Osvita.ua Вища освіта Реферати Всесвітня історія Греки в Україні: історія та сьогодення. Реферат
Загрузка...

Греки в Україні: історія та сьогодення. Реферат

Історія розселення. Україно-грецьке співжиття. Греки в українській культурі. Пам'ятки. Сьогодення. Можливості національної освіти

Посольство грецької республіки 01901, Київ-1, МСП, вул. Софійська, 19  (044) 229 5730, 462 0560.

Федерація грецьких товариств України (об'єднує 92 товариства, що діють у 17 областях та АР Крим). ФГТУ – член Всесвітньої Ради греків Закордоння.

Всеукраїнське товариство "Еллада".

Історія розселення

Греки з'явилися на теренах України ще в 6-му столітті до Христа. Це було пов'язано із заснуванням давньогрецьких міст-держав на узбережжі Чорного моря. Ольвія, Тира, Пантікапей, Херсонес тощо стали форпостами еллінського світу в цьому регіоні Європи. З 9 століття починають встановлюватися торговельні і культурні зв'язки Русі з Візантією. Відносини з греками активізувалися після прийняття Руссю-Україною християнства, над усе в царині релігійних питань, між-церковних контактів.

У період ХVI-XVII ст. грецькі колонії виникають у Львові, Кам'янець-Подільському та інших містах, де греки брали активну участь в діяльності місцевих православних братств.

Наприкінці XVIII, на початку XIX ст. уряд Російської імперії переселив тисячі греків із володінь Туреччини на терени України. На початку ХІХ століття, після чергового повстання греків на островах Егейського архіпелагу та жорсткої розправи після придушення виступу, тисячі греків переїхали до тодішньої Російської імперії, насамперед у Крим. Серед них були грецькі аристократи – Кантакузени, Іпсіланті, що отримали величезні маєтки на українських землях.

Значним центром українських греків був Ніжин, де грецькі купці ініціювали щорічні ярмарки, що спричинилися до розквіту цього міста. Чимало греків було в Переяславі і Києві, де з 18 століття до 1917 р. існував грецький Єкатерининський монастир.

     

У наші дні виповнюється 225 років з того часу, як греки переселилися в Приазов'я. У 20-ті, 30-ті роки ХХ століття у Приазов'ї серед греків розпочався процес національного відродження, виникли 3 грецькі національні райони і 30 сільрад, з'явилися літератори, що писали грецькою.

Україно-грецьке співжиття

У ХVI - XVII ст. православна Україна наполегливо намагається встановити відносини зі східними патріархами – Константинопольським, Антиохійським, Олександрійським, Єрусалимським, де теж домінував грецький етнічний і культурний елемент. Грецька мова була обов'язковою в усіх навчальних закладах релігійного спрямування в Україні того часу. Та й грецьких викладачів там було чимало. В релігійно-культурному житті Львова і Острога помітний слід залишили греки архієпископ Арсеній, Кирило Лукарис. Майже всі діячі української науки і культури вказаної доби були добрими знавцями грецької мови і мали міцні зв'язки з Грецією, насамперед із Святим Афоном. Багато грецьких професорів та спудеїв було в Києво-Могилянській академії, численних колегіях, духовних семінаріях тощо.

Князь Костянтин Острозький мав греків-радників: Діонісія Полеолога і Мосхопула. Грек Астаматій був послом гетьмана Петра Дорошенка в Царгороді. Чимало українських старшинсько-шляхетських родин було грецького походження: Томари, Капністи, Тернавіоти, Левицькі, Янжули, Константиновичі, Христофоровичі, Мануйловичі, Урсали, Мотоніси, Комбурлеї, Мазапети, Мазараки та ін.

На Січі, як віками в Україні-Русі, сповідували "греко-східне" християнство. Греки траплялись у козацтві (одному з них судилося стати предком Михайла Драгоманова, Олени Пчілки та Лесі Українки). З 1709 p., під оттоманською адміністрацією, архімандритом низовиків був грек.

Греки в українській культурі

Костянтин Корнякт. Грек за походженням, народився на острові Крит 1517 року. Згодом переїхав до Молдови і почав возити до Львова на продаж вино, шовк та бавовну. Отримавши від короля Сиґизмунда Другого Августа право безмитної торгівлі по всій території Речі Посполитої, він 1570 року оселився у Львові, домігся королівської грамоти на право збирання мита на Волині, Київщині, Поділлі, Підляшші, Холмщині та в Галичині. Він надавав магнатам і шляхті позики під заставу маєтностей, а невдовзі сам був піднесений у шляхетську гідність, придбав містечко Куликів і десяток сіл.

1586 року Корнякт став одним з дванадцяти членів-засновників славнозвісного Успенського православного братства у Львові. Коштом Корнякта італійські архітектори Петро Барбон та Павло Домінічі Римлянин звели ренесансну шістдесятишестиметрову дзвіницю Успенської церкви. Вона отримала назву "вежа Корнякта", стала символом братства і була зображена на його печатці. Про вежу Корнякта йшлося і у статуті братства: "А якби брат брата словом у братстві зганьбив, має бути покараний сидінням на дзвіниці". Корнякт замовив для неї великий дзвін, підтримував братські школу і друкарню. Він оплачував судові видатки у процесі православних міщан проти контрольованого католиками львівського магістрату, фінансував діяльність православної фракції Сейму у Варшаві. Костянтин Корнякт помер у Львові 1603 року, заповівши братству величезну суму, і був похований у збудованій його коштом церкві Трьох Святителів.

Іван Карабиць – композитор.

Микола Аркас – засновник "Просвіти" в Миколаєві, автор опери "Катерина" і книги "Історія України-Русі", його предки народились поблизу Олімпу.

Архип Куїнджі - (1841 – 1910), художник, автор славнозвісної картини "Місячна ніч на Дніпрі", а також "Чумацький шлях", "Березовий гай" та багатьох інших. Народився в Маріуполі.

Брати Зосими (Ніжин), меценати.

Академіки Геннадій Мацука, Віктор Берехта, Сергій Андранатті, члени-кореспонденти Дмитро Зербіно, Анатолій Мазаракі.

Пам'ятки

Майже у кожному історичному чи краєзнавчому музеї України є пам'ятки з давніх грецьких колоній на теренах сучасної України. Пам'яткою просто неба є руїни міста Херсонес поблизу сучасного Севастополя у Криму.

У Києві на Подолі сьогодні є діюча грецька церква.

Сьогодення

За переписом 2001 року в Україні є майже 92 тисячі осіб, які визнали себе греками. Греки найбільш зрусифікована національна меншина України, російську визнали рідною мовою 88,5% представників цього народу, 4,8% визнали рідною українську і лише 6,4% - грецьку мову. Найбільша грецька громада в сучасній Україні зафіксована в Донецькій області: 77,5 тисяч осіб. Це левова частка всіх українських греків.

Можливості національної освіти

Викладання новогрецької мови здебільшого не входить в офіційну шкільну програму, тому на вивчення її відводиться 1-2 години на тиждень; мало шкільних підручників, які б допомагали учням засвоювати мову, і посібників для вчителів. Проте, вже існують проекти двосторонніх угод між Україною та Грецією, які повинні сприяти поліпшенню стану в освітніх закладах України, де вивчають грецьку мову.

Запропоновані двомовні між-культурні освітні програми, які передбачають існування:

  • факультативів у недільних школах грецьких общин і культурних товариств для засвоєння навичок спілкування людей різного віку;
  • шкіл із програмами, куди внесено вивчення грецької мови як іноземної або як мови національної меншини;
  • дошкільних закладів з вивченням новогрецької;
  • експериментальних двомовних шкіл з викладанням новогрецької мови 7-8 годин на тиждень у молодших і 10-12 годин – у старших класах.

Особливу ланку в освіті греків становлять вищі навчальні заклади України. Створено Маріупольський гуманітарний інститут, який готує вчителів новогрецької мови. Традиційно новогрецьку мову вивчають у Київському національному університеті ім. Т. Шевченка, де спеціалістів цього профілю готують з 1958 року і де в травні 1999 року створено кафедру елліністики. Така кафедра є в Таврійському університеті, її викладачі також готують учителів новогрецької мови.

У Львівському національному університеті неоелліністика нещодавно увійшла до навчальних програм студентів класичного відділення. Новогрецьку мову викладають також в Одеському університеті. Крім того, новогрецьку мову вивчають у низці приватних вузів, скажімо, в Слов'янському університеті в Києві, в Міжнародному інституті лінгвістики та права. Можна сподіватися, що незабаром викладання новогрецької мови в освітніх закладах України, особливо в місцях компактного проживання греків, дасть вагомі наслідки.

Цьому допомагають різні установи Греції (Посольство Грецької Республіки в Україні, Міністерство освіти та релігій Греції, Міністерство закордонних справ Греції, Генеральний Секретаріат у справах зарубіжжя та інші заклади).

1994 року була прийнята друга програма Європейського Союзу з підтримки розвитку грецької освіти, що закінчилася у кінці 1999, у ній було передбачено спеціальний розділ "Грецька освіта за кордоном". Згідно з цією програмою визначені напрямки допомоги у викладанні новогрецької мови вчителями з Греції, стажування викладачів шкіл та університетів України в навчальних закладах Греції, удосконалення знань мови у студентів.

На додачу, передбачено допомогу навчально-методичною літературою, відеокасетами, касетами записів уроків підручників та посібників. Таку допомогу отримали всі університети України, де викладають новогрецьку мову, деякі школи України.


05.09.2012

Загрузка...

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!