нашими освітянськими стереотипами. Ніби хочемо змін, але нічого міняти не хочемо. А ситуація з вчителями у кожному регіоні різна. Якби була достойна оплата, то випускники педвузів рвались би і на заміну, лиш би працювати. А так, то рвуться хіба закордон. Сумні реалії.
Oleksandr
Звісно в країнах Заходу таке є, є фільм Detachment, чудовий на цю тему) Ну так, звісно нам це не потрібно, Марія Петрівна буде брати всі години захворілої колеги й скиглити, що їй важко))
Олена
Для Олександр: то якась чудна Марія Петрівна... Заміна - справа відповідальна й нелегка. Ніколи не прагнула заміняти, дуже рідко таке було.
Коментувати
вікторія
А чого варте дублювання електронних журналів в паперові. І, так, по школах дуже добре видно хто при владі у громаді. Можна як завгодно прикрашати реальність, але там де знецінюється вчитель - зникають спочатку села, потім невеличкі міста....
ictv
За середню школу має відповідати громада.МОНУ має відповідати за спеціальну та вищу освіту.Розмежуймо відповідальність і відразу усе стане на свої місця. Директор школи має бути підзвітний громаді,їй служити і від неї вимагати усього,що потрібне для її успішної роботи.Вивичаємо,вивчаємо світовий досвід,а віз і нині там!
Євген
Для ictv: нині так і є. Мер(голова громади) призначає начальника відділу освіти, начальник відділу освіти директора, за погодженням з мером(головою громади).Все контролює місцева рада (вона ж громада), тож директор підзвітний і контролюється громадою.Ось тільки директора нічого від громади не вимагають, тільки слухняно виконують вказівки голови громади. Пиляти гілку на якій сидиш - ніхто не буде. Часто директор має родинні зв’язки зголовою громади. Директора служать і звітують громаді. Ви бачите цього і не знали.
399
Для ictv: Згідно до Закону про освіту і МОНУ, і громади мають відповідати за освіту
ICTV
Для 399.То чого ми товчемо воду у ступі?
Коментувати
Іван
Відразу видно,людина далека від школи. 1.Вже зараз гостра потреба хоч якогось вчителя,а про вчителя на заміни,й говорити не приходиться.Та й потрібно їх кільканадцять,бо універсальних ніхто не готує. 2.Щодо відповідальності на перервах.Перечитайте сайт батьки-sos.Там роздирають вчителів на шмаття нізащо,а коли не буде чергових-пересадять всіх директорів за рік.Це екстремістська ГО,де зібрані в основному надагресивні люди. 3.Якщо прибрати класний журнал,то перша перевірка фіскалів трагічно закінчиться для зарплат.Журнали,наскільки я знаю,є скрізь,в різних формах,але є. Не варто виносити на розгляд популістські судження.
Алеся
Для Іван: ця людина не далека від школи. Це однин з наших кращих вчителів. І так. Я погоджуюся з нею- у нас немає часу ні на туалет , ні на захворіти. А в папірі усі вже давно потонули.
Пенсіонер
У США (не знаю, як в інших країнах) перерва між уроками -- це перерва і для вителя! В школі є охорона, яка слідкує за порядком, а не черговий вчитель. Це відрижка триклятого совка, дуже вигідна чиновникам від освіти -- навішати на вчителя ще додаткову відповідальність, щоб не наймати охорону! І ще. Зараз залишилося дуже мало шкіл, де директори захищають вчителя від необгрунтованих нападок неадекватних батьків, які ненавидять вчителів, бо їхні тупі чада нездатні нічому навчитися, ще й дисципліну порушують. І тероризують учителів. А там, де грамотний потужний директор здатний втлумачити неадекватним батькам, що в усьому винні вони, а не вчитель, там батьки з їхеіми чадами сидять тихенько. Але таких директорів тепер обмаль. Недавно у школі, де працює дружина, змінився директор. І одна тупа "яжемама", син якої у зв’язку з особоивостями підліткового віку перестав вчитися, пішла жалітися до директора. Але він розібрався у ситуації, на відміну відпопередника. "Яжемама" заткнулася...
Коментувати
Владислав
Ніколи не бачив, щоб заробітна плата більшала, а відповідальність меншала. Якось дивує, що люди можуть серйозно на це сподіватись. Якщо колись, раптом, зарплата вчителів збільшиться, то я вас запевняю, вчителі нестимуть відповідальність і за дотримання дітьми правил життя і здоров’я і не тільки. Обов’язків не поменшає, рівень зарплати завжди прив’язаний до рівня відповідальності. Так скрізь. Хотіти звісно можете, але краще бути готовим, що з підняттям зарплат відповідальності і обов’язків побільшає.
ВжеНеВчителька
Для Владислав: 25 років пропрацювала, але не пригадую, щоб відповідальність зменшувалася!
сергій
Школа ніколи не відчувала підтримки влади. З кожним роком все більше тиснуть на педагога і більше роботи перекладають на нього. Всі доплати відібрали, окрім добавки за стаж та 5 відсотків за престижність. Оплата праці молодого спеціаліста майже не відрізяється від зарплати робітника. Підвищення її не передбачаєтья. Вона не зростає вже 5 рік. Тому молодь не прагне йти працювати в школу. В педвузи на точні науки ніхто не бажає вступати. Програми перевантажені. Їх зміна не змінює ставлення школярів до навчання. Проблеми в освіті накопичувалися із середини минулого століття. Це ми відчули за результатами ЗНО.
Коментувати