Учні молодших класів: корекція фізичного розвитку. Реферат

Науковці визначили, що в генетичній програмі кожної людини зазначений запас міцності. Проте лікарі, фізіологи, педагоги висловлюють серйозне занепокоєння станом підростаючого покоління. Адже відомо, що за період навчання в школі кількість здорових дітей зменшується в чотири рази

Велике занепокоєння викликає погіршення стану здоров'я учнів молодших класів. За даними НАН України абсолютно здорових учнів початкових класів на сьогодні лише 5% (Л.І.Бардіян, Б.В.Саргін, В.С.Язловецький).

Зі вступом до школи на дитину, так би мовити, звалюється цілий комплекс несприятливих впливів. Незвична обстановка, підвищені вимоги щодо психологічної діяльності, володіння собою, дисципліни, але найголовніше — довготривале сидіння за столом у школі і вдома, під час виконання домашніх завдань.

Руховий дефіцит призводить до функціональних порушень в організмі школяра. Знижується сила і працездатність скелетної мускулатури, що порушує поставу, викривляє хребет, спричиняє плоскостопість, затримує віковий розвиток, швидкість, спритність, координацію рухів, витривалість, пластичність і силу. Тому в цей період життя дитини фізичне виховання і руховий режим набувають особливого значення.

У Державній національній програмі "Освіта" (Україна XXI ст.), національній програмі "Діти України" передбачаються систематичні заняття дітей фізичними вправами в режимі навчального дня, удосконалюються позаурочні та позашкільні форми роботи з фізичної культури. Але не все ще вдається на цьому шляху. На жаль, сучасна початкова школа не забезпечує необхідного і достатнього рухового режиму своїм вихованцям. Тому, в даній ситуації, дуже важлива роль сім'ї, родини щодо корекції фізичного розвитку дітей.

Проведене нами дослідження показало, що школа, яка входить у певну систему зв'язків з навколишнім середовищем і є одним із найважливіших її компонентів, може забезпечити корекцію фізичного розвитку учнів лише за умови цілеспрямованого використання виховного потенціалу сім'ї-родини. Всі сто відсотків опитаних батьків першокласників хочуть, аби їхні діти виросли здоровими, сильними, працездатними. Більшість із них знає, що для цього необхідно займатися фізкультурою, загартовуватися, робити гімнастику, більше рухатися, бувати на свіжому повітрі, але, як правило, за щоденними клопотами не знаходить часу, щоб проаналізувати руховий режим дитини. Чи не занадто довго просиджує вона перед телевізором у м'якому кріслі або згорбившись за пультом комп'ютера, чи не забагато часу відлежується на дивані, слухаючи музику? А зробити це, як переконує досвід, потрібно сьогодні, бо завтра може бути пізно.

У деяких батьків з'являється заспокійлива думка, мовляв, тепер моя дитина стала школярем, і всі турботи про неї бере на себе школа. Там знають, скільки вона має рухатись, а скільки сидіти за письмовим столом тощо.

Науковцями встановлено, що для підтримки нормальної рухової активності школяр має щоденно робити 23-30 тисяч кроків. Такої норми можна досягнути тільки в рухливих іграх і під час систематичних занять фізкультурою. Вони не тільки тренують серце і судини, дають їм запас міцності на довгі роки життя, а й розвивають м'язи — "периферичне серце", яке за необхідності приходить на допомогу організмові.

Експериментально доведено, що всі форми занять фізкультурою в умовах сучасної школи І ступеня забезпечують рухову активність дітей у середньому на 30 відсотків. Отже, добрати ті 70 відсотків потрібно в умовах родини. Отож, роль сім'ї-родини у фізичному вихованні молодших школярів не зменшується, а навпаки — збільшується.

     

Дослідження підтвердило, що провідним фактором у розв'язанні проблеми корекції фізичного розвитку молодших школярів в умовах сім'ї можуть стати активні форми спільного родинного дозвілля (прогулянки, походи, відпочинок на лоні природи, родинні свята) і заняття фізкультурою та спортом.

Зупинимося коротенько на їхній характеристиці. Немає необхідності доводити, що спільна зі старшими членами родини ранкова гімнастика, як необхідний компонент корекції фізичного розвитку, стане для дитини не примусом, а задоволенням. Звертаємо увагу, що вправи ранкової гімнастики проводяться в такій послідовності:

 • Ходьба і легкий біг без напруження.
 • Потягування.
 • Нахили вперед, назад.
 • Нахили в сторони.
 • Махові рухи руками і ногами.
 • Присідання.
 • Стрибки.
 • Ходьба.
 • Повільні широкі рухи руками в сторони, вгору.

Для корекції правильної постави школяра радимо доповнювати комплекс вправ ранкової гімнастики спеціальними вправами.

1. Лягти на живіт, підняти руки вгору і з'єднати пальці. Потягнутись, повернути тулуб вліво, вправо (під лівою і правою рукою заглянути у "віконце").

2. Не відриваючи від підлоги лівої ноги, зігнути її і намагатися торкнутися коліна лівим ліктем або лівою пахвою. Те саме зробити в інший бік.

Пам'ятайте, що під час виконання вправ у положенні лежачи на животі ноги мають бути повернуті п'ятами одна до одної і не відриватися від підлоги.

3. Вправи біля стіни:

 • Стати біля стіни, торкаючись її потилицею, спиною, лопатками, плечима, сідницями, п'ятами. Не можна забувати про вуха і ніс. Нижні точки вух і носа мають бути на одній лінії.
 • Стати спиною до стіни. Не порушуючи прийнятої постави, зробити крок вперед і знову повернутися до стіни. З кожною спробою збільшується число кроків.
 • Торкнутися потилицею і спиною стіни, присісти навпочіпки і встати.

4. Вправи із предметами на голові:

Предметами можуть бути - легкий дерев'яний кружок, кубик, подушечка, наповнена жолудями (150-200 г.). Предмети кладуть на тім'я (ближче до чола).

 • Поставити руки на пояс і з предметом на голові повільно піднятися на пальці, потім опуститися на всю стопу.
 • З предметом на голові пройти по мотузці, що лежить на підлозі, по лаві.
 • Розвести руки в сторони і з предметом на голові пройти до стіни і назад, до стільця і назад, обійти стілець і стіл.
 • Розвести руки в сторони і, утримуючи предмет на голові, переступити через м'яч, через кубики, розкладені на підлозі, через маленький стілець.

Щоб виховати у дітей звичку триматися прямо, з піднятою головою, розправленими плечима і злегка втягнутим животом, їм необхідно упродовж дня багаторазово повторювати вправи на відчуття правильної осанки. Щоденні коригуючи вправи допоможуть дітям вільно володіти своїм тілом і гарно виглядати.

72 відсотки опитаних нами дітей стверджують, що найкращим відпочинком для них є родинні походи або прогулянки за містом - до лісу, ставка, у поле (пішки, на санках, ковзанах, велосипедах). Окрім того, як засвідчують батьки, прогулянки, які супроводжуються позитивними емоціями, сприяють уникненню конфліктів, покращенню емоційних стосунків у родині. А ще, саме у цих видах спільного дозвілля, батьки (особливо тато, традиційний авторитет якого у сучасній сім'ї дещо похитнувся) завжди будуть зразком для дитини.

Залучивши дитину у світ фізичної досконалості і гармонії, ви прищепите їй імунітет проти нікотину, алкоголю, наркотиків та інших шкідливих звичок, що сприятиме в майбутньому до народження здорових онуків.


03.01.2011