Навчання IT в Естонії: досвід з перших рук

Студент Університету Тарту з України Дмитро Фішман ділиться досвідом навчання за кордоном

Навчання IT в Естонії: досвід з перших рук

Дмитро Фішман – студент з України, який вчиться в університеті Тарту, Естонія. Ця стаття є логічним продовженням його інтерв'ю, де він відповідав на загальні запитання, пов'язані з навчанням у Тарту.

У цьому інтерв'ю Дмитро відповідає на ті запитання, які зачіпають тему навчальної програми та курсів, які викладаються на курсі магістерських програм Software Engineering і Computer Science в університеті Тарту, що часто задаються.

Дмитро, вивчення якої програми ти закінчив?


Магістерска програма "Software Engineering" (SE) – вона була єдиною магістерською програмою англійською мовою в інституті комп'ютерних наук. Тепер окрім SE англійською мовою відкрили ще одну магістерську програму "Computer Science" (CS), на вивчення якої також можна подавати документи й одержувати стипендію. Зараз я є докторантом у галузі Computer Science і викладаю на курсі обох магістерських програм.

Які предмети проходять при вивченні программ "Software Engineering" і "Computer Science" в університеті Тарту?


При вступі на вивчення цих програм студентам звичайно дають список курсів, які поділені на кілька блоків: блок курсів, які вам треба обов'язково пройти за два роки в магістратурі; блок спеціалізованих курсів, з яких треба вибрати три-чотири на свій смак; і блок додаткових курсів (усі курси, які викладаються в інституті комп'ютерних наук).

Також у вас є можливість при бажанні пройти будь-які інші курси, які викладаються на всіх факультетах університету. Наприклад, можна пройти курс персидської мови й каліграфії, курс естонської культури, що базується на відвіданні музеїв і прогляданні фільмів, або курс прикладної семіотики (що б це ні значило).

Навчальні плани "Software Engineering" і  "Computer Science" можна знайти на сайтах цих програм.

Кількість курсів, які доступні студентам англійською мовою, росте з кожним роком. Вони стають усе більш різноманітними. Наприклад, у цьому семестрі доступно близько шістдесяти курсів – від створення веб-додатків до семінару з біоінформатики й введення в обчислювальні нейронауки. ЗІ списком курсів, доступних навесні 2015 рокіу, можна ознайомитись тут. Сміливо заходьте на сторінки курсів і читайте їх опис.

Багато з цих курсів читається викладачами і ученими зі всього світу. Наприклад, куратор програми SE Marlon Dumas – з Гондураса. Він отримав докторський ступінь у Греноблі, Франція, і зараз є одним з найбільш цитованих учених Естонії.

Але на цьому можливості вибору курсів на семестр не обмежуються. Час від часу в нас в інституті проводяться міні-курси запрошених з-за кордону викладачів на найрізніші теми з галузі IT. Наприклад, у цьому семестрі я проходитиму курс доктора Marek Rei з Кембріджа, який називається «Машинне навчання для моделювання писменної мови» і триває рівно тиждень.

Як багато часу займає навчання? Чи можна паралельно займатись іншими своїми проектами?


Насправді все залежить від двох чинників – складності вибраних курсів і бажання студента вникати в деталі. Чим глибше хочеш розуміти, що відбувається і що написано на слайдах лекції, тим більше часу це займає. Якщо чесно, то саме тут, у Тарту, я зрозумів, що на навчання часу не жаль, а дуже хочеться витрачати весь свій вільний час. Навіть не через оцінки, а через те, що це просто цікаво.

Наприклад, коли я був студентом магістратури й вивчав предмет "Systems modelling" (моделювання систем), одним із завдань було змоделювати принцип роботи двигуна газонокосарки (звісно ж, на досить абстрактному рівні). Я пам'ятаю, як ми, для того щоб виконати це завдання, простудіювали статтю з Вікипедії про двигуни внутрішнього згорання й усі доступні в Інтернеті приклади анімації на цю тему. Було веселе, нарешті, зрозуміти принцип роботи двигуна внутрішнього згорання, навіть на прикладі газонокосарки.

Що стосується проектів, то відповідь – однозначно так. Завжди складно розриватись між речами, які подобаються, у даному випадку з навчанням і чимось, що хочеться спробувати самому. Багато моїх студентів навіть примудряються працювати повний робочий день паралельно з навчанням.

У мене й у самого графік досить щільний: крім того, що я веду практику у студентів, також спільно з компанією "Quretec" і науковою лабораторією в Biomedicum досліджую причини захворювання імунної системи. Разом із друзями – докторантами з Тарту беру участь у змаганні з автоматизації діагностування ретинопатії на Kaggle.com; займаюсь організацією проведення міжнародного проекту "Літня школа" в КПІ й конференції для початківців біоінформатиків BREW у Тарту. А оскільки я ще і студент, це означає, що я сам усе ще проходжу курси в університеті (тобто виконую домашню роботу та складаю іспити). Отже, так, окрім навчання можна ще й займатися своїми проектами.

Ти був студентом чотирьох університетів: НТУУ КПІ, Талліннського технологічного університету, Королівського інституту технології (KTH, Стокгольм, Швеція) й університету Тарту. У чому особливість навчання на IT в університеті Тарту?


Напевно, найголовнішою відмінністю Тарту від усієї решти ВНЗ, в яких мені доводилось учитись, є великий внесок IT-компаній у процес навчання студентів. Часто можна зустріти представників компаній, які читають лекції або проводять практику на певних курсах. Окрім цього в нас постійно організуються курси під егідою компанії з подальшим працевлаштуванням кращих студентів (наприклад, курси програмування на Java компанії  "Zero Turnaround"). Також багато компаній пропонують іменну стипендію для кращих студентів – наприклад, компанія "Skype", яка базується в Естонії.

Варто особливо відзначити відкритий стиль відносин між викладачами та студентами. Ніде, де я б не вчився (навіть у KTH), не було так легко спілкуватися зі своїми лекторами й керівниками, ділитися з ними своїми ідеями та питати про пораду. Без страху можна ставити запитання й указувати на можливі помилки і неточності в лекціях і практиці, які вони теж іноді допускають. Без цієї атмосфери відвертості та дружелюбності навчання ніколи б не було таким захоплюючим, який воно є.

В яких найцікавіших/корисних проектах ти брав участь за час навчання в Тарту?


Робота в команді – дуже важлива навичка для фахівця в IT, і тому його напрацюванням на багатьох курсах приділятиметься особлива увага. Ви в командах працюватимете над домашніми завданнями або робитимете проекти і презентуватимете їх перед громадськістю. Тому ваша магістратура запам'ятається вам роботою над найрізноманітнішими проектами. Далі я наведу приклад кількох проектів із власного досвіду.

Найперший проект, про який я хочу розповісти, був пов'язаний з аналізом даних однієї естонської телекомунікаційної компанії. Метою проекту було виявлення причин переходу їх клієнтів до конкурентів. Хоча від нас і не вимагали видатних результатів (за ті кілька місяців це б не було під силу навіть команді досвідчених фахівців), я пам'ятаю, що ми спробували застосувати все, чого нас учили, для витягання хоч якої-небудь корисної інформації з цього величезного масиву даних. Здається, це було прекрасним досвідом роботи зі справжніми даними з метою отримання реальної вигоди для бізнесу.

Наступний проект, який спадає мені на думку, був пов'язаний з аналізом алгоритмів, що вживаються в комп'ютерних науках. Ми вирішували задачу комівояжера зі прокладання найвигіднішого маршруту через задані міста на карті. Оскільки існує величезна кількість шляхів рішення цієї задачі, вибір методу був справою дуже індивідуальною йі майже креативною. Кожний студент міг спробувати якийсь свій підхід, і якщо в нього виходило вирішити задачу швидше або ефективніше, ніж його попередникам (кінцевий маршрут виявлявся коротше або програма працювала швидше), то він одержував додаткові бонусні пункти.

Також дуже добре запам'ятався проект на курсі комп'ютерної графіки, де ми розробили 3D-модель мозку, в якому візуалізували центр думки. Що це таке? Уся річ у тому, що в нас в інституті є лабораторія нейронаук, в якій є пристрій під назвою "Epoc", зроблений у вигляді шапки. У цього пристрою є 14 електродів, які, будучи прикріпленими до черепа людини, починають прочитувати потенціал з кори головного мозку й передавати цю інформацію в комп'ютер, де за допомогою нескладної математики ми трансформували ці сигнали в координати джерела і просто візуалізували його всередині нашої 3D-модели. Результати цього проекту можна подивитись на github одного із членів нашої команди.

Це зовсім невелика частина того, чим я займався й у даний момент займаюсь під час навчання в Тарту. Як я вже казав десь на початку, зараз моєю головною задачею є дослідження причин появи й розвитку в пацієнтів автоімунного захворювання, а також створення алгоритму для автоматизації діагностики ретинопатії в діабетиків і багато чого іншого.

Які ти можеш дати поради тим, хто поступає в магістратуру IT в Тарту? Наскільки складно поступити і отримати стипендію?


Як я вже казав, тепер з'явилася друга англомовна програма (Computer Science), тому раджу спочатку уважно прочитати навчальні плани обох програм і вибрати ту, яка якнайбільше вам підходить. Природно, зверніть увагу на дедлайн подачі заявки на вивчення вибраної програми (цього року це 16 квітня) і список документів, які треба підготувати.

Від дуже багатьох я чую, що вони недостатньо розумні/амбіційні/добре знають англійську мову/багаті, щоби поступити та вчитись в іноземному ВНЗ. Тоді, коли я закінчив бакалаврат КПІ і думав про вступ за межею в магістратуру, це ще не було настільки популярно, і ще менше про визначеність і впевненість у результаті. Зараз, коли все більше людей отримують вищу освіту не в Україні, стало зрозуміло, що, для того щоби поступити і вчитись в іншій країні, не треба обов'язково бути наступником Ейнштейна, достатньо бути посидючим, відповідальним і допитливим студентом, який тягнеться за знаннями й не кидає розпочате на півдорозі. Тому, якщо стисло, мені здається, що вступити до нас у магістратуру досить просто.

Щодо знання англійської мови, то в Тарту один з найкомфортніших (низьких) прохідних балів за англійську мову (75 з 120 TOEFL iBT і 5.5 з 9.0 IELTS) зі всіх університетів в Європі, в які я колись хотів поступити.

Із приводу грошей варто згадати, що 80 % студентів, зарахованих на вивчення програм "Software Engineering" або "Computer Science", одержують стипендію від IT Academy. Ця стипендія як оплачує вартість освіти, так і покриває щомісячні витрати на мешкання в Естонії. Також для студентів з України доступні стипендії МЗС Естонії, яка дає 400 євро в місяць і теж покриває вартість навчання. При середній ціні за гуртожиток (місце, яке одержує кожний студент під час вступу) у 100 євро на місяць цих грошей абсолютно достатньо для комфортного життя в Тарту. Тому під час вступу уважно вивчіть розділ про стипендію на сайті кожної програми (наприклад, тут або тут).

Автори: Дмитро Фішман та Олена Сологуб

Освіта.ua
27.03.2015