Уроки писанкарства в початковій школі. Реферат

Використання мистецтва писанкарства на уроках трудового навчання і гуртках не тільки розвиває уяву творче мислення, фантазії, а й вчить бачити і розуміти прекрасне в мистецтві і житті, тобто сприяє естетичному вихованню

Нижче розглянуто деякі нетрадиційні техніки оздоблення яєць.

Обплетення яйця бісером. Обплітати бісером можна дерев'яне яйце або куряче, але перед цим його вміст потрібно видути за допомогою шприца. Це робимо так: пробиваємо в одному кінці яйця дірочку і шприцом вдуваємо повітря всередину, а білок і жовток витече в дірочку. Тепер яйце необхідно обсушити. Такі нетрадиційні техніки як оздоблення бісером були відомі в давнину, але набули поширення в наш час.

Для обплетення потрібний бісер різних кольорів, міцні нитки або жилка, спеціальний гачок для бісеру. Спочатку плетемо браслет - “безконечник” діаметр якого має дорівнювати діаметру яйця. 10 бісеринок, нанизуємо ще 1 і посилюємо голку в другу бусинку з кінця, на нанизуємо ще 1 і посилюємо в наступну.

Готовий браслет надягаємо на яйце і плетемо до обох кінців, поступово зменшуючи кількість бісеринок.

Є інший спосіб плетення. Нанизуємо на нитку чи жилку 6 бісеринок і посилюємо голку в першу. Нанизуємо ще одну і посилюємо в наступну бусинку колечка. Поступово розширюємо виріб, виходить ніби шапочка, яку надягаємо на яйце. Від середини плетіння звужуємо. Якщо просилити через дірочки на кінцях сплетений з ниток шнурок, до одного кінця якого прив'яжемо ниточку з ниток.

Техніка обклеювання бісером. Цією технікою можна оздобити дерев'яне яйце або куряче, попередньо видувши вміст. Наклеювати бісер можна на клей ПВА або на пластилін. При використанні пластиліну на ціле яйце наносимо тонкий шар пластиліну, потім наносимо контури орнаменту і наклеюємо бісер.

Якщо бісер наклеюємо на яйце з допомогою клею ПВА, то контури орнаменту наносимо простим олівцем на чисту поверхню яйця. Орнамент може бути різноманітний - рослинний, тваринний, геометричний. Кольори бісеру слід підбирати так, щоб елементи орнаменту були чіткі, не зливались, наносимо клей на поверхню яйця пензликом, причому не на ціле яйце, а на невеличку частину, щоб він не встиг висохнути.

Починаємо роботу з тупого або гострого кінця. Наносимо клей на частину орнаменту, тоді наклеюємо бісер. Бісер кладемо дірочкою догори. Для роботи підходить тільки матовий бісер, бо орнамент, викладений з прозорого, виглядає нечітко. Викладаємо спочатку орнамент потім фон. Для фону можна використовувати бісер як темних тонів (темно-червоний, темно-зелений, коричневий), так і світлих.

     

Щоб орнамент був чіткий, рівний, бісер різних тонів повинен бути однаковий за розміром. В поєднанні з круглим бісером можна використовувати стеклярус.

Оздоблення яйця аплікацією з соломки. Для роботи потрібно спочатку підготувати соломку. Беремо стебла жита, пшениці, відрізаємо вузли. Після цього кип'ятимо 1-2 години, додавши у воду соду.

Потім стебла потрібно розрізати вздовж надвоє. Гострим ножем чистимо соломку з внутрішнього боку, після чого прасуємо праскою. Соломка готова, підбираємо орнамент (рослинний чи геометричний), малюємо його лементи на папері і вирізаємо. Кожну частину орнаменту заклеюємо соломкою так, щоб вона трохи виходила за краї паперу. Коли все заклеєно, зайву соломку обрізаємо.

Тепер треба підготувати яйце. Орнамент з соломки найкраще виглядає на темному фоні - чорному або коричневому. Беремо гуаш відповідного кольору і додаємо трохи клею ПВА. Цією фарбою покриваємо очищену і висушену поверхню яйця. Коли добре висохне, наклеюємо готовий орнамент з соломки.

Оздоблення яйця аплікацією з кольорового паперу. Оздоблювати аплікацією з кольорового паперу краще дерев'яне яйце. Беремо кольоровий папір, зі зворотної сторони малюємо деталі орнаменту. Найкраще використовувати рослинний орнамент (квіти, листки, гілочки, верби) можна також геометричний, тваринний. Підбираємо кольори, які гармонійно поєднуються між собою. Оскільки оздоблене яйце - символ радісного, світлого свята, то й кольори паперу підбираємо світлі, яскраві, майже не використовуємо темні. Вирізаємо деталі і наклеюємо на яйце за допомогою клею ПВА.

Можна оздобити яйце мозаїкою з паперу. Для цього спочатку підбираємо орнамент. Матеріал для мозаїки може бути двох видів: деталі рвані або деталі різані. Чим менші деталі, тим краще виглядатиме орнамент.

Кольори повинні гармонійно поєднуватися. Якщо деталі світлі, можна пофарбувати яйце в темний колір.

Ця техніка неважка, її можна використовувати в роботі з дітьми молодшого шкільного віку.

Нетрадиційна крапанка. Крапанка належить до традиційних технік писанкарства. Але можна виготовити крапанку, використовуючи маленькі паперові кружечки - відходи телеграфної стрічки. Така техніка більш доступна для використання на уроках трудового навчання.

Для виготовлення такої крапанки потрібно підготувати яйце. Беремо куряче яйце, видуваємо з допомогою шприца. Фарбуємо у відварі з лушпиння цибулі. Щоб порожнє яйце не спливало, шприцом наливаємо всередину води. Можна пофарбувати в інші кольори гуашшю, додаючи трохи клею ПВА.

Тонко заструганим олівцем наносимо на поверхню яйце орнамент. За допомогою сірника, шпильки або тупого кінця голки наносимо клей ПВА на лінію орнаменту (не на увесь зразу, а поступово). Наклеюємо паперові кружечки.

Під час виготовлення такої крапанки на уроці слід звернути увагу на дотримання правил роботи з гострими предметами.

Яйце, апліковане текстильним матеріалом. Для аплікації використовуємо різні декоративні стрічки, куски тканини, нитки.

Для аплікації не потрібно фарбувати яйце. Тонко заструганим олівцем ділимо поверхню яйця вздовж надвоє, можна поділити і впоперек.

По поздовжній лінії наклеюємо декоративну стрічку. Якщо яйце ділили і впоперек, то і по цій лінії наклеюємо стрічку, бажано вузьку. Поверхня яйця поділена стрічкою на 2 або 4 частини.

Вирізаємо з тканини деталі орнаменту і наклеюємо.

Можна використовувати також нитки для вишивання, наклеюючи їх по контурах орнаменту.

Декоративне яйце, оздоблене флорамозаїкою. Для виготовлення цього виробу беремо дерев'яне яйце. Наносимо на нього шар пластиліну товщиною 2-3 мм. Для роботи можна використати насіння різних рослин: огірків, пшениці, гарбузів, льону, половинки насіння квасолі, та ін. Не придатне велике насіння.

З насіння можна викласти будь-який орнамент. Використання цієї техніки на уроках сприяє розвитку фантазії, а також акуратності, сторонності, культури праці.

Зберігання писанок. Правила безпечної праці при виготовленні писанок.

Шкаралупа яйця тонка і швидко псується, тому багато писанок минулого не збереглися і не дійшли до нас.

Одним із способів збереження є видування внутрішнього вмісту яйця. Писанки можна запікати. Це роблять так: готові писанки кладуть у розігріту духовку або піч на 10-15 хв. Такі писанки зберігаються не довго.

В 1972 р. в Коломийському музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття Л. Кречковським та М. Баледзюк був розроблений оптимальний спосіб консервації писанок з використанням пап'є-маше. Готову писанку спочатку розбивають на 2 половинки вичищають усередині, потім змащують стінки яйця києм ПВА, обклеюють папером і з'єднують дві половинки.13 Така писанка вічна.

Щоб уникнути травмування при писанні писанок, потрібно дотримуватися відповідних правил.

Потрібно перевірити, чи добре закріплений писачок. При набиранні воску бути обережним, щоб не торкнутися руками до гарячої посудини. Яйце в руках тримати обережно.

Усі інструменти повинні лежати так, щоб не заважали під час роботи. На робочому столі не повинно бути зайвих предметів.

Підчас нагрівання воску слід дотримуватися правил користування нагрівальними та електронагрівальними приладами.

Під час фарбування користуватися спеціальною ложкою і цей процес здійснювати подалі від гарячого воску (при попаданні води у віск утворюються бризки, які можуть спричинити опіки.

При оздобленні яйця нетрадиційними способами потрібно дотримуватися правил роботи з ножицями і голкою.

Висновок. На жаль, в початкових класах творчий потенціал мистецтва писанкарства реалізується досить обмежено. На уроках використовують переважно нетрадиційні техніки, наприклад, оздоблення яйця аплікацією з паперу, тканини чи соломки, а також такі види традиційної писанки, як дряпанка, крашанка. Ці способи, оздоблення яєць найбільш легкі і доступні доля дітей. Виготовлення писанки традиційним способом, а також складніші нетрадиційні техніки. (обплетення бісером, оздоблення мозаїкою з бісеру та ін.) використовується переважно в гуртковій роботів, бо їх виготовлення займає більше часу.

Мистецтву писанкарства, на мою думку, потрібно приділяти більше уваги. Адже цей вид роботи сприяє не тільки розвитку творчого мислення, уяви, фантазії, а й ознайомленню з народними традиціями, особливостями цього мистецтва. Це особливо важливо в наш час, коли майже кожна дитини, йдучи до школи, вже знайома з комп'ютером, захоплюється кримінальними фільмами, бере приклад з людей, які приносять у світ зло, кривду, а народні традиції і звичаї вважає пережитками минулого. Звичайно, дитині без допомоги дорослих важко зорієнтуватися в сучасному світі. Тому важливо, щоб в сім'ї шанували народні традиції, але також велика роль у прищепленні любові до народного мистецтва покладена на вчителя, керівника гуртка.

Секрети виготовлення традиційних писанок їх символіку знають здебільшого старші люди, справжніх майстрів цього мистецтва стає все менше. Страшно навіть подумати, що воно може колись зникнути і ніхто більше створюватиме цього маленького дива.

Тому дуже важливо пробудити в дитячій душі інтерес і любов до писанкарства. Цього можна досягти, влаштовуючи виставки, конкурси дитячих робіт і завдяки яким в учнів розвивається прагнення до самовдосконалення та досягнення естетичного ідеалу.

Дуже важливо, щоб діти зрозуміли, що їхнє завдання - не відтворити показний вчителем зразок, а на його основі створити свій власний орнамент. Таким чином в дитини розвивається творче мислення, фантазія, формується естетичний смак. Діти вчаться підбирати потрібний матеріал, гармонійно поєднувати кольори.

Щоб урізноманітнити заняття з писанкарства, зробити їх цікавішими, можна організувати зустрічі з народними умільцями.

На цих зустрічах учні матимуть змогу детальніше ознайомитися з символікою орнаменту і кольорів писанки. З їх регіональними особливостями і секретами зберігання. Учням буде цікаво послухати легенди про походження писанки. Під час оздоблення яєць нетрадиційним способом діти мають можливість реалізувати свою уяву, фантазію, творчі задуми, а також самостійно вибрати матеріал, з яким хочуть працювати.

Творчий потенціал мистецтва писанкарства справді невичерпний. Адже кожна писанка неповторна, особлива. Навіть якщо дитина старається скопіювати орнамент, все одно він вийде іншим, ніж на зразку. Поступово набираючи навичок, дитина створює свій власний маленький шедевр. І хоч він буде і не зовсім вдалий, але зате створений своїми руками, до нього докладено стільки праці й старання.

Дуже важливо, щоб дитини зберегла свою першу писанку.

Потрібно не тільки показати дітям елементи писанкового орнаменту, а й пояснити їхнє значення. Знаючи, що символізує той чи інший значок, учень більше дізнається про традиції предків, відкриває для себе таємниці їх звичаїв і вірувань. Розкриваємо не тільки символіку орнаменту, а й кольорів. Використовуючи ці знання, учень може розписати писанку, яка вважається оберегом оселі чи символізує силу й здоров'я (використовуючи певні кольори й орнамент).

Використання мистецтва писанкарства на уроках трудового навчання і гуртках не тільки розвиває уяву творче мислення, фантазії, а й вчить бачити і розуміти прекрасне в мистецтві і житті, тобто сприяє естетичному вихованню.

А та дитина, яка вміє бачити у всьому красу, ніколи не нищитиме природи, не ображатиме людей, буде зберігати народні звичаї й традиції і зробить все для того, щоб вони не занепали.


10.01.2011