Перший Національний телеканал (УТ-1). Реферат

Єдиний в Україні телевізійний канал, який забезпечує покриття 97% території держави. Тому його програми орієнтовані на всі, без винятку, соціальні верстви населення. Серед пріоритетних напрямків каналу – інформаційно-публіцистичний, науково-популярний, культурологічний, розважальний і спортивний

УТ-1 одразу по здобуттю Україною державної незалежності зарекомендував себе як пропагандист української національної культури, зокрема – культури музичної. Проте подальші політичні перипетії в країні, перебування при владі політичних сил з доволі різним баченням майбутнього України та місце в суспільстві національної культури українського народу, посилені перебуванням НТКУ в цілковито державній власності, не могли не позначитися й на його музичній політиці.

Скажімо, у 2004 р. з усіх україномовних музичних проектів на УТ-1 виходили тільки програми, патроновані М. Поплавським ("Наша пісня", "Крок до зірок"). В програмі ж новорічного ефіру планувався лише нічний "концерт зірок української естради", та й той чомусь був знятий з ефіру. У 2005 р., опісля Помаранчевої революції, частка україномовного пісенного продукту на УТ-1 помітно зросла, а напередодні нового 2006 р. було випущено півторагодинну програму "Новий рік по-нашому", що була не тільки цілковито україномовною (навіть Асія Ахат співала українською!), але й витриманою в питомо українських етнографічних візуальних формах (антураж гуцульського села).

Проте восени 2006 р., коли до керівництва КМ України повернулася проросійська команда В. Януковича, УТ-1 блискавично відреагувала на це появою формально двомовною, але фактично російськомовною музичною шоу-програмою "Золота шарманка", зроблена в досить поширеній у світовій практиці формі хіт-параду Топ-10. Але дивним чином чомусь із десятки найулюбленіших телеглядачами пісень щоразу лише одна була українською мовою, дві - англійською, решта – російською.

Нарешті, новий 2008 рік, що певною частиною сприймається як "помаранчеве дежа-вю", УТ-1 знов зустріло розширеним випуском "Нового року по-нашому".

Маючи статус державного загальнонаціонального поліфункціонального каналу, УТ-1 володіє певними ексклюзивними правами транслювання важливих для України міжнародних подій. Серед музичних подій це, безумовно, щорічний пісенний конкурс "Євробачення". Минулі 2005 і 2006 роки УТ-1, крім трансляції заключного концерту цього конкурсу готувало також серію передач, що висвітлювали підготовку України до цієї події (зокрема, серію відбіркових конкурсних концертів з інтерактивним голосуванням телеглядачів). Оскільки порядок відбору представника від України на "Євробачення-2008", то із ефірної мережі Першого національного автоматично "випав" і цей важливий сегмент національного музичного ефіру.

Зрозуміло, "Євробачення" - далеко не єдиний фестивальний проект, висвітлюваний на УТ-1 (варто назвати й "Слов’янський базар у Вітебську", і "Країну мрій" тощо).

Основними циклічними музичними телепроектами на УТ-1 нині є:

1. Програми, що готуються УТ-1 разом Київським Національним інститутом культури і мистецтв (недаремне в суспільстві ці програми часом називають "проектами Поплавського):

     

Крок до зірок - Всеукраїнський телевізійний дитячий конкурс, готується спільно з Міжнародним благодійним фондом "Обдаровані діти України". Президент, генеральний продюсер і ведучий конкурсу – ректор КНУКіМ М. Поплавський. До складу журі входять відомі українські митці Олександр Злотник, Іван Попович, Ніна Матвієнко, Анатолій Матвійчук, Віктор Шпортько, Валерія Вірська, Інеш, Ірина Білик, Ані Лорак, Віктор Павлік, Аніко Рехвіашвілі та інші.

Основні принципи "Кроку до зірок":

  • високий професійний рівень;
  • безкоштовна участь в конкурcі для будь-якої дитини;
  • проведення конкурсу на головній сцені країни — Національному палаці "Україна";
  • трансляція на Першому національному каналі українського телебачення.

Перша телепрограма Всеукраїнського дитячого конкурсу "Крок до зірок" вийшла в ефір у червні 2000 року. За період існування телепроекту вийшли сотні передач на УТ-1 та регіональних каналах. В телепроекті беруть участь дитячі колективи з усієї України. Кожний відбірковий тур збирає більше тисячі конкурсантів з різних куточків України.

Ця програма зібрала юні таланти з усіх куточків України. Для обдарованих дітей - це прекрасна нагода здійснити перші кроки на професійній сцені і побачити себе на центральному всеукраїнському каналі телебачення.

"Крок" вже набув міжнародного визнання, а його учасники здобули перші і другі премії на дитячих конкурсах і фестивалях в Америці, Фінляндії, Польщі, Італії, Болгарії. За роки свого існування на першому національному каналі "Крок до зірок" здобув нагороди у конкурсі засобів масової інформації "Золоте перо" і в мистецькій акції "Місто дітей", а сам засновник творчого змагання Михайло Поплавський - диплом на фестивалі "Шлягер року".

Наша пісня –телевізійний музичний продукт, що ставить на меті пропагування української національної пісні, кращих здобутків українського шансону (побутує також під назвою "традиційна естрада"). Автором ідеї та генеральним продюсером цього проекту також є М. Поплавський.

Вперше "Наша пісня" вийшла в ефір на Національному телебаченні 18 січня 2004 року й відтоді виходить щотижня.

2. Muz-ua. Музично-інформаційна програма про новини українського шоу-бізнесу, спрямована на популяризацію сучасної національної пісні. Інформація про визначні подіії, прем’єри та дебюти чергується зі "світською хронікою" про життя українських зірок, кліпами відомих національних виконавців. Ця щотижнева півгодинна передача є відносним новачком в національному телеефірі – виходить з вересня 2006 року.

3. Нарешті, досить сміливою, але довгоочікуваною спробою сполучити різні стилі й епохи розвитку української пісні, показати в дії тяглість національної естрадно-пісенної традиції став новорічний семичастинний проект УТ-1 "Улюблені пісні". Його ідея – показати актуальність популярних українських пісень минулих десятиліть для сучасного українця. Тому й "старі" пісні тут вкладені у вуста зірок сучасного українського шоу-бізнесу.

Побудований цикл за ретроспективним принципом і жанрі музичного документального фільму, де кожна передача (серія) присвячена певному десятиріччю: "Улюблені пісні 50-х", "Улюблені пісні 60-х" і так до 90-х років ХХ ст. Значною мірою проект кореспондується з російськими "Старими піснями про головне" і є своєрідним "українським відгуком" на нього (мовляв, нам теж є що згадати й чим пишатися!). Як зазначила директор ТО музичних та розважальних програм НТКУ Олена Загороднюк, "ми намагалися якомога ретельніше підійти до питання сценічної видовищності: застосували свіжі ідеї щодо візуалізації сценічних номерів та використовували нові технології під час зйомок. В одному музичному проекті ми об’єднали різні епохи української пісні".

Хоча втілення задуму не можна вважати цілком вдалим як за постановкою (марафон концертних номерів в умовах телефільму істотно гальмує дію, позбавляє її "фільмової" інтриги), так і за змістом – для людей, які пам’ятають перших виконавців українських пісень, скажімо, 50-60-х років, сучасні естрадні "живчики" виглядають почасти настільки неспівмірними з блискучими співаками-професіоналами Ю. Гуляєвим, Д. Гнатюком, Д. Петриненко, що на перший погляд може справитися враження серйозної культурної деградації України навіть порівняно з "клятим совітським минулим".

Є й чимало хронологічних хиб: скажімо, "Пісня про рушник" написана у 50-і, а не в 60-і роки, а "Київський вальс" І. Шамо, навпаки – у 60-і, а не в 50-і. В серії, присвяченій 80-м рокам, подане ціле попурі з пісень В. Бистрякова, але майже не знайшлося місця для пісень "національного відродження" (крім, хіба що, двох пісень Т. Петриненка) тощо.

Але втім, в разі належного критичного переосмислення цей проект може мати перспективу до переробки й продовження.


02.11.2011