В. Бєлий: учень має бути універсальним «солдатом»?

Не можна чекати від людей, які перебувають у системі примусу, нічого, окрім імітації досягнення цілей

В. Бєлий: учень має бути універсальним «солдатом»?

Автор: Володимир Бєлий, ексзаступник директора з НВР, фізико-технічний ліцей м. Херсона.

Ефективна діяльність там, де люди, які її здійснюють, знаходяться «у своїй тарілці».

Їхня справа, якщо й не дуже їм подобається, то ніяк не є примусовою: вони її самі собі вибрали чи на неї погодилися, бо всі інші види, форми, зміст діяльності – точно не до душі, або просто на щось омріяне не вистачає здатності чи здоров'я.

У сегменті освіти ця реальність буття повністю охоплює особу із закінченням базового циклу загальної середньої освіти – після 9-го року навчання.

Тому практично скрізь у світі старшу ланку (10–11 (12) рік навчання) притомні уряди організували у так чи інакше, але по-справжньому профільному, форматі.

У нас урядове фінансування освіти старшокласників досі має протилежне спрямування – примус замість «сродної праці».

У чому примус?

У тому, що форма і зміст навчання всіх старшокласників має їх усіх зробити готовими навчатися у сегменті вищої освіти.

Батьки примушують своїх дітей (все зробимо, але ти матимеш диплом про вищу освіту!!!), а приосвітні державні «контори» примушують вчителів «оволодівати» такими методиками роботи, які всіх їхніх учнів «зроблять» виключно успішними у всіх 25-ти обов'язкових предметах.

Бо ж учень має бути універсальним «солдатом», щоб у випадку провалу вступу на одну освітню галузь подати документи на будь-яку іншу, хай навіть протилежного профілю.

А що наш уряд?

А уряд розробляє програму заходів чергового покращення / вдосконалення ефективності..., називаючи те осучасненням / реформуванням.

Адже чекати від більшості учасників, які перебувають у системі примусу, чогось іншого, ніж імітація досягнення цілей, годі очікувати.

При цьому уряд робить невинний вигляд щодо того, що програма заходів на підвищення ефективності ніяк не тягне на реформаторську програму, а є всього лише планом поточних заходів до існуючого.

Реформаторська програма – це дещо на порядок більш кардинальне, ніж заходи, бо в останніх завжди лишаються неефективні і застарілі «входи / виходи», зокрема й фактично нецільового використання бюджетних коштів на освіту старшокласників та студентів університетів.

Чому робота більшості випускників університетів касирами, постачальниками товарів, майстрами з встановлення вікон і дверей чи утеплення стін будівель, таксистами тощо є одним з прямих свідчень.

Оригінал

Освіта.ua
06.03.2023

Популярні блоги
І. Редько: про ненормовану розумову роботу школярів Когнітивний дисонанс на фоні любові до своєї країни і бажання жити, вчитись і розвиватись саме тут
Віктор Мисан: про що думають українські учителі У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу
Т. Єфімова: коли зникне зі шкіл совдепія з подарунками? Коли зникне зі шкіл совдепія разом з подарунками, підлабузництвом і нікому не потрібними активностями?
Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
іств
На мій погляд причина у нашій ментальності.Раз маєш диплом про ВО-значить не дебіл.І допоки буде попит ВНЗ пропонуватимуть послугу. Ринок є ринок, раз платиш-маєш пропозицію.А що потім робити зі своєю ВО то вже твоя справа. І на теє нема ради.У той час коли у світі високо цінується майстерна ручна праця у нас "горбитися" не популярна справа.Найцікавіше,що такі"ліниві" українці чомусь потрапивши в Італію,Англію чи США стають суперпрацьовитими водіями,кухарями, перукарями і т.д, а у нас чомусь не могли себе реалізувати. Де тут загадка,може Ви шановні педагоги підкажете?
Галина
Точно. "Імітація досягнень". В більшості своїй наша освіта-це "імітація досягнень". Але що робити учням,коли два десятки предметів і всі оцінюються? Профільної орієнтації в школі немає!