Osvita.ua Вища освіта Реферати Всесвітня історія Конституція 1787 року і Білль про права. Реферат
Загрузка...

Конституція 1787 року і Білль про права. Реферат

Американський історик Е. Морган підкреслював що "не нація родила революцію, а революція родила націю"

"На зміну якобінській диктатурі у Франції прийшла термідоріанська реакція. Американська революція не знала таких амплітуд. Але вона теж мала свій невеликий "термідор" - конституцію 1787 року". Акредитовані при уряді США представники французького двору з почуттям задоволення відзначали, що ця подія "нескінченно сприятливо для інтересів королівства (тобто Франції)".

На думку посланника Мустьє, значення нової Конституції було так велике, що він назвав її "другою революцією". "Той" примара демократії, яким спокусився народ, зараз зникає," - говорив Мустьє. Американська система усе більш і більш наближається по своєму типі до "виборної чи аристократії навіть змішаної монархії". Новий правопорядок ігнорував інтереси "нижчих класів".

У протиріччя з Декларацією незалежності, що проголосила право кожного "на життя, волю і прагнення на щастя", конституція 1787 року обходила мовчанням питання про елементарні цивільні волі. Тільки кілька років після, під тиском масових виступів, і під впливом революції, що почалася, у Франції, вона була доповнена Біллем про права, що проголосив волю слова, печатки, зборів, віросповідання, право на недоторканість особи, житла і т. д.

Конституція 1787 року була кроком назад, вона суперечила практиці революційних років, коли більшість політичних рішень попередньо широко обговорювалося. Конституційний конвент засідав при закритих дверях і виступи його учасників не підлягали розголосу. У свій час Ч. Бірд, аналізуючи склад конвенту, показав, що він цілком складався з представників "вищого класу". З 56 депутатів 50 були земельними й іншими власниками. Вони були особисто зацікавлені в організації нової системи влади і витягли з неї максимальну вигоду, що ж стосується незаможних мас, те їх відсторонили від участі в підготовці Конституції. Оцінка Конституції - предмет твердих боїв між істориками. Теорія "згоди": в Америці, по суті, узагалі не було революції.

Говорячи про важливість вивчення подій, зв'язаних із прийняттям конституції 1787 року, французький історик А. Каспі відзначає, що кардинальне питання полягає в тім, "чи залишилися Сполучені Штати вірні духу 76 року, - відповідає, - так, тому що ті, хто виступав за прийняття Конституції, представляли, за його словами, "нове покоління", що усвідомлювало відповідальність перед майбутнім Америки, а супротивники Конституції були "прихильниками суспільства минулого", Каспі зображує політичний розвиток США від Декларації незалежності до прийняття Конституції як деякий гармонічний процес.

Прийняття конституції 1787 року було продиктовано інтересами ствердження влади великої буржуазії і земельної аристократії. Якщо говорити про загальну її оцінку як політичного документа, то не можна не визнати, що для того часу це була передова конституція, особливо, після прийняття Білля про права, що також варто розглядати як визначений підсумок класової боротьби. Саме у виді відсутності Білля про права конституція зустріла масову опозицію. Інтереси незаможних шарів, що представляли, населення супротивники конституції рішуче наполягали на прийнятті виправлень до неї і критикували її за відсутність у ній гарантій елементарних політичних воль.

Творці конституції були "абсолютно не зацікавлені займатися виправленнями, поки не буде цілком організований Уряд," - говорив Мустьє. Однак, в остаточному підсумку вони змушені були це зробити. Знайшовши, що "їхні супротивники підготували довгий список доповнень, здатних послабити чи взагалі скинути усю нову систему, вони вирішили запропонувати самі те, що не могло їм зашкодити і взяти під контроль дебати для того, щоб зробити їх для себе більш сприятливими".

Таким чином, прихильники конституції досягали подвійного ефекту. З однієї сторони: вибили козир з рук опозиції, з іншого боку - сформулювали доповнення до конституції в прийнятному для себе вигляді. "Ці виправлення були складені пануючою партією в такій манері, щоб не нанести ніякого збитку духу конституції і вгамувати надмірне занепокоєння." (Е. Мустьє). Разом з тим, прийняття Білля про права було принципово важливим успіхом демократичних сил.

     

Конституція затвердила нову систему влади і новий правопорядок. США з'являлися республікою на чолі з президентом. Останній, однак, був наділений такими широкими повноваженнями, що його положення не так вуж істотно відрізнялося від положення монарха. Як глава виконавчої влади президент призначався верховним головнокомандуючим збройними силами. І не випадково, видимо, першим президентом США (1789 р.) став Дж. Вашингтон. Законодавча влада була залишена за конгресом, хоча й у тій сфері президенту належало вагоме слово. Вищою судовою владою був наділений Верховний суд. Створений у такий спосіб державний порядок цілком задовольняв інтереси панівних класів - великої буржуазії і плантаторів, затвердивши їхню безроздільну диктатуру.

Прихильники школи "згоди", що зображують Конституцію 1787 року як зразок демократичного рішення питання, спростовують це положення. Включення в 1789 році Білля про права в текст Конституції сприяло деякій демократизації цього документа.

Вироблена в результаті майже 4 місяців обговорення (конвент припинив свою роботу 17. IX. 1787 р.) нова Конституція США, що, за умови її ратифікації 9 з 13 штатів США повинна була замінити колишні "Статті конфедерації", виходить уже з того, що США - уже не союз окремих суверенних держав, конфедерація штатів, а союзна федеральна держава, більш тісна і міцно об'єднана, на чолі з центральним урядом, що володіє широкими повноваженнями.

Глава держави - президент, що обирається на 4 роки. Має право вето на рішення конгресу і вето зберігає силу, якщо при повторному голосуванні прийнятого конгресом рішення не було зібрано 2/3 голосів. Президент за своїм розсудом складає кабінет міністрів і змінює його склад.

Законодавча влада належить конгресу, що складається з 2 палат: палати представників і сенату.

Члени верховного суду обиралися довічно. Верховний суд має право тлумачити конституцію і скасовувати прийняті конгресом рішення, якщо члени суду визнають, що вони суперечать конституції.

Література

  1. Всесвітня історія. Посібник. – К., 2003.
  2. Історія США. – М., 2000.
  3. Словник-довідник з всесвітньої історії. – К., 2001.


08.09.2012

Загрузка...

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!