Віктор Громовий: як збудувати «школу, яка не школа»

Настав час робити нестандартні сміливі кроки, які нарешті дозволять нам збудувати «школу, яка не школа»

Віктор Громовий: як збудувати «школу, яка не школа»

Автор: Віктор Громовий, освітній експерт, заслужений учитель України.

Найкраще з того, що сталось з системою освіти України за останні 100 років – це карантин, введений у зв’язку з пандемією коронавірусу?!*

Чому так? Бо настав час робити сміливі, абсолютно нестандартні кроки, які нарешті дозволять нам збудувати «школу, яка не школа».

  • Буде школа без класів

Забути про класно-урочну систему, перейти на «індивідуальні освітні меню» і супровід руху учнів за індивідуальною освітньою траєкторією. Поняття клас, принаймні у старшій школі, зникне, бо учні відвідуватимуть групові тьюторіали, індивідуальні консультації, працюватимуть у невеличких проектних командах тощо.

  • Буде школа без дзвінків

Забути про дзвінки на урок і на перерву, які створюють натовп. Гнучкий графік роботи без масовок.

  • Буде школа на відкритому просторі

Актуалізується ідея позааудиторного навчання (Outdoor education) в «зелених класах» (Open-air school, Classrooms without Walls, Open-air classroom).

  • Буде школа по черзі

Половина учнів відвідуватиме школу у дні з парними числами, половина у непарні дні, в усіх школах тепер будуть дві зміни з тим, щоб кожен учень мав достатній особистий простір і можливості для індивідуалізованого навчання.

  • Буде школа в якій педагогічному персоналу оплачуватиметься повний робочий день

Не буде поурочної оплати, журналів у які треба пастою одного кольору і відтінку записати урок… Учитель отримуватиму платню за всю багатогранну роботу упродовж робочого дня. Не буде ніякої формальної фіксації цієї роботи, і фізична присутність вчителя та учнів у стінах школи стане необов’язковою з огляду на широке поширення дистанційних та позааудиторних форм навчання.

  • Буде школа, у якій неможливим стане традиційний поточний явно надлишковий контроль за роботою вчителя

Головним «контролером» стануть споживачі освітніх послуг, які обиратимуть чи не обиратимуть того чи іншого вчителя. Запрацює інститут репутації та системи оцінки реальних результатів роботи.

  • Буде школа без лінійок, «виховних заходів» тощо

Відімруть усі наші традиційні «показушні» масовки (свята без свята, флешмоби, лінійки тощо).

*Це перефразоване висловлювання міністра освіти США (United States Secretary of Education) Арне Дункану (англ. Arne Duncan): «Найкраще з того, що сталось з системою освіти Нового Орлеану за останні 100 років – це ураган Катріна».

Найбільш руйнівний ураган в історії США у серпні 2005 року зруйнував школи Нового Орлеана. Американці їх не просто відбудували, а, по суті, заново створили. Звісно, уже на сучасному підґрунті. Тепер це місто має модернову систему шкільної освіти.

Оригінал

Освіта.ua
04.05.2020

Популярні блоги
Віктор Мисан: про що думають українські учителі У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу
Т. Єфімова: коли зникне зі шкіл совдепія з подарунками? Коли зникне зі шкіл совдепія разом з подарунками, підлабузництвом і нікому не потрібними активностями?
Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б
В. Онацький: чому школа починається з двійки? Учителі, які поставили двійки в перший навчальний день, є професійно непридатними
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Ха-ха-ха
Після таких коментарів Громовому мало би бути встидно і носа на вулицю висунути. А з нього, як з гуски вода. Знай, мінусує кожне критичне зауваження, а деякі коментарі чомусь пропадають взагалі. До чого б це?
Іван Васильович
Гарний послідовник Черновецького. Давно і повністю відірвався від реальності. Тільки вдумайтися у його словах хвала карантину, війні, тайфуну, потопу. Хоча сам призивного віку, а захищати Україну не пішов!!!
Лаптенко
Громового розбалували багатотисячні гранти. Він себе бачить надлюдиною, богом , віщуном.... А насправді- це просто баламут, пустодзвін.
Горбань
Школу без уроків з індивідуальним навчанням кожного учня, про яку мріє Громовий, створив Михайло Петрович Щетінін у с. Текос Геленджицького р-ну Краснодарського краю ще у 90-х роках. А до цього були намагання створити таку школу у с. Зибково Онуфрійовського р-ну Кіровоградської, у Бессонівці і Ясних Зорях Бєлгогродського р-ну Бєлгородської обл. І скрізь він стикався з опором освітянських чиновників та агресивним нерозумінням багатьох рядових вчителів. Я був у філії школи Щетініна "Біла вежа" біля Алєксєєвки Бєлгородської обл. і написав про неї статтю "Педагогіка Щетініна" ("Освіта" 8 - 15.01.2003).
Eugen Zimmermann
Для Горбань: треба почитати
Eugen Zimmermann
Для Горбань: прочитав. Незрозуміла закрита організація з ознаками тоталітарної секти, з вивченням антинаукових теорій, з вчителями-плиточниками тощо.
Коментувати
Лисий
Громового - в міністри!
Горбань
Для Лисий: Міністр дуже завантажений адміністративними справами і на вирішення педагогічних проблем залишається обмаль часу. Тому краще заступником "по школі".
Синюха
Але ж він неадеква!? Самозакохане воно
Коментувати
Бобринецький
Громовий - нереалізований нарцис. Образа на всіх. Невдячний егоіст і прожектер. Нічого не створив, крім конфліктів в Кіровограді нічим не запам‘ятався.
Ну й ну
Навіть не дивно, що цьому лжеосвітньому сайту не сподобалася критика читачами самозакоханого нарциса.
Володимир
Спочатку скоротити МОН на 85%.
Черкаси
Кадр хоче бути святішим Папи римського, а сам простий нарцис, сакоханий в себе. Вічно скандалить з усіма. А де і чим уславився цей»заслужений»Громовий. Лиш тим , що всіх критикує ...
Горбань
Для Черкаси: Громовий не критикує, а мріє про майбутнє, яке колись настане.
Коментувати
Світлана
Ну-ну, "До основанья, а затем...". Не плутайте праведне з грішним: "Катріна" будівлі знищила, а не систему освіти. Розчарована такими безглуздими дописами Громового. Теми закінчуються, а хочеться резонансу?
МАСЕНКО
Пан ГРОМОВИЙ бахнувся на мінах,все його єство завжди проти. Хоч золото покажи,а він проти.тільки він один вумний, решта не такі. В школі все не так,не таквчимо ,не так виховуємо.... не такі Вчителі... А може ВІТЯ не такий,трохи той...