Г. Клочек: учителі не винні, їх такими зробила система

Уніформа в сіро-чорних тонах та такі конкурсні уроки - симптоми хвороби нашої шкільної системи

Г. Клочек: учителі не винні, їх такими зробила система

Автор: Григорій Клочек, доктор філологічних наук, професор.

Пам'ятаєте, колеги, учительок однієї з шкіл Вінниччини, які з гордістю демонстрували свою уніформу в сіро-чорних та сіро-червоних тонах. То вже був певний симптом хвороби нашої шкільної системи, котрий треба було б проаналізувати. Боронь Боже, я нічого поганого про вчителів сказати не хочу, бо вони не винні, їх такими зробила існуюча система.

Передивився цей урок і прийшов до дуже сумного висновку, що симптоматика загострюється. Коли вже такі уроки претендують на участь у конкурсі «Учитель року 2018», то наші справи, панове, геть погані.

Учителька піднесеним, пафосним тоном говорить протягом 90 відсотків урочного часу, а 10 відсотків часу - учні. Художнє слово звучить всього-на-всього 70 секунд.

Боронь Боже, я не обвинувачую вчительку - вона ж теж «продукт» цієї системи, з її реформами, недолугими, непрофесійно зробленими шкільними програмами, з відсутністю нормальних, по-справжньому навчальних посібників, з існуючою системою підготовки та перепідготовки вчителів. І так - далі. І так - далі...

Приїхали, панове! І сумно, і тривожно…

Оригінал

Освіта.ua
09.01.2018

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Ігор Зущик,у нас колись
також був подібний маразмь із олімпіадами, коли за 2 перших місця та одне третє загальне місце по предмету виявилось 9, оскільки наші совкові робітниці відділу освіти порахували всіх, хто мав би приймати участь, але ми їх НЕ привозили, бо діти не готові до змагань, які показують рівень володіння матеріалом поза програмою. Які дії від мене? Рот голосно відкритий. НАступного року рахували доволі розумно. Але мою точку зору підтримано нашим методистом. Тобто-вже не один хтось виступає, а двоє. А двоє то вже сила. Радити не стану нічого-у вас там свої проблеми й вам їх вирішувати як зумієте. Просто показую наш вихід.
Небайдужий
Небайдужий для педагог: Цілком підтримую вашу пропозицію! Але як бути тим директорам шкіл, які "українською мовою не володеють" ? Журнали замість яких заповнюють учні ? А пан директор в цей час "складає графіки" для прибиральниць ( коли мити туалет 1, а коли - 2)!!! Усе в трудах правильних, усе в клопоті ! Людина не знає, як складаються календарні плани !!! То було б цікаво подивитися на урок, який проведе такий директор.
педагог
Підтримую пропозицію щодо обов’язкового проведення відкритих уроків АДМІНІСТРАЦІЄЮ ШКОЛИ та МЕТОДИСТАМИ! Хоча б двічі на рік, щоб учителі могли побачити сучасні методики на уроках тих, хто має завжди бути попереду!!! Треба, щоб цю пропзицію від учителів почула пані міністр освіти, видала наказ про обов’язкове проведення таких уроків адміністрацією з метою підвищення рівня освіти вчителів!!! Як на мене, це дуже слушна думка! Не контролюй, не принижий учителя під час атестації, а ПОКАЖИ ТА НАВЧИ !!!
Виктория Владимирова
Чого причепилися до того "на протязі"? Обмовитися може кожен, людина хвилюється, на камеру можна ляпнути таке, що ніколи не сказав би на звичайному уроці. Шановний авторе, а Вам не здається, що ви зараз поступили не етично? Може для цих дітей саме така форма роботи і є найбільш доцільна. Це - вибір учителя, його треба поважати, адже де ж тоді та педагогічна свобода? Особисто мені урок був цікавим, іноді і послухати не гріх. Чи всі ми завжди знаємо як, що, де і коли? Не буває єдиного рецепту вдалого уроку, адже діти не віртуальні, а реальні. У словесних дебатах мовчазний олімпіадник завжди програє говіркому турнірщику, але це не покажчик його істинних знань. Ми не знаємо цих дітей, рівня їх підготовки, загального розвитку, вміння висловлювати свою думку, психологічного стану. Не треба вважати вчителів "продуктами", вони просто люди. Можливо, цей урок учні будуть згадувати з вдячністю. А ось конкурс "вчитель року" - це совок та знущання. З останніми трьома рядками допису автора згодна.
учитель
Маю стаж уже достатній. Жодного разу мені ніякий методист ( ні районного рівня, ні обласного) не показав жодної методики, жодної форми роботи, жодного майстер-класу. Нехай усі ці науковці приїдуть у сільські школи і продемонструють свої вміння. Бажано приїхати простим автобусом і прийти від зупинки пішки по болоті, як учні й учителі. Гідно підняти голову і сказати про свої права на гарну дорогу, умови , а потім прийти до класу. де сідять діти, які з дитинства допомагають батькам. і провести під камеру ( яку винаймають за власні кошти) методично грамотний, гарний урок. Після уроку автобусом до дому і завантажити його на ютюб. Давайте оголосимо акцію " Науковець! Методист! Проведи урок у сільській школі!"
ГЕНРІХ
Що таке наукове відкриття??? Це коли його (відкриття), або його наслідки можна використати в житті. Геометрія Лобачевського - відкриття, роботи Ньютона, Ейлера, Буля Гюйгенса, Перельмана, Колмогорова, Остроградського та інших фізиків і математиків - це значні відкриття, іх оцінено в усьому світі на основі їх робіт працюють комп’ютери, станки, телескопи, атомні реактори... А тепер глянемо на наукове відкриття «Поетика «Сонячних кларнетів» Павла Тичини» - це тема кандидатської пана Григорія. Де про цю наукову працю чули в світі, які вона дала наслідки для розвитку світової літератури??? Чи є в світі цитування з даної роботи??? Навіщо допускати до захисту таку дисертацію??? Пане Григорію це сарказм, який є аналогією Вашої критики вчителя. Кожна праця має свою оцінку, і перш ніж критикувати потрібно подумати про наслідки. Нічого особистого. Бажаю Вам миру, добра, творчого натхнення!!! (Сумщина. Генріх).
Ігор Зущик
Система створює рамки в яких вчителі повинні працювати. На те вона і система. Але чи винні вчителі в тому, що система з них робить роботів, яким сказали ОЛІМПІАДА - вчитель везе учня (найчастіше не з його волі, хоча олімпіада - добровільний конкурс). Чому? А для атестації потрібно! Сказали МАУ - вчитель везе учня (найчастіше не з його волі, хоча МАУ - добровільний конкурс). Чому? А для атестації потрібно!!!! Сказали ЗООПАРК (кенгуру, левеня...) - вчитель тут, як тут. Чому? А для атестації потрібно!!!! Сказали конкурс малюнків (День Захисника Вітчизни, Чорнобиль...) --- вчитель тут, як тут. Чому? А для атестації потрібно!!!! Гуртків немає (особливо в сільській місцевості), факультативів немає, на уроках свій матеріал. А тепер головне - чи є вина вчителя в цій ситуації? Скажіть, як вчитель може проводити виховну годину "Права і обов’язки", якщо він (вчитель) не може себе захистити від цього маразму?!?!?! На мою думку і вчитель винен в тому, що його таким, яким він є зробитла система!!!!
ГЕНРІХ
Для Ігор Зущик: Додам уточнення, вчитель везе РЕЙСОВИМ автобусом до райцентру, бо за розпорядженням керівника РайВО "Шкільний автобус призначений тільки для підвезення дітей до місця навчання" а олімпіадато проблеми вчителя і батьків учня.
Ігор Зущик
Для ГЕНРІХ: Два останні роки у нас везе шкільний автобус і безкоштовно. У цьому році Наша школа взяла участь тільки у трьох олімпіадах, але взяли І, ІІ і ІІІ місця. А деякі школи взяли майже у всіх. І О МАРАЗМ ---- на нараді директорів нашу директоршу змішали з гряз’ю, що мало привезли дітей, а інші молодці --- забезпечили явку. О це є МАРАЗМ і ТУПІСТЬ.
Коментувати
Учитель
У мене тільки дві ремарки. Подивіться на вік цієї жінки. Не одне покоління вивчила, не одним дала знання. Що її дасть цей конкурс? У такому віці і звання, і категорія вже є. Чи не було молодшого вчителя, який покаже нове, сучасне в освіті і ми побачимо образ ВЧИТЕЛЯ НУШ. Друге, у 2019 році терміново провести конкурс " Методист року" Нехай вони покажуть свою майстерність блогами, сайтами, відео. Нехай оргкомітет усі вимоги до вчителів пропише методистам. Конкурс має бути обов"язковим для ВСІХ методистів (від району до МОНу, також АПН). От тоді вчителі подивляться на ютюбі і дадуть свою оцінку? повчаться, покращать свій рівень знань
ГЕНРІХ
Для Учитель: БРАВО!!! От тільки маленьке АЛЕ. Все що буде подано як творчисть методиста буде виконано рядовими вчителями району чи міста. Хай пробачить мене Бог, але і серед методистів є дуже добрі і чесні професіонали і думаю в конкурсі їх не буде, а будуть зовсім інші.
учитель
На жаль, Ваша правда
Коментувати
Учитель
Після цього уроку не потрібно проводити ніякої сертифікації. Якщо вчитель-мовник допускає помилки, то це вже величезний мінус. Школа маленька, дітки із папочками, не можуть висловитися ( а це 11 клас, їм за півроку писати ЗНО й іти у доросле життя), вчителька не вміє самостійно перемикати слайди ( не володіє ІКТ),... Можна список продовжити. Але чи варто? Якщо методисти, дирекція дозволили цьому ролику бути на обговоренні, то не побачили цього всього, то чим вони краще за цю вчительку. Тільки посадою. Якщо вони всі допустили цей урок до огляду, то згодні почут, прочитати зауваження. Проте, ми всі не без гріха.
Witalina
Для Учитель:Те,що учні 11 класу не можуть висловитися,це не новина і НЕ ВИНА вчителя !!!Інтелектуальний рівень учнів сільських шкіл падає з кожним роком.А буде ще гірше. Навчання - це праця,для багатьох наполеглива.Ми дожилися до того,що навіть учні початкової школи вдома не читають,першокласники не читають вдома з батьками. У 5-6 класі ,читаючи на рівні хорошого першокласника 63-67 слів,та й ще з помилками,учні не можуть вчити історію,біологію,природознавство.(непосильно), Ще ніколи інтелектуальний рівень учнів 5-6 класів не був таким низьким.І будь ти мега -професійним,навчи тих хто не може і НЕ ХОЧЕ! і покажи урок!!!! Це результат нового Держстандарту, НЕДОЛУГИХ ПРОГРАМ ,і діяльності, професійності МОН, НАПН ,А далі ,взагалі , страшно за школу,за майбутнє держави.
учитель
Є сільські школи, де діти гарно навчаються та мають гідний рівень знань. Якщо вони не вміють читати нормально у 5 класі- претензії до вчителя мол. класів. Є сільські школи, де дитина у 8-9 класі не знає букв, не знає елементарне додавання( розумово не відсталі). Невже сільські всчителі гадають, що у міских школах усе чудово? Батьки за дітьми дивляться, дітки прагнуть знань, із задоволенням ідуть до школи, на уроці активні, у всіх домашка є? Як би не так. Але все ж рівень знань у міських школах вище. Тому такі школи треба закривати, не траба дітей калічити. Якщо вчитель "на протязі", то і діти будуть " на протязі" . Якщо вчитель не вміє користуватися ноутом, то і дітям його не дають користуватися ( Бог боронь поламають), якщо вчитель мовник веде урок із папочки, боїться збитися, то як можна розвити в учнів ораторське мистецтво, риторику, зв"язне мовлення. Гарний вчитель покаже урок у любому класі.
Witalina
Для учитель: Показати - покаже, погоджуюся , але НЕ ПРОВЕДЕ !!!!! А ще ,в деякій мірі,це залежить від предмета.Можна організувати вивченнч нового матеріалу,повторення відповідно до рівня дітей,виручить робота з підручником,групова ....Але як провести урок за твором,якого не читали,і не знають про що мова??? У міських школах рівень вище,бо вищий інтелектуальний рівень батьків.Уже протягом багатьох років,найбільш активна частина сільського населення ЇДЕ у МІСТО.І вчителі не винні.
Коментувати
N.
Учителі не винні - вони не знають як і що треба змінювати. Навчіть, покажіть! Критикувати найлегше! Я вважаю, потрібно дякувати вчителям, які наважуються брати участь в цих дивакуватих конкурсах, а не висміювати їх. Це, врешті-решт, не етично!
Наталія
З усього видно, що школа маленька, але тримається на ентузіазмі тих же вчителів, одну з яких не вельми шановний пан образив та принизив. Хочете творчих уроків? То не створюйте програми, в яких треба 90 відсотків часу зубрити правила, теореми і т. д. Методисти кричать: "Вчіть дітей критично і творчо мислити!" Помилуйте, та коли ж це робити? Щоуроку нова тема, встигаєш повторити пройдене вчора, пояснити нове, трохи попрактикуватись у тому новому, виконуєш з дітьми кілька тестів (бо ЗНО гряде) - і усе, дзвінок. А якщо у класі діти, яких ніяка мотивація до навчання не бере, бо воно, бачте вважає, що: "Мені це в житті не згодиться". Або: "Нащо мені ваша література у Чехії (Польщі, Німеччині і т. д. і т.п) на заводі?" І що вчителю лишається? Або такі уроки з надією, що мимовільна пам`ять все ж спрацює й допоможе на ЗНО, або харакірі. А тепер давайте, заплюйте мене, бо я зірвала ваші рожеві окуляри!!!
Капец
Григорій Дмитрович !Підписуюсь під кожним Вашим словом! " ...учителі не винні, їх такими зробила система..."Хоч на теперішній час у всьому винні директори шкіл та вчителі.Але і серед нашого брата є різні - такі собі фахівці - їх меншість.
Олена
... Сум огортає душу.. Чому наше МОН та інші освітянські інституції змушують виставляти на загальний огляд все, що ми бачимо на Ютубі, сайтах, блогах (доречі це обов’язкова НОВАЦІЯ для всіх учасників конкурсу в цьому році). Без такого примусу у цієї вчительки серце не боліло б від всього того, що їй довелось пережити та відчути. Чи винні в цьому директор, завуч, методист? АКАДЕМІЧНА СВОБОДА ВЧИТЕЛЯ така як вона є! Можливо буде інше
Григорий Клочек
Для створення нового покоління підручників та навчальних посібників необхідна добре продумана організаційна робота відповідних освітянських інституцій, тобто потрібен якісний менеджмент. Конкурси підручників, як показує практика, не завжди себе не виправдовують. Багато пропозицій, а вибирати, як правило, немає з чого. Кількість не переростає в якість. У таких випадках необхідні пошуки талановитих авторів і грамотна, цілеспрямована робота з ними. Якісний підручник здатний створити талановитий автор, який про складні речі уміє висловлюватися просто, зрозуміло і цікаво. А талант, як відомо, рідкість. У відборі авторів має відбуватися щось подібне до селекції, яка проводиться у професійних футбольних клубах
вася
Для Григорий Клочек: очень рад, что где-то есть много предложений. конкурс учебников по англ. языку для проф. классов в позапрошлом и прошлом годах -> один учебник авторства Калинина и самойлюкевич. качество(начинка) учебника - 0, просто винегрет из грамматики. сначала бы убрали воров, а потом бы реформами занялись
Коментувати
Григорий Клочек
Інша ніша, заповнення якої в часи, коли рівень «комп’ютеризації» сучасного учня підвищується з року в рік, потребує окремої уваги, – аудіовізуальна навчально-освітня продукція, неосяжні перспективи якої поки що нами недостатньо усвідомлюються. Необхідно домагатися, щоб друкований підручник мав свої електронні (інтермедіальні) прототипи, які б не копіювали його, а доповнювали, використовуючи свої необмежені можливості у розміщені різного роду аудіовізуальних, літературно-критичних матеріалів, художніх творів, тестів, завдань із самоперевірки, матеріалів з підготовки до ЗНО тощо. Цікаво, що робота над такими електронними посібниками інтермедіального характеру вже почалася «знизу». В Камянській середній школі, що на Черкащині, невеличкий колектив, який складався з кількох учителів-словесників та викладача інформатики створив такий електронний посібник, що доповнював підручник з української літератури для 9-го класу (автор – Василь Пахаренко) цікавими аудіовізуальними матеріалами та...
ГЕНРІХ
Для Григорий Клочек: Пане Григорію, Ви проаналізували в блозі урок вчителя, чи маєте Ви моральне право на це? Дайте посилання на Ваш відеоурок (хочаб для порівняння). Прошу Вас прокоментуйте мій попередній коментар. Перш ніж критикувати вчителя покажіть Ваш майстер клас в сільській школі з 29 учнями в усіх класах.
Коментувати
Григорий Клочек
Функція таких видань полягає в тому, що вони формують дискурси стосовно видатних творів української літератури, надаючи їм знаковості для молодих поколінь. Їхня освітньо-навчальна функція є надзвичайно важливою і навіть багато в чому вирішальною для піднесення якості літературної освіти. Важливо відзначити, що якість такої супровідної літератури визначається її читабельністю, яка уміло згармонізована з її науково- методичним змістом. Велику роль у наданні наукових та методичних послуг учителям-словесникам можуть надати спеціалізовані освітні електронні сайти, – їх утворення та обслуговування можуть взяти на себе відповідні університетські кафедри та кафедри інститутів післядипломної педагогічної освіти. Обсяг таких послуг може бути широким - від обміну методичним досвідом у вивченні окремих творів до різного роду обговорень та дискусій з актуальних проблем літературної освіти. Див. вище
Григорий Клочек
Супровідна методична література, на нашу думку, має складатися з таких основних жанрів: 1. Навчальний посібник-хрестоматія, присвячений монографічному вивченню творчості письменника. Орієнтовні змістові та структурні параметри такого посібника:1) біографія письменника; 2) тексти вибраних творів; 3) аналіз творів, в т.ч. і здійснений за методикою повільного прочитання; 4) методична складова (рекомендована тематика доповідей, письмових творів, матеріали для перевірки знань тощо); 5) ілюстративна частина (фотографії тощо). Основне завдання такого типу посібників полягає в тому, щоб продублювати на вищому інформаційному та методичному рівні відповідні розділи з підручників для 10–11 класів. 2. Монографічний розгляд окремого «програмового» твору, зорієнтований на шкільну аудиторію – як на вчителя, так і на учня. Вони можуть публікуватися окремими виданнями, але цілком можливо, і навіть бажано, щоб з них компонувалися окремі збірки. Функція таких видань полягає в тому, що вони формують дискурси...
Родион
Перш ніж щось коментувати, уявимо себе на місці цієї вчительки. А ще уявимо дикість того відділу освіти, методкабінету, можливо - директора, які заставляють це робити.
Небайдужий
Директор як взірець? Ха-ха-ха!!! Та директори деяких шкіл на уроки не ходять, одержуючи за це зарплату!!! Методика деяких з них - "Гра в танчики вдень і вночі", а діти, уроки - то зайве!!! Замість цього - " сленг " куди кому сходити і т.д., бо "у меня такая крыша, что я ничего не боюсь". От така методика! А учитель - варись у власному соку !
педагог
Для Небайдужий: на свої не ходять, це точно! То нарада, то по справах , то це щось:) А от як перевірять та давать вказівки про те, що "все пропало" - отут вони попереду:)
Коментувати
ГЕНРІХ
Доброг часу колеги. 1. Пане Григорію де можна побачити Ваш майстер-клас?? (Покажіть перед критикою). Підтримую Світлану яка написала "... справа у тому, що вчительку добровільно-примусово змусили взяти участь у цьому конкурсі". Думаю вчительці, можливо, цього року атестуватися (підтвердити категорію), а тому і потрібний відкритий урок. Зацікавило те, що на уроці крім дітей немає а ні душі (на моєму відкритому уроці були присутніми 10 персон: методист, заступник директора, голова районного методоб’єднання, пят колег для підтримки і два молодих педагоги для отримання досвіду). Після уроку обговорення, з думкою кожного присутнього. Хронометраж понад 45хв (згадав як працюючи в селі колега давав урок для представників РайВО, то за дверима стояла людина і не залежно від хронометражу дзвоник подавався після слів "Заняття завершено"). В шклі є сайт завдяки якому можна дізнатися, що всого в школі 29 учнів з них в 11-му класі - 8, на уроці 5-6. Добре що в школі є проектор та ноут.
ГЕНРІХ
Для ГЕНРІХ: Погана робота в оператора. Його притисли до вікна. Для кращого відео він мав рухатися по аудиторії. Дітей що відповідають брати крупним планом від дощки, а вчителя від задньої стінки класної кімнати. Шановні колеги перш ніж нести критику на адресу вчителя, публікуйте посилання на свої відео уроків (щоб бути в рівних правах).
оля
Для ГЕНРІХ: Не оператор, а вчитель мав більше рухатися по аудиторії,і не боятися відірватися від своїх папірців на столі. Але це лише моя думка.
Witalina
Для ГЕНРІХ: Якщо у школі всього 29 учнів,а в 11 кл.- 8 ,а присутні 5-6 ,тоді все зрозуміло.Дуже легко провести урок у сильному класі,де прочитаний твір. А якщо всі учні у класі мають середній рівень знань, або ніхто д.з не готував ,то май "сім пядей во лбу" урок ,як потрібно, НЕ ПРОВЕДЕШ. Я просто не погоджуюся з висновками п.Григорія! З його слів виходить,що вчителі -продукт системи ,НЕ знають як провести гарний урок.
Коментувати