Державний чи приватний університет в Польщі: як обрати?
PR

У чому різниця між приватними та державними університетами і в чому полягають переваги кожного з них

Державний чи приватний університет в Польщі: як обрати?

Якщо вас цікавить навчання в Польщі, то вибір навчального закладу є важливим питанням, до вирішення якого варто підійти розважливо. Спробуємо розібратись, у чому різниця між приватними та державними вузами і в чому полягають переваги кожного з них.

Спільне для державних та приватних університетів Польщі

На сьогодні вища освіта в Польщі — це якісна європейська освіта, навчальна програма якої орієнтується на потреби сучасного ринку праці. Практичне спрямування освіти, європейські стандарти роблять навчальний процес цікавим, пізнавальним, а доступні ціни на навчання та проживання приваблюють багатьох іноземних студентів.

Реалізується система вищої освіти в Польщі вищими навчальними закладами двох форм власності: державними, які фінансуються державою, та приватними вишами, що фінансуються власним коштом. Що ж спільного у цих вузах?

 • Незалежно від форми власності всі вищі навчальні заклади в Польщі проходять відповідну акредитацію державними органами, що підтверджує високий рівень надання освітніх послуг.
 • Організація навчального процесу, функціонування державних і приватних закладів здійснюється згідно зі стандартами та нормами Болонської системи.
 • По закінченню університетів обох форм власності студент отримає європейський диплом міжнародного зразка, що визнається у всіх країнах світу.
 • І приватні, і державні вузи в Польщі мають добре розвинену міжнародну співпрацю з іншими навчальними закладами Європи, США, Канади, ін. Це означає, що студенти можуть брати участь у міжнародних програмах обміну, проходячи практику чи стажування в іншій країні.

Відмінні риси державних та приватних університетів Польщі

Форма власності навчального закладу в деяких аспектах вносить свої корективи в освітній процес, життя студентства. Що ж відмінного між приватними й державними ВНЗ?

 • Державні університети мають давню багатолітню історію та заслужену позитивну репутацію. Вони є носіями культурної спадщини польського народу, осередками науки. Приватні ж навчальні заклади з’явилися упродовж останніх 20 років.
 • Вузи приватної форми власності більш мобільні й самостійні щодо розв’язання питань з навчальними програмами, аніж державні заклади. Так, приватні швидше впроваджують інноваційні методики навчання, стрімкіше реагують на зміни потреб ринку праці, пристосовуючи до них навчальний процес. Вони більше спрямовані на практику, активніше співпрацюють з роботодавцями, маючи свій пізнаваний бренд на ринку освіти. Проте це стосується більше гуманітарних приватних ВНЗ. Щодо технічного напряму, політехнічні університети державної форми власності значно краще устатковані (маються на увазі лабораторії, майстерні).
 • Умови вступу до державного вузу більш вимогливі та складні. Тут є конкурсний відбір, часто проводяться додаткові іспити для абітурієнтів, співбесіди. У приватний вуз, при умові виконання всіх його вимог, вступити значно простіше, результати ЗНО не враховуються.
 • Вартість навчання в приватних університетах нижча. Хоча після змін, що відбулися в польській системі освіти, навчання в державних ВНЗ стало значно доступнішим для іноземців. Перездачі в державних ВНЗ теж вартують дорожче, ніж в приватних.
 • Безкоштовне навчання в Польщі доступне для українців з Картою поляка, і тільки в державних університетах, де абітурієнти проходять конкурсний відбір на рівних правах із громадянами країни. У приватних вузах –  всі навчаються на платній основі.
 • Кількість студентів на тому чи іншому факультеті у державних вузах обмежується державними нормами. Приватні ж вузи мають можливість самостійно регулювати набір студентів, збільшуючи кількість груп та їх наповнення.
 • Зазвичай всі державні вузи мають власні гуртожитки. Абітурієнти приватних закладів, які вступають самостійно, ще перед відкриттям візи мусять подбати і про місце проживання на час свого навчання, оскільки небагато таких вузів мають гуртожитки.

Державний чи приватний навчальний заклад — остаточний вибір за вами! Проте хотілося б підкреслити, що під час співбесіди та після успішного її проходження роботодавець буде оцінювати не стільки диплом, скільки ваші знання, вміння та особисті навички, а також наполегливість, ініціативність, швидке навчання й вашу перспективність.

Освіта.ua
28.11.2019