Osvita.ua Вища освіта Реферати Психологія Історія і розвиток терапії мистецтвом (арттерапії). Реферат
Загрузка...

Історія і розвиток терапії мистецтвом (арттерапії). Реферат

Терапія мистецтвом є відносно новим методом психотерапії. Уперше цей термін був використаний Адріаном Хіллом у 1938 р. при описі своєї роботи з хворими туберкульозом і незабаром одержав широке поширення

В даний час терміном арттерапія позначають усі види занять мистецтвом, що проводяться в лікарнях і центрах психічного здоров'я, хоча багато фахівців у цій області вважають таке визначення занадто широким і неточної.

Ефективність застосування мистецтва в контексті лікування ґрунтується на тому, що цей метод дозволяє експериментувати з почуттями, досліджувати і виражати їх на символічному рівні. Символічне мистецтво бере початок від печерних малюнків первісних людей. Древні використовували символіку для ідентифікації свого місця у світовому космосі і пошуків сенсу людського існування.

Мистецтво відбиває культуру і соціальні характеристики того суспільства, у рамках якого воно існує. Це особливо підтверджується в наш час швидкою зміною стилів у мистецтві у відповідь на зміни в культурних плинах і цінностях.

На початкових етапах терапія мистецтвом відбивала представлення психоаналізу, відповідно до якого кінцевий продукт творчості пацієнта, будь те щось намальоване олівцем, написане фарбами, виліплене чи сконструйоване, розцінюється як вираження неусвідомлюваних процесів, що відбуваються в його психіці. У 20-і рр. Принцхорн (Prinzhorn, 1922/1972) провів класичне дослідження творчості пацієнтів із психічними відхиленнями і прийшов до висновку, що їхня художня творчість відбиває найбільш інтенсивні конфлікти.

У Сполучених Штатах однією з перших почала займатися терапією мистецтвом Маргарет Наумбург. Вона обстежувала дітей, що мають поведінкові проблеми, у психіатричному інституті штату Нью-Йорк і пізніше розробила кілька навчальних програм по терапії мистецтвом психодинамичної орієнтації. У своїй роботі Наумбург спиралася на ідею Фрейда про те, що первинні думки і переживання, що виникають у підсвідомості, найчастіше виражаються у формі образів і символів, а не вербальне (Naumburg. 1966).

Терапія мистецтвом є посередником при спілкуванні пацієнта і терапевта на символічному рівні. Образи художньої творчості відбивають усі види підсвідомих процесів, включаючи страхи, конфлікти, спогади дитинства, мрії, тобто ті феномени, що досліджують терапевти фрейдовскої орієнтації під час психоаналізу.

Ми переживаємо її (мрію) в основному в зорових образах; при цьому можливі і почуття, можуть вплітатися і думки, а також виникати відчуття в інших модальностях, але проте вона є насамперед саме образи. Труднощі усвідомлення мрії саме і полягають у необхідності перекладу мови образів у слова. "Я можу намалювати її, - часто говорить нам людина про свою мрію, - але я не знаю, як її виразити словами" (Freud, 1922/1963, р. 90).

Методики терапії мистецтвом ґрунтуються на тім припущенні, що внутрішнє "Я" відбивається у візуальних формах з того моменту, як тільки людина починає спонтанно писати фарбами, чи малювати ліпити. Хоча Фрейд затверджував, що несвідоме виявляє себе в символічних образах, сам він не використовував терапію мистецтвом у роботі з пацієнтами і прямо не заохочував пацієнтів до створення малюнків. З іншого боку, найближчий учень Фрейда Карл Юнг наполегливо пропонував пацієнтам виражати свої мрії і фантазії в малюнках, розглядаючи їхній як один із засобів вивчення несвідомого. Думки Юнга про персональні й універсальні символи й активну уяву пацієнтів дуже вплинули на ті, хто займається терапією мистецтвом (Garai, 1978).

     

Традиційно склалося так, що фахівці, що займаються терапією мистецтвом, не мали самостійного статусу і використовувалися як помічників психіатрів і психологів у тих випадках, коли малюнки, картини дітей і дорослих пацієнтів стаціонарів могли зробити допомогу у встановленні діагнозу і для самої терапії. Як ми побачимо, таке використання матеріалу художньої творчості значно відрізняється від використання проективних тестів типу тесту Роршаха або тематичного апперцептивного тесту (ТАТ).

В даний час за психотерапевтами, що займаються терапією мистецтвом, визнаний статус самостійних практиків, що можуть внести свій внесок у вивчення особистості й у процес лікування. Слід зазначити, що в рамках даного підходу розвиваються два напрямки. Прихильники одного напрямку, що представляються Едіт Крамер (Kramer, 1958, 1978) і іншими фахівцями в області професійної і відбудовної терапії, розглядають мистецтво як самодостатній лікувальний засіб. Ці терапевти підкреслюють значення мистецтва в противагу власне терапії і виключають з лікувальної практики ті прийоми, у яких творчий процес не є ведучою метою. Вони не розглядають терапію мистецтвом як замінник психотерапії.

Прихильники іншого напрямку, представником якого є Маргарет Наумбург, применшують чисто художні цілі на користь терапевтичних. Вони мають ґрунтовну клінічну підготовку і проголошують, що згодом терапія мистецтвом може стати як незалежним терапевтичним прийомом, так і допоміжним засобом для традиційних підходів. Однак, незважаючи на існуючі розходження, обоє напрямків розглядають образотворче мистецтво як засіб, що допомагає інтеграції і реінтеграції функціонуючої особистості (Ulman, 1975).

Терапія мистецтвом у даний час використовується не тільки в лікарнях і психіатричних клініках, але й в інших умовах - як самостійна форма терапії і як додаток до інших видів групової терапії. Велика частина людей які займаються терапією мистецтвом у Північній Америці продовжує працювати, виходячи з фрейдівських або юнгівських концепцій. Однак багато фахівців у цій області випробують великий вплив з боку гуманістичної психології і приходять до висновку, що гуманістичні теорії особистості надають більш придатну основу для їхньої роботи, чим психоаналітична теорія (Hodnett, 1972-1973).

Психодинамічна терапія мистецтвом (арттерапія)

Терапевти, що займаються психодинамічною орієнтованою терапією мистецтвом, спираються на ідеї Фрейда і Юнга, що затверджували, що художня творчість виражає несвідоме. Робота Маргарет Наумбург (Naumburg, 1966) є типової для такого підходу, що виходить з того, що фантазії, "мрії наяву" і різні фобії членів групи легше виразити в малюнках, чим вербальне. У процесі художнього осмислення такого внутрішнього досвіду пацієнти часто стають більш говіркими.

Більшість керівників груп прямо не інтерпретують художні символи, а допомагають учасникам зрозуміти їхній зміст, установлюючи безцінну довірчу атмосферу в групі, заохочуючи вільні асоціації під час художньої творчості. Члени групи повинні самі використовувати власні асоціації, зв'язані з їх добутками, для того щоб краще зрозуміти себе. Однак деякі терапевти в області терапії мистецтвом воліють інтерпретувати добутку пацієнтів. Бернард Леви, наприклад (Ulman & Levy, 1980), вважає, що терапевти, навчені прийомам оцінювання значення і цінностей художньої творчості, можуть значно підсилити можливості пацієнтів у розумінні самих себе.

Як приклад пізнавання пацієнтом самого себе за допомогою створених їм зорових образів розглянемо малюнок депресивної 24-літньої жінки. Вона зобразила себе у віці 4 років, що лежить ніччю на ліжку, затиснутої між балетними туфлями (Lyddiatt, 1971). У міру того як терапевт заохочував її вільні асоціації на основі виконаного малюнка, жінка випадково згадала, що якось уночі зникла її дворічна сестра і лише через багато років вона довідалася, що та вмерла. Розповідаючи про свої спогади, намагаючись самостійно знайти значення власної роботи, пацієнтка одержала можливість виразити горе і зменшити депресію.

В інших випадках пацієнт може спонтанно зробити грубі начерки у відповідь на травмуючі його особистість фантазії або мрії. Вільні асоціації з приводу закінчених картин допомагають прояснити переживання. Цілком можливо, що таке "пізнання" буде відбуватися на підсвідомому рівні і пацієнт відчує емоційне звільнення без свідомого осмислення свого добутку. Однак, як правило, терапевти, що працюють в області терапії мистецтвом, допомагають членам групи в просуванні із символічного рівня на конкретний і з підсвідомого на свідомий, заохочуючи пацієнта повторно пережити минулі події, що були заблоковані і перешкоджали особистісному росту.

Одним з найбільш часто використовуваних у терапії мистецтва вправ є "створення групових фресок", у якому учасники або малюють усе, що вони хочуть, на загальній картині, або домальовують на ній щось, відповідно до обраної всією групою теми (Harris & Joseph, 1973). Члени групи заохочуються коментувати свої малюнки, у той час як керівник групи підсилює групову взаємодію. Наступний приклад ілюструє, як інтерпретація символічних взаємин, виражених у груповій фресці, допомагає проникнути в усередині - і міжособистісні конфліктні зони.

Гаррі, указуючи на намальовану Сюзаною в'язницю зі злегка відкритим вікном у верхній частині стіни, через яке намагається вилетіти маленька пташка, говорить: "Створюється враження, що ти сама виявилася у в'язниці. Ти запекло намагаєшся вибратися, але твої крила підтяті". Сюзана відповідає: "Це історія всього мого життя. Я хочу звільнитися від материнської опіки, але її "в'язниця" має занадто міцні засуви. Ніхто не може допомогти мені, я розраховую тільки на себе".

Потім Сюзана малює зелене поле з великим вигоном, величезного метелика з яскравими крилами, що пурхає над травою поруч з конем Ричарда, що утекла з ранчо, розташованого неподалік. Річард повертається до Сюзані і говорить: "Ти хочеш сподобатися мені... Я саме звільнився зі свого ув'язнення в стайні... ти хочеш бути такий же вільної, як метелик, щоб приєднатися до мене". Потім у розмову вступає Джозефіна, вона домальовує равлика, що витягає свої вусики в напрямку до ранчо Ричарда:

"Так, ти безневинна маленька чи пташка метелик... Ти завжди виправдуєшся тим, що пурхаєш навколо чоловіків зовсім випадково. Ти – зверх-маніпулятор!" (Garai, 1978, р. 103).

Вправа Г. Вассіліоса, що одержала назва "створення загального групового образа", було спеціально розроблене для використання в групах терапії мистецтвом психодинамичної орієнтації (Vassiliou 1968). Основна перевага цієї вправи полягає в тому, що члени групи можуть включатися в художню творчість конкретного учасника. На початку кожного заняття група вибирає малюнок учасник

Як правило, члени групи виконують малюнки дома, потім приносять на заняття. Автор малюнка описувавши свої почуття (до того як був зроблений малюнок, час процесу малювання і після того, як робота була довершена), розповідає про зміст малюнка, видаючи ряд вільних асоціацій на нього. Потім інші член групи описують свої реакції на цей малюнок і зв'язані з ним асоціації. Ті групові реакції проекції, що виявляються близькими до теми малюнка, одержують назва "колективного образа" і стають ведучою темою даного групового заняття.

Вправа "створення загального групового образа" структурує групове заняття, тому що його основною метою є створення "колективного образа" у відповідь на обраний добуток художньої творчості конкретного учасника, причому цей образ стає темою даного заняття.

Крім того, вправа дозволяє легко вступати в спілкування один з одним тим індивідуумам, у яких часто виникає почуття небезпеки.


18.03.2012

Загрузка...

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!