Розробка уроку на тему: “Різноманітність голонасінних”. Реферат
У рефераті подано розробку уроку на тему: «Різноманітність голонасінних», метою якого є формування в учнів уявлення про особливості будови різноманітних голонасінних рослин, формування естетичних почуттів
Мета: Сформувати в учнів уявлення про особливості будови різноманітних голонасінних рослин; у процесі лабораторної роботи порівняти будову сосни та ялини; поглибити знання про різноманітність голонасінних рослин; удосконалити вміння складати порівняльну характеристику, робити повідомлення та висновки; формувати естетичні почуття, виховувати любов до природи, бережливе ставлення до неї.
Обладнання: таблиці, гербарії, колекція шишок, підручники.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Форма: урок-подорож з елементами гри.
Ліс, або, як серби кажуть, шума, -
Це не просто сосни та дуби:
Не одна там народилась дума,
Повна щастя, ніжності журби.
... З хмарами він дружбу вічну має,
Приятель дощам він голубим, -
І в пшеничним пишнім урожаї
Лісовий таїться сизий дим.
М. Рильський
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Актуалізація знань. Бесіда:
- Який відділ рослин ми починаємо вивчати?
- Чому ці рослини мають таку назву?
- Які класи належать до цього відділу?
- Який клас найчисленніший?
- Назвіть представники класу Хвойні.
2. Психологічна настанова.
Учитель. Навесні вся природа пробуджується, починається ріст і розвиток рослин, прилітають птахи. Особливо гарно навесні в лісі. Чому? Чим вас приваблює ліс?
Когда ты входишь в лес, душистый и прохладный,
Средь пятен солнечных и строгой тишины,
Встречает грудь твоя так радостно, так жадно
Дыханье влажных трав и аромат сосны.
Р. Рождественский
3. Подорож: Ми починаємо нашу подорож до лісу зі станції “Полісся”:
- Які там переважно ростуть дерева? – так, сосни.
- Який є сосновий ліс – світлим чи темним?
- Як ви гадає, чому?
- Хто може розповісти про особливості будови сосни?
Учень. Сосна – це світлолюбна рослина. У сосновому лісі завжди сонячно і сухо. Стовбур у сосни рівний та гарний, досягає 40м у висоту.
Гілки сосни знаходяться переважно на верхівках стовбура, оскільки нижні гілки не витримують затінення і відмирають. Голки сосни видовжені й розміщені по 2-3 або 5 у пучечку на вкорочених пагонах. Росте сосна звичайна переважно на піщаних ґрунтах.
Коренева система стрижнева і добре розвинена, проникає глибоко в грунт. Шишки в сосни коричневі, тверді.
Учитель. Дуже добре, дякую. Хто може розповісти про різні види сосен?
Учень. Сосна звичайна росте у нашому лісі, сосна гірська – у Карпатах (до 3-4м заввишки), сосна кримська – у Криму. Живуть сосни до 400 років. Вони об’єднуються в один рід – Сосна.
Учитель. Які ще хвойні рослини зустрічаються на Поліссі і в нашому лісі? Так , ялина. Хто розповість про ялину?
Учень. Ялина на відміну від сосни, є тіньовитривалим деревом. Стовбур у неї стрункий, досягає 60-90м у висоту. Нижні гілки ялини, на відміну від гілок сосни, не відмирають, а вкривають стовбури дерев знизу вгору, утворюючи гарну конусоподібну крону.
Голки в ялинки короткі і розміщені на пагонах поодиноко, живуть до 12 років.
Ялина вимоглива до вологості та родючості ґрунту, на відміну від сосни. Корені ялини розміщуються в поверхневих шарах ґрунту. Шишки в ялини видовжені й м’які.
Учитель. Так, дуже добре, дякую. Я можу доповнити ваші відповіді.
Ялина європейська поширена в Європі, в тому числі й Україні. Ялина колюча її форми – срібляста і блакитна ялини – як декоративні рослини поширені в містах. Усі ці ялини об’єднуються в рід – Ялина.
Тепер ми помандруємо до станції “Систематика”. Але спочатку дайте відповідь на запитання: чим подобаються дітям сосна та ялина? Чим відрізняється за будовою сосна від ялини?
А тепер визначимо систематичне положення сосни та ялини:
| Сосна | Ялина |
Царство | Рослини | Рослини |
Відділ | Голонасінні | Голонасінні |
Клас | Хвойні | Хвойні |
Рід | Сосна | Ялина |
Вид | Сосна звичайна | Ялина європейська |
Далі на нас чекає станція “Дослідницька”.
Лабораторна робота
Будова та різноманітність голонасінних.
Мета: порівняти будову сосни та ялини; переконатися в тому, що вони мають подібні й відмінні ознаки.
План роботи.
Поділіть сторінку зошита на дві половини.
Виконайте роботу за інструкцією в підручнику.
Зробіть висновок про характерні ознаки хвойних рослин, зокрема сосни і ялини.
Учитель. Тепер вирушаємо до станції “Карпати “. (Виступ учня про види сосен і ялин, які зустрічаються в Карпатах).
Далі завітаймо на станцію “Це цікаво...”
Цар Петро (називав сосни корабельними гаями. Як ви гадаєте чому?)
Серед сосен є довгожителі, вік яких досягає 5000 років. Це секвоя, або мамонтове дерево, зустрічається в горах Каліфорнії (Північна Америка).
Увага! Станція “Сибір.”
Учень. Сибір відомий своїми могутніми лісами – тайгою. Тут зустрічається ялина сибірська, модрина на кедр. Модрина має м’які плоскі листки, які зібрані в пучечки і щороку опадають. Кедр – священне дерево в Індії та Лівані. Це також дуже гарне і могутнє дерево, яке має великі шишки з горішками.
Учитель. Крім класу Хвойні, існує й клас Саговникові. Ці дерева нагадують пальми і зустрічаються в тропіках і субтропіках.
Клас Гінкго утворюють реліктові дерева, які збереглися з часів мезозою. Вони зустрічаються тільки в Китаї, мають гарні сріблясто-жовті шишки, тому їх ще називають китайськими абрикосами.
А тепер остання станція – “Літературна”.
(Учні читають вірші про красу лісів України).
ІІІ. Закріплення вивченого.
Бесіда:
- Які роди належать до класу Хвойні?
- На які класи поділяється відділ Голонасінні?
- Чим відрізняється сосна від ялини?
- Чим приваблюють вас ліси України?
ІV. Підсумки уроку.
V. Домашнє завдання:
- Вивчити § 46, повторити § 45.
- Підготувати повідомлення про значення хвойних дерев.
27.01.2011