В. Онацький: що робити з учителями-пенсіонерами

Якщо вчитель досяг пенсійного віку, то це зовсім не означає, що він перестав бути сучасним

В. Онацький: що робити з учителями-пенсіонерами

Автор: Володимир Онацький, освітній експерт з проведення інституційного аудиту.

Чому аборигени з’їли Кука, або що робити з учителями-пенсіонерами.

Запеклі дискусії в освітянському середовищі зникли рік тому. І це зрозуміло: біль, скорбота, сум від втрат та поразок, радість і надія від перемог та успіхів наповнюють наше сьогодення. Не до дискусій зараз. І все ж ми залишаємось тими, у кого все, що відбувається в освіті, знаходить живий відклик.

Так, рішення КСУ про визнання дискримінаційним та антиконституційним положення ЗУ «Про повну загальну середню освіту» щодо обов’язкового переведення педагогів-пенсіонерів на строкові трудові договори призвело до напрочуд активного обговорення, спостереження за яким дозволяє зробити певні висновки.

Виявляється, відновлення прав учителів-пенсіонерів багатьох зовсім не радує. Діапазон аргументів дуже широкий: «я стільки років чекаю, коли вона піде», «чому вона може навчити у своєму віці», «от тепер будуть вмирати прямо на роботі».

Злість, ненависть, пропаганда дискримінації настільки зашкалює в деяких коментарях, що скоро, мабуть, дійде до закликів фізичного знищення людей похилого віку, щоб не заважали жити та розвиватися молодим. Історія, на жаль, знає такі приклади варварства.

У нашому суспільстві дійсно є проблема взаємоповаги між поколіннями. Скільки разів доводиться чути батькам від дітей: «Ти нічого не розумієш, треба робити інакше». А скільки дітям від батьків!

Школа – це дзеркало суспільства, а в нашому суспільстві треба взяти від людини все, що можна, та викинути на смітник (відправити на пенсію). І всі гучні експерименти в нашій країні починаються зі школи (а потім тихенько закінчуються).

Якщо суспільство хоче бачити в школах сучасних вчителів, то потрібно забезпечити для цього умови: а це – гідна зарплатня, постійне підвищення кваліфікації (професійного рівня), ротація працівників. І якщо вчитель досяг пенсійного віку, то це зовсім не означає, що він перестав бути сучасним. Кожна людина – особлива.

Разом з цим, як свідчить статистика, середня заробітна плата жінок в Україні на 20 відсотків менша, ніж у чоловіків, а в школах кількість жінок становить від 85 до 99 відсотків. Тобто зарплата ще менша, ніж в інших галузях економіки. Постанова КМУ №822/19 так і не набула чинності, а, отже, матеріальний стан освітян не покращився.

Тривалий час вважається, що в освіті може працювати жінка, за спиною якої є чоловік з гарною зарплатою. Так часто і буває. Багато колежанок працює з неповним педнавантаженням, а коли немає ставки, то і стаж зараховується пропорційно (ну і яка там в перспективі пенсія). Отже, отримуючи більшу зарплатню, чоловіки утримають своїх дружин.

Однак тривалість життя чоловіків в Україні менша, ніж у жінок, на 11 років. Тож, досягаючи пенсійного віку, вчителька часто залишається без чоловіка та має невеличку пенсію. Саме тому більшість учителів змушена працювати і на пенсії.

Беззаперечно, мірилом будь-якої роботи є якість її виконання. А для цього мають бути чесні механізми її оцінювання. Треба визнати, що в оцінюванні, як дітей, так і педагогів, дуже багато суб’єктивності, а академічна доброчесність до школи, за великим рахунком, ще не дійшла. З вересня запрацює новий механізм атестації та удосконалюється сертифікація (ось тоді і побачимо, як це вплине на якість педагогічних кадрів).

Ротація педагогів – це добре, але щоб була ротація, має бути і гідна зарплата, а, отже, і гідна пенсія. Тоді не потрібно буде десь у волинському селі чекати, поки вчителька піде на пенсію, а можна отримати місце, наприклад, у столиці. Однак муніципальні школи житлом забезпечити не можуть. Навіть гуртожитків для вчителів немає.

Кажуть, що молодь не може працевлаштуватися. Я пропонував дозволити студентам проходити сертифікацію. Це б дало можливість бути більше конкурентноздатними та отримати одразу доплату 20 відсотків до зарплати.

Збільшенню робочих місць для молоді сприяло б і відновлення пенсії за вислугою років. Скасувавши цей вид пенсії, держава, по суті, зменшила кількість вакансій у школах та збільшила середній вік педпрацівників.

Проблем у сучасній українській школі багато, але ж вирішувати їх потрібно точно не так, як це робили гавайські аборигени.

P.S. До речі, 14 лютого був день пам’яті капітана Кука, що викликало певні асоціації.

Оригінал

Освіта.ua
17.02.2023

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Роо
А ти сам сертифікацію пройшов, розумний?.молодим вчителям пропонує
Ганна
А чому б не зробити як було при союзі? Або пенсіонер працює - і отримує тільки зарплату, або виходить на пенсію. При умові, що пенсія повинна дорівнювати сумі: зарплата + пенсія. Мені 57. Маю букет хвороб. Живу в селі, тому працюю фізично вдома і на роботу ходжу. До своєї пенсії треба ще дожити. По вислузі не піду, бо то копійки і на сміх курам. У 55 років пенсію відмінили жінкам, бо столичні офісні чиновниці - кобили та різної масті депутати-запроданці вирішили мою долю давно. Їм видніше, кому яку кістку кинути. Не говорю вже про професійне вигорання, безсоння і т. д. То коли вже влада набереться сміливості, просто додати ту нещасну зарплату та ту пенсію і по-людськи звільнити мене від тієї матеріальної залежності? По своїх роках, зрозуміло, я ще "дівка", бо є педагоги, яким вже по 76. То хотілося якось вийти з цього ярма, але ж... Унас все як завжди:права пише, а ліва закреслює.
989
Для Ганна: коли це Ви при союзі таке бачили, щоб задурно платили пенсію+зарплату? Не кажіть дурні. Просто було або пенсія або зарплата. А в селі дозволяли вчителювати і отримувати пенсію (тому часто міські вчительки після виходу на пенсію переїздили в село). Тож не поширюйте брехні
Коментувати
Дмитро
Що робити? Вигнати трутнів паршивою мітлою, і ні про що не шкодувати, бо як не сиве, то паршиве
Зоя Анатоліївна
Ура, вийшла на пенсію.Кличуть працювати .Дзвінки, запрошення від знайомих.Дуже хочу вчити дітей. Але,не піду.Бо зараз це знущання, а не робота.
іств
Ми різні від народження як фізично,так і розумово,і на теє немає ради. То ж для кожного виду діяльності мають існувати професійні критерії і мають бути ті,хто їх оцінює.Природа видає лише 5% людей, придатних до керівної роботи і таких дуже цінують наприклад у Японії.А скільки людей мають здібності навчати інших? Розпочнім чесно визначати профпридатність,яка є основою оцінювання робітника на Заході і усе стане на свої місця. А нам це вигідно? Жити чесно вигідно? Відповідь Ви знаєте самі і не потрібно лицемірити перед Богом і собою!
Колишня вчителька
Народ! Ви про що взагалі??? Вчителів не вистачає, і пенсіонерів, і непенсіонерів! Не треба вже нічого робити. МОН все зробило...
Ірина
14 лютого був ЗВИЧАЙНИЙ РОБОЧИЙ ДЕНЬ! Не знаю, які там асоціації у пана Онацького... А заголовок - це взагалі щось неймовірне! "Що робити з учителями-пенсіонерами". Краще напишіть, що будете робити БЕЗ учителів-пенсіонерів. Скоро у школах взагалі нікому буде працювати, від слова "зовсім". Я не про себе, мені до пенсії, як до неба пішки.
Ганна
Для Ірина: знання історії вам не завадило б
Ірина
для Ганна. А до чого, шановна, моє знання історії? Я маю на увазі, що вже рік для мене і багатьох моїх колег немає жодних свят, бо живемо в небезпечному регіоні. Так що мені байдуже, який там був день... А стосовно історії - я знаю, як аборигени вбили Кука. І як Клерк намагався хоча б забрати тіло Кука... І поведінка Кука у стосунках з гавайцями була неоднозначною... І смерті можна було б уникнути. Продовжувати? І не треба проводити паралелі з сьогоденням.
Коментувати
Ольга
Уже пів року минуло як я залишила школу, свідомо, до пенсії ще 18 років. Коли працювала вчителем- мої знання і вміння їх передати, тобто навчити не потрібні були нікому - ні дітям, ні адміністрації. Виконувала купу якоїсь нудної дурної роботи, що забирала час та енергію і не мала ніякого відношення до безпосереднього навчання дитини. Ставила оцінки - які потрібно було поставити щоб не мати проблем. За роки своєї педагогічної діяльності зрозуміла - систему не зміню, здоров’я тане, особистісний внутрішній конфлікт посилюється. І пішла зі школи. Знайшла іншу роботу, в торгівлі, зарплата більша як в школі, відпрацювала і забула . По вечорах проводжу онлайн уроки для своїх же колишніх учнів - тих , кому дійсно потрібні знання і вміння, за гроші!!! Не маю ніяких атестацій, сертифікацій, конкурсів, звітів, семінарів, вебінарів, курсів, відкритих уроків, аналізів, т.д. Маю гарний настрій після уроків, мене не мучить совість, не роз‘їдає злоба , як декого у коментарях під цим постом!!! Змінюйте своє життя - систему не змінити самому. Комусь в ній комфортно , інші мучаться. Щодо пенсіонерів- люди виживають також, але велика частина вчителів, не лише пенсіонерів, але й за 10 років до пенсії, - це морально виснажені і втомлені роботою люди, які ненавидять цих дітей, і чим більше годин нагрібають - тим їм важче, тим менше толку з того навчання, тим вони зліші. Вихід я бачу лише у реформі освіти, якісній і продуманій. Те що відбувалося останніми роками- імітація реформ.
Михайло
Для Ольга: Ви навіть не уявляєте скільки вчителів вам заздрить.
Ганна
Молодець!
Коментувати
Тарас
Я працюю з учнями з-за кордону вже років 10. Від Берліна до Лос Анжелеса. І 15-20 євро мені платять не за мою сиву лисину і не за те що мені вже 70. Весь дебілізм нашої освіти у словах недорозвинених учителів: Учні люблять молодих, учні старих не сприймають. Тому що наша освіта це цирк. І клоуни повинні бути молодими Навіщо нашим учням знання? ЗНО давно вже на рівні вгадування, а зараз нижче плінтуса. Дипломи роздають усім. Я знав учня що отримав атестат будучи повністю неграмотним. Досидів і отримав. Правда прочитати що там написано не міг.У Франції 1/3 учнів не отримують атестат В нормальних країнах доля учня залежить від того як ти здав черговий тест. Чи підеш туалети мить чи в університет. Там цінують КОМПЕТЕНТНІСТЬ а не старий чи молодий. Я давно хотів піти зі школи - директор умовляє , батьки телефонують -залишайтесь. Я гроші втрачаю коли не йду. Я як подивлюсь на цю молодь що готова затоптати за години мені печально. Як тільки учням потрібні будуть знання - все очиститься
НСД%
Для Тарас: А богатый жук платит налоги или сватует как неукраинец? Что касается "компетенции", это жалкая попытка перераспределить рынок труда. Радует только то, что молодежь всё же чувствует фальшь и проявляет критическое мышление.
Володимир
Для НСД%: Фальш у Вашому коментарі. Її відчувають всі небайдужі.
Тарас
Для НСД%: Податки з репетиторства не плачу а чесно відраховую на армію. Причому аж з 14 року. Є своя коптильня. Купляю сало, м’ясо - копчу і в’ялю. Скільки гадості раніше наслухався на базарі коли просиш продати з скидкою на армію. І про росію яка не нападала і про шахтарів що воюють проти олігархів. Тепер дурням дійшло що таке росія і ДНР - скидку дають нормальну.
Коментувати
Не лох
Практично усі, хто працював в Україні на керівних посадах, починаючи від усіх президентів і закінчуючи директорамі шкіл, несуть відповідальність за тисячі загублегих життів і зруйновану країну. Саме через цих моральних виродків і кримінальних злочинців, які протягом багатьох років грабували країну, розкрадаючи усе що можливо, ми не вступили у НАТО та Європейський союз і зараз платимо за це таку ціну. Українські пенсіонери, як їх колеги з інших країн, із задоволенням мандрували б по світу і насолоджувалися життям, а не жебракували. Ганьба країні де старі люди жебракують, а молодь мріє з неї швидше втекти, бо немає ні роботи, ні медицини, ні освіти усе наскрізь прогнило і корумповане. І це усе було до війни, а зараз усе тільки погіршилось. І останне, коли вже розумово-відсталі керівники освіти зрозуміють, що для того щоб підвищити якість освіти потрібно не ставити чергові експеріменти над вчителями, а створити умови коли учень вимушений буде вчитися. Не можна навчити, можна навчитись. Учні почнуть вчитись тоді, коли програма буде відповідати їхнім можливостям, коли вони без знань не зможуть переходити в наступний клас, коли вони без знань не будуть вступати у ВНЗ і без знань закінчувати їх, коли той хто вчиться буде гарантовано мати роботу і відповідну зарплату. О це і є відповіді на питання, а уся ця стаття маячня така ж як і освітні "експерти".
Володимир
Для Не лох: Стаття не маячня. Вона викликала буйну дискусію. А зараз країною керує ФАРБОВАНИЙ ЛИС. І кожен з його слуг вдає з себе ЗВІРА-ГОСТРОМИСЛА...
Не лох
Автор статті не розуміє що, що пенсіонери вимушені працювати, щоб не здохнути, не розуміє, що знання учнів не залежать від вчителя і його зарплати.(Вище я написав що потрібно для якісної освіти). Якщо якийсь невеличкий відсоток талановитих дітей і вчиться, то нам з цього радості мало, бо вони не лишаться в цій мафіозній країні. Війна показала, що або ми поборемо корупцію, або країни не буде. Ми вже і так багато втратили і продовжуємо втрачати найталановитіших, найрозумніших і найпрацьовитіших. Залишаться тільки виборці зека Януковіча і любителі зека Поворознюка.
Коментувати
Володимир
Цей недолугий закон прийняли слуги на замовлення освітньої мафії. Директорів давно вже призначають за критерієм відданості обкраданню освіти. Як правило, це баби. Я вже писав про "бабівщину" в освіті. Тупа директорка з апломбом цінується набагато вище, ніж компетентний вчитель. А якщо вчитель принциповий і непокірних, тоді директорисі дається команда "фас! " Та й сама вона залюбки починає мобінг.
Volodymyr
Цей недолугий закон прийняли слуги на замовлення освітньої мафії. Директорів давно вже призначають за критерієм відданості обкраданню освіти. Як правило, це баби. Я вже писав про "бабівщину" в освіті. Тупа директорка з апломбом цінується набагато вище, ніж компетентний вчитель. А якщо вчитель принциповий і непокірних, тоді директорисі дається команда "фас! " Та й сама вона залюбки починає мобінг.
Криниця
А що з ними робити? Хай йдуть на пенсію! А от якщо їхні послуги потрібні, то їх неодмінно попросять лишитися, знайдуть вам роботу підготувати дітей до ЗНО, олімпіад. Чи не так?! Та є такі вчителі поважного віку, що займаються репетиторством і роблять це дуже високопрофесійно. Колись і я буду пенсіонеркою, нічого не поробиш, час невблаганний! Але, шановні! Майте повагу до своєї гідності, йдіть самі, а не чіпляйтеся за ходіння на роботу! Таке враження, що найменша пенсія у вчителів... Ниють і ниють. Задовбали! А зарплати у вас високі? То чому пенсія має бути високою?
Світлана
Для Криниця: Чому стільки зла? Якщо ви вчителька, то залиште школу. А пенсія у вчителів справді дуже мала.
Криниця
Ні, мені до пенсії ще 16 років, трохи є. Але піду я вчасно, повзати на роботу не буду. Якщо мої послуги будуть дуже потрібні, я знайду час, щоб повправлятися в майстерності викладацької діяльності. Та навряд чи, бо думаю, що поступлюся молодим і енергійним. Не люблю, коли мені в потилицю дихають. А щодо маленької пенсії, то є значно менші, але лише вчителі ниють. Я не зла, я добра, хоча ці танці з бубном навколо пенсіонерів виводять з рівноваги.
Іван
Для Світлана: Зараз пенсія у вчителя досить непогана.Не потрібно плакатись на рівному місці.А от,хто виходив 5 років тому,там реально низька.
Коментувати
Надія
Людина сама повинна піти на пенсію. Не важливо, що вона хоче більше грошей заробити. Всьому - свій час. Незамінимих людей не буває. Буде хтось інший, не обов’язково гірший. А коли й так, то все наладиться. Дивує, що люди з усіх сил тримаються за своє місце і не помічають, що їх час пройшов. Як же огидно за цим спостерігати.
Олена
Уявіть на мить:в один момент не стало вчителів- пенсіонерів... Що перестане існувати школа? Всьому свій час.І не думайте,що без Вас перестане існувати школа.Більшість вчителів-пенсіонерів сьогодні-це заробітчани, для яких сьогодні на першому плані-гроші,а навчання дітей зовсім на іншому плані.Знаю таких дуже багато.А як виживають сьогодні ті,які пішли на пенсію з настанням пенсійного віку?По миру не пішли,виживають, зберігши шану і повагу своїх вихованців.Не будьте предметом обговорення ні серед дітей,ні серед батьків,ні серед молодих колег,яких Ви хочете показати гіршими Вас.Умійте гарно піти.
Вчитель
Оленам - у нас всі дають поради, поки самих не торкається питання. А коли приходить час самому йти на пенсію- тут виявляється, що у вас є сотня причин залишитись на роботі , а не піти на пенсію. А іншим поради без проблем))) Країна рад)))
Тарас
Для Надія: як же огидно дивитись на молодь готову живим у могилу закопати пенсіонера за вонючі години. Скільки неннависті за пару тисяч лишніх, жлобьйо
Коментувати
Школа
Надивились вже на цих "молодих "вчителів,які, в більшості своїй , мало що знають і мало що вміють. Так, похапцем, ні про що!!! Цінувати потрібно не за віком, а за професіоналізмом учителя. А там учні самі розберуться - ху із ху! Заберіть зараз середнє і старше покоління зі школи - освіта зникне! Ніхто із молоді зараз, фактично , на мізерні кошти працювати не бажає.Хто вираховував статистику, яка кількість випускників педагогічних університетів "’біжить" працювати в школу. ?І тоді отримаєте вичерпну відповідь! А контракти - це ще одна можливість адміністрації на чолі з директором маніпулювати вчителями...Порозводили феодальних князьків!!! Якщо потрібно, посада директора повинна бути виборною і затверджуватися на засіданні трудового колективу.А не призначатися на посаду людина через фейкові конкурси,яка лояльна місцевій владі!!!
Школа В
Для Школа: Повністю згідний із визначенням "князьки". Дуже добре тим, кому пощастило з директором, бо вона професіонал, мудрий керівник і просто людина. А то повсідаються у крісло - і думають, що вони Бога за п’яту вхопили: не дають годин (мовляв "посидите на ставу", бо дозволили собі сказати те, що думаєш; отримаєш премію найнижчу - і нічого не питай, бо ж це привілей тільки директора; ноутбука тобі не дадуть (хоч прийшли вони для учителів), бо ти не з тих, хто "щиро дякує", дарма, що той і ввімкнути його не може, зате кланяється низько; приписують собі і секретарю ставку техпрацівника, щоб поділити на двох; призначають на заступників або жінок статусних чоловіків, або відвертих блазнів далеких від адміністративної роботи і. А ті, хто має перевіряти, не бачать нічого, бо вже давно їздять до директора, бо у школі стіни розмалювали, як у колишньому колгоспі, бо техніки наставили, як з переляку.... А те, що яблуко всередині гниле, то таке.... Замкнене коло....
Криниця
Для Школа: Директор на контракті! І лише на 5 років! Вибирати директора на педраді разом техпрацівниками і працівниками котельні? Ого, я б на це подивилася... А Ви б не хотіли бути директором? На 5 років? І взяти участь в конкурсі? Розповісти про візію і супервізію навчального закладу? Показати себе на аудиті? Пройти атестацію, захистити своїх педагогів, майстерно написавши атестаційні листи? А ще котельня, їдальня, каналізація, санітарні норми і дистанційна форма навчання... Ледь не забула: звіти, інформації майже щодня! Я не директор, хоча може, колись подам свою кандидатуру. Якщо у Вас є кричущі факти зловживань, чому мовчите? От на зборах трудового колективу і розберіться і не розповідайте казки про феодальних князьків. О, ще нагадайте керівництву про штатний розпис, де чітко написано скільки ставок передбачено і з якого джерела фінансування. Щодо молодих спеціалістів... А Ви підіть, побачите, як швидко знайдуть заміну. Я не зла. Я іноді дрбра
Іван
Для криниця: очевидно, що ви так пхаєтеся на директорське крісло, щоб бути таким же князьком З такою злобою дихати, то уже видно, хто ви є Щоб учителю мати достойну пенсію, то треба мати 1,5 ставки годин А в кого вони є? Учитель- пенсіонер нічиє місце не зайняв у школі, він прийшов у школу і працював там Хочете бути директором - учіть «матчасть» , а не тільки розказувати тут про візію і супервізвю А директори на контракті не на 5, а на 6 років Таке враження , що ви живете в космосі, бо розказуєте тут про трудовий колектив Що і коли він вирішував Твльки у не багатьох школах, де директор це директор, а не ображена на весь світ жінка Тож не злобствуйте, а реально дивіться на світ
Коментувати
Професор
Цілком згоден з тим, що введення строкових трудових договорів для пенсіонерів було дискримінацією. Трудові договори мають бути строковими для ВСІХ без винятку вчителів. Саме так вже понад 20 років працюють викладачі закладів вищої освіти, а вони апріорі педагоги вищої кваліфікації, ніж шкільні вчителі. Але, на відміну від вчителів, не мають надбавок за престижність, за перевірку письмових робіт, за кураторство, тепер навіть консультації не оплачуються. Викладачі мають, крім аудиторних годин, повно методичної і наукової роботи, яка взагалі не оплачується, зарплату фактично меншу ніж шкільні вчителі, а терплять все це тому, що бояться при закінченні строку роботи незгодних не приймуть повторно! Те, що відбувається в цій країні, насправді є дискримінацією професорів, доцентів, асистентів ЗВО, найбільш кваліфікованих педагогів! Для усунення цієї несправедливості ВСІ шкільні вчителі мають бути переведені на строкові трудові договори, контракти.
Професор
Викладачки університетів змушені достроково повертатися з декретної відпустки або взагалі її не оформляти, щоб не втратити робоче місце у разі закінчення терміну роботи; шкільні ж вчительки сидять в декреті роками, повністю втрачаючи кваліфікацію. Строкові трудові договори для всіх вчителів стимулюватимуть їх до якіснішої роботи, а страх звільнення унеможливить перекладання своїх обов’язків на батьків їхніх учнів!
Професор
І ще додам, з досвіду навчання моєї внучки: якщо вчителів будуть обирати на посаду за відкритим конкурсом і батьки матимуть право голосу, вчителі перестануть вимагати, щоб батьки купили їм для їхніх робочих потреб крейду чи батарейку для комп’ютерної мишки, і вчителька не посміє сказати: "Я не можу навчити всіх дітей, бо я одна, а дітей - тридцять" чи "Батьки - учасники навчального процесу, тому вони відповідають за знання своїх дітей".
Марго
Чого ж ви не йдете працювати в школу? Вакансій - море! І буде вам щастя
Коментувати
Людмила
Я рахую,якщо прийшла пенсійна пора,потрібно з цим змиритися.Виснажені вчителі на уроках,як лектор.А далі робота батьків.Колись вчителі намагалися навчити і працювали не за таку й велику платню.Діти не сприймають вчителів старшого віку так,як молодих. Потрібно давати дорогу молоді.
Антизомби
Для Людмила: я пенсійного віку , засвоюю нові технології, проводжу психологічне розвантаження, а деякі молоді тільки надсилають стр підручника та скачані презентації . Пенсія після кількох перерахунків 4000. Ви виживете ?
Небайдужий
Для Людмила: панянко, для початку вивчіть українську мову, а тоді роздавайте поради! В Україні рахують гроші, поголів’я худоби, горобців на дроті тощо
Пенсіонер
Для Людмила: Я свідомо покинув роботу в школі, коли заробив 40 років стажу. До пенсії було ще півтора роки. Уже 3 роки, як я офіційний пенсіонер. Займаюся репетиторством. Отрисую і задоволення, і нормальний заробіток. В школі останніми роками задоволення практично не було -- діти математику вчити не дуже хочуть, а теперішні "яжемами" тільки кров з учителів готові пити безперервно (що й стало стимулом покинути школу). Так, поясніть мені, чому до мене, "глибокого пенсіонера" -- на репетиторство записуються ще за рік наперед, і регулярно перепитують, чи "тримаю" я місце для їхньої дитини? Це при тому, що у нас в місті є приблизно 30 шкіл, а в педуніверситеті фізмат факультет. Тобто, молодих вчителів не бракує! Але ж не я вишукую учнів і чекаю, коли знайдеться той, хто погодиться, щоб я його навчав! А вони чекають, коли у мене з"явиться вакансія! Я нікого і ніколи не агітую, ніде немає моєї реклами, я нікому свідомо не переходжу дорогу! Але мене передають з рук в руки батьки учнів. Чому ж не йдуть до тих молодих, яким я уступив своє місце в школі? Що скажете?
Коментувати
Ігор
Вітаю! Як на мене, оцінювати потрібно не по паспорту, чи педстажу, а по тому, як вчитель може тримати увагу учнів. Якщо діти обступають вчителя після дзвінка і їм цікаво дослухати, то яке значення має вік... Гадаю, найбільша проблема в тому, що вчителі перестали кохатися у своїх предметах, вони стали "лекторами", перестали займатися саморозвитком, уроки перетворилися на формальність... Вчитель вдає, що цікаво розповідає, діти - що слухають...
ims
Для Ігор: Підтримую Вашу думку,але де взяти таких справедливих керівників які б чесно визначали як вчитель тримає увагу учнів? Тому й шукають твердих правил,яких насправді, бути не може. Має бути якийсь незалежний орган або організація,яка б визначала або надавала право працювати вчителю пенсійного віку,адже для багатьох це не тільки підробіток до пенсії, а і суть життя.
Пенсіонер
Для Ігор: Можливо якась частина постарших вчителів і перестала займатися самовдосконаленням. Таке трапляється. Але власне спостереження показує, що більшість молодих НЕ ПОЧИНАЛА цього, і не збирається! Ось що страшно! Вони зі студентської лави -- готові пенсіонери! Зате з яким апломбом! Во5а урок провести ее може, діти на головах ходять, за те у неї МАГІСТРАТУРА за плечима!!! Не підходь! Сміх, та й годі...
Володимир
Для Ігор: Якщо недорозвинений учень став якимсь чином студентом педвузу, потім став недорозвиненим спеціалістом чи магістром, то він не буде вчителем, що само вдосконалюється. Бо за 15 років втомився вчитися. Вигорів ще у навчанні..
Коментувати
Людмила
Проблема пенсій і соціальної підтримки пенсіонерів в нашій країні актуальна. Але не за рахунок інтересів дітей її вирішувати. Групи продовженого дня вели молоді вчителі, а пенсіонери 65 класи побрали, Це абсурд. А можна ж навпаки. ВЗАЄМОповага має бути і ВІД пенсіонерів. Займи скромніше місце і їм легше, і добавка до пенсії, і молодим робоче місце. Але ж! Але ж! Поважні, досвідчені думають про себе. Класне керівництво беруть навіть не 60-62, а 68 років. Молоді душею-добре, але здоров’я, сили, енергії вже нема. Молоді вчителі теж різні, сертифікація їм пішла б на користь. Але пам’ятаємо головне-діти повинні отримувати найкраще! Тому лише кваліфіковані, працездатного віку, енергійні, сучасні вчителі у школи! .
Ліна
Для Людмила: З власного досвіду. "...кваліфіковані, працездатного віку, енергійні..." цілий урок сидять за столом, ніби приліпли до нього, на перервах ніколи не наїдаються, п’ють чай( скільки вже того чаю потрібно?), якщо класний керівник, то все виховання зводиться до того, щоб з інтернету закинути учням у групу якусь картинку. Поспілкуватися з дітьми, провести виховну годину не їхнє. Плітки, винюхування, обсмоктування колег це їхнє. Психолог, напившись чаю, так верещить, що пенсіонеру довелося її заспокоювати. Старший учитель собі такого ніколи не дозволить! Звісно, є різні ситуації. Справді є учителі, яким уже пора відпочивати. І це не від віку залежить. І пенсіонери вміють користуватися ґаджетами, різними засобами, бо це вимога життя. Це вже директор має бачити, як пенсіонер працює і робити висновки. Він також має бачити, як працює "..молодий та енергійний" педагог і робити висновки. Але не МО дискримінувати людей за віком і зрівняти всіх під одне недолуге рішення.
Людмила Василівна
Ну не правда. Постійно з класом під час перерв. До війни їздили на екскурсії, ходили у похід. Разом з дітьми і не транспортом, а пішки з рюкзаком за плечима. Довірливі розмови з вихованцями, поради, яких вони дослухаються. А головне їхня довіра. Не хочеться буває йти зі школи. Диванні вечірки, конкурси під час перерв, завжди в кінці семестрів змістовні години спілкування, мрії, плани на майбутнє. І це мій шостий випуск. А батьки приходять і запитують, чи не візьму я знову клас. Так, що не потрібно так категорично всіх судити пенсіонерів. А щодо Людмила, то я Людмила Василівна. Шануймося.
Володимир
Для Ліна: Тут доречно пригадати міністра табачника. Згадали, що він колись два роки був учителем. Але зарплата була маленька, і він знайшов собі кращу долю в політиці. Такий же огидний і шкарлет. Такі й заганяють освіту України на рівень каналізації.
Коментувати
Валентина
Дуже цікаво читати статті, в яких йдеться про зарплату вчителів. Хай кожен молодий пропрацює 30-40 років і буде отримувати таку зарплату. Молодь хоче с першого дня отримувати багато. А скільки тікає зі школи, пропрацювавши декілька місяців чи, навіть, рік. За цей час не навчилися вести уроки, заповнювати журнали тощо. Так, на пенсію в наш час не проживеш! Якби пенсія була хоча б 10-15 тисяч, то жоден вчитель вийшов на пенсію і не працював! Судді отримують пенсію у 100 тисяч і їм це мало, хоча кожен місяць отримують ще більше!
Людмила
Для Валентина: майже всі люди пенсійного віку бажають молоді важкого життя, малих зарплат. Що там пише Онацький: "кожна людина особлива" ? Ну чомусь в цьому питанні всі однакові.
Володимир
Багато з тих, хто не зміг вчителювати, пішли продавати кров’яну ковбасу на ринку. А ще більше таких купили собі директорства.
Коментувати