Озеро Балатон на Угорщині. Реферат

У західній частині Угорщини, біля підніжжя невисоких гір, розкинулося озеро Балатон - найбільше озеро не тільки в Угорщині, а й в усій Центральній Європі

Озеро Балатон з його мальовничою місцевістю, цілющими джерелами, будинками відпочинку й санаторіями - чудове місце відпочинку й туризму.

Проте Балатон має значення не тільки як район курортів. Кліматичні і ґрунтові умови тут дуже сприятливі для розведення винограду, озеро багате на рибу, а надра довкола нього - на корисні копалини.

Озеро Балатон розташоване на південний захід від Будапешта, за 80 км від нього. Воно видовженої форми: при довжині 75 км, найбільша його ширина - 12 км. Площа озера - близько 600 кв. км.

За походженням Балатон належить до так званих тектонічних озер. Його улоговина утворилася внаслідок опускання земної кори вздовж ліній розломів. Геологічно озеро зовсім молоде - воно утворилося наприкінці неогену.

Тектонічні озера зазвичай мають велику глибину, але трапляються і зовсім неглибокі озера цього типу, до них належить Балатон. Найбільша глибина (11 м) озера у найвужчому місці, де ширина його тільки 1,5 км.

Балатон лежить на висоті 106 м над рівнем океану. Південний берег плоский, він поступово підіймається від води. Так само поступово збільшується тут і глибина озера: на відстані 200-300 м від берега вона досягає всього 1,5 м. Дно тут здебільшого піщане і дуже рівне.

У Балатон впадає кілька невеликих річок. Найбільша з них - Зала. Озеро має природний стік і сполучене з Дунаєм річкою Шіо, яка витікає з нього на північному сході. Річище її давно вже перетворене на канал із шлюзами і пристосоване для судноплавства.

Вода в Балатоні зеленаво-блакитного кольору. За цю блакитну, з солоним присмаком воду, за високі прибої і хвилі угорці називають Балатон Угорським морем.

     

У Балатоні водиться багато риби - лящ, сом, щук, судак. Прибережне населення здавна займається рибальством.

Порівняно невелика маса води в Балатоні швидко сприймає зміни температури навколишнього повітря. В літні місяці вона нагрівається до 20°, а іноді й до 27°, узимку ж охолоджується з поверхні нижче 0°. Але льодовий покрив озера ніколи не буває суцільний. Біля північного берега, в місцях виходу теплих джерел, завжди лишаються плями вільної води. У деякі особливо теплі зими лід кілька разів тане і знову замерзає, утворюючи лише тоненьку кірку.

Як уже відзначалося, утворення улоговини озера Балатон пов'язане з розломами і провалами в земній корі, які сталися порівняно недавно. Уздовж тріщин і розломів відбувалася вулканічна діяльність; наслідком її тут є виходи на поверхню мінеральних джерел.

Діючих вулканів поблизу озера Балатон немає, але вздовж північного берега височить ряд згаслих і вже дуже зруйнованих вулканічних конусів.

Численні мінеральні, іноді гарячі, джерела на північному березі Балатону мають цілющі властивості, а тому місцевість довкола озера перетворено на великий курортний район. Цьому сприяв і клімат узбережної смуги, сухий і м'який.

Балатонське нагір'я захищає узбережжя озера від вологих західних вітрів, сам Балатон дещо пом'якшує літню спеку: максимальна температура повітря влітку на березі озера дуже рідко досягає 30°. Характерна особливість клімату цього району - тепла і ясна, сонячна осінь. Зима м'яка, без великих морозів, середня температура найхолоднішого місяця лише трохи нижче нуля.

Завдяки м'якому клімату, великій кількості сонячних днів і родючим ґрунтам, які утворилися на вулканічних відкладах, на схилах Балатонського нагір'я, звернених у бік озера, здавна чудово достигає виноград.

Довкола Балатону можна об'їхати за один день. І цей день буде сповнений яскравих вражень.

Південний низький берег Балатону відомий своїми шовковистими білими пісками і становить ніби один величезний курорт, що простягнувся на десятки кілометрів.

Купальний сезон на Угорському морі триває з ранньої весни до пізньої осені. Особливо ж багатолюдно тут у літні місяці. Узимку озеро замерзає.

Озеро - улюблене місце водоплавних птахів. А в навколишніх лісах трапляються олені, козулі й дикі свині, на берегах річок водяться видри. Ось чому місцевість довкола Балатону приваблює не тільки курортників, туристів і рибалок, а й мисливців.

Високий північний берег озера, на протязі 80 км густо розквітчаний курортами, які порівнюють з італійською Рив'єрою або східною Адріатикою.


25.11.2011