Роль політичної діяльності Маргарет Тетчер. Реферат

М. Тетчер як політичного лідера наділяють характеристиками мужності, твердості, цілеспрямованості і т. д. У той час, як для жіночого стилю властиві м'якість, поступливість, уміння йти на компроміси, пошук найбільше для всіх прийнятної лінії поводження в політиці

Маргарет Хільда Тетчер, баронеса Тетчер з Кенстевена, уроджена Роберт, або просто "залізна леді" світової політики, одна з лідерів Британської консервативної партії, прем'єр-міністр Великобританії з 1979 по 1990 роки, перша за історію Європи жінка-голова кабінету міністрів, перша за історію Британії лідер партії, яка зуміла виграти тричі поспіль парламентські вибори і, тим самим, сформувати три уряди.

Маргарет Тетчер народилася 13 жовтня 1925 року у Грантамі, графство Лінкольн, Англія. Вона одержала блискучу освіту - коледж Соммерсвіль, Оксфорд (ступінь бакалавра, а потім магістра). Університет вона закінчила в 1950 році, ставши першою жінкою-головою університетської асоціації консервативної партії.

Перша спроба розпочати справжню політичну кар'єру (в 1950 році вона обиралася до Парламенту) завершилася невдачею. І тільки в 1959 році Тетчер потрапила до Палати Общин. Вона обійняла пост голови парламентського Пенсійного комітету, суміщаючи цю посаду з головою комітету з національної безпеки (1961-1964). У 1967 році Тетчер була введена до Тіньового кабінету.

У 1970-1974 Тетчер обіймала посаду міністра освіти і науки.

Переконлива перемога консерваторів у 1979 році на виборах до Палати Общин зробила Маргарет Тетчер прем'єр-міністром Великобританії.

За роки перебування на посту глави уряду Великобританії Маргарет Тетчер завоювала репутацію "залізної леді": у її Кабінеті вся робота будувалася на чіткій ієрархічності, підзвітності і високій особистій відповідальності; вона була яскравою захисницею монетаризму, обмеженні діяльності профспілок жорсткими рамками законів.

Наприкінці свого "правління" Тетчер розповсюдила свою жорстку політику на соціальну сферу - вона заохочувала приватну освіту, введення платної медицини.

Критики політики кабінету Тетчер вказують на те, що внаслідок політики, здійснюваної нею, посилився вплив центральної бюрократії. Крім того, уряд зробив цілу низку помилкових кроків чим значно зміцнив вплив тіньових капіталів на життя країни.

     

Характер політичного лідерства взагалі і жіночого зокрема формується під впливом багатьох факторів, сполучення яких дає нам конкретні стилі політичного лідерства. Серед інших, таких, наприклад, як економічний, адміністративно - територіальний фактор, нам би хотілося особливо виділити як найбільш важливі, для формування характеру жіночого політичного лідерства історичний фактор, конкретну ситуацію, у якій приходиться діяти лідеру, і вплив особистих якостей.

Щодо першого фактора для нас особливо важливим є історія взаємин суспільства і держави, рівень розвитку політичної культури, активності мас, політичні і сімейні традиції. Великобританія в цьому змісті являє класичний приклад політичної культури, з яким прийняте порівнювати інші країни демократичної орієнтації.

Говорячи про історичний фактор також хотілося б особливо підкреслити значення сімейних традицій і узагалі вплив родини у формуванні характеру політичного лідера. Саме в родині людин прилучається (чи не прилучається) до політики, у ній формуються вихідні орієнтації, у тому числі положення жінки в родині визначає відношення її членів до участі жінок у політику.

У відношенні Маргарет Тетчер тут можна відзначити, що більшість її біографів відзначають особливу роль батька дівчинки, суспільна діяльність якого безсумнівно вплинула на подальший вибір її професії (незважаючи на те, що споконвічно вона одержала іншу освіту і була активна не тільки в сфері політики) і політичну орієнтацію на консерватизм. У родині Маргарет були прищеплені такі якості, як працьовитість, завзятість і великий ступінь самозречення в роботі, що потім виділялися як основні характеристики, що позначилися в ході її діяльності.

На загальносвітовий процес залучення жінок у політику вплинув феміністський рух "який ставив задачу домогтися надання жінкам виборчих прав". У результаті основним мотивом жіночого лідерства виявляється прагнення пробитися в політику. Це не дивно, тому що політика довгий час залишалася долею чоловіків; узагалі пристрій, організація простору - чоловічою функцією. Адже в чоловічому світі основною цінністю була влада, тому прагнення пробитися до неї було одним з основних у русі за рівноправність чоловіків і жінок.

Прорив жінок у політику був наслідком не тільки руху за рівноправність, але він обумовлений і "... глибинними структурними змінами в соціумі, і насамперед - значним збільшенням частки жіночої праці в суспільному виробництві". У трудову діяльність жінки втягнені були вдало, але це спричинило за собою поява нових проблем: неоднакова з чоловіками оплата за рівноцінну працю, проблема "подвійної зайнятості", а, отже спроб вивільнитися з однієї зі сфер задіяності жінки (або родина, або кар'єра). В області політики це виразилося в більшій активності жінок у низових партійних організаціях.

Особливість місії проявилася у тому, що Тетчер змогла відчути необхідність зміни моделі попереднього розвитку Великобританії. У з'єднанні з її інтуїцією, умінням орієнтуватися в ситуації ці практичні навички дали нам феномен тетчерізма.

Загальновідома важливість психологічного фактора у формуванні стилю політичного лідерства, вплив якого взагалі багато в чому засноване саме на цьому аспекті. Якщо говорити про особистісні характеристики М. Тетчер, то, як відомо, за нею закріпився титул "залізної леді".

Самої їй більше подобалося називати себе "політиком переконання", що ґрунтувалося на тім, що у своїй політиці він, звичайно, керувалася обставинами, але при цьому послідовно дотримувала "генерального" неоліберального підходу. Узагалі їй наявна цілеспрямованість, твердість. Опитування суспільної думки показували, що її поважали як політика, але не любили; британців дратували деякі її вчинки тільки через те, що вона була жінкою, чоловіку вони легше б простили це. У приклад можна привести дозвіл силовими методами Фолклендської кризи, чи її стиль ведення засідань кабінету міністрів, де вона звичайно брала ініціативу на себе.

Якщо їй треба було домогтися проведення якого-небудь рішення без особливих ускладнень, вона просто викладала на самому початку свої позиції, чим забезпечувала потрібний результат. Багато говорили про авторитарний стиль її керування партією (хоча і до того прем'єр у консерваторів відігравав авторитарну роль) і країною. Це може підтвердити приклад її відносин з кабінетом міністрів, де він тримала тільки тих, хто був їй потрібний у даний момент і часто зміщала міністрів навіть без пояснення причин, результатом чого з'явилася сама велика кількість перестановок у кабінеті, нею очолюваному.

У своїх мовах і інтерв'ю про на знову ж займала наступальну позицію. При цьому їй не можна відмовити в таких звичайно жінкам приписуваних характеристиках, як гнучкість, інтуїція; часто говорять, вона інстинктивно почувала розвиток ситуації. Те, що вона жінка, автоматично спрацьовувало на неї, чим вона вміла користатися. Незважаючи на те, що Тетчер надавала перевагу, щоб у ній бачили не жінку, а політика, вигідним було хоча б та обставина, що міністри - чоловіки, а прем'єр - жінка. Кожен британець вважається джентльменом, якому складно сперечатися з жінкою, тим більше привселюдно.

М. Тетчер як політичного лідера наділяють характеристиками мужності, твердості, цілеспрямованості і т. д. У той час, як для жіночого стилю властиві м'якість, поступливість, уміння йти на компроміси, пошук найбільше для всіх прийнятної лінії поводження в політиці. Причиною даного протиріччя є, по усій видимості те, що Тетчер часто приходилося бути першої: перша жінка - голова консервативної асоціації студентів в Оксфорді, перша жінка - міністр тіньового кабінету консервативної партії, лідер опозиції її Величності, прем'єр-міністр.

І хоча зараз жінка в політику вже не рідкість, як і жінка - лідер, прем'єр-міністр, усе-таки це ще не повсякденне явище. Жінки в масі своєї значно більш активні в низових партійних організаціях; якщо ж жінка пробивається до вершин політики, звичайно вона змушена виявляти удвічі велику активність, рішучість і цілеспрямованість, чим чоловік, щоб довести свою заможність у цій сфері. Виявившись на такому рівні влади, вона не тільки починає діяти відповідно до чоловічого стандарту поводження, а характеристики твердості, десь навіть жорстокості стають для неї більш прийнятними, їй властивими, хоча останнім часом спостерігається визначена тенденція до зм'якшення жіночого стилю політичного лідерства в зв'язку з тим, що жінці полегшало вступити в політику.


21.02.2011