Osvita.ua Освіта за кордоном Вища освіта Стипендії на навчання Гранти для наукових досліджень в Європі
Гранти для наукових досліджень в Європі

Починайте пошуки програми раніше і пробуйте свої сили не дивлячись на рівень конкуренції

Гранти для наукових досліджень в Європі

Отримати дослідницький грант в одному з європейських університетів можуть як учені із країн Євросоюзу, так і ті, хто не є громадянином ЄС. Існує кілька масштабних освітніх програм, у рамках яких дослідники мають можливість отримати фінансування. Конкретний вид стипендії залежить від статусу здобувача: його «приналежності» до Євросоюзу (чи є стипендіат громадянином ЄС, країни - асоційованого члена ЄС чи проживає в державі, що не має контактів з ЄС); наукового ступеня (здобувач ступеня, аспірант, докторант і т. ін.).

Грантові програми ЄС (програми фонду Марії Кюрі)

Внутрішньоєвропейські стипендії
(IEF) передбачають фінансування проектів розвитку наукової кар'єри для учасників із країн Євросоюзу протягом 12-24-х місяців. Стажування здійснюється в межах ЄС, але за кордоном держави постійного проживання. Мета програми - надання молодим ученим допомоги в досягненні нових кар'єрних позицій у науковій сфері (одержання професорського звання або статусу наукового керівника), а також відновлення наукової кар'єри після тривалої перерви в дослідницькій роботі.

«Вхідні» міжнародні стипендії
(IIF) забезпечують підтримку дослідників із третіх країн на період від одного до двох років. Для надання стипендії необхідно отримати зустрічну заявку від установи, готової прийняти в себе апліканта (університет, підприємство, дослідний центр).

Міжнародний обмін науковим персоналом
(IRSES) спрямований на зміцнення відносин та обмін досвідом між дослідницькими організаціями. Учасниками таких програм є не фізичні, а юридичні особи, які бажають передати або отримати інформацію шляхом обміну співробітниками. Брати участь у програмі можуть університети та науково-дослідні установи із країн Євросоюзу, а також із третіх країн. Тривалість програми - 24-48 місяців. Протягом цього строку між організаціями відбувається короткостроковий обмін співробітниками, яким за рахунок гранту компенсуються транспортні витрати, а також витрати на проживання та накладні витрати.

Мережі з навчання на початкових етапах досліджень
(ITN) дають молодим ученим шанс покращити свої дослідницькі навички, приєднатись до діючих дослідницьких груп з метою побудови наукової кар'єри. Молоді фахівці (які мають досвід роботи в науковій сфері менше п’яти років) відбираються для початкової підготовки з перспективою подальшої участі у створенні ефективних мереж, здійснення інформаційно-пропагандистської діяльності, участі в семінарах і конференціях. Існує кілька видів таких мереж, умови прийняття в які трохи відрізняються. Але максимальний строк дії чітко визначений для всіх - чотири роки.

У рамках промислово-академічного партнерства (IAPP) фінансуються проекти співпраці між громадськими та комерційними організаціями (наприклад, дослідницькими інститутами та венчурними компаніями). У рамках грантового фінансування підприємствам та організаціям виділяються ресурси на оплату праці співробітників, задіяних у дослідженнях протягом чотирьох років. Програма співпраці полягає в обміні ноу-хау та досвідом, проведенні спільних семінарів і конференцій, залученні до вирішення інтелектуальних завдань досвідчених дослідників.

Схема програм імені Марії Кюрі охоплює всі сфери наукових і технологічних досліджень за винятком сфер, які стосуються інтересів ЄВРОАТОМа.

Інші можливості отримання гранту


Існує безліч інших державних і комерційних програм, у рамках яких можна отримати фінансові ресурси на дослідницьку роботу:

Інформацію про доступні стипендії, вакансії в європейських дослідницьких організаціях можна отримати в рамках ініціативи EURAXESS «Дослідники в русі» - програми, що допомагає почати дослідницьку кар'єру в Європі (також надається всебічна допомога при заповненні заявок на грант, оформленні документів).

Фінансування наукових досліджень в окремих країнах Євросоюзу


Крім загальноєвропейських стипендій, про які розказано вище, кожна країна Євросоюзу пропонує свої власні програми фінансування дослідницької роботи. Підтримка надається в різних формах різними організаціями (вони можуть задіяти як ресурси державного сектора, так і капітали приватних компаній). Наприклад, деякі європейські університети в обмін на участь у своїх дослідницьких програмах пропонують претендентам лекторську діяльність або інші види зайнятості. Інші ж організації виділяють гранти кандидатам, не висуваючи додаткових вимог.

Важливо розуміти, що джерела фінансування та умови участі можуть сильно відрізнятись у рамках різних програм. На даний момент спонсори можуть не тільки виділяти фіксовану суму гранту, яка покриває дослідні витрати, а й компенсувати транспортні витрати, витрати на проживання, накладні витрати. Окремі програми призначені для жінок-дослідників, деякі спрямовані на зміцнення зв'язків між наукою та промисловістю тощо.

Детальну інформацію про конкретні програми фінансування дослідницької роботи можна отримати, зв'язавшись безпосередньо з університетом або організацією, що пропонує грант (зателефонувати, написати лист, поставити запитання на сайті).

Золоті правила здобувача


Для успішного завершення пошуків джерел фінансування своєї дослідницької роботи дотримуйтесь кількох рекомендацій:

  • Використовуйте будь-яку можливість. Ніколи не відмовляйтесь від можливих джерел фінансування відразу. Пробуйте свої сили, незважаючи на рівень конкуренції.
  • Робіть усе вчасно. Починайте пошуки програми якомога раніше. Кожен день зволікання зменшує шанси отримати місце, більш розторопний претендент може зайняти його раніше, не залишивши вам шансу.
  • Уважно ставтесь до умов участі у гранті. Відмова від програм, під вимоги яких ви однозначно не підходите, дозволить заощадити сили й час.
  • Контакти. Спілкування з колегами з інших країн та університетів не тільки дасть можливість бути в курсі інформації, що стосується безпосередньо вашої сфери інтересів, а й отримати відомості про можливості фінансування ваших досліджень на території Євросоюзу.

QS TopUniversities
15.10.2013

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!