Віктор Громовий: добре, що ми не Америка!

Реальні зміни відбудуться, коли в Україні ніхто з учителів не знатиме про існування міністерства освіти

Віктор Громовий: добре, що ми не Америка!

Автор: Віктор Громовий, освітній експерт, заслужений вчитель України.

Добре, що ми не Америка. Подивіться як там зустрічають їх міністерку освіти (US Education Secretary) Елізабет «Бетсі» Девос (англ. Elisabeth «Betsy» DeVos).

Після перегляду фотохроніки візитів американської освітньої секретарки (міністерки) я просто глибоко обурений «их нравами». На всіх фото вона виглядає не як якесь Велике Цабе, а як одна з... Без ніякої свити, яка зазирає в рот (ці «тупі» американці навіть не здогадуються, що «короля має грати свита»). Ніяких переляканих вчительок і файно причесаних діток. Навіть ніяких грамот U.S. Department of Education вона не може вручити, бо їх немає... Я не кажу вже про те, що там немає і не може бути в принципі ніяких монівських наказів, які б американські школи мали б виконувати і наввипередки звітувати про виконання.

Народ там приходить на такі здибанки явно не для того, щоб просто потусуватись, сфоткатись з міністеркою і... буди щасливим, що підпустили.

Замість вдячної публіки, там вічно хтось нахабно протестує і пише всякі «гадості» на плакатах. Роблять це навіть учні та студенти, які не увібрали з молоком матері підхід: «Спасибо товарищу Сталину за наше счастливое детство!» Тому там діти та їх батьки порвуть будь-кого за щасливе дитинство.

Ми звикли до радянської моделі спілкування: начальство віщає, підлеглі з «вумним виглядом» (роблять вигляд, що) ловлять кожне слово. Для багатьох наших дійств характерна наступна ситуація: висока «шишка» з'являється на початку, щось говорить (вітає чи виголошує кимось написану промову) і ... хутко зникає. Звісно, людина ж вона дуже зайнята, тому слухати когось немає часу. Як наслідок, людина опиняється ніби у вакуумі, чує лише себе і швидко втрачає адекватність сприйняття реалій.

Західна модель принципово інша: високий гість там, замість того, щоб чіпляти локшину на вуха(щось відкривати, з чимось вітати, щось вручати...), слухає трудящих, звітує про свою роботу і (не)витримує іспит на міцність у вкрай непростому діалозі. Тому там зовсім інша і стилістика фото.

Так жить (не)ль-ЗЯ! Yankee, go home!

P.S. Знову цитую сам себе:
«Знаєте, що мене найбільше вразило у спілкуванні з американськими колегами, директорами шкіл?

Запитую їх: а хто у вас зараз міністр освіти?

Відповідають: не знаю, а що у нас у Вашингтоні є міністерство освіти?!

Директори продвинутих американських шкіл, як кажуть, «без поняття» чи є у них міністр і чи є міністерство?! До речі, воно там з'явилося лише при Джиммі Картері у 1979 році.

Є старий істфаковський анекдот про абітурієнта із провінції, який не знав про існування КПРС:
70-е годы. Идут вступительные экзамены в институт. Преподаватель спрашивает у абитуриента:
- Скажите, молодой человек, а вот что в нашей стране является руководящей и направляющей силой?
Юноша хлопает глазами.
- А вы знаете, что есть такая Коммунистическая партия?
- Да что-то слышал...
- А вы знаете, кто Генеральный секретарь Коммунистической партии Советского Союза?
- Нет, не знаю.
- Ну хорошо, в конце концов, вы знаете, кто такой Леонид Ильич Брежнев?
- Первый раз слышу.
- Очень странно. Простите, а откуда вы к нам приехали поступать в институт?
- Из Урюпинска.
Профессор вздыхает:
- Эх, бросить бы все… и уехать в этот Урюпинск!!!
Так от, нам усім треба поїхати в «Урюпінск».

Лише тоді ми зафіксуємо реальні зміни у системі управління освітою, коли в Україні більшість з директорів шкіл не знатимуть, хто у нас міністр освіти, ніхто з учителів не знатиме про існування міністерства освіти, а нікому з батьків не приходитиме в голову ідея написати туди скаргу…

Тоді ми не будемо чекати манни небесної зверху, а візьмемось за роботу і таки по-справжньому реформуємо школу знизу. Адже реформаторські «імпульси» зверху мають шанс знайти якесь реальне продовження лише у випадку, якщо ми зорганізуємо потужний «рух знизу» за створення «школи, яка не школа».

 

 

Оригінал

Освіта.ua
21.02.2018

Популярні блоги
І. Лікарчук: педагогам шкіл не повинні урізати зарплату Чому скорочення бюджетних видатків у освіті потрібно робити за рахунок тих, хто проводить уроки?
Тамара Горіха Зерня: ми втратимо багато абітурієнтів Держава б мала зараз максимально спростити умови вступу і розширити державне замовлення
О. Істер: спрощена процедура ЗНО вимагає корекції Пропозиція «випускники складатимуть мультипредметний онлайн-тест» вимагає корекції
І. Лікарчук: українська система ЗНО стала на шлях стагнації Врятувати систему ЗНО від краху чи зникнення зможуть лише нові команда та технології
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Хихикающий доктор
Американцы улыбаются, ведут себя непринужденно, а наши... Жалкое зрелище. Как противно это подобострастие - не только по отношению к министерке, но и к вашему директору, вашей завучке, возомнившей себя великой начальницей, от которой зависит ваша жизнь и судьба. И даже главная бухгалтерша районного управления - высокомерная хамка и сволочь)))
Андрей
Для Хихикающий доктор: Американцы всегда улыбаются) Это у них часть национальной культуры. Эта улыбка не выражает абсолютно ничего и абсолютно ничего не означает. А что есть частью национальной культуры общения у нас? "Не лізь поперед батька в пекло", "а тебе взагалі ніхто не питає" тощо. От і маємо, "те, що маємо". Хамство, высокомерие и заносчивость - вообще черты национального характера. И ничего вы с этим не сделаете)) Потому что, когда дорвётся до должности, у человека все эти черты расцветают пышным цветом. Грустно!...
Коментувати
Parents
виключно питання фінансування) Public Schools в Америці хто фінансує?
TinaT
Так гарно заглядають у рота пані міністерці начальники управління і міста Кропивницького і обласний начальник, проте, у м.Кропивницькому. Проте грубо порушуючи уже новий Закон "Про освіту" і будь-які заборони щодо контролю у закладах освіти, пані Костенко підписала наказ, про МОНІТОРИНГ методичної діяльності у закладах освіти міста, а під цим простирадлом назви приховали звичайну перевірку шкіл (вчительки і директори трясуться, готують конспекти,адже "будуть на уроки ходити!", календарні плани, купу методичних протоколів, папірців і звітів (усього охопили 9 шкіл!). Виникає питання хто порушує Закон і чи потрібні надалі ці відділи освіти. які , тремтливо опускаючи очки перед міністром освіти, плювати хотіли на новації, Нову школу, людиноцентристські відносини, організаційну,фінансову, академічну свободу, усе лише на словах!
василь
100% не дадуть про себе забути, як це без управління?. новий закон про освіту спочатку був тільки засновник, потім уповноважена особа, далі просунули орган управління і наплодили відділи освіти в новостворених громадах та довбуть заклади освіти(вчителів , директорів) як і довбали раніше, а подекуди ще й завзятіше. от вам і слава!!!!!!!. всі реформи в україні фікція бо від принципу я начальник ти дурень наші керманичі ніколи не відмовляться, бо хто керує той і заробляє централізовану бухгалтерію не дурні придумали.
Сенатор
"Коли в Україні більшість з директорів шкіл не знатимуть, хто у нас міністр освіти, ніхто з учителів не знатиме про існування міністерства освіти." Ну, це Ви жорстоко. А жити як? Не нам. Їм. Я нагадаю, що людина живе до того часу, поки її памятають. А Ви хочете, щоб навіть не знали про їх існування. Не по-людські. А якщо серйозно, то забути не дадуть. Спрацює рефлекс самозбереження.
Мы из Урюпинска
Не знаю,не знаю, при СССР мы почти все были " из Урюпинска" и действительно особо " не заморачивались", кто у нас министр. Зато сейчас ( не знаю,у кого как), но в нашей школе висят портреты-главы обладминистрации,главы райгосадминистрации... Впечатление,что молиться все на них должны. Мания величия,говорят.( хотя величия никакого не заслуживают-производства нет,с/х в упадке, молодёжь едет в Польшу,зато " Слава!Слава!"- " на каждом углу"
Виктор
У наших чинуш большое же ЭГО. Как это их будут принимать без почестей то?